Lajme - Page 2

OSBE-ODIHR: Dita e zgjedhjeve kaloi mirë, procesi i votimit ishte i qetë

OSBE-ODIHR procesin e djeshëm ët votimit e vlerësuan si të qet. Sipas Laima Andrikiene ky proces u zhvillua në rrethana të jashtëzakonshme. Pandemi sfidoi administratën zgjedhore si dhe garuesit. “Ky mision u zhvillua në rrethana të jashtëzakonshme, pandemia krijoi shumë sfida në procesin zgjedhor si për garuesit ashtu edhe për administratën zgjedhore. Do të mbetemi

Plas sherri në Aleancë: TOÇI sulmon ashpër TARAVARIN (FOTO)

/

Zgjedhjet e 15 korrikut nxorrën sërish fitues partinë shqiptare BDI-në .Vetëm një ditë më pas kanë filluar përplasjet brenda kampit opozitarë shqiptarë ndërsa shënjestra kanë qenë pikërisht krerët më të lartë dhe përgjegjës në këto zgjedhje që megjithatë nuk arritën ta fitojnë BDI-në informon TetovaSot. Një deklaratë e Arben Taravarit pas përfundimit të procesit zgjedhorë

Shabani: KSHZ në procedurë standarde i kontrollon të dhënat për rezultatet e zgjedhjeve të KKZ

Shkup, 16 korrik 2020 (MEDIAL) – Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) pritet që në orët pasdites të mbajë seancë në të cilën duhet të kumtohen rezultatet përfundimtare jozyrtare nga zgjedhjet. Në Komision tani bëhet kontrollimi i të dhënave që mbrëmë i kanë dërguar komisionet komunale zgjedhore, që është procedurë standarde dhe e zakonshme pas gjitha

Hoxha: Lëvizja Besa u rreshtua kah duhet! Ndihmuam koalicionin “Mundemi” të dal i pari

Arjanit Hoxha nga Lëvizja Besa tha se pjesëmarrja e Lëvizjes Besa në koalicionin “Mundemi” ka siguruar  fitoren e këtij koalicioni parazgjedhor. Hoxha mes tjerash tha se kanë arritur që të dyfishojnë numrin e deputetëve duke theksuar se dallimi është bërë në njësinë e 6 ku ka garuar lideri i kësaj partie. -Ndonjëherë nuk janë me

KPF i rekomandon Kuvendit emërimin e një nënkryetari si dhe zgjedhjen e një zëvendëskryesuesi për komunitete

Komiteti për Politikë dhe Financa (KPF) ka mbajtur sot dy takime, nën kryesimin e Shpresa Kurteshit-Eminit, ku ka shqyrtuar dhe rekomanduar për Kuvend Komunal: propozimin për emërimin e nënkryetarit të Komunës për komunitete, zgjedhjen e zëvendës kryesuesit të Kuvendit të Komunës për komunitete, pastaj raportin financiar janar-qershor 2020, draft rregulloren për procedurën e ndërtimit të

Mickoski: VMRO-DPMNE-ja e ka kredibilitetin më të madh që të luftojë për përbërje të Qeverisë së re

Shkup, 16 korrik 2020 (MEDIAL) – Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski sot në konferencën e parë për shtyp pas zgjedhjeve të parakohshme të djeshme parlamentare, tha se partia opozitare e ka kredibilitetin më të madh të luftojë për përbërje të Qeverisë së re. VMRO-DPMNE-ja, sipas tij, ka më shumë vota se LSDM-ja, pa Lëvizjen Besa, me

Reforma Zgjedhore, Rama: Marrëveshja e 5 qershorit s’preket në asnjë pikë

Në seancën e sotme në Kuvend, kryeministri shqiptar Edi Rama ritheksoi edhe njëherë se marrëveshja e 5 qershorit, e arritur me opozitën jashtë parlamentit për ndryshimet në Kodin Zgjedhor, nuk do të preket në asnjë pikë të saj. “Marrëveshja e 5 qershorit nuk preket në asnjë pikë të sajën. Mua marrëveshja e 5 qershorit nuk

Veseli: Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut sukses historik i shqiptarëve

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli, e ka mirëpritur rezultatin zgjedhor që kanë shënuar partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut. Veseli tha se ky është një sukses historik për shqiptarët. “Rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut tregojnë për një sukses historik të shqiptarëve. Është tregues i qartë se angazhimi politik dhe