Category archive

Lajme - page 4

Posted on në kategorine Lajme/Stardust

Adhuruesit të mahnitur, “SHOQET” përsëri së bashku

Aktorja amerikane Courteney Cox, më e njohur për rolin e Monica në kult serinë ‘Friends’, e festoi ditëlindjen e 55-të në shoqërinë e “Shoqeve (Friends)”, 50-vjeçares Jennifer Aniston dhe 55-vjeçares Lisa Kudrow. Fotografinë ajo e postoi në profilin e saj në Instagram dhe për vetëm disa orë i mblodhi më shumë se një milionë pëlqime.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Bota/Lajme

Greqia brenda 12 orësh dje u godit nga 10.000 rrufe

Më shumë se 10,000 vetëtima goditën dje Greqinë brenda 12 orësh, njoftoi sot Observatori Kombëtar ZEUS në Athinë. Stuhitë janë të shpeshta në qershor në Greqi, por janë të rralla që numri i tyre të jetë kaq i madh. Një stuhi e ndjekur nga vetëtima është parashikuar edhe për sot, veçanërisht në pjesë të Maqedonisë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Vetëvendosje në Turqi, takojnë Ambasadorin Saphiu dhe drejtuesit e TIKA-s

Drejtuesit e Lëvizjes Vetëvendosje po qëndrojnë në një vizitë katër ditore në Turqi me ç’rast ata kanë zhvilluar një takim me Ambasadorin e Kosovës në Turqi, Avni Saphiun, thuhet në njoftimin e tyre, transmeton Klan Kosova. “Delegacioni i Lëvizjes VETËVENDOSJE! i kryesuar nga kryetari Albin Kurti, deputetet Albulena Haxhiu dhe Fitore Pacolli, kryetari i Komunës… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Mblidhet Këshilli Ekonomik, Veliaj: Bulevardi Zogu i Parë do kthehet në zonë komerçiale

Aksi i Bulevardit Zogu i Parë, nga Sheshi “Skëndërbej” te ish-Stacioni i Trenit, do të rikonstruktohet për tú kthyer në një nga zonat komerciale moderne të Tiranës. Kryebashkiaku Erion Veliaj mori pjesë sot në mbledhjen e Këshillit Ekonomik të Tiranës, ndërsa prezantoi disa nga nismat ekonomike që pritet të impaktojnë direkt ekonominë e qytetarëve, bëri… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Rreziku i kthimit të vizave/ Meta: Krahasimi me Kolumbinë, kambanë alarmi, të merren masa urgjente

Presidenti Ilir Meta nëpërmjet një njoftimi të shpërndarë për mediat shprehu shqetësim për deklaratën e Komisionerit për Migrim, Punët e Brendshme dhe Shtetesi Dimitris Avramopoulos I cili paralajmeroi marrjen e masave ndaj Shqiperise për lëvizjen e lirë në zonën Schengen nëse nuk punohet më shumë për frenimin e azilkërkuesve.   Ndërkohë që e gjithë vëmendja… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Konkluzat e Këshillit të Ministrave, Haradinaj thekson pikën që ka të bëjë me vizat

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj, ka publikuar një pikë të draft-dokumentit të konkluzioneve të Këshillit të Ministrave të BE-së për Kosovën. Në një postim në facebook, Haradinaj ka sjellë pjesën që ka të bëjë me liberalizimin e vizave për kosovarët. Ai ka theksuar se “vendimi për këtë propozim është duke u konsideruar nga Këshilli”. “‘Këshilli… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

FOTO/ Përfundon restaurimi i mbulesës së Mozaikut të Tiranës

TIRANË, 18 qershor /MEDIAL/ – Mozaiku i Tiranës, monument kulture i kategorisë I, është siti arkeologjik më i vizituar i kryeqytetit. Punonjësit e Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare Durrës në Sektorin e Tiranës, po kryejnë një punë sistematike, e cila bëhet periodikisht për mirëmbajtjen dhe kujdesin e veçantë për objektet që ndodhen aty, pasi kanë një… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Përgjimet e BILD/ Hajdari: Skenar Maqedonas, palët kanë humbur legjitimitetin

Deputetja Rudina Hajdari ka reaguar në lidhje me përgjimet e publikuara nga gazeta gjermane “Bild”.   Në një postim në “Facebook”, Hajdari shprehet se përgjimet janë një komplot me qëllim që rrëzohet qeveria ashtu si ajo e Gruevskit në Maqedoninë e Veriut.   Duke fajësuar të dyja forcat politike si PS ashtu dhe PD, Hajdari… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Kryeministri kujton bashkëluftëtarin Canolli

Kryeministri Ramush Haradinaj ka kujtuar shokun e luftës, Basri Canollin, “Shpendin”, pjesë e “Brigadës 153”. “Për të mbajtur të gjallë kujtimin dhe nderimin për flijimet për liri jo vetëm për Basriun, që ishte një luftëtar që përmendet ndër shokët e luftës, por edhe për të gjithë ata që ranë për atdhe”, shkruan Haradinaj, transmeton Klan… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

LAJÇAK për vizitë në RMV

Kryesuesi i OSBE-së dhe ministri i Punëve të Jashtme  dhe Çështjeve Evropiane të Sllovakisë, Mirosllav Lajçak sot dhe nesër do të qëndrojë për vizitë në Maqedoninë e Veriut. Gjatë qëndrimit Lajçak do të takohet me presidentin Stevo Pendarovski, kryeministrin Zoran Zave, nënkryeministrin e angazhuar për Çështje Evropiane Bujar Osmani dhe ministrin e Punëve të Jashtme… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme

Filloi debati për negociatat me Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë

Ministrat e punëve të jashtme të BE-së të cilët mblidhen në Këshillin për punë të përgjithshme të Unionit e filluan debatin për zgjerim dhe për datën për negociata me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Projekt-konkludimet e fundit të harmonizuara mbrëmë në nivel të ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së janë për një nuancë më pak… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme

Policia arreston dy persona në Tetovë

Dje rreth orës 00:20 minuta nëpunësit policorë gjatë kontrollit të veturës “Golf” me targa të Tetovës në veturë kanë gjetur marihuanë dhe gjësende me mbetje të kokainës, me të cilën 25 vjeçari me inicialet A.SH nga Tetova dhe bashkudhëtari me inicialet Z.I 26 vjeç nga fshati Kamnjan janë privuar nga liria. Pas dokumentimit të plotë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Pesë me aksidente me të lënduar për 24 orë

Gjatë ditës së djeshme ka pasur një numër të aksidenteve në rrugët e Kosovës. Policia e Kosovës ka raportuar për pesë aksidente që kanë përfunduar me lëndime trupore dhe trajtim në mjekësor, njofton Klan Kosova. Dy prej tyre kanë ndodhur në Skënderraj dhe përfunduan me pesë persona në spitale. • Skenderaj 17.06.2019 – 19:45. Raportohet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Miliona euro të humbura nga mosrespektimi i orarit të punës

Ligji i Punës i miratuar nga Kuvendi i Kosovës në vitin 2010, po shkelet nga vetë institucionet e vendit, pretendojnë përfaqësues të komunitetit të biznesit dhe të Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës. Mosrespektimi i këtij ligji, sipas tyre, po ndodh konkretisht te neni i cili përcakton orarin e punës, i cili nënkupton periudhën… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

FOTO/ Institucionet e arkivave shqiptare, në konferencën e Shkupit

TIRANË, 18 qershor /MEDIAL/ – Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave, së bashku me Agjencinë e Arkivave të Kosovës dhe Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut organizuan në Shkup Konferencën e III Mbarëkombëtare të Arkivistikës, pas konferencave pararendëse të zhvilluara dy vitet e fundit në Tiranë e Prishtinë. Kjo konferencë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Ministri Lleshaj: Nuk kam informacion që Basha është kërcënuar

Ministri Brendshëm, Sandër Lleshaj ka mohuar që të ketë informacione mbi kërcënimet ndaj kreut demokrat, Lulzim Basha.   I pyetur nga mediat në përfundim të takimit që zhvilloi në Vlorë, Lleshaj pohoi se është takuar me truprojën e Bashës duke theksuar se ka qenë takim në kuadër të punës.   Sa i takon letërs së… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Voltana Ademi: S’lejojmë zhvillimin e zgjedhjeve, policia, bandë që nxit dhunë

Kryebashkiakja e Shkodërs, Voltana Ademi ka akuzuar Policinë e Shtetit se është kthyer në një bandë që synon nxitjen e konfliktit dhe të dhunës.   Në një deklaratë për mediat, Ademi duke u ndalur tek përpasljet mes Policisë së Shtetit dhe asaj bashkiake, në KZAZ-në nr 2 deklaroi se Bashkia Shkodër do të respektojë dekretin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Lista Serbe: Jeremiq me Prishtinën po planifikojnë sulm ndaj Vuçiqit dhe Serbisë

Lista Serbe  ka njoftuar sot se Vuk Jeremiq, për të cilin thonë se “është fatkeqësi e popullit serb në Kosovë”  erdhi te “mentorët e tij në Prishtinë” për të planifikuar së bashku një sulm ndaj presidentit serb Aleksandar Vuçiq, Serbisë. Sipas kësaj liste, “Vuk Jeremiq është krijuesi i shtyllës më të fortë të platformës së… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Hapja e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut? Këshilli i Ministrave vendos sot

Këshilli i Ministrave i Bashkimit Evropian sot do të paraqesë Konkluzat për Shqipërinë dhe Maqedoninë  e Veriut. Liderët e vendeve anëtare të BE-së pritet të vendosin nëse Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut do t’u jepet drita jeshile për hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Sesioni i diskutimit publik të Këshillit të Ministrave ka… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme

PENDAROVSKI dhe ZAEV udhëtojnë me linja të rregullta shkaku se avioni qeveritar po servisohet!

Presidenti Stevo Pendarovski dhe kryeministri Zoran Zaev po fluturonin me linja ajrore të rregullta ndërsa avioni qeveritar është në servisim. Ata javën e kaluar publikuan foto në profilet e tyre në rrjetet sociale ku shihen duke udhëtuar në linjat ajrore komerciale. Nga departamenti qeveritar për shërbime të përgjithshme dhe të përbashkëta për SDK thonë se… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Haradinaj: Luftëtarëve ua kemi borxh ndërtimin e shtetit

Kryeministri Ramush Haradinaj ka kujtuar 20 vjetorin e çlirimit të komunave të Skenderajt, Klinës dhe Kamenicës. “Në përpjekjet tona deri në liri, Kosova dha bijtë e saj që sot të gjithë ne të jetojmë në tokën tonë, në të drejtën tonë. Sot, kur bëhen 20 vjet nga çlirimi i komunave të Skenderajt, Klinës e Kamenicës,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Këshilli i Ministrave dëshpëron Kosovën: Nuk ka viza, taksa të hiqet menjëherë, kritika të mëdha Qeverisë

I ashpër dhe shumë kritik për Qeverinë e Kosovës dhe shtegun nëpër të cilin po ecën Kosova drejt integrimeve evropiane është seksioni i Konkluzave të Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian për vendin, që pothuajse në asnjë pikë nuk pajtohet me praktikat qeverisëse të Qeverisë Haradinaj. “Vendimi lidhur me propozimin për liberalizimin e vizave është… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni/Shqipëri

MEIDANI: Një ditë vetë BE-ja do të kërkojë një shtet shqiptar

Ish-presidenti i Shqipërisë, Rexhep Meidani, në një intervistë për KTV-në ka thënë se një ditë vetë Bashkimi Evropian do të kërkojë një shtet të vetëm shqiptar, transmeton Koha.mk Në 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës, Meidani ka kujtuar angazhimin e familjeve shqiptare në Shqipëri për të hapur dyert për refugjatët nga Kosova. Në ditën e promovimit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme

(FOTO) KUJDESË: Sot në akse rrugore mund të paraqiten shembje të dheut!?

Qarkullimi në  vend po zhvillohet nëpër rrugë të lagështa. Intensiteti i qarkullimit  në akset rrugore  jashtë mjediseve të qyteteve është rritur. Në kalimin kufitar  nuk ka pritje  më të gjata për hyrje dhe për dalje nga vendi. Siç informoi LAMM, për shkak të rrëshqitjes së dheut , qarkullimi në rrugën rajonale Delçevë-Kamenicë zhvillohet në një korsi.… Vazhdo të lexosh

Shko lartë