Category archive

Maqedoni - page 2

Posted on në kategorine Maqedoni

Zvogëlohet TVSH-ja tek disa ilaçe dhe tek energjia për ngrohje

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Qeveria sot në kuadër të seancës së 150 e ka miratuar Propozim-vendimin për ndryshim dhe plotësim të vendimit për përcaktimin e të mirave dhe shërbimeve të cilat i nënshtrohen shkallës preferenciale të tatimit të vlerës së shtuar, kumtoi pres-shërbimi qeveritar. Me këtë vendim, siç theksohet, zvogëlohen çmimet e një numri… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Presidenti Pendarovski u takua me ambasadorin e Kuvajtit., Jakub Al-Atiki

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, sot u takua me Jakub Al-Atiki, ambasador i Shtetit të Kuvajtit për Republikën e Maqedonisë së Veriut, me seli në Sofje. Në takim, siç informojnë nga kabineti i Pendarovskit, janë shkëmbyer opinione për marrëdhëniet gjithpërfshirëse bilaterale mes Maqedonisë së Veriut… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

PENDAROVSKI: Nuk do të dekretoj ligje nëse janë të dëmshme për bizneset

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka marrë pjesë në një takim pune me Odën Ekonomike të teknologjisë së informacionit MASIT, ku është njoftuar me problemet me të cilat përballen kompanitë e këtij sektori, raporton Anadolu Agency (AA). Përfaqësuesit nga MASIT dhe afaristë nga sektori i teknologjisë së informacionit (IT) fillimisht bënë prezantim të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

SHKUPI e largon DIELLIN E VERGINËS

Kryetari i Shkupit, Petre Shilegov, ka njoftuar se Qyteti i Shkupit nuk është organ që kryen mbikëqyrje mbi punën e komunave tjera dhe nuk ka mbikëqyrje në largimin e Diellit të Verginës. “Qyteti i Shkupit nuk është organ që kryen mbikëqyrje mbi punën e njësive tjera të pushtetit lokal. Nuk mund të shprehim kënaqësi ose… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

NINA ANGELLOVSKA, ministre e re e FINANCAVE?

Kabineti qeveritar do të pësojë ndryshime të reja, me emërimin e ministres së re të Financave. Siç mëson Alsat-M të tre kandidatet për këtë post janë femra, Nina Angellovska, Tatjana Shterjova si dhe guvernatorja Anita Bezhovska. Megjithatë, në këtë garë, sic mësohet nga burime jo zyrtare, prin Nina Angellovska bashkëthemeluese dhe drejtore ekzekutive e platformës… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Zgjerohet rrjeti sekondar shitës i NQP “Shkup”

NTP “Shkup” sot informoi se e ka zgjeruar rrjetin sekondar shitës me mbi 20 lokacione (markete, kiosqe e tjerë), që gjenden në vende frekuentuese nëpër komunat e Shkupit. Aty shfrytëzuesit e transportit publik mund të blejnë ose ta mbushin kartelën elektronike “Skopska”. Qytetarët më saktësisht mund t’i shohin lokacionet në Faqen e Fejsbukut të NQP… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Osmani dhe Dimitrov në Kopenhagë referuan për reformat dhe përkushtimin për zbardhjen e rastit “Reket”

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Statusi i reformave, negociatave për statusin e ardhshëm të PSP-së të cilët janë në vijim, si dhe rastin “Reket”, ishin tema të takimeve të sotme të ndara të zëvendëskryeministrit të obliguar për çështje evropiane, Bujar Osmani dhe ministrit të Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov në Kopenhagë, me ministrin e Punëve… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Angazhime për ndërlidhje infrastrukturore me Bullgarinë dhe përvoja për zhvillim rajonal

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Zhvillimi i rrjetit infrastrukturor mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë është kyç për intensifikimin e bashkëpunimin në të gjitha fushat. Shteti me përvoja bullgare do ta përforcojë kapacitetin institucional për shfrytëzim të fondeve evropiane, para se gjithash, për zhvillimin e barabartë rajonal dhe në përgjithësi për zbatim të politikave… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Koxias pushon në ishull grek dhe shkruan libër për Marrëveshjen nga Prespa

Athinë, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Ish ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Koxias në vilën e tij në ishullin grek Alonisos, shkruan libër kushtuar Marrëveshjes së Prespës. Sipas mediave greke, siç njoftoi korrespodentja e MEDIAL-s nga Athina, Koxias nga fillimi i verës është në Alonisos, ndërsa do të mbetet aty deri në shtator,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Komuna e Kërçovës do të ndajnë bursa për studentë

Kërçovë, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Komuna e Kërçovës  publikoi konkurs për ndarjen e 35 bursave për studentë, prej të cilave 20 janë për studentë me  arritje të larta të arritura në studime dhe 15 bursa për studentë  nga familje me gjendje të keqe financiare. Fillimisht për aplikimin e studentëve që studiojnë në disa prej… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

MASIT kërkon Pendarovski të jetë promotor i industrisë ITK

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Ringjallje e diplomacisë ekonomike, parkut të teknologjisë, takimeve pune me ambasadorë në vendin tonë, promovimi i sektorit të TIK jashtë vendit, ndryshimet arsimore për nevojat e sektorit TIK, angazhimi për ndihmë strategjike, parashikueshmëria rregullatore për investime serioze afatgjata, ndryshime dhe avancim i politikës tatimore për industrinë e TIK, si… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Janë siguruar 165 milionë denarë për projekte infrastrukturore në 12 komuna

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Gjithsej 165 milionë denarë prej sot u janë vënë në disponim 12 komunave për realizim të projekteve infrastrukturore me të cilat pritet të përmirësohet jeta e qytetarëve. paratë janë siguruar përmes Projektit për përmirësim të shërbimeve komunale që e zbaton Ministria e Financave me mbështetje të Bankës botërore. Nga mjetet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

PTHP hedh poshtë iniciativë të KSHPK-së për shkak të vjetërsimit

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Prokuror kompetent publik i Prokurorisë Themelore Publike të Shkupit ka sjell Vendim për hedhjen poshtë të iniciativës për ndjekje penale të ngritur nga Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) kundër tre personave për vepër penale- keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe autorizimit, njoftojnë nga PTHP, duke theksuar se vendimi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Policia shpëtoi dy vëllezër të cilët me motoçikleta janë humbur në malin Shar

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Dy vëllezër nga Shkupi të cilët me motoçikleta dje kanë nisur të ngjiten në “Titov vërv” , por janë humbur në Malin Shar, mbrëmë janë shpëtuar nga nëpunësit policorë nga stacioni për mbikëqyrjen e kufirit Mazdraça dhe Sektori i Punëve të Brendshme. Në policinë e Tetovës mbrëmë rreth orës… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Një pjesë e madhe e Kërçovës sot pa energji elektrike

Kërçovë, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Nga orët e hershme të mëngjesit deri në orën 11:00 sot një pjesë e madhe e Komunës së Kërçovës ka qenë pa energji elektrike. Pa energji elektrike mbetën fshatrat nga pjesa veri-perëndimore e komunës: Zajazi, Kolari, Tajmishtja, Midinci, Strogomishtja e Epërme dhe e Poshtme, Trapçin Dolli, Dllapkin Dolli, Greshnica,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Takimi i ministrit Ismaili me drejtorin e Qendrës Kulturore Turke, Kulla

Shkup, 20  gusht 2019 (MEDIAL) – Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, sot në kabinetin e tij realizoi takim me drejtorin e Qendrës Kulturore Turke – Institutin “Junus Emre”, Serhat Kulla. Në takim, siç njoftoi Ministria e Kulturës, ministri Ismaili dhe drejtori Kulla e shprehën kënaqësinë e tyre nga bashkëpunimi i deritanishëm në fushën e kulturës,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Fillon transformimi i ordinancave nga mjekësia e përgjithshme në familjare

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Specialistët për mjekësi familjare prej sot mund të fillojnë procedurën e transformimit të ordinancave të tyre për mjekësi të përgjithshme në ordinanca të mjekësisë familjare, bën të ditur Ministria e Shëndetësisë. Me këtë, thuhet në komunikatë, finalizohen procedurat e filluara në shkurt të këtij viti, prezantuar nga Ministri i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Gjykimi për “TNT”-në vazhdon më 30 gusht

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Në Gjykatën Themelore Penale në Shkup, seanca e sotme për rastin “TNT” të PSP-së është shtyrë për 30 gusht shkaku i mospranisë së gjykatësit Ognen Stavrev i cili e udhëheq lëndën, ndërsa për momentin është në pushim mjekësor. Në seancën e kaluar ish kryetari i Komunës së Gazi Babës… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Deri në fund të javës mot i ngrohtë me temperaturë maksimale deri në 38 gradë

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Vazhdon periudha e moti të ngrohtë dhe stabil. Rritje të vranësirave do të ketë nga e premtja. Të dielën dhe të hënën kryesisht në pjesët veriore do të ketë kushte për paraqitje të shirave të shkurtër  dhe dukurisë të bubullimave, njoftoi DPHM. Temperaturat maksimale ditore do të jenë në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Dy punëtorë janë lënduar pasi kanë rënë nga lartësia

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – B.S (34) nga Sveti Nikolla dhe A.V (31) të dy të punësuar në një firmë nga Shkupi dje kanë marrë lëndime pas rënies nga lartësia. Siç kumton MPB-ja dje në orën 12:00 në SPB Shkup është informuar se në kompleksin e klinikave “Nënë Tereza” janë sjellë dy të punësuar.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Informata për gazpërçuesin dhe hekurudhën në mbledhje qeveritare

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Informata për dinamikën dhe mjetet financiare për realizimin e projekteve për ndërtimin e gazpërçuesve magjistral, aksi “Gostivar-Kërçovë” dhe aksi “Sveti Nikole-Veles”, si dhe informatat për përgatitjen e ligjit për dhurim të ushqimit të tepërt, janë në mesin e pikave të rendit të ditës të mbledhjes së sotme të rregullt të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Janeva: Shpresoj se me argumentet e mia do të përshpejtohet hetimi për “Reket”

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Prokurorja Speciale Publike Katica Janeva sot në mëngjes arriti në Prokurorinë për Krim të Organizuar ku duhet që të japë dëshmi  për rastin “Reket” në të cilin të dyshuar janë Bojan Jovanovski dhe Zoran Milevski për reketimin e biznesmenëve. Janeva  duke ardhur për në Prokurori deklaroi se shpreson se… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Fillon Kolonia e 14-të Ndërkombëtare Figurative “Shkupi”

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Kolonia e 14-të Ndërkombëtare Figurative “Shkupi” do të hapet sot në kryeqytet nën kujdesin e Qytetit të Shkupit. Në këtë edicion do të shfaqen 10 artistë të artit figurativ, nga të cilët, sipas përzgjedhjes së zakonshme, pesë janë autorë vendas dhe pesë janë nga jashtë. Siç informojnë nga Muzeu… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Në Bogorodicë dhe Tabanoc pritet deri në gjysmë ore

Shkup, 20 gusht 2019 (MEDIAL) – Në vendkalimet kufitare Bogorodicë dhe Tabanoc pritet prej 15 deri në 30 minuta, derisa në vendkalimet tjera kufitare nga ana maqedonase nuk ka pritje të gjata për hyrje dhe dalje nga vendi. LAMM në informatën e publikuar sot njofton se komunikacioni në rrugët shtetërore zhvillohet nëpër rrugë të thata.… Vazhdo të lexosh

Shko lartë