Shqipëri

Kosovë-Qeveria kufizon veprimtarinë edhe të farmacive brenda orarit të caktuar

PRISHTINE, 31 mars/MEDIAL/- Me vendim të qeverisë tashmë është kufizuar edhe veprimtaria e farmacive brenda orarit të caktuar 06:00-17:00. Por, sipas vendimit pas orës 17:00 veprimtaria e farmacive organizohet nëpërmjet kujdestarive të caktuar nga Ministria e Shëndetësisë/AKPPM në Koordinim me Odën e Farmacistëve të Kosovës dhe komunat përkatëse. Procesi i caktimit të farmacive po bëhet

Lajm i mirë nga Infektivi/ Rama: 8 pacientë të shëruar sot nga COVID-19

  8 pacientë me koronavirus të cilët janë të shtruar në spitalin Infektiv janë shëruar. Lajmin e mirë e ka ndarë me ndjekësit në rrjetet sociale, kryeministri Rama. “LAJM I MIRË: 8 TË SHËRUAR SOT”- shkruan Rama përmes një postimi në facebook. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon: – Tiranë 124 raste– Durrës

COVID-19/ Sulçebe: Masat e marra nga qeveria kanë dhënë efektin e tyre duke ulur kurbën

TIRANË, 30 mars/MEDIAL/ Imunologu Genc Sulçebe deklaron se masat e marra nga qeveria kanë dhënë efektin e  tyre, duke ulur kurbën dhe duke e shtrirë në kohë infektimin e qytetarëve nga COVID-19. Kjo do tu jepte mundësi mjekëve tu ofronin pacientëve shërbimin e nevojshëm, duke mos krijuar fluks. “Unë mendoj se masat që janë marrë

Projeksioni i Eduard Zaloshnjës për koronavirusin: Tani jemi mes skenarit të Kinës dhe Italisë

Referuar projeksioneve të tij, analisti Eduard Zaloshnja, nisur edhe nga të dhënat e deritanishme të numrit të të prekurve me COVID 19 dhe viktimave thotë se Shqipëria është aktualisht mes skenarit kinez dhe atij italian. “Kur paraqita këto skenare tre javë më parë thashë që do jemi midis skenarit kinez dhe atij italian dhe ashtu

“Europa është në një test të rëndësishëm”, Di Maio: Nuk e keni idenë sa inkurajim ka pasur mbërritja e mjekëve nga Shqipëria

Në një intervistë në emisionin “Opinion”, ndërsa ka falenderuar veçanërisht popullin shqiptar për suportin me 30 punonjës të shëndetësisë, Ministri i Jashtëm Italian Luigi di Maio, foli edhe mbi rëndësinë e bashkepunimi dh unitetit mes vendeve të Europës. Fevziu: Zoti ministër mirëmbrëma dhe mirëse erdhët në emisionin “Opinion” sot në mbrëmje.   Di Maio: Mirëmbrëma,

“Koronavirusi në Shqipëri do të arrijë maksimumin në fund të muajit të prill”, Imunologu Genc Sulçebe tregon si ndikon vaksina e turbekulozit ndaj COVID-19

Imunologu Genc Sulçebe ka folur në emisionin “Opinion” për situatën e krijuar nga koronavirusi. Sulçebe është shprehur se koronavirusi në Shqipëri do të arrijë maksimumin në fund të muajit të prill dhe në qershor do vijojë të ulen rastet e reja. Imunologu foli dhe për vksinën e turbekulozit, i cili tha se ka hipoteza se

“Në fund të javës tjetër, qeveria duhet të…”, Zaloshnja: Ç’pritet në Shqipëri në ditën e 28-të të epidemisë, ku gaboi Spanja e Italia

Analisti Eduard Zaloshnja deklaroi në emisionin “Real Story”, në News24, se deri në ditën e 17 të epidemisë së COVID-19 Shqipëria, Spanja dhe Greqia kanë ndjekur kurbën e Kinës. Ndërsa më pas, shtoi analisti, Spanja dhe Kina, gabuan, duke mos marrë masa, ndaj dhe në ditën e 28 të epidemisë morën të tatëpjetën. Sipas Zaloshnjes,

Rëndohet bilanci/ Ministria e Shëndetësisë: Ndërron jetë 82-vjeçarja, viktima e 12 në Shqipëri nga COVID-19

Ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv pacientja 82-vjeçare L. M., nga Tirana, e konfirmuar me COVID-19. E moshuara po trajtohej prej 5 ditësh në spitalin infektiv, ndërsa në dy ditët e fundit gjendja e 82-vjeçares u rëndua së tepërmi dhe pavarësisht përpjekjes së stafit mjekësor, nuk arriti të mbijetojë. 82-vjeçarja që vuante nga disa sëmundje

‘’Jemi duke monitoruar pikun’’, Silva Bino: 3 prej viktimave nuk vdiqën vetëm prej koronavirusit, 8 të tjerët po analizohen

Drejtoresha e ISHP, Silva Bino ka thënë se Shqipëria as e ka kaluar por as e ka përjetuar pikun por vetëm po e monitoron atë. Bino në një lidhje live për emisionin ”Real Story” të Sokol Ballës në News24 shprehet se kjo është një epidemi që vjen njëherë në jetë dhe ka një fatalitet por

Vetëvrasja e Bilbil Hasanit te 313-ta, kërkohet të nisë verifikimi për gjyqtarët e prokurorët që caktuan masën e sigurimit

Plot 19 shoqata të shoqërisë civile kanë reaguar pas transmetimit të rastit të trajtuar në Stop të vetëvrasjes në ambientet e paraburgimit 313, të shtetasit Bilbil Hasani,i cili vuante nga skizofrenia. Inspektorit të  Lartë i Drejtësisë, prokurorit të përgjithshëm, kryetarëve e KLGJ e KLP, u kërkohet të nisin verifikimin dhe procedimin disiplinor ndaj gjyqtarëve e

Feja bëhet bashkë kundër koronavirusit në Shqipëri/ Meta ndan mesazhin: Lutjet për shërimin e cdo qytetari që na japin forcë!

Presidenti i vendit, Ilir Meta ka ndarë në profilin e tij në Facebook një mesazh, që përfshin lutjet e përbashkëta të përfaqësuesve të besimeve të ndryshme fetare në vend në këto ditë të vështira që po jetojmë nga koronavirusi.Sipas tij, këto lutje për shërimin e cdo qytetari shqiptar na japin sot forcë për të përballuar

“Shqipëria na ka emocionuar të gjithëve”, arkitekti Boeri: Veprimi i Ramës dëshmon se është e mundur që popujt të bashkëpunojnë

MILANO, 30 mars /MEDIAL/ “Shqipëria mori të gjitha masat para se koronavirusi të përhapej në vendet e tjera”, deklaroi sot kryeministri Edi Rama në një intervistë me arkitektin Stefano Boeri. “Veprimi i kryeministrit Edi Rama dhe i Shqipërisë na ka emocionuar të gjithëve”, theksoi presidenti i Trienales së Milanos, Stefano Boeri. “Një vend si Shqipëria

“Nuk ndihmojmë kategoritë e këtij tipi”, qytetari u ankua, Pjerin Ndreu: Nuk është pensionist, militant partiak!

Kryebashkiaku i Lezhës, Pjerin Ndreu, akuzon qytetarët lezhjanë, që u ankuan se nuk iu është përgjigjur askush,, si militantë partiakë. Qytetarët thanë për mikrofonin e “News24” se autoritetet nuk iu përgjigjen kërkesave të tyre për leje, ndaj dhe kanë dalë pa leje për të bërë pazar e kryer shërbime të tjera. Por, për kryebashkiakun Ndreu

Mjekët shqiptarë në Brescia për COVID 19, flet menaxheri i spitalit: Ja pse nuk mund të fillojnë menjëherë nga puna

Kanë mbërritur në Brescia të Italisë, tridhjetë mjekët dhe infermierët shqiptarë që do të ndihmojnë në luftën me koronavirusin. Por ata nuk do të jenë në gjendje të fillojnë menjëherë nga puna. “Ne jemi mirënjohës për ardhjen e mjekëve dhe infermierëve që kanë mbërritur nga Shqipëria, por për fat të keq mbetet një problem themelor:

“Lidhës të fijeve të jetës”, Skënder Brataj publikon kartolinën prekëse që i dhuron doktori nga Prishtina

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, publikon në “Facebook” një kartolinë të veçantë, që ia ka dërguar doktori nga Prishtina, Basri Lenjani. Doktori Brataj ndodhet prej disa ditësh në karantinë, pasi ka dalë pozitiv me COVID-19. Në kartolinë, doktori kosovar bën një dedikim prekës për gjithë bluzat e bardha, që po luftojnë kundër koronavirusit. “Per

‘’Kam mbetur me 2 fëmijë të vegjël në Spanjë’’, shqiptarja thirrje për ndihmë qeverisë: Ambasada dhe MEPJ nuk na kanë dhënë zgjidhje, kontribuoj vetë financiarisht për udhëtimin

Shqiptarja Anduena Bala nënë e dy fëmijëve ka ngelur në Valencia të Spanjës dhe nëpërmjet ekranit të ”News24” i bën thirrje qeverisë për ndihmë që ajo së bashku me fëmijët e saj të kthehet në atdhe. Ajo është bllokuar në Valencia dhe falë të afërmve të saj ka mundur të sigurojë një apartament të vogël pa

“Alo, Edi Jam”, kryeministri merr në telefon qytetarët, i zgjidh hallet: Nuk mërzitem se jam i gjatë, sa të arrijë mërzia deri lart…

Kryeministri i vendit Edi Rama në një komunikim live nga zyra e tij zgjodhi të telefonojë vetë të gjithë qytetarët që kanë halle të ndryshme nga ato shëndetësore tek ato ekonomike, në kohën kur të gjithë përballen me masat shtrënguese të lëvizjes si pasojë e përhapjes së koronavirusit. Më poshtë, bisedat e tij me disa

“Sot dhe nesër, policia s’do aplikojë menjëherë sanksione”, Rama: Të dhënat nga terreni po na japin të drejtë për masat shtrënguese

Kryeministri Edi Rama po zhvillon komunikimin e mbrëmjes me qytetarët që i janë drejtuar platformës shqipëriaqëduam.al për të zgjidhur problemet e tyre në këto ditë të vështira të koronavirusit. Duke folur për masat shtrënguese të qeverisë, Rama tha se të dhënat nga terreni i luftës po na japin të drejtë të gjithëve ne që po

‘Venecia’ opinionin në qershor, Komisioni Hetimor për Metën mblidhet nesër për të zgjatur afatin e punimeve

Komisioni Hetimor Parlamentar për Presidentin Meta duket se do të shtyjë afatin e tij të punimeve pasi Komisioni i Venecias e la publikim e draft- opinionit përfundimtar për në qershor. Nesër në orën 11:00 ky Komision do të mblidhet online për të shtyrë afatin deri kur Venecia të japë opinionin përfundimtar lidhur me emërimet në

“Një heshtje e kobshme, paralajmëruese”, aktori Vasjan Lami prek me “Monologu i Karantinës”

Në kushtet e karantinës, aktori i njohur Vasjan Lami ka zgjedhur të shkruajë. Vargjet i ka quajtur “monologu i Karantinës”, e pikërisht nga karantina i drejtohet njeriut, që sipas tij, po kërcënohet nga një virus. Sikur njeriu ta dinte, thotë Lami, që do vinte ky virus që i rrezikon jetën do bënte shumë gjëra më

Air Albania kthen në atdhe 122 bashkatdhetarë nga Zvicra

Sapo u ul në Rinas avioni i Air Albania me 122 bashkë atdhetarë nga Zvicra në bord. Ambientet e brendshme të Air Albania dezinfektohen pas çdo udhëtimi. Dezinfektimi kryhet nga Bashkia Tiranë dhe monitorohet nga Njësia e Inspektoriatit Shtetëror Shëndetësor në aeroport.#InspektoratiShtetërorShëndetësor Gepostet von Inspektorati Shtetëror Shëndetësor – ISHSH am Montag, 30. März 2020 TIRANË,

Meta i kthen Kuvendit Paketën ”Anti- KÇK”: Shkel Kushtetutën dhe funksionimin e SPAK

Presidenti Ilir Meta i ka kthyer mbrapsht Kuvendit Aktin Normativ për Paketën Anti- KÇK duke konstatuar se shkel Kushtetutën dhe parashikimet për funksionimin e SPAK dhe GJKKO.     REPUBLIKA E SHQIPËRISËPRESIDENTID E K R E TPËR KTHIMIN E LIGJIT NR. 18/2020“PËR MIRATIMIN E AKTIT NORMATIV, ME FUQINË E LIGJIT, NR. 1, DATË31.1.2020, TË KËSHILLIT

‘’Prioritarizëm për testim personave me sëmundje kronike’’, Kërpaçi apel Ramës: Si të evitojmw skenarin më të keq të koronavirusit

Ish-deputetja e LSI, Floida Kërpaçi, në një status në rrjetin social i bën thirrje qeverisë që të ndjekë një tjetër mënyrë për të ndaluar përhapjen e COV-19 në vendin tonë. Kërpaçi propozon që për testimin me tampon të kenë prioritet personat me sëmundje kronike të mushkërive, të zemrës, diabetit dhe ata që janë mbi 65

“Është koha për t’i dhënë fund duhanit”! OSBH në Shqipëri: Ja pse jeni më të rrezikuar nga COVID-19

OBSH në Shqipëri iu bën thirrje të gjithë atyre qytetarëve që konsumojnë duhan se tani është koha e duhur për ta lënë. Në një mesazh në “Facebook”, OBSH thekson se duhanpirja dëmton mushkëritë dhe pjesë të tjera të trupit, duke i bërë këta persona më të cënueshëm nga infeksioni i koronavirusit. “Duhanpirja dëmton mushkëritë dhe pjesë

“Promete i pamposhtur i lirisë dhe drejtësisë”, mesazhi i Ruçit për ndarjen nga jeta të Manolis Glezos

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, ka dhene sot një mesazh me rastin e ndarjes nga jeta të shkrimtarit të njohur grek, ish deputetit Manolis Glezos. “Sot u shua një ndër emblemat ekulturës, simboli i antifashizmit dhe të majtës greke, Heroi i fundit i Luftës së Dytë Botërore, Manolis Glezos. Gjatë harkut të rreth një shekulli