Lajme - Page 363

Merkel e Macron perveç Hotit e Vuçiqit e ftojnë edhe Borellin e BE-së

Presidenti francez e kancelarja gjermane kanë rinisur angazhimin e tyre në dialogun Kosovë – Serbi. Këtë javë janë caktuar disa takime në Paris e në Bruksel mes Avdullah Hotit nga pala kosovare dhe Aleksander Vuçiqit nga pala serbe, shkruan Gazeta Express.    Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, më 10 korrik do

Tri biseda të reja në Jutjub midis Janushevit dhe Janakieskit

Shkup, 7 korrik 2020 (MEDIAL) – Në tri biseda të reja të cilat sot u publikuan në kanalin Jutjub nga “Ripërtëritja e regjimit” dëgjohet se si bartësi i listës në njësinë e tretë zgjedhore nga VMRO-DPMNE, Igor Janushev me ish-ministrin e Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski dakordojnë shkyçjen e ashensorëve derisa qytetarët shkojnë për votim.

Mbi 50 për qind e shkupjanëve shfrytëzojnë automobila personal si mjet themelor për transport

Shkup, 7 korrik 2020 (MEDIAL) – Pjesa më e madhe e gjurmëve ekologjike e cila ndodh falë transportit del nga shfrytëzimi i automobilave privat. Sipas anketës së realizuar me qytetarët e Shkupit, 56,65 për qind shfrytëzohen për nevojat personale si mjet themelor për transport deri në destinacionet e përditshme. Si rezultat i vozitjes në kushte

Sokol Sadushi zgjidhet zëvendëskryetar i Gjykatës së Lartë, do të mbajë kompetencat e kryetarit

Sokol Sadushi është zgjedhur me unanimitet me 7 vota, Z. Sokol Sadushi, si zëvendëskryetari i Gjykatës së Lartë. Megjithatë ai, deri në zgjedhjen e Kryetarit të Gjykatës së Lartë,  i sapozgjedhuri në detyrën e Zëvendëskryetarit do të ushtrojë kompetencat e Kryetarit. Mbledhja e përgjithshme e gjyqtarëve të Gjykatës së Lartë u zhvillua ditën e sotme.

​Azemi: Rreth 40 për qind e mjeteve nga pakoja emergjente janë keqpërdorur

Në një konferencë për media pas takimit me ministren e Financave Hykmete Bajrami, kryetari Azemi theksoi se pikë e parë e diskutimit ka qenë keqpërdorimet e pagave të punëtorëve. “40 për qind e mjeteve nuk kanë shkuar te punëtorët. Janë keqpërdorë nga kompanitë për pagat e para të punëtorëve”, tha Azemi. Kreu i sindikatës tha

Zëvendësi i Gjuriqit: Dialogu në interes të të gjithëve, veçanërisht serbëve në Kosovë

Vazhdimi i dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës është me rëndësi thelbësore për të gjithë, veçanërisht për serbët në Kosovë. Kështu ka deklaruar ndihmësdrejtori i Drejtorit të të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Petar Petkoviq, duke shtuar se përmes dialogut duhet të kërkohet një zgjidhje kompromisi dhe nuk ka një të tillë pa pëlqimin e Serbisë.

A po kryhen testime për COVID-19 në Graçanicë?

A.R nga Prishtina ka lexuar në rrjetet sociale se testimi bëhet në laboratorin “Human” në Graçanicë, aty ku shumica e popullatës është serbe, pavarësisht asaj se testimi me kërkesë personale nuk lejohet në Kosovë. “E lexova në Facebook, dikush kishte dhënë këtë informacion dhe më pas unë i kontaktova dhe i pyeta se cila ishte