Category archive

Maqedoni - page 2

Posted on në kategorine Maqedoni

Osmani-Han: Presim raport nga KE-ja për konfirmimin e vendimit për negociata

Shkup, 20 shkurt 2019 (MEDIAL) – Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Bujar Osmani, në kuadër të vizitës në Bruksel mbajti takim me Eurokomisarin për Zgjerim dhe Politikë Fqinjësore, Johanes Han, në të cilin u hapën temat për progresin e vendit në dhënien e reformave të parapara në drejtim të fillimit të negociatave para aderuese… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

HOXHA: Institucionet që nuk përdorin gjuhën shqipe do të ndëshkohen

Gjatë konferencës për shtyp të zëdhënësve të qeverisë për vendimet e marra dje në mbledhjen qeveritare, zëdhënësi i qeverisë Muhamet Hoxha i pyetur “se pse edhe tabelat e reja në tabelat e reja të vendosura edhe në gjuhën shqipe dy institucione si  që po vendosen tani me ligjin e ri janë me gabime drastike të gjuhës shqipe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Vajzat që shuajnë zjarre

Shkup, 20 shkurt 2019 (MEDIAL) – Të guximshme, me humor, por para së gjithash humane. Gra të cilat sfidojnë paragjykimet dhe të cilat dëshmojnë se nuk ka ndarje në profesione për meshkuj dhe femra. Këto janë dy gratë zjarrfikëse Biljana Dençovska dhe Menka Stojanovska, të cilat në mënyrë të barabartë me kolegët e tyre nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Ivanov refuzon ta pranojë emrin e ri të shtetit, Qeveria ia rikujton afatet (FOTO)

Presidenti Gjorge Ivanov refuzon që ta mbarojë mandatin e tij me emrin e ri të shtetit. Edhe për skaj asaj që komuniteti ndërkombëtar tanimë ka filluar me përdorimin e emrit Republika e Maqedonisë së Veriut dhe kanë filluar procedurat për riemërim zyrtar të institucioneve, Ivanov refuzon që t’i zbatojë obligimet që i ka shteti në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

ZGJEDHJET: 115 paraqitje deri tash për votim në diasporë

KSHZ u bën thirrje të gjithë gurbetçarëve që duan të votojnë në zgjedhjet presidenciale që të bëjnë kërkesë në KSHZ për të votuar. Paraqitja bëhet në diaspora.sec.mk ose në zyrat diplomatike konsulare të Maqedonisë në diasporë. Kushti për tu zhvilluar zgjedhjet në ndonjë prej ambasadave është që të ketë të paktën dhjetë paraqitje. Deri më… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Partia e Lëvizjes së Turqve mbështet kandidat të përbashkët presidencial

20 shkurt 2019 Si parti udhëheqëse e Turqve në Republikën e Maqedonisë së Veriut, para një kohe dolëm  me thirrje  te partitë tjera turke dhe e mbrojtëm idenë për kandidat të përbashkët në zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Edhe pse qëllimi ishte bashkimi i turqve  në Republikën e Maqedonisë së Veriut,  megjithatë u pa se kushtet … Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Xhaferi: NATO-ja u bë realitet për ne

Sofje, 20 shkurt 2019 (MEDIAL) – Me ratifikimin e sotëm të Protokollit për NATO-n, në Parlamentin bullgar e treguam  vendosmërinë të vazhdojmë  t’i zgjedhim problemet  në rajon dhe të kujdesemi për  sigurinë kolektive, Jo vetëm në rajonin tonë, por edhe në të gjithë Evropën, deklaroi kryetarja e Kuvendit të Bullgarisë Cveta Karajançeva, pas takimit në Sofje… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Disa pjesë të Aerodromit, Kisella Vodës dhe disa fshatra të Shkupit nesër pa energji elektrike

Shkup, 20 shkurt 2019 (MEDIAL) – Konsumatorët në hyrjen e fshatit Radush nesër prej orës 9:00 deri në 15:00 do të mbeten pa furnizim me energji elektrike. Prej orës 9.30 deri 14:30 pa rrymë do të jenë një pjesë e konsumatorëve të fshatit Bojan, prej orës 9:00 deri 13:00 konsumatorët në fshatin Studeniçan, prej orës… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Delegacioni i Kuvendit në Sesionin Dimëror të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së

E mërkurë, 20 shkurt 2019 (MEDIAL) – Delegacion i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut nesër dhe pasnesër në Vjenë do të marrë pjesë në Sesionin Dimëror të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së. Në agjendën e kësaj mbledhjeje të tri komiteteve të përgjithshme të AP-së së OSBE-së, do të shqyrtohen ngjarjet aktuale në OSBE dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

PRESIDENCIALET: Zaev vijon konsultimet me Selën dhe Kasamin

Kryeministri Zaev edhe sot vijon takimet me partitë shqiptare, për të gjetur një kandidat konsensual, për zgjedhjet presidenciale të 21 prillit. Pas takimeve që pati kësaj jave me partitë e tjera shqiptare, përkatësisht me BDI-në, PDSH-në dhe Alternativën e Gashit, ai për sot ka paralajmëruar takim edhe me kreun e Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Selës… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Vazhdon gjykimi për lëndën “Thesari” të PSP-së

Shkup, 20 shkurt 2019 (MEDIAL) – Në Gjykatën Penale në Shkup sot është caktuar  seancë e re për rastin e furnizimit të  pajisjes komunikuese-elektronike për nevojat e Drejtorisë së pestë pranë  Drejtorisë për siguri dhe kundërzbulim (DSK) “Thesari” të Prokurorisë Speciale Publike. Rastin e udhëheq gjykatësja Xheneta Bektoviq dhe është në procedurë dëshmuese. Në dy seancat… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Dje 11 aksidente në Shkup, janë larguar 103 automjete

Një bashkudhëtar  i automjetit motorik vozitës dhe një këmbësor kanë marrë  lëndime të rënda trupore, ndërsa tre persona kanë marrë lëndime më të lehta  në pesë aksidente  prej gjithsej  11 që kanë ndodhur  në 24 orëshin e fundit në rajonin e qytetit të Shkupit. Në gjashtë aksidente  është shkaktuar vetëm dëm material. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

BRUKSEL: Osmani, takime pune me Mogerinin dhe Hanin

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani sot në Bruksel do të mbajë takime pune me Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë dhe Nënkryetare e Komisionit Evropian, Federika Mogerini, si dhe me eurokomisionarin për Zgjerim dhe Politikë Fqinjësore, Johanes Han. Gjatë vizitës, Osmani do të mbajë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

BISEDË TELEFONIKE SALIVEN- KATRUGALLOS: Mbështetje nga SHBA-ja për “Prespën”

Kënaqësinë e SHBA-së për finalizimin e Marrëveshjes së Prespës ia shprehi z[vendës sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Saliven shefit të diplomacisë greke, Jorgos Katrugallos gjatë bisedës së tyre telefonike, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina. “Saliven e uroi Katrugallosin për marrjen e detyrës së re dhe e shprehi kënaqësinë e SHBA-së për finalizimin e Marrëveshjes… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Vazhdojnë bisedimet për kandidatin konsensual

Konkursi partiak në LSDM për paraqitje të kandidatëve për president shteti ka përfunduar dje, ndërsa zyrtarisht është e njohur vetëm kandidatura e ish ambasadorit Gjorgji Filipov. Partia qeveritare nuk ka publikuar emra tjerë, në tentim të gjejë kandidat të pranueshëm për qytetarët nga gjitha bashkësitë etnike dhe shtresat sociale, personalitet që do e paraqesë idenë:… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

ILIR HASANI: Duhet bërë analizë se si reaguan institucionet për Llaskarcën

Dr Ilir Hasani, mjeku që priste viktimat e aksidentit të Llaskarcës i ftuar në emisionin “Programi 200”, thotë se duhet bërë analizë se si reaguan institucionet. Duhet shqyrtuar të gjitha vendimet gjatë aksidentit, për të mësuar prej saj, thotë Dr Hasani. “Çfarë nëse aksidenti kishte ndodhur më larg se Shkupi?”, pyet ai. D-r Ilir Hasani… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

SELA: Ne duam t’i bëjmë fitues të gjithë shqiptarët

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela sonte ka qenë i ftuar në TVM2 për të folur rreth aktualitetit politik në vend me theks zgjedhjet prezidenciale me ç’rast ka folur për shumë çështje aktuale politike në vend. Sela ka thënë se mosbashkpunimi i partive politike shqiptare ka pasoja, por një gjë duhet ta dinë të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

ADILI: Jemi paraqitur vullnetarisht për të ndihmuar familjarët e viktimave

Në emisioni “Programi 200” në Alsat-M për temën aktuale që po flitet këto ditë, atë të tragjedisë të Llaskarëcs, në studio u fol për kapacitet e spitaleve që përballen me situata emergjente si ajo dhe a trajtohen të prekurit nga aksidenti për traumat psikike. Psikoterapistja Adili  thotë se njerëzit duhet të mësohen të trajtojnë ndjenjat. Aji… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

Kreu i BFI-së merr pasaportën shqiptare (FOTO)

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë (BFI), Sulejman Rexhepi, ka marrë shtetësinë shqiptare, ndërsa prej sot është pajisur edhe me paspaortën e Republikës së Shqipërisë, njofton gazeta KOHA. Me këtë rast, kreu i BFI-së, Rexhepi është deklaruar se ndjehet i nderuar me statusin e shtetasit të Republikës së Shqipërisë dhe ka shprehur falimenderime për… Vazhdo të lexosh

Shko lartë