Category archive

Lajme - page 950

Posted on në kategorine Kosovë

LIVE: Veseli së bashku me deputetë të PDK-së bëjnë homazhe për legjendën Vokrri

LIVE: Veseli së bashku me deputetë të PDK-së bëjnë homazhe për legjendën Vokrri Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka bërë homazhe për legjendën e futbollit Kosovar, Fadil Vokrri. I plotësuar (13:18) –Ashtu edhe si shumë politikanë të tjerë, Veseli ishte i shoqëruar edhe nga bashkëpartiakë të tij. Deputetë të LDK-së dhe VV-së bëjnë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

“E vrava se më ndau nga familja”, flet dëshmitarja që pa krimin e dyfishtë në “Don Bosko”

“E vrava se më ndau nga familja”. Kështu u është përgjigjur Xhafer Mata dëshmitarëve, që e pyesnin pse e kishte vrarë vajzën. Një nga banoret e zonës, e cila edhe punon pranë vendit të ngjarjes, tregon momentin e krimit dhe më pas vetëvrasjen e autorit. Ajo thotë se 31-vjeçari e kishte qëlluar një herë ish-të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme

Depresioni pas lindjes: Një çrregullim i nënvlerësuar

Ju mund të provoni DPP ose pas një traume, ose pas një shtatzënie që përfundon me një lindje “normale”. Kur ju hyni në një gjendje depresioni pas lindjes kjo nuk do të thotë se ju nuk e doni fëmijën tuaj, ose se nuk jeni të kënaqur për lindjen e tij, kjo thjesht do të thotë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme

Bebushja i dha fat, Xhensila befasohet nga suksesi i papritur

Suksesi i shumë këngëtarëve shqiptarë i ka kaluar kufijtë e Shqipërisë dhe Kosovës. Listës së këtyre këngëtarëve të suksesshëm i është shtuar edhe Xhensila Myrtezaj, e cila ka vetëm pak ditë që ka publikuar këngën “Çika çika”. Kjo këngë është një bashkëpunim i këngëtares me Ardian Bujupin, i cili është i njohur edhe në Gjermani. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

PD: Në vend të Teatrit do ngrihen kullat. Kush janë tre politikanët që fshihen pas këtij koncesioni

Në cilësinë e e Kryetares së Komisionit Parlamentar të Kulturës, deputetja Albana Vokshi denoncoi një veprim korruptiv siç e quajti me të cilin tha se janë përfshirë tre figura politike: Kryeministri Edi Rama, Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro dhe Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj.Sipas saj, Ministria e Kulturës ka publikuar për konsultim projektligjin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Një zyrtar i Policisë dhe dy femra nga Shqipëria arrestohen për prostitucion

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në Gjilan janë arrestuar dy femra shtetase të Shqipërisë dhe një zyrtar i Policisë. Ata dyshohen për mundësim dhe detyrim të kryerjes së prostitucionit. “Janë arrestuar dy të dyshuar, një mashkull K/Shqiptar (zyrtar i PK-së) dhe një femër shtetase e Shqipërisë, nën dyshimin se të njëjtit kanë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Jorida Tabaku nxjerr draftin: Qeveria e dha me koncesion, nis prishja e Teatrit Kombëtar

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku përmes një statusi në Facebook denoncon atë që e quan projekti i prishjes së Teatrit Kombëtar. Ajo publikon një draft ligjor të kaluar siç thotë nga qeveria “jashtë çdo standardi ligjor dhe kushtetues”, në bazë të së cilit i jepet me koncesion kompanisë private prishja e teatrit dhe ndërtimi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Sulmohet “Vala e Kosovës” në sheshin e Prishtinës, hajnat vjedhin një telefon

Sulmohet “Vala e Kosovës” në sheshin e Prishtinës, hajnat vjedhin një telefon Në orët e para të mëngjesit të sotëm dy persona kanë thyer xhamin e PTK-së në sheshin kryesor të Prishtinës, aty kanë vjedhur një telefon. Lajmin e ka konfirmuar për Express  edhe Policia e Kosovës. “Në ora 3:55 , dy persona të dyshuar… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Policia jep detaje për aksidentin tragjik në Pejë

Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm në fshatin Vitomiricë të Pejës ka ndodhur një aksident trafiku ku për pasojë të vdekur kanë mbetur tre persona dhe një tjetër që ka mbetur i lënduar. Bëhet fjalë për një djalë 25 vjeçar të komunitetit egjiptian, E.H si dhe dy gra, M.B. dhe Xh. H. po… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

VIDEO/ Mëngjesi nis me aksidente në Elbasan, në gjendje të rëndë një fëmijë

ELBASAN- Mëngjesin e kësaj të diele në Elbasan raportohet të kenë ndodhur dy aksidente, njëri në Unazën e qytetit dhe tjetri pranë Drejtorisë Vendore të Policisë, siç raporton për “BalkanWeb” gazetari Fatmir Popja.Në aksidentin që ndodhi në rrugën që lidh Bulevardin “Aqif Pasha” me Drejtorinë e Policise, raportohet se ka mbetur i plagosur në gjendje… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Vihet gurthemeli i shtatoreve të udhëheqësve të Lidhjes së Prizrenit

Me vënien e gurthemelit të kompozicionit të shtatoreve të udhëheqësve të Qeverisë të Lidhjes së Prizrenit, ka nisur sot në Prizren shënimi i 140 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Në vënien e gurthemelit të udhëheqësve të Qeverisë të Lidhjes së Prizrenit, Ymer Prizreni (kryeministër), Abdyl Frashëri (Ministër i Punëve të Jashtme) dhe Sulejman Vokshi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Pronari i fabrikës i masakron vëllain me levë hekuri, laçjani bën terror me pushkë por arrestohet

TIRANE- Policia e Kurbinit ndërhyn në kohë dhe parandalon përshkallëzimin e një konflikti i cili agravoi deri në përdorimin e armëve të zjarrit. Policia sqaron se ngjarja ndodhi mesditën e djeshme tek Ish – Uzina në Laç, ku shtetasi S.T. 48-vjeç është konfliktuar për motive të dobëta me shtetasin D.Lama, të cilin e ka goditur… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Në Berlin flamuri i Kosovës ulet në gjysmështizë për Vokrrin /Foto

Ambasada e Republikës së Kosovës në Berlin ka ulur flamurin në Gjysmështizë qysh të shtunën në mbrëmje. Pos  në Kryeqytetin e Gjermanisë  edhe në misionet Diplomatike të këtij shteti në Munih, Stuttgart dhe Frankfurt flamuri i Kosovës është ulur në gjysmështizë në kujtim të Fadil Vokrrit. Ambasadori i Republikës së Kosovës në Berlin, Beqë Cufaj,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

“Negociatat hapen më 28 qershor, vendet e BE do të duhet të votojnë pro ose kundër SHBA”

TIRANE- Avokati Spartak Ngjela, njëherësh ish-ministri i Dretjësisë thotë se më 28 qershor vendet e BE-së do mendohen mirë pasi vota e tyre nuk do jetë thjesht për Shqipërinë. Duke besuar në hapjen e negociatave pikërisht në këtë datë, Ngjela thotë se vendet e BE-së do votojnë pro, duke pasur parasysh se kjo është edhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Me shumë aktivitete, shënohet 140 vjetori i Lidhjes së Prizrenit

Sot shënohet 140 vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, ku aktivitetet kryesore janë paraparë të mbahen në Prizren. Aktivitetet për shënimin e 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit: 1. Ora 9:00 – Në oborrin e Lidhjes së Prizrenit vihet gurthemeli i kompozicionit të shtatoreve të liderëve të Qeverisë së Lidhjes. 2. Ora 09:30 – Hapja… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Vritet me armë shqiptari që punonte për OKB në Afrikë, plagoset kolegu i tij

AFRIKE  –  Një shqiptar është vrarë me armë zjarri në Afrikë  gjatë grabitjes së makinës së tij. Ngjarja ndodhi të premten në Mali. Agjencia franceze “Badama.net” raportoi, shqiptari i vrarë ishte punonjës i kompanisë “Ecolog”, nënkontraktor i Misionit të OKB-së në këtë shtet. Gjatë tentativës për të grabitur makinën ku mbeti i vdekur shqiptari, u plagosën edhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Kopjim në provimet e Maturës/ Deputeti i PD i kthehet ministres Nikolla: Mos u kreno me trafik testi

Deputeti demokrat, Luçiano Boçi i është përgjigjur reagimit të ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, pas statusit në Facebook të kësaj të fundit ku e akuzonte se kishte gënjyer në lidhje me nxënësit që kopjuan në provime mature. Nikolla u shpreh se këto ishin akuza të pabaza dhe se prindërit mund ta verifikonin farë thjeshtë , duke… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Tahiri e Xhafaj çuan qeverinë në fije të perit? Bushati: Dy raste kur shkohet në zgjedhje të parakohshme

Nga Senad Nikshiqi Ministri i Jashtëm shqiptar Ditmir Bushati nga Shkodra,nxorri publikisht një fakt që koalicioni PS-LSI ka qenë në rrezik të prishej në mandatin e parë 2013-2017 për shkak të përplasjeve për reformën në drejtësi. Dhe pse nuk e përmendi direkt, Bushati tha se ndërkombëtarët ndërhynë në atë kohë sepse PS donte reformën, duke… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Zyrtari shtetëror kërcënon gazetarin Bujar Vitija

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është informuar nga gazetari Bujar Vitija për kërcënimin që ka marrë nga zyrtari shtetëror, Zenel Kuqi. Rasti është raportuar në polici. Gazetari Vitija ka thënë se të premten pasdite është kontaktuar nga Zenel Kuqi, zyrtar i Prokurimit në Shërbimin Spitalor Klinik Universitar (SHSKUK), dhe ka kërkuar që të takohet me… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

U grindën për kosheren e bletës, plagos me armë bashkëfshatarin në Belsh (Emri)

BELSH – Një përplasje me armë zjarri ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Belsh. Dy persona janë konfliktuar me armë zjarri, si pasojë ka mbetur i plagosur.Mësohet se shkak i konfliktit është bërë një koshere blete. Shtetasi Adriatik Kasai ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore. Policia ka arritur të identifikojë autorin dhe po punon për kapjen e tij… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Rrëfimi i dhimbshëm i Valon Muratit i cili ishte në palestër me Vokrrin në momentin e sulmit

Rrëfimi i dhimbshëm i Valon Muratit i cili ishte në palestër me Vokrrin në momentin e sulmit Legjenda e futbollit kosovar Fadil Vokrri vdiq sot në moshën 57 vjeçare. Por si ndodhi përkeqësimi i papritur i shëndetit të Fadil Vokrrit. Valon Murati ishte dëshmitar nga palestra ku legjendës iu dha edhe ndihma e parë dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

“Teza e provimit doli në nisje të testit”, ministrja Nikolla i përgjigjet PD: Filluat ‘babalen’ e radhës

Ministrja e Arsimit dhe Sporteve, Lindita Nikolla, ka reaguar në lidhje me denoncimin e bërë nga deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, se teza e provimit të letërsisë për Maturën Shtetërore (zhvilluar të premten) doli pak minuta pas nisjes së testimit. Në një status në Facebook, Nikolla shprehet se opozita ka filluar “babalen” e radhës… Vazhdo të lexosh

Shko lartë