Category archive

Maqedoni - page 3

Posted on në kategorine Maqedoni

Katica Janeva në pyetje për “Reket” në PTHP

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Pasi që prokurori publik, Ljubomir Joveski paralajmëroi se të involvuarit në rastin “Reket” do të dëgjohen apo merren në mënyrë joselektive, sot në bisedë me prokuroren Vilma Ruskoska, e ila e udhëheqë lëndën, pritet prokurorja speciale publike në dorëheqje, Katica Janeva. Ajo do të duhet të japë përgjigje në disa… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Memorandum për bashkëpunim në pushtet lokal me Bullgarinë

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Ministri për Pushtet Lokal Goran Milevski dhe ministrja për Zhvillim Rajonal dhe Urbanizëm e Bullgarisë, Petja Avramova sot do të nënshkruajnë memorandum për bashkëpunim mes dy ministrive. Nënshkrimi i memorandumit është në kuadër të implementimit të Marrëveshjes për miqësi, bashkëpunim dhe fqinjësi të mirë, nënshkruar mes qeverive të Republikës… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Pendarovski në takim me udhëheqësin e MASIT

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Presidenti Stevo Pendarovski  sot do të realizojë takim me udhëheqësin e Odës ekonomike të teknologjive informatike dhe kompjuterike MASIT, prej nga do t’i prezantojnë gjendjen dhe sfidat në industrinë e TIK në vend. Në takimin e punës janë paralajmëruar fjalime të presidentit Pendarovski dhe kryetares së Këshillit drejtues të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Mot me vranësira të vogla deri mesatare lokale

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Moti do të jetë me diell me vranësira të vogla deri mesatare lokale. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare kryesisht nga drejtimi lindor dhe perëndimor. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej 9 deri në 18 gradë, ndërsa ajo ditore prej 30 deri në 37 gradë. UV… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Fetai: Secila lëndë në të cilën kam punuar është e pastër

Shkup, 19 gusht 2019 (MEDIAL) – Pas përfundimit të seancës së sotme për lëndën “Titanik 3” të Prokurorisë Speciale Publike (PSP) Prokurorja Fatime Fetai për “TV 21” deklaroi se secila lëndë në të cilën ka punuar ajo është e pastër. “Secila lëndë në të cilën kam punuar unë është e pastër dhe në asnjë moment… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Mickoski u takua me përfaqësues të IRI-t

Shkup, 19 gusht 2019 (MEDIAL) – Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristian Mickoski sot u takua me Ouen Paun, drejtor i Institutit Republikan Ndërkombëtar për Maqedoninë dhe përfaqësues të IRI-t. Siç thuhet në kumtesë e VMRO-DPMNE-së, “në takimin u diskutua për gjendjen aktuale politike në Republikën e Maqedonisë, si dhe për format e mundshme të bashkëpunimit dhe potencialet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Është lokalizuar 70 për qind e zja.rrit në Lubin, ka intervenuar edhe një aeroplan i DMSH

Shkup, 19 gusht 2019 (MEDIAL) – Është lokalizuar 70 për qind e zjarrit në fshatin Lubin të Shkupit, që shpërtheu në drejtim të fshatit Rashçe në komunën e Sarajit, ndërsa në shuarjen e tij është kyçur edhe një aeroplan i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim. Nga zjarri është përfshirë një sipërfaqe e madhe e barit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Gjykimi për “Titanik 3” vazhdon me 26 gusht

Shkup, 19 gusht 2019 (MEDIAL) – Gjykimi për shkatërrimin e materialit zgjedhor në zgjedhjet lokale në vitin 2013, ku janë të akuzuar anëtarët e atëhershëm të komisionit komunal në Çair, Ejup Alimi dhe Ismet Guri nga BDI-ja, “Titanik 3” vazhdon më 26 gusht. Pas pushimit për vendimmarje në lidhje me kërkesën e mbrojtjes për përjashtim… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Janeva e refuzoi kërkesën për përjashtimin e Fetait dhe Bubevskit nga lënda “Titanik 3”

Shkup, 19 gusht 2019 (MEDIAL) – Prokurorja Speciale Publike Katica Janeva me vendim e refuzoi kërkesën për përjashtimin e prokurores Fatime Fetai dhe Gavrill Bubevskit nga lënda “Titanik 3”. Këshilli gjyqësor për kërkesën për përjashtimin e Janevës vlerëson se nuk mund të paraqes pengesë për procesin, për shkak pavarësisë së PSP-së e konfirmuar me ligj… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Zoran Mileski – Kiçeec në pyetje në PP

Shkup, 19 gusht 2019 (MEDIAL) – I dyshuari i dytë për rastin “Reket”, Zoran Mileski – Kiçeec, i cili gjendet në paraburgim në Shtukë, sot është sjellë në Prokurorinë për krim të organizuar  për t’u marr në pyetje, konfirmojnë nga Prokuroria Publike. Kiçeec dhe Bojan Jovanovski, tani për tani janë të vetmit të dyshuar për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Digjet bar i thatë dhe pyje me pisha tek fshati Lubin i Shkupit

Shkup, 19 gusht 2019 (MEDIAL) – Një zjarr shpërtheu sot pasdite në fshatin Lubin, në shtrirje drejt fshatit Rashçë në komunën e Sarajit. Digjet bar i thatë dhe pyje të pishave. Në terren janë pesë automjete dhe 25 zjarrfikëse, informojnë për MEDIAL-n nga Njësia Territoriale Zjarrfikëse e qytetit të Shkupit. Nga Njësia Zjarrfikëse i bëjnë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Nënshkruhet kontrata për financim të Qendrës për zhvillim të Rajonit planor të Shkupit për vitin 2019

Shkup, 19 gusht 2019 (MEDIAL) – Ministria e Pushtetit Lokal sot me kryetarët e komunave të rajonit planor të Shkupit nënshkroi marrëveshje për mbështetje, mbulim të shpenzimeve operative, aktivitetet teknike për këtë vit dhe për financim të projekteve me të cilat njësitet e pushteteve lokale do të mund të aplikojnë vitin e ardhshëm në Ministrinë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

JANEVA MOHON MOSMARRËVESHJET, nuk i jep Fetain dhe Bubevskin

Prokurorja Speciale Katica Janeva vendosi që të mos i largojë prokurorët Fatime Fetai dhe Gavrill Bubevski nga rasti “Titanik 3” pas kërkesë së avokatit Elenko Millanov. Janeva e cila kishte vetëm dy orë për të sjellë vendim lidhur me kërkesën e Alimit dhe Gurit, i ishte arsyetuar gjykatës se nuk ka asnjë bazë dhe asnjë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Interes i madh tek qytetarët për sondazhin për grumbullimin e propozimeve për emra të rinj të toponimeve në Shkup

Shkup, 19 gusht 2019 (MEDIAL) – Qytetarët treguan interes të madh për sondazhin e Qytetit të Shkupit për grumbullimin e propozimeve për emrat e rinj të toponimeve (rrugë, bulevarde, ura, sheshe, parqe dhe objekte tjera infrastrukturore) në kryeqytet. Sondazhin e publikoi Qyteti i Shkupit më 27 korrik të këtij viti, ndërsa ishte i hapur deri dje,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Edhe 380 mësimdhënës janë trajnuar në kuadër të programit Shkolla të shekullit 21

Shkup, 19 gusht 2019 (MEDIAL) – Pas ciklit të parë të trajnimeve, si pjesë e programit “Shkolla të shekullit 21”, zbatuar nga Këshilli britanik dhe financuar nga Qeveria e Britanisë së Madhe, sot fillon cikli i dytë i trajnimeve për udhëheqës të shkollave në Ohër dhe në Shtip, pas çka më 21 gusht pason edhe trajnimi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

(VIDEO) ALTERNATIVA: Drejtësia selektive detyrimisht prodhon shtet të padrejtë

Këto ditë, kur në opinion po zhvillohet debati rreth krimit të organizuar dhe korrupsionit në institucionet e drejtësisë, që erdhi pas publikimit të aferës “Zhvatja”, nga partia Alternativa thonë se, pavarësisht pozicionimit të sotshëm politik, ata mbeten parimorë në atë që e kanë thënë dhe për të cilën kanë luftuar që nga ditët e themelimit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Janeva do të vendos nëse do të përjashtohen Fetai dhe Bubevski nga “Titanik 3“

Shkup, 19 gusht 2019 (MEDIAL) – Prokurorja speciale publike Katica Janeva deri në ora 14 duhet të vendos nëse prokurorët Fatime Fetai dhe Gavril Bubevski do të përjashtohen për lëndën “Titanik 3” të PSP-së. Kryetarja e Trupit gjykues Marija Kletniçka pas kërkesës së avokatit mbrojtës Elenko Milanov ka informuar se incizimi me kërkesë do të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi/Lajme/Maqedoni

DERIVATET E NAFTËS me çmime të reja

Komisioni Rregullator për Energjetik ka publikuar çmimoren e re për derivatet e naftës i cili hyn në fuqi pas mesnate. Sipas vendimit të ri, çmimet e benzinate Super BS-95 dhe Super 98 mbeten të pandryshuar, gjegjësisht do të shiten me çmim prej 66.50 dhe 68.50 denarë. Çmimi i dizelit do të shtrenjtohet për gjysmë denarë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Osmani dhe Dimitrov nesër për vizitë pune në Danimarkë

Shkup, 19 gusht 2019 (MEDIAL) –  Nënkryeministri i angazhuar për Çështje Evropiane Bujar Osmani dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, nesër do të marrin pjesë në vizitën e punës në Danimarkë, në fokus të së cilës do të merret vendim për datën e fillimit të negociatave me Bashkimin Evropian në tetor të këtij… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

TAKTIZIMET E PARTIVE për ndryshimet në KODIN ZGJEDHOR

Partitë politike vazhdojnë konsultimet për ndryshimet në kodin zgjedhor, por ende pa ndonjë marrëveshje konkrete. Nisma është paraqitur nga presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, i cili pas konsultimeve, siç ka thënë, me disa partitë më të vogla, ka dal; me propozimin që Maqedonia e Veriut, në vend të gjashtë njësive zgjedhore, të ketë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Shuhet Zja.rri tek Pintia

Shkup, 19 gusht 2019 (MEDIAL) – Zjarri te lagja Pintia është shuar, informuan sot nga Njësiti territorial kundër zjarreve në Qytetin e Shkupit. Zjarri shpërtheu dje rreth orës 11.30 minuta në pyllin mbi lagjen Pinitia dhe përfshiu një sipërfaqe të madhe të pyjeve të përziera. Siç njoftuan nga Njësia Territoriale kundër zjarrit të Qytetit të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

FETAI: Nuk përzihem në hetimin për rastin “ZHVATJA”

Prokurorja e PSP-së, Fatime Fetai tha sor se nuk dëshiron të përzihet në hetimin për rastin “Zhvatja”. “Procedurën për ‘Zhvatjen’ e udhëheq prokurori tjetër e cila është kompetence dhe nuk dëshiroj të përzihem”,, ka thënë Fetai. Ajo ka shtuar se prokurorët e PSP-së po e vazhdojnë punën e tyre. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Nuk ka pritje më të gjata për hyrje dhe dalje nga vendi

Shkup, 19 gusht 2019 (MEDIAL) – Intensiteti i komunikacionit në drejtimet rrugore jashtë mjediseve urbane është rritur. Në vendkalimet kufitare, nga ana e Maqedonisë, nuk ka pritje më të gjata për hyrje dhe dalje nga shteti, kumtoi Lidhja Auto Moto e Maqedonisë (LAMM). “Prej sot do të kryhen aktivitete ndërtimore gjatë vendosjes së vrimave induktive në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

LSDM: Mickoski të përgjigjet nëse ka takime të fshehta dhe me kë?

19 gusht 2019  Tajkunët për të cilët zhvillohet një seri lajmesh para organeve gjyqësore janë krijuar nga regjimi i Nikolla Gruevskit. Personat të cilët janë në incizimet janë të afërm të VMRO-DPMNE-së. Personalisht Mickoski ka thënë se është takuar me njërin prej të akuzuarve në rastin “Reket”, të përmendurin Zoran Kiçaec. Prandaj, në vend që… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Gjykimi për rastin “Titanik” vazhdon më 23 gusht

Shkup, 19 gusht 2019 (MEDIAL) – Gjykimi për parregullsitë zgjedhore “Titanik” të PSP-së vazhdon më 23 gusht, pasi seanca e sotme është anuluar shkaku i mungesës së anëtarit të Trupit gjykues, gjykatësit Ognen Stavrev. Lënda, të cilën e zhvillon gjykatësi Osman Shabani, ndërsa përfaqësues i aktakuzës është Lile Stefanova, gjendet në procedurë dëshmuese. Deri më… Vazhdo të lexosh

Shko lartë