Category archive

Maqedoni

Posted on në kategorine Kulturë/Maqedoni

“SHQIPTARËT duhet ta ruajnë miqësinë me AMERIKANËT”

Shqiptarët gjithmonë kanë patur një mik që ua ka mbrojtur interesin dhe të drejtat siç është Amerika dhe kjo miqësi duhet festuar dhe kultivuar edhe më tej, thonë nga Instituti për Trashëgimi Shpirtërore dhe Kulturore. Për të shënuar 100 vjetorin e kësaj miqësie, që ka nisur nga Konferenca e Parisit, kur u bë hartimi edhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

ADEMI i hedh poshtë akuzat e VMRO-së

Ministri Arbër Ademi hedh poshtë akuzat e VMRO se zv/ministri Atanasov dha dorëheqje për shkak se nuk i lejoheshin të hap lëndë qe kane te bëjnë me Universitetin e Tetovës. Ademi përsërit se ndjen keqardhje për zëvendësin e tij, njofton Alsat-M. “Nuk është e lehtë të jesh as ministër e as zv/ministër i Arsimit”, deklaroi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

GRUBI: Policia financiare të sqarohet për aksionin në LUBOTEN

Pas aksionit policor të konfiskimit të duhanit që u realizua nga një numër i madh i forcave policore, mëngjesin e ditës së martë në fshatin Luboten të Shkupit, ka reaguar edhe deputeti dhe i BDI-së, Artan Grubi. Ai thekson se policia Financiare duhet të sqaron dhe arsyeton në bazë të cilave vlerësime kishte nevojë për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

PENDAROVSKI PËR “SHPIGEL”: Plani B është fillimi i negociatave në fund të vitit

Marrëveshja e Prespës kërkonte guxim dhe vizion të madh, besoj se këtë e kanë kuptuar edhe në Gjermani. Për këtë Maqedonia e Veriut nuk ka plan B. Plani ynë B është fillimi i negociatave në fund të vitit, thotë presidenti Stevo Pendarovski në intervistën për edicionin e internetit të gazetës gjermane “Shpigel”. Gazeta gjermane intervistën… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

SHEKERINSKA: Shpesh ndodh që kryeministrat të kryejnë edhe funksion ministror

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska sot duke e komentuar paralajmërimin e kryeministrit që krahas funksionit kryeministror një periudhë të caktuar do ta kryejë edhe funksionin e ministrit të Financave deklaroi se shpesh ndodh që kryeministra të kryejnë funksione ministrore kur dëshirojnë të vendosin theks në çështje të caktuara. Sipas Shekerinskës, nuk është as… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

STOLTENBERG: Shpresoj që Maqedonia e Veriut të bëhet anëtare e barabartë deri në dhjetor

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg shfaqi shpresë se procesi i ratifikimit të protokollit inkuadrues për Maqedoninë e Veriut do të përfundojë deri në dhjetor të këtij viti, dhe se në samitin e ardhshëm të NATO-s në Londër vendi do të bëhet anëtare e barabartë. Stoltenberg e dërgoi porosinë një ditë para fillimit të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni/Sport

ARS-ja ndan një milion denarë për BESIR ALILIN

Besir Alili sot u prit nga drejtori i Agjencisë për Rini dhe Sport, Darko Kaevski, i cili me këtë rast potencoi se mundësi ka arritur një rezultat të jashtëzakonshëm dhe me këtë meriton një falënderim të madh. “Maqedonia është krenare për rezultatin dhe të gjithë ishin të tubuar në sheshe për të festuar rezultatin. Ata… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

HUNGARIA ratifikoi Protokollin për anëtarësim të Maqedonisë në NATO

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, me ftesë të Kryetarit të Kuvendit Nacional të Hungarisë Llasllo Kover, sot ishte prezent në aktin e ratifikimit të Protokollit për aderimin e Republikës së Maqedonisë së veriut në NATO nga ana e Kuvendit Nacional të Hungarisë. Ratifikimin e mbështetën 153 deputetë të cilët… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni/Video

(VIDEO) BLERIM BEXHETI: Bombat e El Çekës, projekt anti-shqiptarë

Kreu i Komunës së Sarajit, Blerim Bexheti të ashtuquajturat “bomba” të El Chekas i vlerëson si  projekt anti-shqiptarë me qëllim të caktuar. Ai madje pyet publikisht se ku i gjejnë këta njerëz të cilëve ua japin këto përgjime. “Kjo është çështje serioze për gjithë shtetin. Gjithkush që është pjesë e kësaj aventure mendoj se e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

Policia me duhanin e konfiskuar është larguar nga LUBOTENI

Policia me duhanin e konfiskuar është larguar nga fshati i Lubotenit. Aksioni i policisë filloi nga ora 5.30 të mëngjesit, me urdhër të policisë financiare. Është kërkuar duhan dhe makinat për përpunimin e duhanit. Sipas policisë financiare janë hetuar dyshimet për kontrabandë me mallra të akcizës, dhe për mashtrime doganore. Banorëve u është thënë se… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

DIMKOV DHE GRUBI, dy deputetët e Komisionit për selektim të të punësuarve në ASK

Deputetët Trajçe Dimkov dhe Artan Grubi do të jenë dy deputetët të cilët do të jenë pjesë e Komisionit për selektimin e të punësuarve në Agjencinë për Siguri Kombëtare. Deputetët do të kenë rol vëzhgues mbi procesin e përzgjedhjes. Emrat e tyre u bënë të ditur në Komisionin për mbikëqyrjen e punës së DSK-së dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

PROKURORIA me aktakuzë për “EL CHEKËN”, rrezikon deri 5 vite burg

Prokuroria Themelore Publike Kërçovë ka dorëzuar akuzë kundër personit i cili sipas tyre, ka kryer vepër penale – Përgjim të paligjshëm dhe incizim tonik. “I akuzuari në fund të këtij muaji, nga një profil në rrjetin social, duke u paraqitur si “El Cheka”, ka publikuar disa materiale të penguara telefonike të disa personave, Me atë,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

“TITANIK”: Gjykimi vazhdon më 5 korrik

Gjykimi për parregullsitë zgjedhore për lëndën “Titanik” të PSP-së vazhdon më 5 korrik, pasi seanca e sotme është anuluar për shkak të mungesës së Mile Janakieskit dhe Kirill Bozhinovskit. Janakieski dhe Bozhinovski gjenden në paraburgim shtëpiak. Rasti gjendet në procedurë të dëshmisë dhe deri tani janë dhënë rreth 4 mijë deri 5.900 prova materiale të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

(VIDEO) POLICIA FINANCIARE: Presim mirëkuptim nga qytetarët

Për shkak të dyshimeve për kryerjen e veprës penale trafik me mall akcize dhe mashtrim doganor, Policia financiare në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Brendshme po realizon aksion policor në Luboten të Shkupit. Nga Policia financiare njoftojnë se për shkak të hetimit nuk mund të japin detaje. Nga Policia financiare thonë se presin bashkëpunim… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

Aksion policor në LUBOTEN me urdhër të Policisë financiare (FOTO)

Ende është duke u zhvilluar aksioni policor në Luboten të Shkupit. Nga SPB Shkup për TV SHENJA, thanë se aksioni policor është i policisë financiare i mbështetur nga MPB. Pas përfundimit të aksionit pritet që të ketë deklarata zyrtare lidhur me aksionin. Sipas informacioneve të TV SHENJA, banorët e Luboteni janë të revoltuar nga ky… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

PENDAROVSKI e vazhdon vizitën në Gjermani

 Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, sot e vazhdon vizitën zyrtare në Republikën Federale të Gjermanisë. Pendarovski dje u takua me ministrin gjerman të Punëve të Jashtme, Hajko Maas, me të cilin këmbyen mendime për marrëdhëniet e përgjithshme bilaterale mes dy shteteve. Me atë rast, siç informuan nga Kabineti i presidentit, është… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

NESËR votohen ministrat e rinj të Qeverisë

Kuvendi nesër në kuadër të seancës së 103-të duhet t’i votojë propozimet për shkarkimin e anëtarëve të Qeverisë dhe zgjedhjen e ministrave të rinj. Deputetët do të votojnë për zgjedhjen e Trajan Dimkovskit për ministër të ri të Bujqësisë, Naser Nuredinit për Mjedis jetësor, Hysni Ismailit për Kulturë, Goran Milevskin për Pushtet Lokal dhe Sadulla… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

Ja si do jetë MOTI sot

Moti paradite do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare, pasdite jostabil me shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima, në disa vende në formë të motit të ligë. Do të fryjë erë mesatare verilindore. Temperatura e mëngjesit do të lëviz prej 12 deri në 19 gradë, ndërsa ajo e ditës prej 23 deri në 34 gradë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

HARAÇINË, përkujtohen dëshmorët e UÇK-së

Dhjetra banorë, ish luftëtarë e familjarë të dëshmorëve, u mblodhën në manifestimin përkujtimor në fshatin Harcinë, për të shënuar betejën e lavdishme të zhvilluar në këtë zonë në luftën e vitit 2001. Përmes fjalimeve e këngëve, të pranishmit përkujtuan të gjithë të rënët e luftës, kujtuan kontributin dhe sakrificën e tyre sublime që u bë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

“KONICA” kërkon shkarkimin e Jovevskit

Nga deputetët në Parlamentin e Maqedonisë së Veriut, sidomos atyre shqiptarë, Instituti “Konica” kërkon të iniciojnë procedurë për shkarkimin e kryeprokurorit Lubomir Jovevski, i cili, siç vazhdon më tej reagimi, “lejoi rikualifikimin e veprës nga vrasje me paramendim në aksident komunikacioni” Vazhdo të lexosh

1 2 3 555
Shko lartë