Maqedoni - Page 828

Rekomandime tek qytetarët për festat e fundvitit

Në mënyrë të matur të përdoren pije alkoolike që të mos ketë helmime nga alkooli, rrahje dhe aksidente rrugore, rekomandohet marrje e rregullt e terapisë te të sëmurit kronikë, personat të cilët kanë mbajtur kreshmë gjatë krishtlindjeve, të kenë kujdes me konsumimin e ushqimit, rekomandon Ndihmë urgjente mjekësore në prag të festimeve për festat e fundvitit.

Ulet dukshmëria në rrugën Mavrovë-Berovë

Qarkullimi po zhvillohet pa ndërprerje, kryesisht në rrugë të thata, ndërsa në zonat malore dhe në vendet me me hije rrugët janë të lagështa. Në Berovë ka mbetje të borës, ndërsa nga Mavrova deri në Bunec, për shkak të mjegullës, dukshmëria është zvogëluar 20 deri në 30 metra. 

KRKSRR: Për festa të sigurta dhe të gëzuara – drejtoni automjetin me përgjegjësi

Këshilli Republikan për Siguri në Komunikacionin  Rrugor (KRSKRR) bën apel për të gjithë pjesëmarrësit në qarkullim që për festat e Vitit të Ri dhe festat e Krishtlindjeve të jenë të kujdesshëm dhe të përgjegjshëm, të respektojnë sinjalizimin rrugor, të mos drejtojnë automjetin nën ndikimin e alkoolit dhe t’i binden rregullave të kufizimit të shpejtësisë.

Moti në Maqedoni do të jetë stabil dhe i thatë

Moti në Maqedoni do të jetë stabil dhe i thatë. Nesër do të fryjë erë e dobët deri në mesatare, ndërsa përgjatë Luginës së Vardarit erë e kohëpaskohshme veriperëndimore. Të dielën dhe të hënën era do të ndryshojë drejt jugut. Nga e hëna pasdite vranësira do të rritet, ndërsa të martën do të ketë reshje

SHGM dhe MPB nënshkruan Memorandum për bashkëpunim

Pjesëmarrja në stërvitje të përbashkëta dhe fushata për ngritjen e vetëdijes për rolin e Ministrisë së Punëve të Brendshme në ruajtjen e sigurisë dhe paqes së qytetarëve, e mes tyre edhe të gazetarëve, si dhe për rëndësinë që gazetarët lirshëm dhe të sigurtë ta kryejnë punën e tyre, janë pjesë e aktiviteteve që bashkarisht do