Lajme - Page 1336

‘Kavaja’, UNICEF dënon shfaqjen e identitetit: Shkakton trauma

TIRANE Pas përdhunimit të  13-vjeçares në gjiminazin ‘Rilindja’ në Kavajë  ka reaguar edhe UNICEF. Përmes një  deklarate zyrtare  ‘UNICEF’ dënon jo vetëm dhunën seksuale, por edhe mbulimin e bërë në media dhe zbulimin e identitetit të viktimës. UNICEF thekson se zbulimi i identitetit mund të shkaktojë trauma më të mëdha te të mbijetuarit. “Mbulimi i

Plani operativ “Kontrolli i automjeteve të transportit publik” realizohet

Policia e Kosovës përmes një njoftimi ka bërë të ditur se po vazhdon me realizimin e planit operativ “Kontrolli i automjeteve të transportit publik”, ku në fokus kanë qenë kontrollimi i autobusëve, kombibusëve si dhe automjetet e taksive. Një njoftim thuhet se ata po vazhdojnë angazhimin shtesë me aktivitete dhe plane konkrete policore, që kanë

Arrestohet çifti shqiptar në Itali

Burri dhe gruaja nga Shqipëria jetonin në zonën e Padernos dhe mbanin të fshehur 40 gram kokainë në bodrumin e shtëpisë,të cilën e tregtonin me sasi të vogla. Sipas policisë italiane, në bodrum janë gjetur dhe një shumë prej 4.900 eurosh.Tashmë, pritet vendimi që policia do të marrë për ta. Burimi: https://www.gazetaexpress.com

Ish-policët në protestë. Kundërshtojnë vendimin për Dritan Dajtin

Para Kryeministrisë protestuan ish-policët, të cilët e cilësojnë absurd vendimin që u dha për personin që akuzohet se vrau 4 oficerë policie. Në operacionin e kapjes së Dritan Dajtit, i cili jetonte në arrati pasi kishte një tjetër dënim për vrasje, humbën jetën 4 punonjës policie. Gjykata e Shkallës së Parë, pas një historie të

Qëndrimi i SHBA-ve për Kosovën, veriu nuk duhet t’i takojë Serbisë

Gazeta serbe “Danas” shkruan për qëndrimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në lidhje me një zgjidhje përfundimtare për çështjen e Kosovës. SHBA-të janë pro korrigjimit minimal të kufijve dhe shkëmbimit të territorit që parasheh se Serbia të fitojë Komunën e Leshakut dhe një pjesë të Kopaonikut, kurse Kosovës t’i takojnë fshatrat në Komunën e

Paralajmërohet bllokimi i Aeroportit “Adem Jashari”

Pakënaqësitë e mëdha me projektligjin e pagave që ka miratuar tashmë Kuvendi i Kosovës po vazhdojnë ende. Të revoltuar me këtë projektligji janë edhe sindikatat e Agjencisë së Shërbimeve të Navigacionit Ajror, ajo e Kontrollorëve të Trafikut Ajror dhe e Punëtorëve të Kontrollit Ajror. Këto sindikata kanë paralajmëruar edhe bllokadë totale të Aeroportit të Prishtinës,

“Do të zhduk, do ju shfaros”, nëna tregon kërcënimet që mori nga polici që i ngacmoi vajzën 15 vjeçare

Ndërkohë policia e Shkodrës ka njoftuar së ka vënë në pranga policin pervers që ngacmoi seksualisht vajzën e mitur. Një denoncim i rëndë është publikuar ditën e sotme në media ku punonjësi i policisë, Berhan Bajrakurti ka ngacmuar seksualisht një vajzë të mitur, 15 vjeçare dhe i ka dërguar video duke i treguar organin e

Krerët e shtetit diskutuan për Platformën e Dialogut

Para pak çastesh ka përfunduar takimi me krerët shtetëror i thirrur nga kryeparlamentari, Kadri Veseli. Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim të përbashkët presidentin Hashim Thaçi, kryeministrin Ramush Haradinaj, bashkëkryesuesin e Delegacionit Shtetëror për Dialog, Fatmir Limajn, si dhe anëtarët e Delegacionit, Enver Hoxhaj dhe Visar Ymerin.

Taksa ndaj Serbisë, gjenerali amerikan anulon vizitën në Kosovë

KOSOVE Gjenerali amerikan, Timothy Orr anulon vizitën në Kosovë, në shenjë pakënaqësie me vendimin e Qeverisë së Kosovës, për vendosje të taksës në produktet e Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës. Lajmi është njoftuar nga kreu i  Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama, i cili ka vënë në dijeni Presidentin Thaci për anulimin e vizitës.

Shqipëria vendi i çudirave, qytetarët stampojnë ish- ministrin në bluza, shkojnë e mbështesin në gjykatë

Seanca për kërkesën e tij u shty një javë më parë pasi prokuroria nuk kishte paraqitur disa prova për zgjatjen e hetimeve. Saimir Tahiri akuzohet se ka bashkëpunuar me grupin e Habilajve për trafikim të lëndëve narkotike dhe shpërdorim detyre. Vendimi do të jepet në orën 13:00, por fanset e Saimir Tahirit janë paraqitur në

U arrestua për gjobën 90 mijë euro, Lavdrim Tufa hetohet në ‘arrest shtëpie”

Gjykata e Apelit për Krime të Rënda lë në fuqi masën ‘Arrest shtëpie’ për Lavdrim Tufën. Lavdërim Tufa akuzohet për veprën penale ‘Kanosje për dhënie pasurie’ ndaj një biznesmeni. Ai u arrestua në shtator 2018 me akuzën  “gjobëvënie” 90 mijë euro ndaj një administratori të një firme private me pretendimin se ky i fundit kishte detyrime ndaj

Daçiq parashikon dështime të reja për Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq beson se Kosova do të dështojë me aplikimet e ardhshme në asociacionet ndërkombëtare. Në një prononcim për “TV Pink”, ai ka thënë se ka interes se çfarë do të ndodhë në zgjedhjet e ardhshme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nëse do të kthehet në qeverisë

Ulja e dënimit ndaj Dritan Dajtit, Meta: KLGJ dhe prokuroria të nisin hetimet

Ai theksoi se Këshilli i Lartë i Gjyqësorit dhe Prokuroria duhet të hetojnë çështjen. “KLGJ dhe Prokuroria e Përgjithshme të vihen në lëvizje për të vlerësuar dhe hetuar çështjen në fjalë”, tha Meta. Ndërkohë reagim të ashpër bëri edhe ambasadori i BE-së, Luigi Soreca për ndryshimin e masës ndaj Dritan Dajtit, nga burgim i përjetshëm

Akuzat e opozitës për ‘bashkëqeverisjen’, Rama: Keqardhje, meritojnë vetëm mëshirë

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot gjatë takimit me qytetarët që kanë gjetur zgjidhje pasi i janë drejtuar platformës së bashkëqeverisjes se ata që ‘na përqeshin meritojnë vetëm keqardhje dhe mëshirë’. Përgjigja e kryeministrit vjen pas akuzave nga opozita. “Platforma e bashkëqeverisjes shqiperiaqeduam është transformimi përmes inovacionit përmes zyrave të kudondodhura. Ajo zëvendëson letrat e drejtuara