Lajme - Page 1268

Prona në Bllok, familjarët në rrugë për të kundërshtuar shembjen

TIRANE Në fshehtësi e në kundërshtim me ligjin, por me bekimin edhe të policisë bashkiake, punonjës të përmbarimit kanë vijuar prishjen e godinës së një biznesi në zonën e Bllokut në kryeqytet. Gazetarja Anxhela Devolle  raporton për ‘Balkanweb” se në vendin e ngjarjes ka edhe policë, ndërsa familjarët  po mundohen të mbrojnë objektin nga shembja

I gjithë pensioni për darkën e vitit të ri

Prej disa ditësh çifti Cenko dalin herët në mëngjes për të blerë produktet që ju duhen për festa. Atmosfera në familjen Cenko ndihet që në hyrje të shtëpisë. “Atmosfera gjithnjë për festa varet nga dorë e gruas… burri për festa të ulet në tavolinë ta gjej plot”, tha Fatmir Cenko, pensionistFatura e shpenzimeve po shtohet

Në Shqipëri rikthehet tradita e urimit me kartolinë

Kartolinat po përdoren gjithmonë e me pak për urime në raste festash. Një grup fëmijësh kanë tentuar ta rigjallërojnë këtë mjet tradicional urimi, të përdorur masivisht deri para disa vitesh. Kartolinat e printuara po dalin gjithmonë e më shumë nga qarkullimi. Shumë vite më parë në zyrat e postës në këto ditë festash kishte radhë

Fenomen shqetësues, shqiptarët braktisin fëmijët në vendet e BE-së, 530 raste në një muaj

Ky urdhër është në fuqi pa afat dhe po zbatohet që prej 1 gushtit të vitit 2017, atëherë kur vendet e Bashkimit Europian ngritën shqetësimin për fenomenin e azilkërkimit nga minorenët shqiptarë dhe braktisjen e tyre në qendrat e kujdesit social, pasi ishin deklaruar si të braktisur nga familja. Në muajin maj, “Eurostat” numëroi 530

Zbardhen kriteret për përfitimin e bursës së studentit

Këshilli i Ministrave miratoi sot disa ndryshime në  përcaktimin e kritereve për përfitimin e bursave nga fondi i mbështetjes studentore për studentët e shkëlqyer. Studentët që studiojnë në programe studimi në fusha prioritare dhe studentët në nevojë, i ndryshuar Në vendimin nr. 903, datë 21.12.2016, të Këshillit të Ministrave, të ndryshuar, u bënë këto ndryshime:“1.

Atentati me armë në Laprakë, identifikohet viktima dhe i plagosuri

TIRANE Identifikohen emrat e dy të rinjve që u qëlluan sot me armë zjarri në Laprakë, ku për pasojë humbi jetën 17-vjeçarja. Gazetarja Dorjana Bezat raporton për ‘BalkanWeb’ se Briselda Gjikola ka ndërruar jetë në spital, ndërsa 23-vjeçari Erion Bengo ndodhet në gjendje të rëndë. Bezat në një lidhje telefonike për ‘News24’ ka se dy

Është i verbër por mund të lexojë Kur’anin pa problem, ja si shprehet djaloshi

Albert Bardhi nga Drenasi, rrëfen për të arriturat dhe vështirësitë e tij dhe të tjerëve që janë të verbër në Kosovë. Ndonëse në mungesë, tanimë ka një zgjidhje edhe për të verbrit në Kosovë, për të lexuar librin e shenjtë të myslimanëve, Kuranin. Një Kuran i tillë, siç shkruan REL, Kurani i shkruar në alfabetin

Qeveria rrit rrogën minimale, ja vendimi

Qeveria ka vendosur të rrisë pagën minimale mujore në shkallë vendi, duke e çuar në 26 mijë lekë të reja. Pragu i ri i pagës minimale në vend është vendosur në mbledhjen e sotme të Këshillit të MInistrave. Paga minimale rritet me 4 mijë lekë të reja. Sipas vendimit, paga bazë minimale mujore jepet për

Policia publikon emrat e fotot e 31 më të kërkuarve

Policia e Shtetit ka publikuar listën e 31 personave më të kërkuar në Qarkun e Shkodrës, shoqëruar edhe me skedat e tyre. “Ja personat më të kërkuar nga Policia në qarkun Shkodër. Policia e Shtetit fton cilindo që ka dijeni mbi vendndodhjen e tyre të telefonojnë Policinë në numrin pa pagesë 112, apo aplikacionin ‘Komisariati

Si do jetë moti gjatë fundvitit në Shqipëri!

“Dita më e ftohtë e gjithë kësaj jave është dita e sotme. Kryeqyteti ka shënuar -1.4 gradë në mëngjes, maksimalja 10-11 gradë. Nesër pritet që të jemi në vlerat 2 gradë në mëngjes dhe maksimalja do të shkojë 13-14 gradë.” Sipas sinoptikanëve, duke filluar nga e enjtja do të kemi një rritje të lehtë graduale,

Krijohen Komisionet e Përhershme pranë Këshillit të Lartë të Prokurorisë

Këshilli i Lartë i Prokurorisë në mbledhjen e sotme vendosi për krijimin e komisioneve të përhershme pranë Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Këshilli i Lartë i Prokurorisë  në mbledhjes sot vendosi që Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka në përbërje komisionet e përhershme si me poshtë: Komisioni i Planifikimit Strategjik, i Administrimit dhe Buxhetit i

KLP zgjedh 4 komisionet e përhershme

Në mbledhjen e rradhës, KLP vendosi dhe emrat e drejtuesve dhe anëtarëve të komisioneve, të cilat janë si më poshtë: 1- Komisioni i Planifikimit Strategjik, i Administrimit dhe Buxhetit  Kryetar: Gent Ibrahimi. Anëtar : Antoneta Sevdari & Nurihan Seiti. Zëvendësues: Arben Dollapaj & Alfred Balla 2- Komisioni Disiplinor  Kryetar: Bujar Sheshi. Anëtar : Besnik Cani & Tartar Bazaj. Zëvendësues:Gentjan

DH Albania u pagua nga OST-ja. Prokuroria zbuloi se iu dhanë 2.4 milionë euro, por i riktheu

Skandali i kompanisë guackë Dunwell Haberman thellohet më tej. Operatori i Sistemit të Transmetimit (OST) i ka parapaguar rreth 2.4 milionë euro kompanisë DH Albania për të nisur punimet në ndërtimin e linjës Burrel-Peshkopi, por më vonë këto para’ janë kthyer mbrapsht. Lajmi konfirmohet nga Prokuroria e Tiranës. Burime nga institucioni i akuzës thanë për

Paralajmërimi i fortë: Nëse euro vijon të bjerë, mijëra shqiptarë do mbeten pa punë

Sajmir Bidaj i Dhomës Kombëtare të Prodhuesve të Veshjeve dhe Këpucëve, shprehet: “Pasojat e zhvlerëismit të euros me rreth 9% brenda vitit 2018 kanë çuar në zhvlerësimin e faturimeve bruto të sektorit me 9%. Ne tani jemi në kushtet që jemi duke punuar pa fitim”. Përveç zhvlerësimit të euros, sektori i fasonerisë së veshjeve dhe

KMDLNJ: Kërkojmë shkarkimin e Pacollit dhe ministrave serbë

KMDLNJ-ja përmes një njoftimi për media ka përsëritur kërkesën për shkarkimin e ministrit të Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, si dhe ka kërkuar shkarkimin e ministrave serbë të Qeverisë. KMDLNJ-ja kërkon që të shkarkohet, jo vetëm ministri Nenad Rikalo por të gjithë ministrat serbë në Qeverinë e Kosovës të cilët, sipas tyre ekskluzivisht për shkaqe

Rrëzuan dekretin e Metës, opozita kallëzon deputetët e PS

TIRANE PD  dhe LSI kanë kallëzuar penalisht në Prokurori deputetët e mazhorancës, pasi sipas tyre kanë shkelur rregulloren e Kuvendit duke rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta për ligjin e  ‘tatimin mbi të ardhurat’. PD-LSI thekson se është shkelur rregullorja e Kuvendit duke rrëzuar dekretin e presidentit pa kaluar 12 orë nga miratimi dhe administrimi