Shqipëri

Demokratët vendosin për Bashën, të dielën mblidhen strukturat e PD-së

Tri javë  pas zgjedhjeve të 25 prillit, Partia Demokratike do të mbledhë të dielën, forumet më të larta  të saj, Kryesinë dhe  Këshillin Kombëtar për të vendosur rrugët që do të ndjekë kjo forcë politike pas humbjes së zgjedhjeve, por dhe për proceset e brendshme.

Në njoftimin e shpërndarë për anëtarët e dy forumeve më të larta, thuhet se diskutimet do të përqendrohen te proceset politike, dhe tek analiza e rezultateve në çdo qark.

Përtej kësaj po diskutohet edhe ideja, e diskutimit për zhvillimet e brendshme brenda partisë dhe ristrukturimin e saj.  

Çështja kryesore ka të bëjë me vete mandatin e  Lulzim Bashës   në krye te PD-së, mandat i cili mbaron në 22 korrik.

Pjesë e Kryesisë por dhe Këshillit Kombëtar janë dhe kritikët e tij.

Në kryesi do jetë Fatbardh Kadilli, i cili tashmë ka shpallur kandidaturën e tij për kreun e PD-së, ndërsa drejtues i Këshillit Kombëtar është ish presidenti Bujar Nishani.

Nishani është një prej anëtarëve të “grupimit për PD”, grupim i cili kërkon largimin e Bashës nga drejtimi i partisë pas humbjes se zgjedhjeve të 25 prillit. 

E diela do të jetë moment i ballafaqimit të Bashës me ta.

Mbetet e pa qartë në qoftë se Basha do ta afrojë garën brenda partisë apo do të presë qershorin për të nisur këtë proces e gjithashtu ende nuk ka një vendim se deri në cilin nivel do shtrihet procesi zgjedhor.

Nga Najada Çomo, Açka e Dule, deputetët me më pak vota që do hyjnë në kuvend

Në legjislaturën e re të Kuvendit të Shqipërisë, shkallët do t’i ngjisin 140 deputetët e dalë nga zgjedhjet e 25 prillit. Por për herë të parë ndryshe nga proceset e mëparshme, deputetët kanë krahas rezultatit të partisë edhe rezultat personal. ABC ka bërë një vëzhgim mbi votat personale të marra nga 140 deputetët e rinj, ku interesant është fakti se 10 prej ligjvënësve kanë marrë në toal një numër votash më të vogël se votat personale të disa të zgjedhurve në 12 qarqe të vendit.

Kështu, dy të zgjedhurit e Partisë Social Demokrat të Tom Doshit në Tiranë dhe Shkodër, Gertjan Deda dhe Meri Markiçi. Respektivisht Deda ka marrë 692 vota ndërkohë që Markiçi 749 vota. Megjithatë mandati i tyre vlen njësoj si ai i ligjvënësve të tjerë që kanë marrë mijëra vota. Kreu i PBDNJ, Vangjel Dule që garoi si pjesë e listave të PD në Tiranë ka arritur të marrë vetëm 848 vota. Lista e ligjvënësve të rinj më pak të votuar pasohet sërish nga deputeti i tretë i PSD në Shkodër, Gledis Çeliku.

Në listën e deputetëve më pak të votuar bëjnë pjesë edhe dy prej prurjeve të reja të PS dhe PD, shefja e Infektivit, Najada Çomo dhe shkrimtarja Flutura Açka. Edhe përse të dyja do të jenë në Parlament në shtator, Çomo ka mundur të grumbullojë në Tiranë 1583 vota ndërkohë që Açka mori 1793 vota në Elbasan. Numër të ulët votash personale ka marrë edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi në Fier 1771, teksa edhe ish-ministrja Klajda Gjosha që pritet të zërë vendin e Kryemadhit në Tiranë ka marrë vetëm 1445 VOTA.

Lista

Gertjan Deda (PSD TIRANE)                                                 692 Vota
Meri Markiçi (PSDSHKODER)                                             749 Vota
Vangjel Dule (PD TIRANE)                                                    848 Vota
Gledis Çeliku (PSD SHKODER)                                             949 Vota
Eralda Bano (PD FIER)                                                           1295 Vota
Emilja Koliqi (PD Shkodër)                                                    1364 Vota
Klajda Gjosha (LSI) Tiranë                                                    1445 Vota
Najada Çomo (PS TIRANE)                                           1583  Vota
Sorina Koti  (PD KORÇË)                                                     1622   Vota
Monika Kryemadhi (LSI FIER)                                              1771 Vota
Flutura Açka (PD Elbasan)                                                     1793 Vota 

Mesazhe urime e përqafime, më pas dreka me mish qingji e bakllava, ja si festohet Fiter Bajrami në Tiranë

Sheshi Skënderbej  u mbush në çdo cep të tij me besimtarët mysliman të cilët falën namazin e Fiter Bajramit.

Riti fetar nisi në orën 05:40 dhe përfundoi në 06:20, të pranishëm ishin burra gra, fëmijë dhe të moshuar.  

Fjalë përshëndetëse mbajtën kreu i KMSH, Nën kryetari i tij dhe imami i xhamisë së  Ethem Beut.

Falja u pri nga kreu i KMSH Bujar Spahiu.

Ky është viti i dytë që namazi i Fiter Bajramit falet në kushtet e pandemisë, por ndryshe nga një vit më parë, u lejua falja jashtë Xhamisë.

 Lutja e kryetarit të KMSH  ishte për një jetë të shëndetshme larg veseve dhe me shumë shpresë.

“Ju sot do të shkoni te njëri-tjetri për t’i uruar Bajramin, do të shtrini dorën e pajtimit nëse keni qenë të hidhëruar me dikë. Kjo botë nuk duhet të ketë mëri,” tha ai.

Pas përfundimit të lutjes, të vegjël e të mëdhenj shkëmbyen mesazhe urimi.

“Për të falur Bajramin,” thotë një fëmijë.

“Është mirë që ta mbajmë agjërimin sepse të falen gjynahet,” thotë një tjetër.

“Unë jam zgjuar për të falur Bajramin edhe për të adhuruar All-llahun. O Allah na ruaj prindërit edhe të jemi me jetë të gjatë,” thotë një fëmijë.

“Vetëm urime dhe gëzuar Fiter Bajramin për të gjithë shqiptarët,” thotë një besimtar.

Në shtëpi i pret dreka e Bajramit, ku ushqimi tradicional mes të tjerash është bakllavaja.

“Kemi mish qingji, mish keci, byrek me qumësht, bakllava,” thotë besimtarja.

Pavarësisht pandemisë, thonë se nuk do të mungoj as shkëmbimi i vizitave mes të afërmve

“Do shkojmë se kemi të afërmit tonë, do shkojmë te prindërit, se kemi vëllezërit, motrat. Ne kështu mblidhemi dhe e festojmë shumë,” thotë besimtarja.

Dorëhiqet gjyqtari Tomor Kullloli, çon në KLGJ dy kërkesa. Kërkon dalje në pension të parakohshëm

Tomor Kullolli, gjyqtari pranë gjykatës së Elbasanit, ka dhënë dorëheqjen duke shfaqur pëlqimin për tu larguar vullnetarisht nga sistemi i drejtësisë.

“Ora News”, mëson se gjyqtari Kullolli, i përfolur nga policia e Shtetit dhe kryeministri Edi Rama, për pushimin e çështjes penale, kundër Florenc Çapjas, ka depozituar kërkesën në sekretarinë e Këshillit të Lartë Gjyqësor.

Kërkesa për të mos qënë më pjesë e sistemit të drejtësisë, është depozituar në fullim të muajit shkurt 2021.

Por pa kaluar 1 muaj nga kjo kërkesë, gjyqtari i Elbasanit, Tomor Kullolli ka hequr dorë nga vendimi për tu tërhequr vullnetarisht nga sistemi i drejtësisë shqiptare.

Mirëpo çuditërisht në 15 mars 2021, Kullolli paraqet një kërkesë të dytë pranë Këshillit të Lartë të Drejtësië, duke shfaqur vullnetin që të dalë në pension ta parakohshëm dhe jo të largohet plotësisht dhe pa të drejtë page nga sistemi.

“Ora News” mëson se kërkesa e dytë e gjyqtarit Tomor Kullolli, mbështetet në argumentin se në 25 mars 2021, gjyqtari mbush moshën 61-vjeç dhe sipas tij ligji parashikon për daljen në pension të parakohshëm. Kjo kërkesë e dytë, për të dalë në pension të parakohshëm, ende nuk është marrë në diskutim nga anëtarët e Këshillit të Lartë të Gjyqësor.

Një tjetër provë që besohet se ka shtyrë gjyqtarin Kullolli të japi dorëheqjen me qëllim daljen para kohe pension, është dhe fakti se këtij gjyqtari i ka shkuar raporti i vlerësimit nga Komisioni i Posaçëm i Kualifikimit.

Me largimin e Tomor Kullollit, gjykata e Elbaasnit tashmë mbetet me 9 gjyqtarë, duke sjellë një vështirësi në përballimin e fluksit të gjykimeve dhe njëkohësisht shkrirjen e plotë të seksioneve.

Kjo pasi dosjet gjyqësore që janë në proces dhe që gjykohen nga gjyqtarët e larguar, shpërndahen tek gjyqtarët e tjerë duke shtuar ngarkesën. Jo më larg se një javë nga kjo gjykatë, u largua me vendim të KPK-së gjyqtari Ramazan Avdiu për arsye të mos justifikimit të pasurisë.

Rikthehen turistët izraelitë, sot fluturimi i parë direkt nga Tel Avivi në Tiranë

Kompania Ajrore e Izraelit ka njoftuar se do të rifillojë për të kryer fluturime të drejtpërdrejta të pasagjerëve nga Tel Aviv në Tiranë sot, 13 maj 2021 me fluturimin e parë direkt në 17:30 pasdite.

Lajmin e bëri të ditur Ambasada e Shqipërisë në Izrael.

“Fluturimet nga Aeroporti Ndërkombëtar Ben Gurion jashtë Tel Aviv, në Aeroportin Ndërkombëtar Nënë Tereza pranë kryeqytetit Tiranë do të zgjasin rreth dy orë e gjysmë dhe do të kryejnë tre herë në javë nga 13 maj deri në tetor, duke hapur kështu sezonin turistik midis vendeve tona.

Duke uruar për të gjithë pasagjerët një udhëtim të sigurt në Tiranë!”, shkruan Ambasada e Shqipërisë në Izrael në rrjetet sociale.

Fiter Bajrami/ Basha takon Kryegjyshin Botëror të Bektashinjve, shoqërohet nga bashkëshortja

Kreu i PD, Lulzim Basha ka takuar Kryegjyshin Botëror të Bektashinjve, Haxhi Dede Edmond Brahimajn në ditën e Fiter Bajramit.

Basha ka shkuar në Kryegjyshatën e Bektashinjve i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, Aurela Basha.

Po sot Basha vizitoi edhe selinë e Komitetit Mysliman të Shqipërisë.

Nga atje, në një prononcim për mediat, Basha, i ka uruar të gjithë besimtarëve myslimanë Fiter Bajramin dhe agjërim të pranuar e shpresë të përtëritur.

Akuzat për parregullsi në zgjedhje, Rama: Nëse je një humbës i keq, nuk mund të fitosh

Nga OraNewsPërditësimi i fundit 13 Maj 2021, 13:46

Kryeministri Rama ka dhënë një intervistë për Financial Times. Gjatë intervistës së vij ai tha se Shqipëria është një demokraci adoleshente dhe si çdo adoleshent ka probleme, por do ta arrijë pjekurinë shumë shpejt.

“Shqipëria është një demokraci adoleshente, dhe si çdo adoleshent ajo ka probleme, por po rritet dhe do të arrijë pjekurinë për një kohë jo të gjatë,” i tha ai Financial Times. 

Rama hodhi poshtë ankesat e opozitës për rregullsitë zgjedhore dhe kapjen e shtetit: “Ata që nuk dinë çfarë të bëjnë me lirinë e fjalës ankohen për mungesë lirie.”

Ai tha se ky refuzim për t’u përfshirë në institucione politike ishte arsyeja për performancën e dobët të Partisë Demokratike (PD) dhe LSI. PD përmirësoi pjesën e saj të votave në kurriz të LSI.

“Opozita ka humbur betejën e saj të pestë me radhë – tre zgjedhje të përgjithshme dhe dy lokale – sepse ata kurrë nuk kanë qenë humbës të mirë. Nëse je një humbës i keq, nuk mund të fitosh, ”tha ai.

Rama tha se tani ishte më i përqendruar në zbatimin e një plani zhvillimi prej 10 miliardë eurosh me një fokus në turizëm. Kjo do të përfshijë një projekt të autostradës bregdetare, një port turistik prej 2 miliardë eurosh në qytetin e Durrësit, më i madhi në historinë shqiptare, i zhvilluar nga grupi Emaar, zhvilluesi i Burj Khalifa dhe Dubai Mall.

KLSH auditim në dy institucione në Sarandë e Shkodër, kallëzon 7 funksionarë në Prokurori

KLSH ka kryer auditim në Drejtorinë Vendore të Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Bashkinë e Sarandës dhe në Drejtorinë e Rrugeve të Rajonit Verior në Shkodër.

Në Sarandë, KLSH ka evidentuar problematika në menaxhimin e aseteve dhe pasurisë publike, si dhe përgjegjësitë përkatëse nga tre ish-zyrtarë. Sipas auditimit, ka pasur një vëmendje të posaçme të çështjeve që lidhen me trojet e shitura nga Bashkia e Sarandës dhe kalimi i tyre në pronësi të personave privatë.

Nga ana tjetër edhe KLSH ka evidentuar shkelje nga katër funksionarë të Drejtorisë së Rrugëve për Rajonin Verior në Shkodër. Shkeljet tek këta funksionarë janë gjetur tek procedurat për prokurimin publik.

NJOFTIMI NGA KLSH

Në kuadër të angazhimit për të luftuar pa kompromis veprimet abuzive dhe ato të mashtrimit financiar me pronën publike, me synim përmirësimin e qeverisjes publike, Kontrolli i Lartë i Shtetit gjatë ushtrimit të punës audituese ka konstatuar shkelje të cilat përbëjnë vepër penale në dy institucione:

1.KLSH ushtroi auditimin tematik në Drejtorinë Vendore të Agjencisë Shtetërore të Kadastrës dhe në Bashkinë Sarandë, duke i kushtuar vëmendje të posaçme çështjeve që lidhen me trojet e shitura nga Bashkia Sarandë dhe kalimi i tyre në pronësi të personave privatë.

Rezultatet e këtij auditimi kanë evidentuar problematikat e menaxhimit të aseteve dhe pasurisë publike, si dhe përgjegjësitë përkatëse nga tre ish-zyrtarët, veprimtaria e të cilëve ka rezultuar me mospërputhje dhe devijime ligjore, si pasojë e regjistrimeve të pronave të kryera në mungesë të titujve të pronësisë, të cila kanë sjellë pasojën e përfitimit për persona të tjerë duke dëmtuar interesat e ligjshme të shtetit.

2.Kontrolli i Lartë i Shtetit ka evidentuar shkelje edhe nga katër funksionarë të Drejtorisë së Rrugëve Rajoni Verior Shkodër, për të cilët ka rezultuar se kanë kryer veprime të kundraligjshme gjatë ushtrimit të detyrës.

Në përfundim të procesit të auditimit janë konstatuar një sërë shkeljesh mbi zbatimin e ligjshmërisë në prokurimin e fondeve publike dhe sipërmarrjet e mirëmbajtjes së segmenteve rrugore në juridiksionin që mbulon Drejtoria e Rrugëve e Rajonit Verior Shkodër.

Sa më sipër, për veprimet që kanë sjellë pasojën e përfitimit për persona të tjerë, duke dëmtuar interesat e ligjshme të shtetit nga tre funksionarë të DVASHK Sarandë si dhe për zbatimin e procedurave të prokurimit në kundërshtim me Ligjin Nr. 9643 Dt. 20.11.2006 “Për Prokurimin Publik”, i ndryshuar, për katër funksionarë të Drejtorisë së Rrugëve të Rajonit Verior Shkodër, KLSH i është drejtuar Prokurorisë ku kërkon ndjekje për veprën penale të “shpërdorimit të detyrës” parashikuar në nenin 248 të Kodit Penal.

Artan Lame: Ja përse më bërtasin Rama dhe Basha!

Partia Demokratike është sulmuar nga Drejtori i Përgjithshëm i Kadastrës Shqiptare, Artan Lame, për kallëzimet penale të kryera në drejtim të këtij institucioni për përdorim politik të lejeve të legalizimit, gjatë periudhës zgjedhore.

“Ne kemi zgjidhur problemet e pronës dhe nuk kemi ndikuar në orientimin e votës”. Këto deklarata Lame i ka bërë nga xhamia e Lushnjes, së cilës i dorëzoi certifikatën e legalizimit të objektit dhe pronësisë së truallit.

“18.700 certifikata janë dhënë për tokat bujqësore”, theksoi Lame, “dhe nuk mund të akuzohemi pse kemi zbatuar ligjin”.

“Në Lushnje ne jemi sot për një element shumë të veçantë, për të dhënë lejen e legalizimit dhe tapinë e godinës të pronësisë Xhamisë së Lushnjes. E kishim përgatitur që përpara zgjedhjeve, por në atë batërdinë e atyre ditëve që u sulmuan ngado që po përdoret për zgjedhje, që ky institucion po përdoret në funksion të zgjedhjeve, thamë më mirë ta lëmë pas zgjedhjeve dhe e lam për sot që është një ditë e shënuar fetare. Nga ana e PD, mbi 20 raste janë bërë denoncime në prokurori për përdorimin e institucioneve të Kadastrës për zgjedhjet. Është rasti i parë në histori që një institucion denoncohet në prokurori sepse kryen detyrën. Kadastra ka dhënë shërbime, certifikata legalizimi dhe certifikata bujqësore në të gjithë muajt e vitit, thjesht ka bërë detyrën e vetë. Siç thotë populli:”Unë i ziu me dy pleq kujt t’ja prish e kujt t’ja ndreq”. Po të mos bëj normën më bërtet Edi Rama, po të bëj normën më bërtet Basha, nuk e di se si të veproj! Përtej kësaj, më çudit fakti që PD u fokusua të çështja e legalizimeve ndërkohë që Kadastra nuk ka pasur në fokus kryesor legalizimet, por certifikatat e tokës bujqësore”, u shpreh Lame.

Në ditët në vijim, sipas Lames, Kadastra do të vazhdojë punën për legalizimin e pallateve të braktisura dhe tokave bujqësore.

Vendimin për miratimin e lejes së legalizimit Lame ia dorëzoi kreut të xhamisë së Lushnjes, Gramos Bllikut, duke i uruar edhe festën e Fitër Bajramit: “Qoftë për 1000 vjet e juaja!”.

Meta urim për besimtarët muslimanë: Vazhdojmë festën

Nga selia e komunitetit mysliman të Shqipërisë, presidenti Ilir Meta ka përcjellë një mesazh urimi për besimtarët myslimanë në festën e Fitër Bajramit. Meta vlerësoi sakrificat e besimtarëve gjatë kësaj periudhe dhe ndihmat për të sëmurët dhe të pamundurit.

“Duke i uruar të gjithë besimtarët dhe qytetarët shqiptarë për të vlerësuar sakrificat e besimtarëve gjatë kësaj periudhe të vështirë edhe për shkak të pandemisë.

Shpreh mirënjohje për ndihmat që kanë dhënë për të sëmurët dhe pamundurit. Uroj që këto sakrifica të na shërbejnë për një shoqëri më solidare dhe më të drejtë”, deklaroi Meta.

Meta u pyet nga gazetarët edhe në lidhje me Komisionin Hetimor që do të mblidhet me datë 18 Maj në seancë dëgjimore nëse do të jetë apo jo prezent. Ai refuzoi të përgjigjet duke respektuar festën e myslimanëve. “Vazhdojmë festën dhe mbarësi dhe gëzime të gjithëve”, u shpreh Meta.