Lajme - Page 3

“Kemi bërë mbi 1 milion teste”, mjekja shqiptare në Gjermani: Punojmë në frontin e parë të luftës, nuk ka bashkëkombas të infektuar me Covid-19

“Kemi bërë mbi 1 milion teste”, mjekja shqiptare në Gjermani: Punojmë në frontin e parë të luftës, nuk ka bashkëkombas të infektuar me Covid-19

Mjekja shqiptare në Gjermani Marsela Ceno, në një lidhje të drejtpërdrejtë me Skype në “News 24”, deklaroi se në shtetin gjerman janë bërë mbi 1 milion teste në popullatë. “Kemi bërë testime masive. Numri i testimeve kalon 1 milion. Bëjmë dy lloje testimesh. Në një testim shohim nëse janë të infektuar me koronavirus apo jo.

Veseli: Qeveria Kurti e rrëzoi veten, për këtë s’kemi pasë komunikim me LDK-në

Veseli: Qeveria Kurti e rrëzoi veten, për këtë s’kemi pasë komunikim me LDK-në

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë që Lëvizja Vetëvendosje nuk po sillet dinjitetshëm në situatën që ndodhemi për shkak të pandemisë. “Ajo çfarë ka bërë VV  është më tepër manipulim me emocione që nuk janë dinjitoze për situatën që po kalojmë. Kosovës i duhen SHBA-të, Bashkimi Europian dhe uniteti”, ka thënë Veseli në Rubikon në

Veseli: Nuk shoh bashkëpunim me secilën parti

Veseli: Nuk shoh bashkëpunim me secilën parti

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se nuk sheh bashkëpunim me secilën parti politike në vend. “Nuk kam vija të kuqe me asnjë parti e cila zgjidhet nga qytetarët. Nuk e them këtë sot. Vijat e kuqe e kanë dëmtuar Kosovën. Është mirë të largohen. Nuk e shoh bashkëpunimin me secilën parti”, është shprehur

Veseli: Kurti që nga 1999 është kundër çdo vendimi që e kemi marrë në koordinim me SHBA-të

Veseli: Kurti që nga 1999 është kundër çdo vendimi që e kemi marrë në koordinim me SHBA-të

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se kryeministri në detyrë, Albin Kurti, i ka sjell në pikën më të ulët raportet Kosovë-SHBA që janë ndërtuar qe disa dekada. Duke folur për antiamerikanizmin në Kosovë, Veseli tha se Kurti nuk ka dalë në mbështetje të asnjë procesi që Kosova ka arritur në koordinim me SHBA.

Kollitet në emision, batuta e Sokoll Ballës: Shpresoj që s’ka lidhje me koronavirusin

Kollitet në emision, batuta e Sokoll Ballës: Shpresoj që s’ka lidhje me koronavirusin

Gazetari Sokol Balla teksa moderonte emisionin e tij ‘Real Story’ në ‘News24 është kollitur disa herë, ndërsa vet e ka kaluar këtë situatë me humor. Teksa bisedonte përmes një lidhje skype me Dritan Pasku, kirurg i kolonës vertebrale në Nottingham të Anglisë, Balla tha duke qeshur se shpreson që kolla e tij mos të ketë

Minxhozi thotë se masat e marra në Kosovë janë më të ashpra se në Shqipëri

Minxhozi thotë se masat e marra në Kosovë janë më të ashpra se në Shqipëri

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, deklaroi se gjendja në kufi paraqitet e qetë në kohën e pandemisë. Ai tha se në Kosovë nuk ka pasur raste të revoltave. “Gjendja në kufi është e qetë. Në Kosovë nuk ka pasur raste të revoltave. Tashmë kemi një stabilitet të lëvizjeve. Shumë pozitiv është ndërgjegjësimi i

“Mbi 1 mijë të moshuar iu dërguan barna në banesë”, Manastirliu: 1600 mjekë familje po ofrojnë online konsulta mjekësore

“Mbi 1 mijë të moshuar iu dërguan barna në banesë”, Manastirliu: 1600 mjekë familje po ofrojnë online konsulta mjekësore

Teksa mjekët e familjes përveçse do të trajtojnë me këshilla dhe pacientët e prekur nga COVID, përmes këshillimit online, ata po ofrojnë shërbim edhe për konsulta të tjera mjekësore. Lajmi është bërë i ditur nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e cila theksoi se janë 1600 mjekë që ofrojnë shërbime mjekësore online. MESAZHI I MANASTIRLIUTMë

Paketë e zgjeruar mbështetjeje për biznesin/ Kategoritë që do të përfshihen

Paketë e zgjeruar mbështetjeje për biznesin/ Kategoritë që do të përfshihen

TIRANË, 8 prill /MEDIAL – I. Vata/ Kryeministri Edi Rama tha sot paketa e mbështetjes financiare për reduktimin e pasojave të pandemisë COVID-19 do të zgjerohet edhe me aktivitete të tjera. Pjesë do jenë bizneset e vogla, si rrobaqepësi, servis makinash, hidraulikët, punonjësit e transportit urban. Duke iu përgjigjur qytetarëve në një komunikim online pasditen

Kurti dhe Lajçak shkëmbejnë letra, flasin për dialogun dhe Covid 19 (VIDEO)

Kurti dhe Lajçak shkëmbejnë letra, flasin për dialogun dhe Covid 19 (VIDEO)

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, e ka nisur mirë bashkëpunimin edhe me emisarin evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Në letrat që shkëmbyen në mes vete, Kurti e njoftoi se ai do të udhëheqë ekipin e dialogut, ndërsa presidenti Hahsim Thaçi dhe të tjerët do të jenë vetëm anëtarë. Kronikë nga Besnik Tahiri    

Rahovec: Përfundon faza e dytë e dezinfektimit të rrugëve (FOTO)

Rahovec: Përfundon faza e dytë e dezinfektimit të rrugëve (FOTO)

Ashtu sic paralajmëroi Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, sot është bërë dezinfektimi i rrugëve dhe hapësirave publike. Nëpërmjet kompanive të kontraktuara, Drejtoria e Shërbimeve Publike e kësaj komune ka vazhduar sot me aksionin e dezinfektimit në qytet, duke vazhduar edhe në hapësirat publike të fshatrave. Ky dezinfektim, i dyti me radhë në Rahovec,

“Të pashë pa maskë sot në Thumanë”, Rama ia kthen qytetarit: Kur të bëhen të detyrueshme, do ta vendos dhe unë

“Të pashë pa maskë sot në Thumanë”, Rama ia kthen qytetarit: Kur të bëhen të detyrueshme, do ta vendos dhe unë

Mes shumë pyetjeve që lexoi sot kryeministri Edi Rama gjatë një komunikimi me qytetarët në ‘Facebook’ ishte dhe ajo e një qytetari i cili e pyeste se pse nuk kishte vendosur maskë sot gjatë një vizitë që kishte bërë në Thumanë. Rama në përgjigjen e tij tha se nuk kishte dalë për Pazar, dhe se

Bajqinovici: Ajo çfarë nuk ka çertifikim të votës së LDK-së, është kthimi i kësaj partie në marionetë të Hashimit

Bajqinovici: Ajo çfarë nuk ka çertifikim të votës së LDK-së, është kthimi i kësaj partie në marionetë të Hashimit

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e LVV-së, Mefail Bajqinovci, ka reaguar pas deklaratës së Agim Veliut ndaj Vjosa Osmanit, kryetares së Kuvendit të Kosovës. Bajqinovci deklaroi se ajo çfarë nuk ka çertifikim të votës së LDK-së, është kthimi i kësaj partie në marionetë të Hashim Thaçit “Mbrojtja më e mirë? Sulmi. Nga llogorja

“Nuk do ju lëmë vetëm”, Rama: Do subvencionojmë ata që jetojnë vetëm me paratë e qirasë, askush nuk do vdesë për bukë

“Nuk do ju lëmë vetëm”, Rama: Do subvencionojmë ata që jetojnë vetëm me paratë e qirasë, askush nuk do vdesë për bukë

Kryeministri Edi Rama me anë të një komunikimi të drejtpërdrejtë në “Facebook” ka dhënë të tjera detaje në lidhje me paketën ndihmëse për qytetarët e bizneset për koronavirusin. Rama shprehet se do të subvencionohen ata që jetojnë vetëm me paratë e qirasë të shtëpisë apo të  një lokali që kanë nën pronësi. “Të gjithë ata

Njësiti Special i policisë dhuron gjak (VIDEO)

Njësiti Special i policisë dhuron gjak (VIDEO)

Fillimisht u kontrolluan. Tek më pas pjesëtarët e njësitit special të Policisë së Kosovës filluan dhurimin e gjakut  mërkurën në Qendrën e Transfuzionit të Qendrës Spitalore. Këtë po e bëjnë në mënyrë vullnetare pasi sipas tyre dhurimi i gjakut në këtë kohë pandemie,  ishte i nevojshëm, njofton Klan Kosova. E këtë e bënë duke u

Kur do të hapen linjat ajrore? Rama: Kur të kalojë situata. Sot mund të ishim duke numëruar qindra e mijëra të vdekur

Kur do të hapen linjat ajrore? Rama: Kur të kalojë situata. Sot mund të ishim duke numëruar qindra e mijëra të vdekur

Kryeministri Edi Rama deklaroi se linjat ajrore që lidhin Shqipërinë me vendet e tjera të botës do të hapen kur të kalojë kjo situatë e krijuar për shkak të COVID-19. Në një komunikim me qytetarët përmes FB, teksa iu është përgjigjur pyetjeve të tyre, ai tha se sot mund të kishim një situatë më të

“Baret do të hapen në fund të luftës”, Rama: Japim mbështetje për ekzistencë, kemi në dispozicion 304 respiratorë

“Baret do të hapen në fund të luftës”, Rama: Japim mbështetje për ekzistencë, kemi në dispozicion 304 respiratorë

Kryeministri Edi Rama në një lidhje të drejtpërdrejtë me “News 24” deklaroi se baret do të jenë të fundit biznese që do të hapen, kurse shtoi se qeveria do të vazhdojë që të japë mbështetje për ekzistencë. “Mbështetje për ekzistencë nga ata që janë në pikë të hallit deri tek ata që janë më pak

zja.rr në malin e Krujës, vatra vazhdon të jetë aktive edhe pas 24 orëve

zja.rr në malin e Krujës, vatra vazhdon të jetë aktive edhe pas 24 orëve

Një zjarr i përmasave relativisht të mëdha vazhdon që të jetë aktiv në malin e Krujës. Zjarri vijon edhe pas 24 orëve. Ndërsa, ka filluar ndërhyrja nga ajri për të shuar flakët. Flakët kanë përfshirë edhe anën tjetër të Malitt të Krujës. Zjarri po afrohet pranë vendit të quajtur Sarisalltik. (d.xh/ Balkanweb) MEDIAL.mk

Bahtiri dhuron donacionin e pranuar nga KFOR-i për QKMF-në “Dr. Nexhat Çuni”

Bahtiri dhuron donacionin e pranuar nga KFOR-i për QKMF-në “Dr. Nexhat Çuni”

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, i shoqëruar nga drejtoresha e Shëndetësisë, Erseka Hasanaj Barani, sot kanë dorëzuar donacionin e dhuruar me pajisje mbrojtëse mjekësore nga KFOR-i, për stafin shëndetësor të QKMF- së “Dr. Nexhat Çuni”. Me këtë rast, Bahtiri potencoi prapë se është falenderues ndaj KFOR-it për dhurimin e këtij donacioni

‘Shpresojmë të mos përdoren’, 100 valvulat e printuara me 3D i dorëzohen QSUT-së

‘Shpresojmë të mos përdoren’, 100 valvulat e printuara me 3D i dorëzohen QSUT-së

Dy sipërmarrësit e laboratorit për pajisje stomatologjike – Besar Lalike dhe Elidian Çepele i dorëzuan të mërkurën në mëngjes Qendrës Spitalore Universitare në Tiranë një sasi valvulash të prodhuara me printer 3D, të cilat mundësojnë dyfishimin e kapaciteteve të respiratorëve për pacientët në terapi intensive të prekur nga sëmundja COVID-19. “Ndjehemi shumë mirë, por shpresojmë

Misioni humanitar, Malaj për ATSH: 1 017 ndihma ushqimore të shpërndara ditën e sotme

Misioni humanitar, Malaj për ATSH: 1 017 ndihma ushqimore të shpërndara ditën e sotme

TIRANË, 8 prill/MEDIAL- A. Fortuzi/ Vijon shpërndarja e ndihmave ushqimore në qarkun e Elbasanit për familjet në nevojë dhe pensionistët e vetmuar. Prefekti i qarkut të Elbasanit, Maksim Malaj, i kontaktuar nga MEDIAL ka bërë me dije se gjatë ditës së sotme grupet e punës në qarkun e Elbasanit kanë vijuar shpërndarjen e ndihmave ushqimore.

Covid-19, Qeveria miraton nismën për negocimin e paketës së marrëveshjeve ndërkombëtare për financim

Covid-19, Qeveria miraton nismën për negocimin e paketës së marrëveshjeve ndërkombëtare për financim

Qeveria në detyrë ka mbajtur sot mbledhjen e 23-të të radhës në të cilën është miratuar nisma për negocimin e paketës së marrëveshjeve ndërkombëtare me qëllim të sigurimit të financimit publik për përballimin e situatës së krijuar nga COVID 19 me institucionet ndërkombëtare financiare. Pos këtij vendimi u miratua edhe vendimi për përdorimin e telefonave