Category archive

Shqipëri - page 2

Posted on në kategorine Shqipëri

Aviacioni Civil: Nesër protestë nga tre kompani, vonesa dhe anulime të fluturimeve nga Tirana drejt Italisë

TIRANË, 20 maj /MEDIAL/ – Autoriteti i Aviacionit Civil shqiptar, i bën apel gjithë pasagjerëve që do të udhëtojnë ditën e nesërme, e martë 21 maj nga Tirana drejt Italisë dhe anasjelltas, se për shkak të një greve që pritet të jetë 24 orëshe, do të ketë anulime dhe vonesa të fluturimeve. Vonesat dhe anulimet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Tirana kryeson me mbi 60% të kredisë për individët

TIRANË, 20 maj /MEDIAL/- 60,2% e totalit të kredisë për individë jepet në Tiranë. Banka e Shqipërisë bën të ditur se, në 3-mujorin e parë 2019, kredia për banesa në qarkun e Tiranës përbën 67.2% të totalit të portofolit, dhe vetëm në 2 vitet e fundit, kjo peshë është rritur me rreth 2,4%. Rritja e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

KQZ regjistron 6 kandidatë për kryetarë bashkie nga partia “Bindja Demokratike”

TIRANË, 20 Maj /MEDIAL/ – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve regjistroi sot 6 kandidatë për kryetarë bashkie nga partia “Bindja Demokratike”. Kështu KQZ vendosi të regjistrojë si kandidat për kryetar në Bashkinë Tiranë, Arben Skënderaj, si kandidat për kryetar në Bashkinë Vlorë, Valbona Mezini, si kandidat për kryetar në Bashkinë Durrës, Valbona Sakollari, si kandidat për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

VIDEO/ E përplasi treni, vdes në spital 16-vjeçari. Ishte me kufje

DURRËS Një aksident hekurudhor ka ndodhur rreth orës 11:00 në Durrës. Gazetarja Klodjana Haxhiaj raportoi për “BalkanWeb” se treni ka aksidentuar një nxënës të shkollës së mesme, i cili është dërguar në spital me urgjencë por nuk ka mundur të mbijetojë. Bëhet fjalë për 16-vjeçarin Samuel Kokomani. Ngjarja ka ndodhur në hyrje të stacionit të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Haradinaj: Gjermania i ka thënë PO liberalizimit të vizave

PRISHTINE, 20 maj /MEDIAL/ -Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj bëri të ditur  edhe njëherë  për liberalizimin e vizave për Kosovën. Haradinaj përsëriti se kosovarët tashmë e kanë marr PO-në e madhe nga Gjermania për vizat. Bashkë më statusin Haradinaj ka publikuar një shkrim të FAZ ku theksohet mbështetje e ministrit të brendshëm gjerman Seehofer për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Limaj: Progres në zbatimin e katër marrëveshjeve

TIRANË, 20 Maj/MEDIAL/- Koordinatori Kombëtar për mbikëqyrjen dhe zbatimin e marrëveshjeve mes Kosovës dhe Shqipërisë, Fatmir Limaj, theksoi sot në Tiranë se “për katër marrëveshjet që janë arritur në mbledhjen e dy qeverive në muajin nëntor 2018 në Pejë ka pasur progres”. Në takimin e zhvilluar mes ministrive përgjegjëse për zbatimin e këtyre marrëveshjeve, të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni/Shqipëri

BUNDESTAGUT i kërkohet hapje e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Qeveria Gjermane i kërkon Budenstagut gjerman të marrë vendimin për hapjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në union. Majkëll Rut, Sekretari i Shtetit për Europën në Ministrinë e Jashtme gjermane i është drejtuar me anë të një letre Budenstagut. Ministri gjerman shkruan se “pas dakordësisë në konkluzionet e Këshillit Evropian… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Dhoma e Tregtisë dhe sipërmarrësit: Protestat po dëmtojnë ekonominë dhe largojnë turistët

Bregasi: I’u rekomandojmë palëve më shumë përgjegjësi për vendin, për ekonominë TIRANË, 20 maj /MEDIAL/- Protestat e vazhdueshme të opozitës të shoqëruara me dhunë dhe përplasje, po dëmtojnë ekonominë e vendit, po largojnë turistët e huaj dhe po prishin imazhin pozitiv të vendit për integrimin në BE. Kështu u shpreh sot kreu i Biznes Albania,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Konflikt mes dy familjeve në Itali, plagoset gruaja shqiptare

ITALI Një konflikt mes dy familjesh në Itali, njëra prej tyre shqiptare, ka degjeneruar deri në përdorimin e armëve. Si pasojë e të shtënave dy persona kanë mbetur të plagosur një prej tyre në gjendje të rëndë. Mediat italiane shkruajnë se marredheniet mes dy familjeve, të cilat jetojnë në Prata Goivine, në Itali  ishin tensionuara.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

KQZ regjistron kandidatët e “Bindjes” në zgjedhje, PD kundërshton

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve regjistroi këtë të hënë gjashtë kandidatë të tjerë Bindjes Demokratike për kryetar bashkie. Në mesin e kandidateve zyrtarë tashmë të “Bindjes” janë Arben Skënderaj në Tiranë, Valbona Mezini në Vlorë, Ylber Gjeta në Kamëz, Leonard Olli në Korcë, Valbona Sakollari në Durrës dhe Salvador Kaçaj në Lezhë. Më herët KQZ kishte… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Zgjedhjet bëhen për ata që zgjedhin, pas 30 qershorit fazë e re e trajtimit të ankesave

TIRANË, 20 Maj /MEDIAL-Gjergji Mima/ -“Në 30 qershor ne, ndër të tjera do të krijojmë  mundësinë për të hyrë në një fazë të re të trajtimit të ankesave për bashkitë, qoftë në aspektin sasior, qoftë në aspektin cilësor”, deklaroi sot kryeministri Edi Rama. Gjatë takimit me koordinatorët e platformës së bashkëqeverisjes, ku u prezantuan rastet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Rama e Haradinaj mungojnë në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive

Qeveria e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës kanë zhvilluar këtë të hënë takimin e dytë koordinues lidhur me marrëveshjet e nënshkruara në 26 nëntor 2018.   Takimi filloi në orën 12:00, në Pallatin e Kongreseve ndërkohë nuk janë të pranishëm kryeministrat Rama e Haradinaj.   Në mungesë të tyre mbledhja po zhvillohet nëndrejtimin e zv/kryeministrave… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

FOTO/ Nis puna për ndërtimin e shkollës së re të integruar “Kristo Frashëri” në “Don Bosko”

TIRANË, 20 maj /MEDIAL/ – Në zonën e “Don Boskos” ka nisur puna për ndërtimin e një shkolle të re, me kopësht të integruar. Kreu i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini dhe deputeti i PS, Ulsi Manja inspektuan fillimin e punimeve për godinën e re arsimore, e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Familja Kovaçi nga Elbasani, dëmshpërblehet pas djegies së shtëpisë

TIRANË, 20 maj/MEDIAL/- Familja Kovaçi nga Elbasani, të cilës iu dogj shtëpia pjesërisht si pasojë e tensionit të lartë, mori dëmshpërblimin e dhënë nga bashkia, pas disa zvarritjeve. Bashkia Elbasan kishte bërë vlerësimin për dëmshpërblim, por familja e ndodhur në kushte të vështira ekonomike nuk kishte mundur ta përfitonte pagesën. Për këtë shkak ata iu… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

E para në portalin “Mësues për Shqipërinë”, Lorenca Hoxha punësohet pas ankesës në platformën e bashkëqeverisjes

TIRANË, 20 Maj /MEDIAL-Gjergji Mima/ – Mësuesja Lorenca Hoxha nga rrethi i Dibrës, e renditur e para në portalin Mësues për Shqipërinë dega Kimi nuk po arrinte të gjente punë. Por pasi iu drejtua portalit të bashkëqeverisjes, ajo arrit  të punësohej nga DAR Dibër në gjimnazin “Said Najdeni” në Peshkopi. Gjatë takimit të sotëm të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

FOTO/ “Rock the Castle”, kalaja e Krujës nën ritmet e muzikës rrok dhe alternative

TIRANË, 20 maj/MEDIAL/- Kalaja e Krujës është destinacion kulturor, por së fundi po kthehet edhe në hapësirë arti për të rinjtë. Kjo falë grupeve më të mira të rrok-ut në Shqipëri, të cilat për tre orë i dhanë fundjavën që lamë pas të pranishmëve, ritmet e muzikës rock dhe alternative. Në edicionin e tij të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Aksident në Durrës, treni përplas një nxënës shkolle

DURRËS Një aksident hekurudhor ka ndodhur para pak minutash në Durrës. Gazetarja Klodjana Haxhiaj raportoi për “BalkanWeb” se treni ka aksidentuar një nxënës shkolle, i cili është dërguar në spital me urgjencë ku po merr ndihmën mjekësore.Ngjarja ka ndodhur në hyrje të stacionit të trenit në Durrës. Në hekurudhë dhe përreth duken ende gjurmët e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Investime në “Astir”, vijon puna për rrjetin e ri të ujësjellësit Bovillë-Yzberish

Bashkia e Tiranës është duke punuar për rehabilitimin e disa rrugëve në zonën e “Astirit”. Së fundmi ka nisur puna për asfaltimin e rrugës “Loni Ligori” dhe rrugëve të tjera në Astir, pas shtrimit të rrjetit të ri të ujësjellësit. Po ashtu bashkia sqaron se po vijon puna për investimin më të madh Bovillë-Yzberisht. Veliaj… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Tsipras i vë kushte Shqipërisë: S’ka negociata pa respektuar minoritetin

Kryeministri grek Alexis Tsipras ka bërë të qartë për Tiranën zyrtare nëse nuk respekton të drejtat e minoritetit grek nuk do të ketë hapje negociatash.   Tsipras tha se ia ka bërë të qartë kryeministrit Rama se mbrojtja e të drejtave të minoritetit grek është një nga kushtet kryesore të Shqipërisë drejt anëtarësimit në Bashkimin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

FOTO/ Berat, ekspozohen për herë të parë 13 ikona të mjeshtërave ikonografë

TIRANË, 20 maj /MEDIAL/ – Në Muzeun Ikonografik Onufri, Berat është hapur për vizitorët ekspozita e veçanta “Thesare të Fjetura”. “Thesare të fjetura” po ngjall interes tek vizitorët pasi paraqet 13 ikona të pa ekspozuara, të gjitha të dorës së parë, që u atribuohen mjeshtrave ikonografë të shkollës së Beratit. Kjo ekspozitë vjen si bashkëpunim… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Basha për BBC World: Nga protestat asnjë polic i vetëm nuk u lëndua, Shqipëria jo në BE me gënjeshtra

TIRANË, 20 Maj /MEDIAL/ -Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka deklaruar se vendet anëtare të BE kanë dalë në përfundimin se progresi i Shqipërisë drejt përmbushjes së kushteve për hapjen e negociatave të anëtarësimit është i pamjaftueshëm. Në një intervistë me gazetarin e BBC World, Julian Worricker,  Basha tha se “Shqipëria duhet t’i bashkohet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

“Rruga drejt BE-së e mbyllur nëse…”, Tsipras kusht Shqipërisë

Kryeministri grek Alexis Tsipras ka folur gjatë për “Financial Times”, para zgjedhjeve parlamentare, duke trajtuar disa nga problemet brenda vendit, por edhe ato në rajon me të cilat ai është përballur gjatë detyrës së tij. Në sytë e SHBA-së dhe BE-së, arritja më e madhe e Tsipras është zgjidhja e çështjes së emrit me Maqedoninë,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

FOTO/ Ndërhyrje laparoskopie edhe në spitalin rajonal të Durrësit

TIRANË, 20 maj/MEDIAL/-Banorët e qytetit të Durrësit nuk i duhet më të udhëtojnë drejt Tiranës për të kryer ndërhyrje të ndryshme shëndetësore pasi shërbimi tanimë ofrohet pranë vendbanimit të tyre. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu bëri të ditur se  nuk  është më e nevojshme që qytetarët e Durrësit të shkojnë në Tiranë për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

KQZ vendos regjistrimin e disa kandidatëve për kryetarë bashkie

TIRANË, 20 Maj /MEDIAL/ – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, vendosi njoftimin e KZAZ-ve përkatëse për vazhdimin e procedurave për regjistrimin e kandidatëve për kryetar bashkie të bashkive; Cërrik, Kolonjë, Dibër, Malsi e Madhe, Gramsh, Selenicë, Shijak, Kavajë, të Partisë Bindja Demokratike. KQZ vendosi njoftimin e KZAZ-së nr. 69, për vazhdimin e procedurave për regjistrimin e… Vazhdo të lexosh

Shko lartë