Category archive

Maqedoni - page 3

Posted on në kategorine Maqedoni

ILIR HASANI: Duhet bërë analizë se si reaguan institucionet për Llaskarcën

Dr Ilir Hasani, mjeku që priste viktimat e aksidentit të Llaskarcës i ftuar në emisionin “Programi 200”, thotë se duhet bërë analizë se si reaguan institucionet. Duhet shqyrtuar të gjitha vendimet gjatë aksidentit, për të mësuar prej saj, thotë Dr Hasani. “Çfarë nëse aksidenti kishte ndodhur më larg se Shkupi?”, pyet ai. D-r Ilir Hasani… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

SELA: Ne duam t’i bëjmë fitues të gjithë shqiptarët

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela sonte ka qenë i ftuar në TVM2 për të folur rreth aktualitetit politik në vend me theks zgjedhjet prezidenciale me ç’rast ka folur për shumë çështje aktuale politike në vend. Sela ka thënë se mosbashkpunimi i partive politike shqiptare ka pasoja, por një gjë duhet ta dinë të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

ADILI: Jemi paraqitur vullnetarisht për të ndihmuar familjarët e viktimave

Në emisioni “Programi 200” në Alsat-M për temën aktuale që po flitet këto ditë, atë të tragjedisë të Llaskarëcs, në studio u fol për kapacitet e spitaleve që përballen me situata emergjente si ajo dhe a trajtohen të prekurit nga aksidenti për traumat psikike. Psikoterapistja Adili  thotë se njerëzit duhet të mësohen të trajtojnë ndjenjat. Aji… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

Kreu i BFI-së merr pasaportën shqiptare (FOTO)

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë (BFI), Sulejman Rexhepi, ka marrë shtetësinë shqiptare, ndërsa prej sot është pajisur edhe me paspaortën e Republikës së Shqipërisë, njofton gazeta KOHA. Me këtë rast, kreu i BFI-së, Rexhepi është deklaruar se ndjehet i nderuar me statusin e shtetasit të Republikës së Shqipërisë dhe ka shprehur falimenderime për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

TARAVARI: Vendim flagrant menjëherë pas tragjedisë

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari, përmes llogarisë së tij në rrjetin social “Facebook”, ka njoftuar se përsëri i janë marrë kompetencat në sektorin e arsimit, njofton Koha. Më poshtë e keni njoftimin e plotë të Taravarit: Deklaroj me keqardhje të thellë se sot Komunës të Gostivarit ju rihoqën kompetencat e Arsimit. Ky vendim… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Zaev – Salivan: Mbesim të përkushtuar në çështjet për paqen dhe stabilitetin

Shkup, 19 shkurt 2019 – Kryeministri Zoran Zaev  sot në bisedë telefonike me zëvendëssekretarin shtetëror të Shteteve të Bashkuara të Amerikës  Xhon Salivan dhe ka shprehur falënderimin për mbështetjen e fuqishme të SHBA-së gjatë të gjithë procesit të zbatimit të Marrëveshjes së Prespës. Siç kumtoi pres shërbimi qeveritar, Zaev e ka njoftuar Salibvanin me aktivitetet e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Zaev: “Alternativa” dhe PDSH-ja janë të pajtimit që të gjendet kandidat i përbashkët për president

Shkup, 19 shkurt 2019 (MEDIAL) – “Alternativa” e Afrim Gashit dhe PDSH-ja e Menduh Thaçit janë të pajtimit që të vazhdojë procesi i gjetjes së kandidatit të përbashkët për president të shtetit. Këtë sonte e deklaroi kryeministri dhe kryetari i LSDM-së Zoran Zaev në Klubin e deputetëve, pas takimeve me liderët e këtyre dy partive… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Gashi: Kandidat i cili do të jetë i pranueshëm për të gjithë qytetarët

Shkup, 19 shkurt 2019 (MEDIAL) – Lideri i “Alternativës” Afrim Gashi pasdite deklaroi se sot kanë pasur takim të mirë dhe të frytshëm  me kryeministrin dhe kryetar i LSDM-së Zoran Zaev, ndërsa temë kryesore kanë qenë zgjedhjet presidenciale dhe bëhet përpjekje që të gjendet  kandidat i përbashkët i cili do të ishte i pranueshëm për të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Dangov në “Titanik 2”: Pa dëshmi Sërcevit i është imputuar gjoja vendim i paligjshëm në KSHZ

Shkup, 19 shkurt 2019 (MEDIAL) – Mbrojtësi Dimitar Dangov i të akuzuarit Sasho Sërcev në fjalët përmbyllëse në gjykimin për parregullsitë zgjedhore të zgjedhjeve lokale në vitin 2013 “Titanik 2”, kërkoi sjellje të shfajësimit dhe pyeti për çka akuzohet. Sipas Dangov, Sërcev edhe po të donte nuk ka mundur të bëjë vepër penale me ngritjen e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Një person nën hetim për shkak të lëndimeve trupore ndaj nënës së tij

Shkup, 19 shkurt 2019 (MEDIAL) – Prokuroria Themelore Publike Shkup mori urdhër për zbatim të procedurës hulumtuese kundër një personi, për të cilin dyshohet se ka kryer vepër penale lëndim trupor. “I dyshuari më 17.02.2019, në shtëpinë familjare në f. Vizbeg, në gjendje të alkoolizuar, e ka sulmuar fizikisht nënën e tij, duke e goditur… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Osmani në Bruksel në takime me Mogerinin dhe Hanin

Bruksel, 19 shkurt 2019 (MEDIAL) – Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani sot udhëton për në Bruksel,  ku do të mbajë takime pune me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë dhe nënkryetare e Komisionit Evropian, Federika Mogerini, si dhe me eurokomisarin për Zgjerim dhe Politikë Fqinjësore, Johanes Han.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Sot përfundon shpallja e LSDM-së për vetëkandidim për zgjedhjet presidenciale

Shkup, 19 shkurt 2019 (MEDIAL) – Zëdhënësi i LSDM-së, Kostadin Kostadinov sot deklaroi se konform procedurës sot përfundon shpallja për vetëkandidim. Procedura, përkujtoi, përfundon më 3 mars me kongresin e partisë, ndërsa deri më tani me vetëkandidim është paraqitur një kandidat, i cili është i mirënjohur për opinionin. Për pyetjen pse vetëkandidim dhe nëse kjo… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

MSH: Trembëdhjetë të sëmurë nga fruthi, një fëmijë dhe një i rritur në gjendje të rëndë

Shkup, 19 shkurt 2019 (MEDIAL) – Trembëdhjetë të sëmurë nga fruthi janë regjistruar gjatë ditës së djeshme prej të cilëve shtatë janë pranuar për mjekim në spital, informojnë nga Ministria e Shëndetësisë në bazë të të dhënave nga Klinika për sëmundje  infektive. Bëhet fjalë për katër të rritur nga Shkupi dhe Velesi, në mesin e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Sot mblidhet Qeveria. Ja çka do të diskutohet

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot do të mbajë mbledhjen e saj të rregullt të 122-të me disa pika të rendit të ditës nga Programi i punës së Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe pika  me interes të qytetarëve. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi/Maqedoni

Zaev në takim me 40 sipërmarrës nga Oda ekonomike dhe industriale e Tiranës (FOTO)

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev i shoqëruar nga zëvendëskryetari i ngarkuar për çështje ekonomike dhe koordinim me resorët ekonomik, Koço Angjushev , ministri pa resor i ngarkuar për investime të huaja, Bardhyl Dauti, ministri i bujqësisë, pylltarisë dhe ekonomisë së ujërave, Lupço Nikollovski, ministri i ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, ministri… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Papas: Marrëveshja e Prespës do të zbatohet sipas afateve të parashikuara

Shkup, 19 shkurt 2019 (MEDIAL) – Marrëveshja e Prespës është mjaft e hollësishme dhe zbatimi do të ndodh me afatet e parashikuara kohore, tha sot ministri grek për Politikë Digjitale dhe Telekomunikime, Nikos Papas, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve pse në vendkalimet kufitare për hyrje në Greqi qytetarëve të Republikës së Maqedonisë së… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Filip Petrovski paralajmëroi kandidaturë për zgjedhjet e ardhshme presidenciale

Shkup, 19 shkurt 2019 (MEDIAL) – Filip Petrovski nga e shtuna do të fillojë të grumbullojë 10 mijë nënshkrime për kandidaturën e tij në zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Pohoi se pas tij, gjegjësisht pas “Maqedonia bllokon” qëndrojnë më shumë se 80 organizata dhe tërë diaspora e Maqedonisë. Anulim i Marrëveshjes së Prespës, gjegjësisht të ndryshimit të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Fjalët përfundimtare në “Titanik 2”: Mbrojtja kërkoi aktgjykim lirues për Thaçin dhe Ibraimin

Shkup, 19 shkurt 2019 (MEDIAL) – Në Gjykatën Penale në Shkup sot fjalë përfundimtare ka pasur avokati Elvir Iseni, mbrojtës i të akuzuarve Menduh Thaçi dhe Bedredin Ibraimi të cilët në lëndën “Titanik 2” të PSP-së ngarkohen për parregullsi zgjedhore në zgjedhjet lokale të vitit 2013. Avokati Iseni ka kërkuar aktvendim lirues për liderin e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Punësim i mjekëve të rinj dhe rritje e pagave në shëndetësinë publike

Shkup, 19 shkurt 2019 (MEDIAL) – Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se pas përfundimit të studimeve në Fakultetin e Mjekësisë, studentët do të fitojnë mundësinë për punën praktike në Shtëpitë shëndetësore në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Kjo siç thonë nga MSH, është risia e fundit e disa nga ndryshimet për standard më… Vazhdo të lexosh

Shko lartë