Shqipëri - Page 964

Traileri përplaset me maunen në Austri, plagoset rëndë shoferi shqiptar

AUSTRI – Një shqiptar 50-vjeçar, është aksidentuar duke drejtuar kamionin e tij rreth orës 06.40, në drejtim të Linzit në rrugën B124. Sipas mediave austriake ai është përplasur me një maune duke goditur rimorkion e saj. Si pasojë, shqiptari 50-vjeçar është plagosur rëndë, megjithatë nuk jepen detaje të tjera në lidhje me shëndetin e tij, shkruan “Regio News”. Ai

Me shpejtësi skëterrë në autostradë, arrestohet shoferja në Tiranë (VIDEO)

TIRANE- Operacionet për ndalimin e shoferëve që shkelin qarkullimin rrugor në kryeqytet vijojnë. Gjatë kontrollit me radar në autostradë është ndaluar drejtuesja e mjetit L.D, me 163 km/h dhe në kushte te lageshtirës në rrugë si pasojë e motit të keq. Qëllimi jonë s’është as pezullimi i Lejes se Drejtimit, as sasia e masave administrative, por

Preu fiderat optike dhe la pa internet Kamzën, nis hetimi për 48-vjeçarin

TIRANE-Policia e Tiranës ka referuar materialet në prokurori për një 48-vjeçar, i cili akuzohet se ka prerë fiderat optike që furnizonin me internet në Kamëz. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se bëhet fjalë për shtetasin me inicialet I.D. NJOFTIMI I POLICISËMë datë 23.03.2018, u referuan materialet Prokurorisë pranë Gjykatës Shkallës Parë Tiranë, për

“Shkoi për të vënë vetullat po la dhe sytë”, Berisha: Ja ku gënjeu Xhafaj për kokainën

TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas intervistës së Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj për Zërin e Amerikës dhe deklaratat e tij për kokainën e kapur në Durrës. Berisha ‘i numëron’ gënjeshtrat Xhafajt dhe duke përdorur shprehjen popullore shkoi për të vënë vetullat por la edhe sytë, thotë se tentoi ‘për të fshehur gjurmët e

Fëmija dyvjeçar bie nga kati i dytë i banesës te Komuna e Parisit, dërgohet në spital

TIRANE- Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në kryeqytet. Një fëmijë dyvjeçar ka rënë nga kati i dytë i banesës, duke pësuar dëmtime të mëdha. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 20:00 tek “Komuna e Parisit”. Fëmija është dërguar menjëherë në spitalin e Traumës në Tiranë. “BalkanWeb” mëson se fëmija ndodhet jashtë rrezikut

Shqiptarët, shpenzime rekord për “pushime” jashtë në 2017-n, ikin 1.3 miliardë euro

TIRANE- Vitin e kaluar, Shqipëria ishte “zbulimi” i të huajve, që u dyndën në vend, nga jugu në veri, duke shfrytëzuar alternativat e turizmit malor, detar, aventuresk e kulturor. Por, edhe shqiptarët nuk kanë mbetur pas, duke eksploruar vendet e ndryshme të botës. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se si shpenzimet e shqiptarëve

Rama i përgjigjet Bashës për Shkodrën: Përtej llogjeve përçarëse, situata është…

“Situata në Shkodër është në përmirësim të vazhdueshëm, falë angazhimit të Forcave të Armatosura dhe strukturave të shtetit”. Kështu është shprehur kryeministri Edi Rama, në rrjetin social Facebook, i cili shkruan se shteti është në krye të detyrës. Duke iu përgjigjur kështu kritika të kryedemorkatit Basha, kryeministri thotë se po flet “përtej llogjeve përçarëse”. ”Shkodër

Kokaina në Durrës, ministri Xhafaj: Shumë shpejt do identifikohen personat e përfshirë

SHBA- Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, i cili ndodhet në SHBA në një vizitë zyrtare thotë se “shumë shpejt Prokuroria e Krimeve të Eënda do të arrijë të identifikojë se cilët kanë qenë të përfshirë në trafikun e kokainës së kapur në Durrës. I pyetur nga “Zëri i Amerikës” nëse për këtë sasi droge të

VIDEO/ Me telefon në dorë, Basha filmon banorët e revoltuar: “Kryeministri na ka mbytur”

SHKODËR- Kryedemokrati Lulzim Basha vijon të qëndrojë në Shkodër, pranë banorëve të përmbytur. Herë pas here kreu i PD sjell video dhe pamje nga Shkodra e përmbytur. Ai ka qenë sot pasdite sërish pranë tyre, ku i veshur me xhup me kapuç, me telefon në dorë ka regjistruar vetë banorët që të revoltuar kanë shprehur

Shqiptarët thyejnë rekord për pushime, shifra e çmendur e shpenzimit

/

Vitin e kaluar, Shqipëria ishte “zbulimi” i të huajve, që u dyndën në vend, nga jugu në veri, duke shfrytëzuar alternativat e turizmit malor, detar, aventuresk e kulturor. Por, edhe shqiptarët nuk kanë mbetur pas, duke eksploruar vendet e ndryshme të botës. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se si shpenzimet e shqiptarëve jashtë,

Rruga Burrel-Klos e kthyer në gërmadhë, peripecitë e udhëtarëve mes gropave dhe baltës (Foto)

KLOS- Rrugët rurale të paasflatuara apo në gjendje të degraduar gjatë viteve të fundit kanë ndryshuar fizionomi, duke iu nënshtruar rikonstruksionit. E jo më kur bëhet fjalë për rrugë nacionale, të cilat për një vend pretendent për anëtarësim në BE, padyshim që duhet të jenë brenda parametrave. E teksa gjatë çdo fushate elektorale apo dalje

“Çanta, portofolë dhe celularë”, policia “djeg” xhepistin e urbanëve

TIRANË- Policia e Tiranës ka arrestuar një të ri, të kthyer në tmerrin e urbanëve. A.B 28 vjeç është autor i disa grabitjeve, ngjarje këto të zbardhura dhe dokumentuara tashmë nga policia. Autori vidhte çanta, portofolë dhe celularë kryesisht në stacionet e urbanëve. Arrestimi i tij është bërë nga forcat e komisariatit nr.3, ndërsa mësohet

Përmbytjet në Shkodër/ Nard Ndoka ironizon Ramën, nxjerr dy foto që e “kompromentojnë”

Ndonëse prej disa ditësh Shkodra vuan nga përmbytjet, i pari i qeverisë Edi Rama nuk ka shkuar të shohë situatën në terren. Opozita, PD dhe LSI-ja ia kanë kujtuar shpesh këtë fakt, ashtu siç i kujtojnë çdo ditë që duhet të shpallet gjendja e emergjencës.Deri më tani për t’ju ardhur në ndihmë me evakkuime por

Orkestra e RTSH dhe këngëtarja shqiptare i bashkohen nismës për mbjelljen e pemëve

TIRANE- Pas lajmit se aksioni i mbjelljes së pemëve u shty deri në 22 Prill, nismës së Bashkisë së Tiranës iu bashkua edhe Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Shqiptar dhe këngëtarja Eni Koçi. Ata mbollën disa pemë rreth Amfiteatrit të Liqenit Artificial, i cili po rikonstruktohet për t’u shndërruar në Teatrin e Hapur të Tiranës,

“Tepsia u kalb”, deputeti i LSI: Rama emëroi pa konkurs 2 drejtorë, çështja në Prokurori (EMRAT)

TIRANE- Deputeti i LSI-së, Endrit Braimllari denoncoi sot nga selia e kësaj partie emërimin, siç tha, në në kundërshtim me ligjin e Shërbimit Civil të dy drejtorëve të rëndësishëm. Ata janë: Drejtori i Autoritetit Rrugor Afrim Qendro dhe Drejtori i AZHBR Frida Krifca. “Ndonëse ligji e thotë qartë që për këto pozicione drejtuese duhet të

Arsenal armësh në banesë, kush është i riu nga Shijaku i arrestuar sot

SHIJAK-Një 31-vjeçar ka rënë në prangat e policisë pasi iu gjet një arsenal armësh në banesë. Bëhet fjalë për Ervin Çizmjan. banues në Shijak. Plan masash për rritjen e parametrave të sigurisë.Në territorin e Shijakut është ushtruar kontroll për kapjen e personave që posedojnë armë pa leje, me precedentë penalë dhe që shpërndajnë lëndë narkotike.Sekuestrohen

Objektet e reja në Shqipëri, ja specifika që duhet të respektojë çdo ndërtues

Çdo godinë e re që do të ndërtohet duhet të krijojë hapësirën e nevojshme për rrjetin e internetit me shpejtësi të lartë. Kjo nënkupton se pallatet e reja, apo godinat për zyra e biznese duhet të pajisen me një infrastrukturë të brendshme që lejon instalimin e fibrave optike dhe kabllove të ndryshëm deri tek përdoruesi.

Vendimi i Qeverisë/ Sa do rritet pagesa e papunësisë, kush përfiton

Rritet pagesa e papunësisë, shkon 12 mijë lekë në muaj nga 11 mijë lekë që përfitonin të papunët. Qeveria miratoi dje vendimin me programin e pagesës së papunësisë, ku masa e nivelit bazë të së ardhurës nga papunësia për çdo përfitues është 50% e pagës minimale në shkallë vendi, shkruan “Panorama”. Sipas vendimit të qeverisë,

Me shpejtësi skëterrë dhe duke folur në telefon, shoferi i ‘BMW’ luksoze habit policinë: S’ju pashë

TIRANE- Policia Rrugore gjatë aksionit të ushtruar gjatë natës kanë ndaluar një drejtues të një mjeti që ecte me shpejtësi, madje edhe duke folur në telefon në autostradën Tiranë-Durrës. Përmes një njoftimi në faqen zyrtare në “FB’ të policisë së Shtetit, drejtuesi i mjetit tip BMË ishte arsyetuar se nuk i kishte parë punonjësit e

Akuzat për tjetërsim pronash, deputeti i PS flet për pasurinë: Kam punuar që 18 vjeç

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni, ka reaguar pas akuzave të nënkryetarit të Komisionit të Sigurisë, Flamur Noka,  se ka  vjedhur 11 mijë metra katrorë tokë në Dhërmi nga familja Bua. Në një deklaratë për mediat, deputeti i PD thotë se kryeministri Rama hesht për këto akuza, ndërsa Prokuroria nga ana tjetë nuk vepron. “Pasi

Akuzat për tjetërsim pronash në Dhërmi, reagon deputeti i PS: Hedh një i marrë një gurë në lumë dhe…

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni, ka reaguar pas akuzave të nënkryetarit të Komisionit të Sigurisë, Flamur Noka,  se ka  vjedhur 11 mijë metra katrorë tokë në Dhërmi nga familja Bua. Në një deklaratë për mediat, deputeti i PD thotë se kryeministri Rama hesht për këto akuza, ndërsa Prokuroria nga ana tjetë nuk vepron. “Pasi

“Rama shpërblen hajdutin e tokave të Vlorës, e emëron drejtor në hipotekën e Tiranës”

Ish-kryeministri Sali Berisha në një postim në Facebook ka akuzuar sërish kreun aktual të qeverisë, Edi Rama për emërimet në instiutucionet publike. Ai shkruan se Rama ka emëruar në postin e drejtorit në Hipotekën e Tiranës një person të përfshirë në listën e zezë për grabitjen e tokave në Bregdet. Statusi i plotë Hajduti i tokave te

VIDEO/ Basha filmon vetë situatën në Shkodër: Gjendja katastrofike, Ramës nuk i duket emergjente

SHKODER – Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ishte i pranishëm sot në fshatrat e Shkodrës ku vijon situata e vështirë pas reshjeve të shumta. Të gjendur nën ujë prej disa ditësh, banorët e komunës Dajç apo Ana e Malit, kanë shprehur shqetësimet e tyre tek kryedemokrati. Basha nëpërmjet një video të xhiruar nga telefoni