Maqedoni - Page 508

Kejt Berns ia dorëzoi letrat kredenciale Pendarovskit me dëshirën që sa më shpejtë të na shohë në NATO

Shkup,12 korrik 2019 (MEDIAL) – Me dëshirën që sa më shpejtë të na shohë si anëtarja e 30-të e NATO-s, ambasadorja e re amerikane Kejt Berns sot në ceremoninë në Vila Vodno ia dorëzoi letrat kredenciale, shefit të shtetit Stevo Pendarovski. “Me padurim pres deri në fund të vitit t’i dëshirojmë mirëseardhje Maqedonisë së Veriut si

Dimitrov-Bërns: Është bërë progres i jashtëzakonshëm në Maqedoninë e Veriut, është me rëndësi të përdoret ky momentum

Shkup, 12 korrik 2019 (MEDIAL) – Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov sot u takua me ambasadoren e sapoemëruar të SHBA-së në Shkup, Kejt Mari Bërns, e cila ia dorëzoi kopjet e letrave kredenciale për emërimin e saj si ambasadore në vendin tonë. Ministri Dimitrov, siç informojnë nga MPJ, në takimin me Bërns ka

Presidenti Pendarovski i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të sapoemëruar të Republikës së Finlandës Kimo Lahdervita

Shkup, 12 korrik 2019 (MEDIAL) – Presidenti i Republikës së Maqedonisë Veriore Stevo Pendarkovski sot i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të sapoemëruar të Republikës së Finlandës në vendin tonë Kimo Lahdervita. Në ceremoninë e pranim dorëzimit të letrave kredenciale Lahdervita tha se Finlanda e mbështet fillimin e negociatave për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë

Prej nesër mot më i freskët dhe reshje më të rëmbyeshme të shiut

Shkup, 13 korrik 2019 (MEDIAL) – Reshje të reja, vende-vende më të rëmbyeshme, ndërsa në pjesët lindore mbi 20 litra në metër katror, paralajmëron për nesër pasdite gjatë natës dhe të dielën paradite Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike. Siç kumtoi DPHM, vijon periudha e motit të ndryshëm dhe më të freskët me reshje lokale të shiut dhe

SHGM, KEMM dhe IMM kërkojnë zhbllokim të reformave mediale

Shkup, 12 korrik 2019 (MEDIAL) – Shoqata e gazetarëve të Maqedonisë (SHGM), Këshilli për etikë në mediumet në Maqedoni (KEMM), Sindikata e pavarur e gazetarëve dhe dhe punonjësve medial (SPGPM) dhe Instituti i Maqedonisë për mediume (IMM) sot u bënë thirrje kryetarit dhe anëtarëve të Komisionit kuvendor për zgjedhje dhe emërim ta fillojnë procesin për zgjedhje

Aktakuzë për tregti me fëmijë, dhëndri bleu nuse për 1.600 euro

Shkup, 12 korrik 2019 (MEDIAL) – Prokurori kompetent nga Prokuroria themelore publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit në Gjykatën themelore penale Shkup parashtroi aktakuzë kundër një personi për vepër të kryer penale – tregti me fëmijë, ndërsa në Këshillin për fëmijë pranë Gjykatës themelore penale Shkup është parashtruar propozim për zbatim të

Carovska: Vazhdon procesi i deinstitucionalizimit

Shkup, 12 korrik 2019 (MEDIAL) – Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Mila Carovska i vizitoi personat e parë të deinstitucionalizuar nga IP Enti për rehabilitim “Banja Bansko” , institucion për persona nën përkujdesje me aftësi të kufizuara. Çifti, Fanka Dinova dhe Jonçe Gogov, nga prilli i këtij vitit e braktisën institucionin dhe u zhvendosën

Turqia dhe Çekia e ratifikuan Protokollin për anëtarësim në NATO

Shkup, 12 korrik 2019 (MEDIAL) – Kuvendi popullor i Republikës së Turqisë dhe Parlamenti i Republikës çeke dje e ratifikoi Protokollin për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO. Ratifikimin e Protokollit në Turqi e konfirmoi në Tuiter edhe shefi i delegacionit turk në Asamblenë parlamentare të NATO-s, Osman Ashkin Bak. “Kuvendi i madh

Miqësia me Rusinë vazhdon, leksionet janë mësuar, protokolli do të përforcohet

Shkup, 12 korrik 2019 (MEDIAL) – Protokolli për bisedat telefonike me kryeministrin do të përforcohet, gabimi është konfirmuar, ndërsa leksionet janë mësuar. Miqësia me Rusinë do të vazhdojë dhe do të mbindërtohet, ndërsa bisedat me “pankerët” mbeten në sferën e punës private. Nëse konfirmohet përgjegjësi, kryeministri Zoran Zaev është i gatshëm të jap. Këto janë

Konferencë nacionale për siguri dhe shëndet gjatë punës dhe marrëveshjeve kolektive

Shkup, 12 korrik 2019 (MEDIAL) – Në Organizim të Asociacionit për hulumtime ekonomike-juridike dhe edukim “Juridika” sot do të mbahet konferencë nacionale me temën “Marrëveshjet kolektive – çelës për sistem të suksesshëm të Sigurisë dhe Shëndetit gjatë punës”. Në konferencë, siç kumtojnë organizatorët, në sesionin plenar do të prezantohet një analizë e shkurtër dhe propozim masat

Zaev: Ligji për PTH të miratohet për qytetarët dhe të ardhmen e shtetit

Shkup, 12 korrik 2019 (MEDIAL) – Kryeministri Zoran Zaev i bëri thirrje liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickovski bashkarisht të gjejnë zgjidhje për Ligjin për prokurorinë publike, jo vetëm për shkak të BE-së, por edhe për qytetarët dhe të ardhmen e shtetit tonë. Sipas Zaevit, VMRO-DPMNE edhe kur është në opozitës sillet armiqësisht ndaj shtetit dhe

Turqia e ratifikoi Protokollin për anëtarësim në NATO

Shkup, 12 korrik 2019 (MEDIAL) – Kuvendi popullor i Republikës së Turqisë mbrëmë e ratifikoi protokollin për anëtarësim të Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO. Ratifikimin e Protokollit e konfirmoi në Tuiter edhe shefi i delegacionit turk në Asamblenë parlamentare të NATO-s, Osman Ashkin Bak. “Kuvendi i madh popullor i Turqisë e kompletoi procesin ratifikues

Fon der Lajen: Maqedonia e Veriut është shembull i ndritshëm

Shkup, 11 korrik 2019 (MEDIAL) – Kandidatja për kryetare të Komisionit Evropian, Ursulla fon der Lajen në prezantimin para fraksioneve politike në Parlamentin Evropian e lavdëroi Maqedoninë e Veriut si shembull të ndritshëm. Ballkani Perëndimor duhet të kuptojë më seriozisht, ndërsa Maqedonia e Veriut është shembull i ndritshëm për arritje pozitive, porositi kandidatja për kryetare

Ministri Popovski nga Londra: Qëllimi ynë kryesor mbetet gazetari profesionale, cilësore dhe gazetari e lirë nga ndikimet e qendrave të fuqisë

Shkup, 11 korrik 2019 (MEDIAL) – Gazetaria profesionale dhe cilësore mbetet qëllimi kryesor i Republikës së Maqedonisë së Veriut. Gazetaria që i kundërshtohet ndikimeve të qendrave të fuqisë, deklaroi në ditën e dytë të Konferencës ndërkombëtare për lirë të mediave në Londër, ministri i angazhuar për Komunikime, Llogaridhënie dhe Transparencë, Robert Popovski. Konferenca theksoi ministrit

MPJ-ja publikoi numër kujdestarie nga Konsullata e përgjithshme në Selanik

Shkup, 11 korrik 2019 (MEDIAL) – Ministria e Punëve të Jashtme publikoi numër telefonik kujdestar në të cilin shtetasit e Maqedonisë së Veriut do të mund të paraqiten nëse eventualisht lëndohen në motin e ligë që e përfshiu mbrëmë gadishullin Halkidiki në Greqi. Numri kujdes nga Konsullata e përgjithshme në Selanik është 00306987200410. Tani për tani

Xhaferi në Srebrenicë: Rajoni ndryshon për mirë, ka gjenerata të reja të politikanëve me mendje të hapur

Shkup, 11 korrik 2019 (MEDIAL) – Kryetari i Kuvendit, të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi sot në shënimin e 24 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë, shfaqi shpresë se Ballkani më nuk do të jetë “fuçi baruti” dhe se rajoni ndryshon për mirë. “Të jesh këtu sot, në këtë vend të pikëlluar, vend i

Grupet parlamentare e shqyrtojnë propozimin e BDI-së për veting, qëndrimet javën e ardhshme

Shkup, 11 korrik 2019 (MEDIAL) – Formim të agjencisë, e obliguar për veting të të gjithë funksionarëve, nga presidenti i shtetit e deri te anëtari në këshillin e komunës, parashikon versioni i parë i ligjit për veting, që BDI-ja dje ua parashtroi grupeve të deputetëve të LSDM-së, VMRO-DPMNE-së dhe grupit të pavarur të deputetëve të VMRO-DPMNE.

Maqedonia e Veriut pjesë e përpjekjes globale për lirinë e mediave

Shkup, 11 korrik 2019 (MEDIAL) – Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, sot në Londër në ditën e dytë të Konferencës ndërkombëtare për lirinë e mediave , në emër të Republikës së Maqedonisë së Veriut e ka nënshkruar përpjekjen globale  për lirinë e mediave, me të cilën vendet nënshkruese obligohen të punojmë së bashku në

Zaev shprehu ngushëllime për gjenocidin në Srebrenicë

Shkup, 11 korrik 2019 (MEDIAL) – Kryeministri Zoran Zaev në një postim në Fejsbuk në emër të qytetarëve të Maqedonisë së Veriut shpreh ngushëllim të thellë dhe solidaritet ndaj familjeve të të gjithë të pësuarve në Srebrenicë,por edhe për viktimat të cilët në mënyrë të pafajshme e humbën jetën në luftën në Bosnje e Hercegovinë. “Kaluan

Filipçe: Janë gati studimet fizilibite për In vitro dhe për IMP

Shkup, 11 korrik 2019 (MEDIAL) – Është gati studimi fizibilit  për fertilizim In vitro, i cili ka mbërritur në Ministrinë e Shëndetësisë.  Tashmë kemi filluar konsultime me ekspertë nga kjo fushë dhe për këtë studim fizibilit konkret.  Si për çdo studim fizibilit do të hapim debat të ri.  Kemi njoftim nga operatori ekonomik për studime fizibilite

Në Maqedoni ka 3.000 burra më tepër se femra

Shkup, 11 korrik 2019 (MEDIAL) – Popullata mashkullore në vend është më e lartë se ajo femërore. Të dhënat statistikore tregojnë se ka mbi 3.000 burra më shumë se femra. Numri i përgjithshëm i popullatës në fund të vitit 2018 është vlerësuar në 2.077.132, nga të cilat femra janë 1.036.932, ndërsa 1.040.200 janë burra. Mosha

Qeveria bullgare e aprovoi protokollin e Komisionit të përbashkët ndërqeveritar

Sofje, 11 korrik 2019 (MEDIAL) – Qeveria bullgare e aprovoi protokollin të seancës së parë të Komisionit për përbashkët ndërqeveritar  midis Republikës së Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut të mbajtur më 10 qershor në Sofje. Qeveria ka bërë edhe shqyrtim të përmbushjes së Marrëveshjes për miqësi, fqinjësi të mirë  dhe bashkëpunim të nënshkruar midis