Maqedoni - Page 59

MMJPH:Takim koordinues me OJQ-të për fillimin e fushatës për mbrojtjen e Malit

Qendra për edukim dhe zhvillim – CED në bashkëpunim me Ministrinë e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor (MMJPH) dhe Programin e KB-ve për Mjedisin Jetësor (UNEP) organizoi një takim onlajn përmes ZOOM me OJQ-të me temë “Hapat e ardhshëm të komunikimit në procesin e shpalljes së Malit Sharr për park kombëtar “. Në fjalimin e

Zaev: Qeverinë e re do ta përbëjmë në gusht në koalicion me partitë me koncept evropian

Shkup, 21 korrik 2020 (MEDIAL) – Procesi i negociatave për formimin e qeverisë së re do të fillojë pas festës së Ilindenit. Numrat janë të qarta, LSDM-ja dhe koalicioni “Mundemi” në këto zgjedhje siguroi më shumë deputetë dhe është shumë e qartë se kush e ka mandatin për të formuar qeveri, ka thënë lideri i LSDM-së,

Takim Osmani -Jazbec

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, në Sekretariatin për Çështje Evropiane mbajti takim me Ambasadorin e Sllovenisë në vend, Milan Jazbec, me rastin e përfundimit të mandatit të tij.Zëvendëskryeministri Osmani shprehu mirënjohje të thellë për mbështetjen dhe angazhimin e përgjithshëm të Ambasadorit Jazbec gjatë kohës së mandatit të tij, duke përfshirë mbështetjen të

Miratohet protokolli për organizimin e ngjarjeve shtetërore

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në seancën e sotme të 77-të e miratoi Protokollin për organizimin e ngjarjeve shtetërore. Në këtë seancë, siç informojnë nga pres shërbimi qeveritar, Qeveria e shqyrtoi dhe miratoi “Informacionin për punën e Këshillit për menaxhim me financa publike me Draft-raportin vjetor për ndjekjen e zbatimit të Planit Veprues

Kovid 19 RMV/ Asnjë i vdekur, 169 raste të reja. Shërohen 69 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1.636 teste, ndërkohë që janë regjistruar 163 raste të reja me Kovid-19 dhe atë në: Shkup-52, Kumanovë-21, Dibër-2, Shtip-33, tetove-4, Strugë-7, Veles-2, Manastir-5, Ohër-1, Kavadar-4, Gostivar-17, Strumicë-2, Koçan-2, Probishtip-2, Demir Hisar -3, Makedonski Brmod-1, Sveti Nikollë-3, Kërçovë-1 dhe Resnjë-1. “Nuk është regjistruar asnjë viktimë. Instituti i Shëndetit Publik

Një fëmijë dyvjeçar, më i riu pozitiv me koronavirus në Shtip

Shtip, 21 korrik 2020 (MEDIAL) – Një fëmijë dyvjeçar është fëmija më i ri i sapoinfektuar me koronavirus në Shtip, treguan rezultatet e marra sot nga strishat e marrë nga epidemiologët, por edhe nga laboratorët privatë. Drejtoresha e Qendrës për shëndet publik – Shtip, Marija Dimitrova thotë se deri më tani janë marrë rreth 33

Gjorgjievski: Janë kapur ata të cilët kanë dhënë rryshfet nga radhët e LSDM-së, PP po hesht

Shkup, 21 korrik 2020 Projekti kryesor i LSDM-së, të cilin e realizoi në këtë sundim trevjeçar është rryshfeti në zgjedhje, të cilin e zbatoi masovikisht dhe pa kontroll. Pak para zgjedhjeve, janë lëshuar në qarkullim kartela pagesore, me të cilat mijëra qytetarë kanë marrë prej 100 deri 200 euro. Për këtë dedikim drejtpërdrejtë nga buxheti

Doktor Ilir Hasani zgjidhet përfaqësues i Maqedonisë në Shoqatën Botërore të Ortopedëve dhe Traumatologëve

Mjeku i njohur shqiptar nga Kumanova, Ilir Hasani, do ta përfaqësojë Maqedoninë e Veriut në një institucion të rëndësishëm ndërkombëtar shëndetësor. Informacionin e ka shperndarë vetë mjeku Hasani në rrjetet sociale, shkruan Gazeta Lajm. “Ndjehem i privilegjuar për zgjedhjen time si përfaqësues i Republikës së Maqedonisë së Veriut në shoqatën Botërore të Ortopedëve dhe Traumatologëve

Dimitrov – Andrikiene: Qeveria e re do t’i përkushtohet vazhdimit të reformave dhe tejkalimit të dobësive në procesin zgjedhor

Shkup, 21 korrik 2020 (MEDIAL) – Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot realizoi takim përfundimtar me Laima Andrikiene, shefe e misionit të posaçëm vlerësues të zgjedhjeve të OSBE/ODIHR për vëzhgimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 15 korrik, me qëllim të shkëmbimit të mendimeve për procesin zgjedhor dhe ditën e zgjedhjeve, ndërsa në