Lajme - Page 2522

OAK: Kosova, vendi i vetëm në rajon pa ofertë konkrete për investitorët potencialë

Oda e Afarizmit të Kosovës i bëri thirrje Qeverisë së Kosovës dhe Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë që sa më parë të krijohet komisioni për shqyrtimin e aplikimeve të cilat janë në proces dhe të kalojnë bizneset të cilat i plotësojnë kriteret e përcaktuara me ligj. OAK konsideron që tërheqja e investimeve dhe kalimi i

SHBA-ja “e shqetësuar” për ushtrimet ushtarake kineze

“Departamenti i Mbrojtjes është i shqetësuar për vendimin e Kinës për të zhvilluar ushtrime ushtarake rreth Ishujve Paracel”, tha Pentagoni në një deklaratë. Aktivitetet “destabilizojnë më tej situatën” në zonën e pretenduar nga Kina, Vietnami dhe Tajvani, thuhet në deklaratë. Ushtrime të tilla shkelin gjithashtu “angazhimet e Pekinit nën Deklaratën e vitit 2002 për sjelljen

Vetëvrasja duke besuar tek ringjallja/ Fqinja: Vajzat kam 5 vjet që nuk i kam parë

Një banore e pallatit ku banonte Zhaneta Josifi bashkë më dy vajzat e saj ka treguar për Report Tv se vajzat nuk pranoni asnjë në shtëpi.“Ishin vajza të shkëlqyera, ishin me shkollë të lartë. Mbase kanë pasur nevojë për psikologë. Siç thoshin komshinjtë, vajzat nuk pranoni asnjë person brenda. Thoshin që ishin predikuese, por nuk

Gjermania regjistron 446 raste të reja me COVID-19

Gjermania ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit me COVID-19. Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani u rrit me 446 në 195.674, treguan të Premten të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundje infektive, raporton Reuters, transmeton lajmi.net. Numri i vdekjeve të raportuara u rrit me 9 deri në 9,003,

3 raste me COVID në Përmet, infektohet biznesmeni dhe edukatorja

Tre persona janë prekur me koronavirus në qytetin e Përmetit. Burime për Report TV bëjnë të ditur se janë infektuar një biznesmen, një edukatore kopshti dhe një grua tjetër. Biznesmeni dyshohet se është prekur ditët e fundit kur ka qenë në Tiranë. Ndërsa mësohet se edukatorja është me iniciale O.T. Kjo situatë ka sjellë edhe

Stuhia mbrëmë çau një lis në Istog!

Mbrëmë në Kosovë moti ka qenë më i ligë, me shi e vetëtima. Si pasojë e kësaj, në fshatin Tomoc të Istogu një lis është çarë në mes. Në disa fotografi shihet se si një lis është ndarë në dysh tërësisht. Pamje nga vendi i ngjarjes Kujtojmë se Istogu zakonisht është komuna më e prekur

U rrëmbye nga forcat serbe më 1999, rivarroset sot martiri Vegim Qerkezi

Në nderim të tij, Komuna e Gjakovës bashkë me Komisionin Qeveritar për Persona të Pagjetur organizojnë ceremoninë e rivarrimit të martirit Vegim Kasim Qerkezi. Ceremonia mbahet sot me fillim prej orës 13:00 dhe zhvillohet sipas kësaj agjende. Homazhe në Varrezat e Martirëve në Çabrat të Gjakovës Akademi për Vegim Kasim Qerkezin e cila po ashtu