Category archive

Lajme - page 797

Posted on në kategorine Kosovë

Kryeministri Haradinaj tregon se çfarë i tha Papa Francesku gjatë vizitës së tij në Vatikan

PRISHTINE– Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka mbajtur një konferencë për media pas kthimit të tij nga Vatikani. Ai ka treguar se për çfarë ka biseduar me Papa Françeskuan gjatë vizitës së tij në selinë e tij. “Kam pas një takim pune me kardinalin e Vatikanit, në këtë takim pune që ka zgjatë më shumë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Goditet në Athinë një grup i trafikut të drogës nga Shqipëria, pranga 2 shqiptarëve dhe 2 grekëve

GREQI- Një grup i trafikut të drogës nga Shqipëria në Greqi është goditur nga policia helene. Mediat shkruajnë se janë arrestuar gjatë operacionit dy shtetas shqiptarë të moshave 27 dhe 32 vjeç si dhe dy grekë, 36 dhe 41 vjeç. Operacioni është zhvilluar në zonën e Nafpaktias ku janë sekuestruar rreth 53 kg e 200… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme

Pesë arsye pse nuk duhet të jeni vegjetarian

Ekspertët përmendin shkaqet pse ushqimi vegjetarian dëmton shëndetin. Problemi kryesor është humbja e peshës. Një person mund të humbasë deri në pesëmbëdhjetë kilogramë peshë në vetëm disa ditë, gjë që nuk është mirë për shëndetin. Ndryshimi tjetër në ushqim sjell ndryshime në mikroflorë. Mikroflora e zorrëve është e rëndësishme për sistemimin e sistemit imunologjik, zhvillimin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Mbledhja e kryesisë së LDK-së, mbahet në shtëpinë e Isa Mustafës

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa është shfaqur dje publikisht, për herë të parë, në një aktivitet partiak, që prej se është sëmurë, në janar të këtij viti. Por, këtë aktivitet, ai e ushtroi në shtëpinë e tij në Prapashticë, ku edhe është duke e vazhduar terapinë fizikale.Mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

“Është grip”, mjekja e urgjencës së Fierit pezullohet nga detyra pas vdekjes së 21-vjeçares

TIRANË- Një mjeke e urgjencës së Spitalit Rajonal të Fierit është pezulluar nga detyra me vendim gjykatë, pasi është cilësuar fajtore për mjekim të pakujdesshëm për vdekjen e 21-vjeçares Xhuljeta Gjeka. Gjykata ka vendosur pezullimin nga ushtrimi i detyrës së mjekut për shtetasen Ina Ruzhdija, me detyrë mjeke në Repartin e Urgjencës së Spitalit Rajonal… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Lloj i ri droge nga Shqipëria? Konsullata në Stamboll përgënjeshtron gazetën turke

Gazeta turke “Daily Sabah” ka bërë një shkrim për trafikun e lëndëve narkotike që flet për një lloj të ri droge, që sipas medias turke e ka Shqipërinë si vend origjine. Por Konsulata e Përgjithshme në Stamboll e ka përgënjeshtruar këtë lajm, dhe në një letër të dërguar të përditshmes “Daily Sabah” përgënjeshtron këtë lajm.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Arrestohet në Kosovë serbi i kërkuar nga Interpoli

Të enjten në pikën kufitare Jarinjë është arrestuar një person shtetas i Serbisë.Sipas raportit të Policisë së Kosovës i dyshuari kishte urdhëresë të lëshuar nga Interpoli. I dyshuari është intervistuar në Gjykatën Themelore-Mitrovicë-Departamenti i Krimeve të Rënda. Pas intervistimit është dërguar në qendrën e mbajtjes. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Kurti kërkon dorëheqjen e Kryeministrit Haradinaj në të kundërtën paralajmëron mocion mosbesimi

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti sot në tryezën e thirrur ka kërkuar dorëheqjen e Kryeministrit Haradinaj, në të kundërtën do të ngritët mocion mosbesimi ndaj Qeverisë Hardinaj. Kurti ka thënë shteti i Kosovës i takon shumicë s parlamentare dhe duhet të udhëhiqet si i tillë.Sipas Kurtit, Haradinaj duhet të jap dorëheqje ose kjo Qeveri duhet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Protesta e opozitës/ 1500 efektivë në terren, siguri e lartë për institucionet. Ja plani i policisë

TIRANË- Policia e Shtetit ka ndërmarrë një plan masash për protestën e opozitës që do të mbahet të shtunën më 26 maj në orën 11 në kryeqytet. Gazetarja Dorjana Bezat raportoi për “BalkanWeb” se do të aktivizohen rreth 1500 policë nga komisariatet e Tiranës, forcat Shqiponja, FLO dhe FNSH për ruajtjen e rendit gjatë protestës.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Arrestohen 24 persona në tërë Kosovën

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në 24 orë e fundit ka arrestuar 24 persona, për vepra të ndryshme penale. Në raportin policor thuhet se në këtë periudhë kanë ndodhur 36 aksidente komunikacioni, një nga ta me fatalitet, transmeton Indeksonline. Tutje, policia ka njoftuar se ka shqiptuar 1 mijë e 128 tiketa trafiku… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Një ditë para protestës së opozitës, Basha pret aleatët në seli për detajet

TIRANE– Një ditë para protestës së të shtunës të paralajmëruar më herët nga opozita, kryedemokrati Lulzim Basha ka mbledhur sot aleatët në selinë blu. Në takimin që nisi në orën 10:30, u diskutuan detajet për protestën që do të fillojë paraditen e së shtunës në orën 11:00, dhe do të vijojë për një afat kohe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme

Verdhëza tashmë mund të luftohet me anë të tutave

Verdhëza është një problem fiziologjik që shkaktohet nga paqëndrueshmëria e metabolizmit neonatal gjatë ditëve të para pas lindjes, dhe për pasojë substancat toksike që derivojnë nga shkatërrimi i hemoglobinës nuk eleminohen por përqëndrohen në lëkurë duke i dhënë asaj ngjyrën tipike të verdhë. Verdhëza prek rreth 30% të bebeve të lindura në termin e caktuar dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Shpallet fajtor serbi për krime lufte në Kosovë

Zoran Vukotiq shpallet fajtor për krime lufte kundër popullsisë civile, për njërën nga pikat e akuzës që e ngarkon, atë me torturë të civilëve shqiptarë që mbaheshin në Burgun e Smrekonicës, ndërmjet 3 majit 1999 dhe fillimit të qershorit 1999, raporton KTV.Ai dënohet me dënohet me 6 vjet e 6 muaj burgim. Ai lirua nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione/Shqipëri

Ata më besojnë, budallenjtë e gjorë

Sot, miliarda njerëz që klikojnë çdo ditë në internet, nga marrja e informacionit deri te blerjet online, janë me vetëdije apo pa vetëdije “klientë” që iu shiten të tretëve kryesisht nga 5 kompanitë e mëdha: Microsoft, Apple, Facebook, Amazon dhe Google. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Haradinaj vlerëson se spitalet private në Kosovë, po avancojnë shëndetësinë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se spitalet private po ndikojnë në avancimin e shëndetësinë në Kosovë. Këto komete ai i ka bërë gjatë pjesëmarrjes në përurimin e një spitali privat. Postimi i plotë i tij: Ishte kënaqësi të isha pjesë e promovimit të shërbimeve të reja klinike në Spitalin Sirona. Doktor Shefqet Lulajt… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Shpërndanin heroinë në shkollat e mesme, pranga tre trafikantëve (Emrat)

TIRANE- Goditet një grup që shpërndante lëndë narkotike në afërsi të shkollave të mesme të kryeqytetit, ndërsa në pranga janë vënë tre persona. Gjatë operacion policor të realizuar nga specialistët për hetimin e narkotikëve pranë D.V.P. Tiranë janë arrestuar shtetasit: – Enri Manaj, 35 vjeç, banues në Tiranë ( i dënuar më parë për veprën… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Alarm në Kombinat, gjendet një granatë e pa shpërthyer e lidhur me një mekanizëm

TIRANË- Forcat e policisë janë vënë në alarm mëngjesin e sotëm pasi janë njoftuar nga banorët për një granatë në Kombinat. Gazetarja Dorjana Bezat raportoi për “BalkanWeb” se granata është pikasur nga banorët pranë një lokali në rrugën “Çabej” në Kombinat. Ata kanë njoftuar policinë e cila ka shkuar në vendin e ngjarjes dhe ka… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

BSPK reagon për vdekjen e punëtorit në Fushë-Kosovë

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës ka reaguar pas vdekjes së punëtorit në vendin e punës. BSPK ka shprehur indinjatë të thellë për jo gatishmërinë e Qeverisë për të reflektuar sa i përket mbrojtjes së shëndetit dhe sigurisë në punë. Ata shprehin keqardhje për humbjen e jetës së punëtorit, duke i bërë thirrje të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme

Këto shenja për tensionin e lartë të gjakut duhet t’i dini patjetër

Është e domosdoshme të kemi njohuri mbi simptomat edhe më të vogla të hipertensionit. Tensioni i lartë i gjakut (hipertensioni) është i njohur edhe si “vrasësi tinëzar” vetëm për arsyen se nuk shkakton simptoma të qarta, por në mënyrë të vazhdueshme dëmton enët e gjakut dhe organet jetike të njeriut. Më poshtë janë disa simptoma… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Vazhdon gjykimi për tenderin 6 milionësh të KEK-ut

Në Gjykatën Themelore në Prishtinë, sot pritet që të vazhdoj gjykimi për tenderin 6 milionësh të KEK-ut, ku të akuzuar janë drejtori i KEK-ut, Arben Gjukaj, ish-kreu i Organit Shqyrtues të Prokurimit, Hysni Hoxha, ish-kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku, Esat Tahiri, Milazim Lushtaku, Driton Pruthi e Azem Duraku. Në seancën e sotme pritet që të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Moti sot, për çdo siguri merrni çadër me vete

Në pjesën më të madhe të vendit sot do të jetë kryesisht mot me diell dhe i ngrohtë, por pasdite dhe në mbrëmje do të bie shi e përcjellë me stuhi.Temperatura e mëngjesit do të jetë nga 10 në 17 gradë, kurse ajo më e larta e ditës nga 25 në 29 gradë. Sipas parashikimit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Notis Sfakianakis ndërpret 5 minuta koncertin në Pallatin e Kongreseve: Nuk i kam fyer kurrë shqiptarët

TIRANË- Në një sallë të mbushur plotë në Pallatin e Kongreseve, këngëtari grek me famë Notis Sfakianakis mbajti koncertin e tij recital mbrëmjen e së enjtes. Ky koncert u parapri nga një debat i fortë, sidomos në rrjetet sociale për qëndrimet e këngëtarit ndër vite si mbështetës i partisë së ekstremit të djathtë në Greqi,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Turistët izolohen në malet e Lurës, 7 personat kërkojnë ndihmë

Katër turistë austriakë dhe tre shqiptarë janë izoluar në malet e Lurës, ndërsa të alarmuar kërkojnë ndihmë. Ata kanë ndjekur intinerarin Burrel-Vig-Mbas Deje-Zalle Gjocaj-Liqenet e Lurës, por stuhitë kanë bllokur rrugën, ndërkohë banorët e Lurës nuk u shkojnë dot në ndihmë. Edhe nga ana tjetër rruga është e bllokuar, ndërsa raportohet seturistët kanë humbur lidhjet… Vazhdo të lexosh

Shko lartë