Shqipëri - Page 3

Rama i shkon në shtëpi Nicolas Sarkozy

Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës së tij në Francë duket se ka zhvilluar një vizitë në shtëpinë e presidentin Nicolas Sarkozy.

Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook shkruan se ka shkuar dhe takuar në shtëpinë e tij në Paris Sarkozy.

Ndër të tjera në postimin e tij ai thekson se është privilegj që të konsultohet me të për sfidat e Shqipërisë dhe të gjithë rajonit në BE.

Postimi:

Me një mik special në shtëpinë e tij në Paris, presidentin Nicolas Sarkozy, me të cilin kam privilegjin të këshillohem për sfidat e Shqipërisë dhe rajonit tonë, në rrugën e zhvillimit ekonomik e social, e të integrimit europian

Image

Rama i shkon në shtëpi Nicolas Sarkozy

Këmbësori ndërron jetë në spital, arrestohet një person

Policia e Durrësit ka arrestuar drejtuesin 21 vjeçar të automjetit që ditën e sotme aksidentoi një 62 vjeçar që ndërroi jetë më pas në spital.

Njoftimi:

Durrës

Specialistët e Qarkullimit Rrugor në Drejtorinë e Policisë Durrës, arrestuan në flagrancë shtetasin A. L., 21 vjeç, banues në Xhafzotaj, Durrës, pasi ditën e sotme në Xhafzotaj, ka aksidentuar këmbësorin shtetasin D. Gj., 62 vjeç, i cili si pasojë e plagëve të mara ka ndërruar jetë në spital.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprime të mëtjeshme.

Tre shqiptarë të dyshuar për vrasjen e tmerrshme në Greqi, kërkohet informacione nga ambasada shqiptare

Vijojnë hetimet për vrasjen e 20 vjeçares britanike në Greqi e cila u mbyt në sy të foshnjes së saj. Deri më tani, dyshimet janë se 3 autorët janë shqiptarë.

Mediat greke shkruajnë se grupi hetimor i ka kërkuar informacion ambasadës shqiptare në Athinë për tre personat e dyshuar, nëse janë të skeduar në Shqipëri dhe për lëvizjet e tyre.

Të njëjtën procedurë autoritetet greke pritet që të ndjekin edhe me ambasadat e tjera, të Rumanisë, Bullgarisë apo edhe Gjeorgjisë për të dyshuarit.

Nga hetimet ka rezultuar se grabitja e banesës së pilotit 32-vjeçar në Glyka Neras që i vranë gruan ka ngjashmëri me atë të instruktorit të tij, i cili po ashtu disa kohë më parë ishte grabitur me dhunë dhe agresorët i kishin goditur gruan, e cila përfundoi në spital.

Drejtuesit e grupit hetimor kanë qenë në kontakt me të paktën 100 persona, ka rreth 25 dëshmi nga oficerë policie, fqinjët, të afërmit dhe miqtë e çiftit si dhe njerëz të tjerë që mund të dinë saktësisht se çfarë ndodhi atë mëngjes të 11 majit, shkruan gazetës greke “Ta Nea”.

Përveç kësaj “të dhëna krahasuese janë kërkuar nga 10-15 grabitje të ngjashme në Atikë, si dhe për lëvizjet e të paktën 20-30 kriminelëve grekë, shqiptarë, gjeorgjianë, disa prej të cilëve janë liruar kohët e fundit, duke synuar individë të veçantë, me interes për tre të huaj me origjinë shqiptare që mund të jenë përfshirë në grabitje, të cilët janë zhdukur” vijon artikulli.

SHBA, Manastirliu: Mirënjohje partnerëve dhe miqve tanë

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka shprehur mirënjohje për SHBA për dhurimin e 1 milion dollar pajisje mjekësore për spitalin Nënë Tereza në Tiranë. Manastirliu shprehet se SHBA na është gjendur në krah në momentet më të vështira të kësaj pandemie.

“Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza” – Me Ambasadoren Yuri Kim, për një tjetër mbështetje të vyer e qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Shqipërinë, për forcimin e kapaciteteve spitalore për përballimin e pandemisë.

Mirënjohje partnerëve dhe miqve tanë që na janë gjendur krah në momentet më të vështira të kësaj pandemie dhe vijojnë të jenë pranë nesh, me mbështetje dhe inkurajim të pakursyer. BASHKË”, shkruan ministrja.

Ministrja e Shëndetësisë ka deklaruar gjatë fjalës së saj se, së shpejti pritet të vijë një sasi e konsiderueshme vaksinash dhe do të ulët fasha e vaksinimit.

“Nuk do të ndalemi derisa qytetari i fundit të jetë vaksinuar. Aktualisht në Shqipëri kanë mbërritur në shumë se 960 mijë doza vaksine dhe në ditët në vijim pritet të kemi një sasi të konsiderueshme të vaksinave, të cilat do të sigurojnë edhe hapjen e fashës së grupmoshave, në mënyrë që më shumë qytetarë të vaksinohen “, deklaroi Manastirliu.

Rama nxjerr pamjet nga Ujëvara e Sotirës

Kryeministri Edi Rama ka ndarë pamjet e veçanta nga Ujëvara e Sotirës në Gramsh.

Rama uron një pasdite të këndshme mes ujëvarës të vendosur mes mrekullisë së pyjeve dhe pemëve të lisit.

Postimi:

Beautiful Albania.

Pasdite të këndshme nga Ujëvara e Sotirës, mes mrekullisë së pyjeve e pemëve të lisit

Shqipëri, SHBA dhuron 1 milionë dollarë pajisje mjekësore

Komanda europiane e Shteteve të Bashkuara i ka dhuruar Shqipërisë thuajse 1 milion dollar pajisje mjekësore kunër COVID, për spitalin Nënë Tereza në Tiranë.

Gjatë fjalës së saj ambasadorja Yuri Kim ka deklaruar se SHBA përkujdeset për popullin shqiptar duke kujtuar edhe një citim nga sekretari Baker disa vite më parë.

“Kur dikush të hapë atë frigorifer për të marrë një dozë vaksine, kur një pacient të shtrihet në një prej atyre krevatëve, kur një ekspert të lexojë një prej atyre ekranëve, shpresoj të kujtohen thellë në zemrat e tyre, se populli amerikan përkujdeset. Ne përkujdesemi shumë për popullin shqiptar. Dhe ashtu siç ka thënë edhe Sekretari Baker kur ishte këtu shumë vite më parë, ‘ju ishit me ne dhe ne jemi me ju’.”

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Yuri Kim në ceremoninë e dhurimit nga Komanda Europiane e Shteteve të Bashkuara të pothuajse 1 milionë dollar pajisje mjekësore kundër COVID-19 për spitalin Nënë Tereza në Tiranë. Pajisjet e dhuruara përfshijnë shtretër spitalorë dhe dyshekë për repartin e reanimacionit, respiratorë, aparat grafie, aparate me ultratinguj dhe pajisje mbrojtëse”, thuhet në njoftimin e ambasadës.

Policia në kërkim të hajdutëve të famshëm

Për gati 4 muaj me radhë, policia është vënë në ndjekje të një grupi kriminal që ka kryer me dhjetëra vjedhje në të gjithë vendin. Anëtarët e tij nuk janë identifikuar ende edhe pse në banesat e grabitura janë siguruar disa prova që mund të çojnë në zbulimin e tyre.

Ata janë kthyer në tmerrin e qindra banorëve të disa fshatrave. Kryesisht, vjedhjet i kryejnë natën, në banesat që janë në zona jo të populluara. Ata hyjnë me forcë dhe përdorin një solucion në formë spraji për t’i vënë në gjumë pjesëtarët e familjes. Kryesisht vjedhin para, bizhuteri apo dhe vegla të ndryshme pune.

Çdo natë, vetëm nga ky grup vidhen 5 banesa në zona të ndryshme gjatë orëve të vona të natës. Policia dyshon se këto vjedhje kryhen nga e njëjta dorë për shkak edhe të taktikës që përdoren në të gjitha rastet.

Një muaj më parë, në një prej banesave të vjedhura në një fshat të Lushnjës, si provë materiale policia sekuestroi shishen e sprajtit që kishin përdorur. Por, pas ekzaminimit të saj nuk u gjetën shenja gishtash.

Pushuesit e huaj ankohen për prezencën e mbeturinave në plazhet e Vlorës

Sikurse edhe sezonet e tjera, Radhima vizitohet nga turistë të shumtë që e zgjedhin mes destinacioneve të tjera për të kaluar pushimet e tyre.

Një vend i qetë, larg qytetit, zona e Radhimës duket zgjedhje perfekte për turistë nga Gjermania, Austria apo Zvicra të cilët janë vendosur në bregdet me kamperat e tyre.

Por vlerësimet për natyrën, detin, mikpritjen e ushqimin, zbehen nga ankesat që ata kanë për mbeturinat që hasin në plazhe apo rrugëve.

“Jam nga Gjermania, është e para herë që vij në Vlorë, më pëlqen shumë, njerëzit janë shumë miqësor, deti është shumë i bukur çdo gjë është mrekulli, por ka shumë mbeturina dhe mendoj që është problem”, tha një turist për Euronews Albania.

Të tjerë thonë se prezenca e mbeturinave nuk është problem vetëm në Shqipëri, por një fenomen i tillë shfaqet edhe në shtete të tjera.

“Vij nga Gjermani, kam qenë këtu në 1982 por është totalisht ndryshe. Njerëzit janë vërtet miqësor, është vërtet një mrekulli. Problem mbeten mbeturinat, por gjithë bota ka mbeturina nuk është vetëm problem i Shqipërisë sepse ne i krijojmë ato”, shtoi një tjetër.

Pavarësisht problemeve, një pjesë e tyre besojnë se kushtet do të përmirësohen dhe kjo do të ndikojë në rritjen e turizmit.

“Jam nga Gjermani hera e parë që vij , erdhëm me kamperin tonë dhe është shumë mirë, është ende lirë, rrugët janë shumë të mira, sepse në libra në Gjermani përshkruhen si shumë të këqija, por tani janë shumë mirë. Në disa vende papastërti dhe shumë plastikë, por mendoj se do të përmirësohet me kalimin e kohës”, theksoi ai.

Edhe për drejtorin e ndërmarrjes së shërbimeve publike në bashkinë e Vlorës Edi Jorgji, problematika ekziston por ndërmarrja e shërbimeve publike është në gatishmëri të plotë në gjithë territorin e bashkisë duke filluar që nga hyrja e qytetit deri në Orikum.

Sipas Jorgjit, bashkëpunimi me bizneset dhe sensibilizimi i qytetarëve mbetet pika më e rëndësishme për një qytet të pastër, ndërsa abuzuesit do të penalizohen tha Jorgji

“Gjithë problematika e qytetit është pastrimi i rrugëve, pastrimi i zonës nga Pylli i Sodës që është bërë për herë të parë nga ndërmarrja e shërbimeve publike këtë vit dhe themi që e arritëm, por gjithsesi kërkojmë sensibilizimi e qytetarëve, të cilët duhet të jenë të pranishëm si ne si insitucion edhe ata bashkë në pastrimin e qytetit dhe të gjithë zonave. Plazhi publik në Lungomare mirëmbahet çdo ditë me pastrimin, me larjen e bulevardit çdo mëngjes, dhe them që jemi gati për sezonin turistik. I mirëpresim të gjithë dhe i ftojmë të vijnë në Vlorë”, tha ai.

Ai u bën thirrje bizneseve dhe qytetarëve të bashkëpunojmë me qëllim mbajtjen pastër të ambientit.

“Problematikat janë të shumta ndaj dhe kërkojmë bashkëpunim me qytetarët por edhe bizneset në gjithë zonën e Lungomare janë plazhet privat që i kanë disa biznese, edhe me ata kemi bërë bashkëbisedime të vazhdueshme, që gjithë mbeturinat që mbledhin gjatë ditës ti grumbullojnë në një vend dhe ti heqin, sepse kjo nuk është vetëm punë e bashkisë dhe e ndërmarrjes së shërbimeve publike por është punë e gjithë qytetarëve, për këtë kërkojmë bashkëpunimin e tyre, se ky qytet është i të gjithëve”, theksoi ai.

Detajet tronditëse/ 61-vjeçari shqiptar ngacmoi seksualisht 3 fëmijët e krushkut

Një 61-vjeçar nga fshati Erind në Gjirokastër është ndaluar sot në mëngjes nga policia, pas një denoncimi për ngacmim seksual, ardhur nga dy familje të këtij fshati njëkohësisht fqinje të tij por edhe në marrëdhënie krushqie me të.

Autori i dyshuar besohet sipas familjeve që e kanë denoncuar se ka ngacmuar tri vajza të mitura përkatësisht të moshës 7, 8 dhe 14 vjeç. Ishte fëmija 7 vjeç e cila ja ka bërë me dije e para familjes së saj dhe më pas janë inkurajuar edhe fëmijët e tjerë për të pohuar ngacmimet. Vajza 14 vjeçare ka pohuar edhe para policisë, në prani të psikologëve se ngacmohej prej gati 5 vitesh.

Nga sa është mësuar nga nëna e 2 prej vajzave besohet se ato janë ngacmuar në shtëpinë e autorit që e vizitonin shpesh për shkak të lidhjeve mes familjeve, lojës me fëmijë të tjerë dhe shkëmbimeve. Banesat gjenden vetëm 10 m larg njëra tjetrës.

Nënat e fëmijëve po përpiqeshin prej 10 ditësh të mësonin më shumë nga fëmijët e tyre para se të kryenin denoncimin për pedofili. Ato kanë ngritur dyshime se edhe fëmijë të tjerë mund të jenë ngacmuar.

Autori 61 vjeçar është vetë baba i tri fëmijëve dhe ka disa nipër e mbesa. Ai ishte emigrant në Greqi deri 6 vite më parë. Pasi është kthyer punonte privatisht si taksi me mjetin e tij. Shumë prej banorëve thanë se e njihnin për njeri të rregullt dhe pa probleme ndërsa shumë të tjerë nuk kanë pranuar ta komentojnë.

Erindi është një fshat i vogël me jo më shumë se 200 banorë. Ngjarja i ka tensionuar dhe shqetësuar të gjithë pasi ka tronditur edhe lidhjet mes familjeve.

Deputeti i Korçës denoncon në polici: Më kanë kërcënuar në rrjetet sociale

Deputeti i pavarur, Ligoraq Karamelo, ka denoncuar sot në polici se është kërcënuar dhe shantazhuar në rrjetet sociale.

Ai ka deklaruar për media se ka dorëzuar në komisariatin e Korçës kallëzimin për shpifje, kërcënime dhe shantazhe.

“Sapo kam dorëzuar një kallëzim në komisariatin e Korcës për shpifje, kërcënime shantazhet që më kanë bërë pas daljeve publike para 1 jave në Korcë, OSBE organizoi një takim për pakicat kombëtare dhe roli i media së shkruar gjithashtu dhe pas një emisioni në një nga tv shqiptare, ku u diskutuan problematikat e një shkrimi të botuar në një gazetë greke.

Natyrisht që Korca nuk mund të pranojë këtë lloj gjuhe, Korca ka dëshmuar qytetari, mirkuptim, bashkjetesë, këto janë sjellje të papranueshme që cënojnë jo vetëm bashkëjetesën, po prishin harmoninë që Korca ka. Kërcënimet kanë qenë të ndryshme, shumica janë te panjohura, është detyrë e prokurorisë ti zbulojë.

Jam kërcënur nëpërmjet rrjeteve sociale gjithashtu kërcënime kam patur edhe në YouTube aty ku kam qënë i ftuar për të diskutuar, këto janë të ulta, kërcënimet lidhen me daljet e mija. Kërcënimet janë me jetë, kërcënohet familja ime, bashkjetesa të komunitetit që unë përfaqësoj”, ka thënë deputeti.