Category archive

Lajme - page 962

Posted on në kategorine Kosovë

Haradinaj: Projektet nga Rotary International, të rëndësishme për vendin

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti sot në takim një delegacion të Rotary International, të udhëhequr nga Stephanie Urchick, drejtoreshë e Bordit të Drejtorëve. Gjatë takimit, Haradinaj falënderoi delegacionin për përkrahjen që Rotary International ka ofruar për Kosovën, në fusha të ndryshme, veçmas ndihma e dhënë në projekte që kanë përmirësuar shërbimet shëndetësore… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Prokurori i dosjes “Tahiri”, Dritan Prençi del i pastër nga vettingu, rikonfirmohet në detyrë

Pas seancës dëgjimore në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit (KPK) prokurori në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë, Dritan Prençi është rikonfirmuar në detyrë.Trupa gjykuese e përbërë nga Genta Tafa Bungo, Pamela Qirko dhe Suela Zhegu kanë dalë në konkluzionin se hetuesi i dosjes së ish-ministrit të Brendshëm, Saimir… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

33 lindje në Gjinekologji të mërkurën, operimet e ftohta po bëhen sipas planit

33 lindje në Gjinekologji të mërkurën, operimet e ftohta po bëhen sipas planit Në klinikën Gjinekologjike Obstetrike, vetëm ditën e mërkurë, ka pasur 33 lindje. Prej tyre, 13 kanë qenë lindje normale, ndërsa 20 prej tyre me operacion. Përkundër nivelit të lartë të lindjeve me operacion, kjo klinikë është duke e përballuar me sukses ritmin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

FOTO/ Nga puna në polici tek konflikti i vëllait, kush është ish-deputeti që i hodhën dy granata në banesë

SHKODER – Të tjera detaje janë zbuluar rreth ngjarjes së rëndë me të cilën u zgjua Shkodra ditën e sotme, ku u sulmua me granatë shtëpia e një ish-efekti policie. Banesa e ish-efektivit Shyqyri Çela është sulmuar jo me një, por me dy granata duke shkaktuar panik në të gjithën zonën, edhe pse vetëm njëra… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Shqipëri

Koncesioni i fushave të naftës, Gjiknuri favorizoi kompaninë e lidhur me Gazprom-in rus dhe NIS-in serb

Ministria e Energjisë shpalli fitues të një gare të mbajtur nga Albpetrol për koncesionin e tre fushave naftëmbajtëse në jug të Shqipërisë, kompaninë Transoil Group AG – e lidhur me kompaninë ruse Gazprom Neft dhe atë serbe NIS, duke ngritur dyshime për shkeljen e barazisë në tender dhe konflikt interesi. Më 9 maj, ministri i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Gjendet i vetëvarur në banesë 44-vjeçari në Prrenjas, dyshimet e para të policisë

ELBASAN- Një 44-vjeçar i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur në Prrenjas. Sipas policisë, ditën e sotme në fshatin “Farret” Njësia Administrative Stravaj, është vetëvarur me litar në banesën e tij shtetasi me iniciale L. V., 44 vjeç. Kanë qenë familjarët që e kanë gjetur 44-vjeçarin të vdekur dhe më pas kanë njoftuar policinë.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Policia e Forenzika pranojnë pajisje të reja për kontrollin e armëve të vogla

Policia e Forenzika pranojnë pajisje të reja për kontrollin e armëve të vogla Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP), në bashkëpunim të ngushtë me Ambasadën e Republikës së Gjermanisë në Kosovë, do t’i dorëzojë Policisë së Kosovës dhe Agjencisë së Forenzikës pajisje për kontrollin e armëve të vogla dhe të lehta sot në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Shqipëri

Humori shqiptar me rrugët, raporti zyrtar i marsit: Tiranë-Durrës në gjendje të kënaqshme

Autoriteti Rrugor Shqiptar (ARRSH) ka publikuar së fundmi dy raporte që lidhen me kontratat e nënshkruara me kompanitë që kanë fituar të drejtën mirëmbajtjes së disa akseve në vend bazuar në performacë. Bëhet fjalë për kontratën A që përfshin Veriun e Shqipërisë me një gjatësi 336 kilometra dhe Kontratën B që përfshin Tiranën, Dibrën e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Aksident i rëndë në Pogradec, 40-vjeçarja gjendet e plagosur anës rrugës

POGRADEC- Një aksident i rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në Pogradec. Sipas të dhënave zyrtare, rreth orës 05:20 të ditës së sotme policia është njoftuar se në aksin rrugor Pogradec-Korçë, në vendin e quajtur “Lapidari i Petrushës” është gjetur e dëmtuar një shtetase rreth 40 vjeçe, në anë të rrugës, e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Delegacioni i Kuvendit nis lobimin për viza

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i shoqëruar nga deputetë të Grupeve Parlamentare nga pozita dhe opozita, do të udhëtojë sot për vizitë zyrtare në Austri. Gjatë qëndrimit në Vjenë, Veseli do të pritet në takim të posaçëm nga kryetari i Parlamentit të Austrisë, Wolfgang Sobotka. Në takim me homologun austriak, Veseli do të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Mashtroi 52-vjeçarin duke i marrë një sasi lekësh, nis hetimi për autorin

MALIQ- Një 51-vjeçar po hetohet nga policia, pasi ndaj tij rëndon akuza e mashtrimit. Burime zyrtare nga policia e Korçës bënë me dije se shtetasi me inicialet Dh.Q., akuzohet se me anë të mashtrimit në vitin 2001 i ka marrë një sasi eurosh dhe lekësh një 52-vjeçari. NJOFTIMI I POLICISËSeksioni kundër krimit ekonomik e financiarMë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Akuzoi policinë për dhunë, por pogradecari procedohet pasi i dëmtoi makinën e efektivit

POGRADEC-Policia e Pogradecit ka proceduar penalisht Ilir Begën, 28-vjeçarin i cili akuzoi policinë se e kishte mbajtur 9 orë në komisariat dhe e kishte dhunuar fizikisht. Ai është proceduar për shkatërrim prone. Raportohet se 28-vjecari Ilir Bega goditi me mjete të forta duke e dëmtuar mjetin efektivit Behar Xhyra. Ky i fundit ka bërë kallëzim… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Këtë vit Kosova u vizitua më së shumti nga shqiptarët, turqit dhe amerikanët

Këtë vit Kosova u vizitua më së shumti nga shqiptarët, turqit dhe amerikanët Sipas anketës “Statistikat e Hotelerisë TM1-2018” të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, në tre muajt e parë të vitit në 187 hotele të Kosovës kanë qëndruar mbi 64 mijë persona, dhe më shumë se gjysma e tyre ishin vizitorë të huaj. “Në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Plagosja me armë zjarri në Gjirokastër, policia jep detaje: Kush i qëlloi dy lazaratasit

GJIROKASTER- Policia e Gjirokastrës ka dhënë detaje për plagosjen e dy personave mbrëmjen e sotme në lagjen “18 Shtatori” të qytetit. Mësohet se një 40-vjeçar me inicialet K. Ll, banues në Gjirokastër, pas një konflikti të çastit ka plagosur me armë zjarri tip pistoletë shtetasit Valentin Buci dhe Xhelo Gërveshi. Sipas policisë ngjarja ka ndodhur… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Zharku: 53 milionë për Bechtel-Enka, keqmenaxhim nga kjo qeveri

Sonte, në emisionin “Pressing”, po diskutohet për 53 milionë eurot, që Qeveria e Kosovës detyrohet t’ia paguajë kompanisë Bechtel-Enka, si pasojë e vonesave që u bënë rreth ndërtimit të autostradës “Arben Xhaferi”. Ish-ministri i Infrastrukturës në qeverinë që udhëhiqej nga Isa Mustafa, Lutfi Zharku, ka thënë gjatë kohës sa ka qenë në krye të ministrisë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

DETAJE/ Plagosja në Gjirokastër, kush janë dy lazaratasit e përfshirë në sherr (FOTO+VIDEO)

GJIROKASTER– Detaje të reja janë publikuar pas plagosjes me armë zjarri të dy personave në qytetin e Gjirokastrës. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e sotme, pranë Drejtorisë së Policisë të qytetit. Gazetarja Brikena Metaj raporton për “BalkanWeb” se të dy personat e plagosur kanë qenë së bashku në një pikë bastesh, dhe aty ka nisur një… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Hajdutët vjedhin kabllot, autostrada “Ibrahim Rugova” një vit e gjysmë pa ndriçim

Hajdutët vjedhin kabllot, autostrada “Ibrahim Rugova” një vit e gjysmë pa ndriçim I vetmi ndriçim gjatë natës në autostradën “Ibrahim Rugova” mund të jenë vetëtimat, kur moti është me vranësira dhe shi. Edhe pse nga tanimë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi u quajt projekt i ëndrrave, për shkak të rëndësisë së qarkullimit drejt shtetit shqiptar,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Prova e madhe e LSI për magjistratët, a do të ketë rrjedhje votash? Si përgjigjet Gjosha

TIRANE- Mungesa e Këshillit të Lartë të Gjyqësorit dhe Këshillit të Lartë të Prokurorisë ka bllokuar Shkollën e Magjistraturës pasi koha e dispozitave kalimtare ka mbaruar dhe askush nuk mund të emërojë magjistratët që përfundojnë studimet në qershor, ndërkohë që Shkolla e ka të pamundur edhe të nisë konkurset e reja në vjeshtë. Për të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Rastet e shënjëstruara, deri më tani 5 aktgjykime liruese

Në Gjykatën Themelore në Prishtinë deri më tani kanë përfunduar  7 nga 39 raste të shënjëstruara si kusht për liberalizim të vizave. Në mesin e këtyre rasteve për të cilat është shpallur aktgjykimi, pesë prej tyre kanë përfunduar me aktgjykim lirues. Rasti më i fundit është ai i ish-sekretarit permanent të Ministrisë së Shëndetësisë, Ilir… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

VIDEO/ Përplasje e frikshme me “BMW X6” në autostradën Fier-Lushnje, shihni si është kthyer autobusi

FIER- Një aksident i frikshëm që gati ka lëvizur nga vendi një autobus ka ndodhur pak momente më parë në autostradën Fier-Lushnje, në vendin e quajtur Vajkan. Gazetari Ervis Kuçi ka mundur të sigurojë për “BalkanWeb” një video pak minuta pas ngjarjes, ku duket qartë dëmtimi në pjesën e përparme të mjetit. Si pasojë e këtij… Vazhdo të lexosh

Shko lartë