Maqedoni

Filloi karantina 80-orëshe për komunat më në rrezik dhe restriksionet ditore për komunat e tjera

Filloi karantina 80-orëshe për komunat më në rrezik dhe restriksionet ditore për komunat e tjera

Shkup, 4 qershor 2020 ((MEDIAL)) – Filloi ora policore për qytetarët e të gjitha komunave në Qytetin e Shkupit, komunat përreth si Haraçina, Zelenikova, Ilindeni, Petroveci dhe Studeniçani, në Kumanovë, Likovë, Shtip, Karbinc, Tetovë si dhe Bogovinë, Bërvenicë, Tearcë, Zhelinë dhe Jegunocë. Ndalesa për lëvizjen e qytetarëve në këto komuna do të zgjasë 80 orë,

Filloi karantina 80-orëshe për komunat më në rrezik dhe restriksionet ditore për komunat e tjerat

Filloi karantina 80-orëshe për komunat më në rrezik dhe restriksionet ditore për komunat e tjerat

Shkup, 4 qershor 2020 ((MEDIAL)) – Filloi ora policore për qytetarët e të gjitha komunave në Qytetin e Shkupit, komunat përreth si Haraçina, Zelenikova, Ilindeni, Petroveci dhe Studeniçani, në Kumanovë, Likovë, Shtip, Karbinc, Tetovë si dhe Bogovinë, Bërvenicë, Tearcë, Zhelinë dhe Jegunocë. Ndalesa për lëvizjen e qytetarëve në këto komuna do të zgjasë 80 orë,

Petrovska: Parandalimi dhe mosndëshkimi i vonuar na solli në këtë gjendje

Petrovska: Parandalimi dhe mosndëshkimi i vonuar na solli në këtë gjendje

Shkup, 4 qershor 2020 ((MEDIAL)) – Dërgimi i mesazhit – “nuk do të ndëshkojmë”, gjerësisht e hapi derën për ata që nuk e respektojnë ligjin. Ndjeheshin të mbrojtur nga policia e cila duhet ta ruajë rendin në shtet, tha sonte zëvendësministrja plotësuese e Punëve të Brendshme, Sllavjanka Petrovska. Petrovska në emisionin e sontëm në “Vin –

Prokuroria e Velesit hapi lëndë pas thirrjes për vizitë masive të tempujve fetarë për festën fetare Dita e shpirtrave

Prokuroria e Velesit hapi lëndë pas thirrjes për vizitë masive të tempujve fetarë për festën fetare Dita e shpirtrave

Shkup, 4 qershor 2020 ((MEDIAL)) – Prokuroria Themelore Publike Veles hapi lëndë me të dëgjuar pas disa zërave në media dhe deklaratës publike të mitropolitit Agatangell dhe Dioqezës së Vardarit, me të cilën iu bën thirrje besimtarëve për të shkuar në mënyrë masive në tempujt fetarë gjatë festës fetare Dita e Shpirtrave, të premten dhe

Ndërroi jetë Sllavço Stankov, ish prokuror publik

Ndërroi jetë Sllavço Stankov, ish prokuror publik

Shkup, 4 qershor 2020 (MEDIAL) – Në moshën 76 vjeçare sot në Shkup ndërroi jetë Sllavço Stankov, ish prokuror publik në Prokurorinë Publike të Republikës së Maqedonisë. “Me vdekjen e tij prokuroria ka humbur një profesionist dhe mik të madh. Sllavço Stankov lindi më 5 dhjetor të vitit 1943 në fshatin Vidovishtë, Koçan. Ka diplomuar në

Spitali i Gostivarit mori donacione në shtretër, mbulesa dhe sterilizatorë

Spitali i Gostivarit mori donacione në shtretër, mbulesa dhe sterilizatorë

Gostivar, 4 qershor 2020 (MEDIAL) – Spitali i Përgjithshëm i Gostivarit “Dr. Ferid Murad” sot mori tre donacione në të cilat ishin dhjetë shtretër moderne, sete me mbulesa dhe sterilizatorë me rreze UV. Menaxhmenti i spitalit në pranimin e pajisjeve paralajmëroi se ato do të vihen në përdorim shumë shpejt dhe se janë të mirëseardhura

Thaçi: Për interesa partiake, BDI dhe grupe tjera rrezikojnë shëndetin e qytetarëve

Thaçi: Për interesa partiake, BDI dhe grupe tjera rrezikojnë shëndetin e qytetarëve

Tetovë, 4 qershor 2020 Kryetari Partisë Demokratike Shqiptare z. Menduh Thaçi, sot mbajti konferencë për media lidhur me situatën e përkeqësuar nga Covid-19 dhe ndodhitë e fundit në vend. Më poshtë gjeni fjalën e plotë. “E pamë shumë të arsyeshme të kemi një komunikim publik me qytetarët tonë për shkak të përkeqësimit të situatës në

Dimitrievski: Besoj në institucionet dhe profesionistët

Dimitrievski: Besoj në institucionet dhe profesionistët

Kumanovë, 4 qershor 2020 (MEDIAL) – Kryetari i Kumanovës Maksim Dimitrievski thotë se beson në institucionet dhe profesionistët pasi Prokuroria publike e Kumanovës e hodhi poshtë kallëzimin penal kundër tij dhe anëtarit të Shtabit Komunal të Krizës, Goran Stojanovskin. Ai paralajmëroi se do të ndërmarrë masa me avokatët. “Jam i bindur se e vërteta për këtë

Stamenkovska Stojkovski: Qeveria duhet të marrë menjëherë masa për t’i mbrojtur punonjësit në sektorin publik

Stamenkovska Stojkovski: Qeveria duhet të marrë menjëherë masa për t’i mbrojtur punonjësit në sektorin publik

Shkup, 4 qershor 2020 ((MEDIAL)) – Qeveria duhet të marrë menjëherë masa për t’i mbrojtur punonjësit në sektorin publik, apelon sot zëvendësministrja plotësuese e Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Nevenka Stamenkovska Stojkovski. Sipas saj, drejtuesit e LSDM-së jo vetëm që nuk i marrin masat e duhura për t’i mbrojtur punonjësit në sektorin publik, por gjithashtu përpiqen

LAMM: Pasdite është rritur intensiteti i komunikacionit jashtë mjediseve të qytetit

LAMM: Pasdite është rritur intensiteti i komunikacionit jashtë mjediseve të qytetit

Shkup, 4 qershor 2020 (MEDIAL) – Intensiteti i komunikacionit në akset rrugore jashtë mjediseve të qytetit pasdite është rritur, kumtoi Lidhja Automote e Maqedonisë. Në raportin për gjendjen në akset rrugore prej orës 18, LAMM kumton edhe se pasdite është normalizuar komunikacionin në aksin rrugor Shtip – Radovish në Pilav Tepe. shk/ MEDIAL.mk

Filipçe: Ipeshkvi ta tërheqë thirrjen që të vizitohen tempujt – tubimet seriozisht e rrezikojnë shëndetin

Filipçe: Ipeshkvi ta tërheqë thirrjen që të vizitohen tempujt – tubimet seriozisht e rrezikojnë shëndetin

Shkup, 4 qershor 2020 (MEDIAL) – Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe i bëri thirrje ipeshkvit të Dioqezës së Vardarit, Agatangel, ta tërheqë thirrjen drejtuar besimtarëve t’i vizitojnë tempujt sepse varrezat për Ditën e shpirtrave do të jenë të mbyllura. “I bëj thirrje ipeshkvit ta tërheqë thirrjen që të vizitohen tempujt. Kjo është një periudhë shumë e

Gjobë me para për 15 persona për mosveprim sipas rregulloreve shëndetësore gjatë epidemisë 

Gjobë me para për 15 persona për mosveprim sipas rregulloreve shëndetësore gjatë epidemisë 

Shkup, 4 qershor 2020 ((MEDIAL)) – Prokuroria Themelore Publike e Gjevgjelisë ka parashtruar propozime për lëshimin e urdhrave penale kundër 15 personave për veprën penale “mosveprim sipas rregulloreve shëndetësore gjatë epidemisë”. Të gjithë të pandehurit, kumtoi sot Prokuroria Publike e Republikës së Maqedonisë së Veriut, në disa ngjarje, gjatë orës policore u gjetën duke ecur

Taravari mbron Mickoskin!?

Taravari mbron Mickoskin!?

Mickoski kapet në një lokal të mbyllur në Shkup një natë më parë me disa miq të tij. Kjo përbën dy lajme njëkohësisht dhe fakti që ai si maqedonas në tavolinë qëndron me më shumë se dy persona me automatizëm e demanton Arben Taravarin e ASH-së, shkruan Tetova Sot. Arben Taravari fajësoi shqiptarët për rritjen

Shtëpia e Shëndetit – Tetovë ka marrë donacion në pajisje mjekësore

Shtëpia  e Shëndetit – Tetovë  ka marrë donacion në pajisje mjekësore

Tetovë, 4 qershor 2020 (MEDIAL) – Shtëpia e Shëndetit Tetovë ka marrë pajisje për trajtime shëndetësore dhe materiale jomjekësore për kujdes të pacientëve si donacion nga zinxhiri i marketeve Kipper dhe Asociacioni humanitar Dora. Ndihma do të përdoret në shërbimin parandalues stomatologjik për fëmijë deri në moshën 14 vjet. “Shtëpia e Shëndetit Tetovë përfshin edhe pesë

Kumtesë nga BDI-ja për shëndetin publik

Kumtesë nga BDI-ja për shëndetin publik

Shkup, 4 qershor 2020 Bashkimi Demokratik për Integrim u bën thirrje qytetarëve të Republikës së Maqedonisë së Veriut që t’i trajtojnë çështjet e shëndetit publik në mënyrën më serioze. Ne u bëjmë thirrje qytetarëve që të mos i refuzojnë testimet, të bashkëpunojnë gjatë anketimit dhe t’i shmangin të gjitha rrethanat ku ata mund të ekspozohen

MMJPH: Të ruajmë biodiversitetin dhe ekosistemet natyrore në mënyrë që ata të na mbrojnë neve

MMJPH: Të ruajmë biodiversitetin dhe ekosistemet natyrore në mënyrë që ata të na mbrojnë neve

Shkup, 4 qershor 2020 (MEDIAL) – Pesë qershori është Dita Botërore e Mjedisit dhe këtë vit komuniteti ndërkombëtar e dedikoi në mbrojtjen e biodiversitetit duke bërë thirrje për veprim kundër humbjes së përshpejtuar të specieve dhe degradimit të botës natyrore, kumtoi Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor (MMJPH). Nga ministria informojnë se është përgatitur

Kumanova do të ndihmojë Likovën me burime, operatorët ekonomikë të sigurojnë leje, linja kujdestare për qytetarët

Kumanova do të ndihmojë Likovën me burime, operatorët ekonomikë të  sigurojnë leje, linja kujdestare për qytetarët

Kumanovë, 4 qershor 2020 (MEDIAL) – Kumanova do ta ndihmojë Likovën me burime në ballafaqimin me epideminë e koronavirusit, gjatë karantinës do të punojnë operatorët ekonomikë të cilët vetëm do të duhet të marrin leje për lëvizje. Këto janë disa nga përfundimet e seancës së 45-të të ditës së sotme të Shtabit Komunal të Krizave

Maqedonasit lavdërojnë Taravarin pasi i ofendoi shqiptarët:”Браво Таравари”

Taravari fajëson shqiptarët për Koronën, lavdëron maqedonasit (VIDEO)

Kreu i Komunës së Gostivarit edhe njëherë bëhet protagonist përmes deklaratave të tij që kanë irituar tejmase shqiptarët por që kanë bërë mediat maqedonase ta lavdërojnë atë. E gjitha kjo ndodhi përmes një debati televiziv ku njeriu numër një i Komunës së Gostivarit njëherit edhe Sekretar i partisë opozitare ASH kur ai fajësoi shqiptarët për

Përgatitje të projekt-planeve për menaxhim me Liqenin e Ohrit dhe Malin Sharr

Përgatitje të projekt-planeve për menaxhim me Liqenin e Ohrit dhe Malin Sharr

Shkup, 4 qershor 2020 (MEDIAL) – Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor shënon 5 Qershorin – Ditën Botërore të Mjedisit me një aktivitet të ri të përgatitjes së një Studimi për Valorizim dhe Projekt-Planit të Menaxhimit për Monumentin Natyror Liqenin e Ohrit, si dhe një Projekt-Plan për menaxhimin e Parkut Kombëtar të ardhshëm Mali

Dorëzohen edhe tetë respiratorë – donacion nga BE-ja

Dorëzohen edhe tetë respiratorë – donacion nga BE-ja

Shkup, 4 qershor 2020 ((MEDIAL)) – Donacioni nga Bashkimi Evropian edhe prej tetë pajisjeve për ventilim mekanik (respiratorë) dhe njësi të ndryshime të pajisjeve mbrojtëse personale, sot u dorëzuan si mbështetje për vendin në ballafaqimin me pandeminë e shkaktuar prej Kovid-19. Me donacionin e sotëm dhe 12 respiratorët e dhuruar paraprakisht rrumbullaksohet numri prej 20

Policia vendosi protokoll për personat të cilët hynë ose dalin nga shteti gjatë karantinës 80 orëshe

Policia vendosi protokoll për personat të cilët hynë ose dalin nga shteti gjatë karantinës 80 orëshe

Shkup, 4 qershor 2020 ((MEDIAL)) – Policia vendosi protokoll sipas të cilit do të duhet të veprojnë qytetarët që të realizojnë hyrje në shtet ose që duhet ta lëshojnë vendin gjatë karantinës së ardhshme 80 orëshe për disa qytete si dhe ndalesën për lëvizje në disa pjesë të qyteteve, informojnë nga MPB-ja. “Qytetarët që do

Osmani: Mosrespektimi i masave është rezultat i lajmeve të rreme

Osmani: Mosrespektimi i masave është rezultat i lajmeve të rreme

Shkup, 4 qershor 2020 (MEDIAL) – Problemi më i madh në vend nuk është mosrespektimi i masave të mbrojtjes nga koronavirusi, por lajmet e rreme që mbizotërojnë dhe i tejkaluan faktet empirike të institucioneve, pretendon Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani. Siç theksoi ai, tani është koha që Qeveria të ndërmarrë veprime radikale dhe drastike

Sugareski: Tenderë për rindërtimin e mbi 140 kilometrave rrugë në Pellagoni

Sugareski: Tenderë për rindërtimin e mbi 140 kilometrave rrugë në Pellagoni

Prilep, 4 korrik 2020 (MEDIAL) – Këtë muaj do të shpallen tenderë për shtatë akse rrugore në rajonin e Pellagonisë në një gjatësi prej mbi 140 kilometra në vlerë prej 25 milionë euro, që është konfirmim se investimet në projektet kapitale po realizohen me një ritëm më të madh, deklaroi ministri i Transportit dhe Lidhjeve Goran