Category archive

Lajme - page 2

Posted on në kategorine Shqipëri

Parlamenti miraton ndryshimet në Kodin Penal

Kuvendi ka miratuar me 96 vota pro 11 kundër dhe 2 abstenim janë miratuar ndryshimet në Kodin Penal.   Ndryshimet që janë miratuar lidhen mbrojtjen e të drejtës së autorit, ruajtjen e qetësisë publike, sigurinë shëndetësore, sigurinë ushqimore, mbajtjen e armëve pa leje, mbrojtjen e mjedisit dhe kodin elektoral.   Gjithashtu këtë të enjte parlamenti… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Basha në Vjenë: Nuk tërhiqemi, kriza zgjidhet me qeveri tranzitore pa Ramën

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ndodhet në Vjenë ku ka zhvilluar takime me përfaqësuesit e lartë të OSBE për situatën në vend.   Në këtë takim kryedemokrati Basha bën me dije se kanë diskutuar për krizën dhe qëndrimin e pandryshuar të opozitës.   “Në Vjenë me përfaqësuesit e lartë të OSBE ndamë shqetësimin për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Ksamil/ IKMT kallëzim penal ndaj një personi, theu xhamin e makinës që po prishte objektin pa leje

TIRANË, 18 korrik /MEDIAL/-Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit bëri të ditur se sot gjatë prishjes së një objekti pa leje në Ksamil ka ndodhur një incident. Në një njoftim të saj IKMT sqaron se, një prej poseduesve të objektit, i është afruar makinës së IKMT tip furgon që gjendej e parkuar disi larg objektit,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme

GANIU ndjek nga afër punimet në Sh.F “LIRIA”

Komuna e Çairit po shfrytëzon pushimin veror të nxënësve për rinovimin e shkollave fillore. Me këtë rast, i pari i Komunës, Visar Ganiu ka inspektuar punimet rreth rinovimit në Sh.F “Liria”. “Periudhën e pushimit veror po e shfrytëzojmë në maksimum për rinovimin e shkollave tona fillore që në fillimin e vitit të ri shkollor, shkollat… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Diaspora

Pacolli: Kosova, shembull për tolerancën ndërfetare

E Enjte, 18 Korrik 2019 – 18:20 albinfo.ch Foto: Behgjet Pacolli (Fb) Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka marrë pjesë në Ministerialin mbi liritë fetare të thirur nga Sekretari Amerikan i Shtetit, me ç’rast ka thënë se Kosova është shembull për tolerancën fetare, përcjell albinfo.ch. Gjatë këtij takimi, Pacolli ka thënë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Komisioni i Prokurimit Publik pezullon tenderin e tunelit të Kardhiqit, nis hetimi për ankesat

Kjo kompani ka paraqitur një çmim prej rreth 19 milionë euro pa përfshirë TVSH-në ose 4 milionë euro më shumë se sa oferta më e ulët. Vendimi i ARRSH për të shpallur fituese kompaninë italiane është ankimuar në komisionin e prokurimit publik nga gjoka konstruksion, e cila pretendon se është skualifikuar pa të drejtë. Pak… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Seanca/Tabaku: Votohen sot kontratat e fundit korruptive e abuzive

TIRANË Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku e cilëson seancën e sotme parlamentare, mbledhjen e fundit të noterisë së hajdutëve, oligarkëve dhe krimit të organizuar. Në një postim në “Facebook”, Tabaku shkruan se pseudoparlamenti do të votojë sot kontratat e fundit korruptive dhe abuzive në favor të oligarkëve, duke numëruar projektligjet që janë në rendin e ditës… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Veseli takon Kongresmenin Zeldin, me rastin e miratimit të Rezolutës për vëllezërit Bytyqi

18:27, 18 Korrik 2019 Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka takuar sot Kongresmenin Lee Zeldin, i cili bashkë me Kongresmenin Eliot Engel ka sponzorizuar Rezolutën për vëllezërit Bytyqi, të vrarë nga forcat serbe gjatë kohës së luftës në Kosovë. Përmes kësaj rezolute e cila u votua dje nga Komiteti për punë të Jashtme… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Milot- Balldren, pjesë e Korridorit Blu, integron rrugët e vendit në infrastrukturën paneuropiane

TIRANË, 18 korrik /MEDIAL/- Në kuadër të përmirësimit të infrastrukturës rrugore, si dhe ndërlidhjes së Shqipërisë me rajonin dhe Europën, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka nënshkruar kontratën e koncesionit/PPP për projektimin, ndërtimin dhe mirëmbajtjen e segmentit rrugor Milot-Balldren. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku, u shpreh sot në seancën plenare të Kuvendit, se… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Pacolli: Faleminderit Amerikës për mbështetje

18:02, 18 Korrik 2019 Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, po qëndron për një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku po merr pjesë në Ministerialin për të Drejtat dhe Liritë Fetare që po organizohet nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo. Pacolli theksoi se Kosova në këtë ngjarje po përfaqësohet në mënyrë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Milot- Balldren, pjesë e Korridorit Blu, integron rrugët e vendit në infrastrukturën pan-evropiane

TIRANË, 18 korrik /MEDIAL/- Në kuadër të përmirësimit të infrastrukturës rrugore, si dhe ndërlidhjes së Shqipërisë me rajonin dhe Evropën,  Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka nënshkruar kontratën e koncesionit/PPP për projektimin, ndërtimin dhe mirëmbajtjen e segmentit rrugor Milot – Balldren. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku, u shpreh sot në seancën plenare të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

“Shteti i së drejtës ka rënë”, Mustafaj: Ç’mund të ndodhë me krizën

TIRANË Analisti Besnik Mustafaj ka komentuar nga studio e News24 në rubrikën “Opinion” situatën politike në vend. Referuar vendimeve të gjykatave për mandatet e kryebashkiakëve të dalë nga 30 qershori por edhe zhvillimeve të tjera të fundit, ustafaj tha se shteti i së drejtës në vend është rrëzuar dhe ka një kaos në të gjitha… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Ndalimi i vëllait të Haradinajt në Vjenë, Basha: Provokim nga Serbia ndaj kombit shqiptar

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ndalimit të Daut Haradianajt në Vjenë.   Përmes një postimi në rrjetin social Twitter Basha shkruan se kjo është një tallje me faktorin ndërkombëtar dhe provokim nga ana e Serbisë.   “Me indinjatë mësova lajmin e ndalimit ne Vjenë të deputetit të Parlamentit të Kosovës z.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Basha për ndalimin e Haradinajt: Provokim për Kosovën dhe mbarë kombin shqiptar

16:57, 18 Korrik 2019 Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha, është ngutur paksa në reagimin e tij ndaj ndalimit të deputetit Daut Haradinaj, në Vjenë. Ai në reagimin e tij ka shkruar se ky ndalim ka ndodhur për shkak të një fletarresti nga Serbia. “Me indinjatë mësova për ndalimin në Vjenë të deputetit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Meta pret zyrtarin e lartë britanik: Shqiperia të kthehet urgjent në shinat e demokracisë

Presidenti Meta priti sot në një takim Drejtorin e Përgjithshëm të Ballkanit Perëndimor në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Ambasadorin Andrew Page me të cilin diskutoi lidhur me krizën në vend, si dhe mbi zhvillimet në rajon.   Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera dypalëshe ndërmjet Shqipërisë dhe Mbretërisë së Bashkuar,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Kryeministri Rama në Turqi, takohet me Erdoganin

Kryeministri Edi Rama këtë të enjte ndodhet për një vizitë në Turqi, ku është takuar edhe me presidentin turk, Rexhep Taip Erdogan.   Shefi i qeverisë është takuar me Erdogan në rezidencën e Marmaris, qytet në brigjet e rivierës turke.   “Në mikpritjen e Presidentit Erdogan në rezidencën e tij verore në Marmaris”.   Ndërkohë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Ndalimi i Haradinajt, Basha: Austria të refuzojë taktikën e Beogradit

TIRANË Kryedemokrati Lulzim Basha ka reaguar pas ndalimit dhe më pas lirimit të deputetit të AAK Daut Haradinajt në Vjenë. Basha e cilëson një provokim për Kosovën me fletarreste ndaj liderëve të saj dhe kërkon që Austria mike të refuzojë këtë taktikë konflikti të Beogradit. “Me indinjatë mësova lajmin e ndalimit në Vjenë të deputetit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Daut Haradinaj i buzëqeshur: “Guten Tag” nga Vjena

16:15, 18 Korrik 2019 Para pak çastesh u raportua se deputeti Daut Haradinaj është ndaluar nga policia në Vjenë. Por këtë e demantoj vetë Haradinaj duke publikuar një fotografi nga ky qytet, njofton Klan Kosova. “Live nga Vjena”, shkroi vëllai i kryeministrit. Klan Kosova mëson se Haradinaj ka udhëtuar privatisht dhe se është ndalur në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme

Ndryshimet në ARM, një shqiptar komandant brigade

Presidenti Stevo Pendarovski ka shkarkuar nga pozitat gjashtë pjestarë të ARM-së të cilët në muajin shkurt ishin ngritur në detyrë nga paraardhësi i tij Gjorge Ivanov. Vendimi i Pendarovskit ka ardhur pas konstatimit të Komisionit kundër korrupsionit se vendimet janë joligjore. Sipas antikorrupsionit, vendimet që janë marrë në 25 shkurt, pas shpalljes së zgjedhjeve presidenciale,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Edhe sot – ashtu si para një viti – Haradinaj thotë se liberalizimi i vizave është afër

15:54, 18 Korrik 2019 Autor: Lirika Haliti Sot 1 vit, më 18.07.2018, liderët kosovarë – presidenti Hashim Thaçi, kryeparlamentari Kadri Veseli, kryeministri Ramush Haradinaj, zëvendëskryeministrat Fatmir Limaj dhe Dardan Gashi, si dhe Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli – ishin kthyer nga Brukseli në Prishtinë. Deklaruan njëzëri: “Kemi lajme të mira për liberalizimin e vizave”.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Fletarrestet e lëshuara nga Serbia, Daut Haradinaj ndalohet në Vjenë

15:33, 18 Korrik 2019 Pas ndalimit që iu bë kohë më parë kryeministrit Ramush Haradinaj, në Francë, një fat të tillë sot e ka përjetuar edhe vëllai i tij, Dauti. Burimet e Indeksonline kanë thënë se deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, është ndaluar nga autoritetet austriake me fletarrest ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

E kishte humbur në ’97, shqiptari zbulon këmbën e amputuar në cigare

Një burrë 60 vjeç në lindje të Francës tha se është habitur kur ka zbuluar se fotografia e këmbës së tij të amputuar është përdorur në pako cigaresh pa pëlqimin e tij. Fotografia është nxjerrë në paketat e cigareve brenda Bashkimit Evropian, së bashku me mesazhin: “Pirja e duhanit i bllokon arteriet”. Por, burri shqiptar,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Mania shqiptare e “FaceApp”, argëtim e ironi në rrjetet sociale për liderët e “moshuar”

Keto foto që paraqesin politikanët kryesorë të vendit në moshë të thyer tregojnë se aplikacioni popullor faceapp është kthyer në mani edhe në Shqipëri.   Pjesë e trendit janë bërë jo vetëm përdorues të shumtë të facebook dhe instagram, por edhe shumë personazhe VIP. Vetë ata kanë zgjedhur të ndajnë me ndjekësit fotografitë e tyre… Vazhdo të lexosh

Shko lartë