Lajme - Page 3

Deputetja e LDK-së ia kujton Kurtit e Vitisë protestën në shesh: Prishtina është shndërruar në vatër infeksioni

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vlora Limani-Hajnuni, në fjalën e saj në Kuvendin e Kosovës, teksa ka folur për situatën me pandeminë në vend, ka përmendur edhe tubimin e Lëvizjes Vetëvendosje në sheshin e Prishtinës. Limani-Hajnuni, ka thënë se një ngjarje të tillë në mes të pandemisë i kanë prirë ish-pushtetarët, Albin Kurti dhe

Hong Kongu goditet nga “vala e tretë” e koronavirusit

Hong Kongu është vlerësuar gjerësisht për përpjekjet e saj efektive dhe në kohë kundër shpërthimit të koronavirusit, shkruajnë mediet britanike, transmeton lajmi.net. Por qendra kineze ka raportuar sot 24 të infektuarve, pasi regjistroi afro 100 raste brenda një jave. Në qershor, qyteti zbuloi vetëm gjithsej 21 raste. Autoritetet e vendit kanë hartuar një seri masash

Nuk kalon rezoluta e LVV-së për dialogun Kosovë-Serbi

Deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës nuk e votuan Projekt-rezolutën e Lëvizjes Vetëvendosje për dialogun Kosovë-Serbi. Me 31 për, 60 kundër dhe 1 abstenim nuk ka kaluar rezoluta e LVV-së, e prezantuar nga shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi. Selimi para deputetëve të Kuvendit të Kosovës paraqiti projekt rezolutën e kësaj

PDK-ja tërhiqet nga draft-rezoluta për dialogun

Partia Demokratike e Kosovës është tërhequr nga draft- rezoluta të cilin e kishin prezantuar në seancën e kaluar për raportimin e kryeministrit Hoti në kuvend për dialogun. Kjo draft- rezolutë ishte paraparë që të votohej sot, por deputeti i PDK-së, Memli Krasniqi ka thënë se do të tërhiqen, ka një situatë tjetër politike. ”Ne ditën

82 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri, rritet numri i të sëmurëve rëndë

Ministria e Shëndetësisë raportoi të enjten se pas 401 testesh të kryera ishin diagnostikuar me COVID-19 edhe 82 personave të tjerë duke e çuar bilancin e të infektuarve në 3,188 raste. Në një konferencë për shtyp nga ministria, Mirela Cami, drejtoreshë e Operatorit të Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor tha se në 24 orët e fundit

Filipçe: Nuk paraqet problem nëse Kosova vendos test PCR për shtetasit tanë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në deklaratë për media tha se nuk paraqet problem nëse Kosova vendos test PCR për shtetasit e Maqedonisë së Veriut që dëshirojnë të udhëtojnë për në Kosovës, raporton TV21. Filipçe komentoi edhe deklaratën e ministrit të Shëndetësisë së Kosovës, Armend Zemaj ku tha se nuk ka qenë i informuar për

ISMET SYLEJMANI: Vota dhe koha për kryeministrin e parë shqiptar në Maqedoninë e Veriut është sot, sikur në vitin 2001 kur ishte koha për UÇK-në dhe lufta në radhët e saj

/

Kufiri i madh dhe historik që ndanë të kaluarën dhe të sotmen në Maqedoninë e Veriut është UÇK dhe viti 2001, kurse kufijtë tjerë që kanë ardhur sikur termetet e vogla pas termetit të madh, janë legalizimi me ligj i flamurit kombëtar shqiptar, legalizimi i UT-së, Kryetari shqiptar i Prlamentit të Maqedonisë, shqipja gjuhë zyrtare

Neziri: Do të sigurojmë kujdes shëndetësor për çdo shqiptarë të Velesit

Shkup, 9 korrik,  – Shqiptarët e Velesit përveç vështirësive të shumta janë përballur edhe me mungesë të kujdesit shëndetësor.  Banorët e këtyre anëve për të shkuar tek mjeku më i afërt duhet të udhëtojnë deri në 40 km pasi kanë mebtur pa mjek familjar. Asociacioni i Specializantëve dhe mjekët e rinj, thonë se për tetë