Category archive

Shqipëri - page 456

Posted on në kategorine Shqipëri

Presidenti Meta vizitë në Maltë: Forumi i biznesit, urë lidhëse për të intensifikuar marrëdhëniet

Presidenti i Republikës, Ilir Meta po zhvillon një vizitë pune në Maltë, në kuadër të “Forumit të Biznesit Maltë –Shqipëri”, i shoqëruar nga një delegacion me 31 përfaqësues të komunitetit të biznesit shqiptar të Dhomave të Tregtisë së Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë. Në ditën e parë të Forumit, që u çel me fjalimin e mirëseardhjes… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Furtunë në FSDKSH, largohen 36 punonjës nga 54 në total

TIRANE-Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor (FSDKSH) ka shkrirë disa struktura që monitorojnë rrjetin spitalor duke larguar nga puna 36 punonjës nga 54 që janë në total. Mësohet se punonjësit e larguar janë specialistë me tituj dhe doktoratura, ndërsa largimin e konsiderojnë si selektiv dhe pa transparencë. Punonjësit thanë se do i drejtohen… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

“Zyrtarë të PD pas kokainës në Durrës”, Strazimiri sfidon Ramën me 3 emra: Të arrestohen

TIRANE- Pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama dje për 613 kg kokainë të kapura pak kohë më parë në Maminas ishin të implikuar zyrtarë të lartë të PD, vjen reagimi nga selia blu. Deputeti i Partisë Demokratike Gent Strazimiri në një dalje publike hodhi poshtë akuzat e Ramës, ndërsa theksoi se ata që fshihen pas… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Berisha nxjerr mesazhin: Perandoria e pasurive të familjes mafioze Xhafaj mbrohet nga narkoshteti

TIRANE- Ish-kryeministri Sali Berisha po vijon me akuzat në drejtim të vëllait të ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj. Ai ka publikuar në faqen e tij të ‘Facebook’-ut mesazhin e një qytetari dixhital, ku ky i fundit shtron disa pyetje për Agron Xhafajn, ndërsa u jep edhe atyre përgjigje. Ish-lideri i PD-së theksoi se perandoria e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Enea Ftoi vdiq në komisariat, bashkëshortja shpërthen në lot: E vranë policët, do bëj vetëgjyqësi

TIRANE- “Enean e vranë policët në komisariat. Kishte shenja të zeza në të gjithë trupin. Kokën dhe mjekrën e kishte të çarë”. Kështu deklaroi bashkëshortja e 27-vjeçarit Enea Ftoi, i cili ndërroi jetë në ambientet e komisariatit të Korçës. E ftuar në emisionin ‘Me zemër të hapur’ në ‘News24’ Entela Ftoi akuzoi publikisht policinë e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

INSTAT nxjerr shifrat: Këto janë sëmundjet që po “vrasin” shqiptarët. Rritje gjatë 2017-ës

INSTAT ka publikuar të dhënat për numrin e vdekjeve në vitin 2017, ku rezulton se ato kanë qenë në rritje. Dy faktorët kryesorë që shkaktojnë vdekjet më të mëdha janë sëmundjet e qarkullimit të gjakut (zemra dhe goditjet në tru) dhe tumoret, të dyja në rritje. Në vitin 2017, numri i vdekjeve të regjistruara në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Nëna nga Belshi denoncon mësuesen në polici: Më rrahu djalin në shkollë

BELSH-Nëna e një 10-vjeçari ka denoncuar në polici se djali i saj ishte dhunuar nga mësuesja kujdestare. Ngjarja në fjalë është regjistruar në fshatin Kajan, në shkollën 9-vjeçare. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se shtetasja me inicialet M.H., akuzoi mësuesen kujdestare, shtetasen me inicialet E.D., se kjo e fundit kishte ushtruar dhunë. NJOFTIMI… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Denoncimi te Berisha: Krahu i djathtë i Vasilika Hysit trafikant makinash, ja faktet

Ish-kryeministri Sali Berisha ka postuar në rrjetin e tij social Facebook një tjetër denoncim të qytetarit dixhital. Në denoncimin e bërë thuhet se krahu i djathtë i deputetes së Partisë Socialiste, Vasilika Hysi, është trafikant makinash. Statusi i Berishes Zevendesi i Zho Zho, krahu i djathte i vasilika Hysit trafikant makinash! Lexoni mesazhin e qytetarit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Pallatet e braktisura, paralajmërimi i Lames: Një javë kohë për ndërtuesit, ndryshe masa ekstreme

TIRANE– Një ditë pasi qeveria miratoi 4 vendime që lidhet me pronat dhe legalizimin e banesave, kreu i ALUIZN-it Artan Lame bëri disa njoftime të rëndësishme. Në një konferencë për mediat, Lame bëri me dije se ditën e nesërme publikohet lista me emrat e përfituesve nga kalimi i pronësisë së parcelave. Po ashtu ai deklaroi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Sekuestrohen heroinë dhe municione, si u arrestuan 4 të rinjtë në Berat (Emrat)

BERAT-Operacioni nga Sektori për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Berat në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gyqësor Berat. Operacioni me metoda speciale të hetimit pas një hetimi një mujor. Arrestohen në flagrancë 4 shtetas që shpërndanin lëndë narkotike të llojit Heroinë. Nga Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve në DVP.Berat, u… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Dyshohet se është anëtar i ISIS, arrestohet nga policia greke shqiptari në Kakavijë (Emri)

KAKAVIJE- Policia greke ka arrestuar pasditen e djeshme në pikën kufitare të Kakavijës shqiptarin Leonardo Rustemi nga Berati. Gazetarja Brikena Metaj duke iu referuar burimeve policore raporton për “BalkanWeb” se emri i Rustemit ishte në listën e personave të dyshuar si anëtarë të organizatës terroriste ISIS. Shqiptari u arrestua teksa po udhëtonte me autobusin e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

FOTO/ “Kosha ka, por qytetarët i hedhin përtokë mbeturinat”, shqetësimi i Bashkisë së Tiranës

TIRANE- Pak javë më parë Liqeni Artificial i Tiranës mori çmimin “Flamuri i Bardhë” si një certifikim i pastërtisë së ujit dhe basenit të sigurt. Por që ky nivel vlerësimi të rikonfirmohet sërish në vjeshtë është e domosdoshme që jo vetëm ndërmarrjet e bashkisë të kujdesen çdo ditë për mirëmbajtjen dhe pastërtinë e tij, por… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Audio-përgjimi/ Gazetari: Nëse do shkoja për së dyti në lokalin e Agron Xhafaj rrezikoja kokën (Video)

TIRANË- Gazetari Jetmir Olldashi që qëndron pas audio-përgjimit ku përfshihet edhe vëllai i ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj deklaroi sot në emisionin “Studio e Hapur” në News24 se ai nuk ka qenë i pranishëm në ambientin ku u zhvillua përgjimi. Ai tha se besoi tek “Babalja” ose Albert Veliu pasi herën e parë kur ishte… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Gazetari Olldashi: Kontakti im me “Babalen” dhe si e realizuam përgjimin me stilolaps

Gazetari investigativ, Jetmir Olldashi, të hënën, ka treguar mënyrën se si kontaktoi me Dëshmitarin X, ose ndryshe Albert Veliun dhe mënyrën e regjistrimit të audio-përgjimit. Olldashi tregoi se përgjimi ishte bërë me stilolaps pasi “Babalja” ishte vetëofruar për të bërë denoncimin si një lloj hakmarrje rreth njerëzve që kishte bashkëpunuar. “Përgjimi është bërë me 24… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Studentë nga Ballkani vizitojnë “Luarasin”: Universitet shumë i mirë, mundësi e artë për studimet

Nga Rashela ShehuFama e Kolegjit Universitar Luarasi i ka tejkaluar kufijtë e auditoreve shqiptare. Studentë nga Mali i Zi, Maqedonia dhe Kosova u pritën këtë të hënë në mjediset e këtij Universiteti, prej ku u njohën nga afër me programet e studimit të Fakultetit Ekonomik dhe Juridik, si dhe risinë e këtij viti akademik që… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Basha kujton revoltën e Spaçit, thirrje qytetarëve: Mos ta lëmë fatin tonë në duart e krimit!

TIRANË- Kryedemokrati Lulzim Basha iu ka bërë sërish thirrje qytetarëve të bashkohen në protestën e së shtunës, më 26 maj për ‘mos ta lënë fatin e tyre në duart e krimit’. Në një status në “Facebook”, Basha kujton 45-vjetorin e revoltës së Spaçit, ku sipas tij një grup shqiptarësh treguan se liria fitohet dhe mbahet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

“Fitoj 2 mln lekë në vit”, Rama i kthehet banorit: Edhe gjirokastriti më gjirokastrit s’bën aq pak

GJIROKASTËR – Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm sot në Gjirokastër për llogaridhënie publike me qytetarët. Gjatë bashkëbisedimit, një banor iu ankua për ekonominë e dobët duke i thënë se nxirrte vetëm 2 milionë lekë të vjetra në vit. Banori: Z.kryeministër fitoj vetëm 2 milionë lekë gjithsej në vit. Rama: Jo, mos gënje tani Banori:… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

FOTO/ 4 shqiptarë arrestohen me 86 kg kokainë në Spanjë, mes tyre dhe një femër

SPANJE – 4 shqiptarë janë arrestuar në Spanjë, pasi janë kapur me më shumë se 86 kg kokainë në një automjet. Shqiptarët ishin në bordin e dy automjeteve, njëra përdorej për të paralajmëruar përpraninë e policisë, ndërsa e dyta, më modeste, transportonte drogën. Aksioni u zhvillua disa ditë më parë gjatë kontrolleve për parandalimit e krimit në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

‘Nacionalizmi juaj më ka provokuar’, Rama ia kthen banorit të Dropullit: Mos ta ka thënë qirio Saliu

DROPULL – Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm sot në Grapsh të Dropullit me përfaqësues të pakicës kombëtare greke. Nuk munguan as batutat mes tij dhe një banori të Dropullit, i cili kërkonte që Këshilli i Bashkisë së Dropullit të mos kthehj në konkurs mode, por punësimet të bazohen në meritokraci. Ai gjithashtu iu ankua… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Vrasja e komisarit Cuku/ Bashkëpunoi me drejtësinë, mbyllen hetimet për Mikel Shallarin

TIRANE – Kanë përfunduar hetimet për Mikel Shallarin, të dyshuarin se ekzekutori i komisarit Artan Cuku. Shallari i shpëtoi dënimit me burgim të përjetshëm pasi mori statusin e bashkëpunëtorit të drejtësisë. Marrëveshja për statusin e Shallarit është dërguar në gjykatë, dhe për këtë arsye do të marrë dënim të shpejtë. Për vrasjen është akuzuar edhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Ekspedita e vdekjes/ Si sot 6 vjet më parë, si humbën 13 jetë në aksidentin tragjik të Himarës

Mbushen plot 6 vite nga aksidenti tragjik në Qafën e Vishës në Himarë, ku 13 jetë u prenë në mes. Aksidenti tragjik ndodhi në 21 maji të 2012-ës në afërsi të Himarës, teksa autobusi me studente të universitetit “Aleksandër Xhuvani” të Elbasanit humbi kontrollin dhe ra në humnerë. Ishte ora rreth 16 e 15 minuta… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

“Për 10 kile mos më hajde, unë flas për 100 e sipër”, Salianji: Kam pjesë të tjera të audio-përgjimit

TIRANE-Pasi dha dëshminë e tij në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, deputeti i PD-së Ervin Salianji deklaroi se në disa pjesë të tjera të audio-përgjimit ai ka fakte që implikohet Agron Xhafaj. Teksa u pyet nga gazetarët nga jashtë ambienteve të Prokurorisë, Salianji pohoi se kishte treguar se si i kishte rënë në dorë audio-përgjimi,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Këngëtari i njohur grek Notis Sfakianakis vjen në Shqipëri, plas debati në rrjet: Është anti-shqiptar

Këngëtari i njohur grek Notis Sfakanakis pritet të vijë në Shqipëri më 24 Maj për të mbajtur një koncert në “Pallatin e Kongreseve”. Ardhja e tij ka shkaktuar debate të shumta, për shkak se konsiderohet si antishqiptar. Kjo ka nxitur edhe thirrjet nëpër rrjetet sociale për të bojkotuar koncertin. Thirrjeve me sa duket do t’i… Vazhdo të lexosh

Shko lartë