Maqedoni - Page 3

Maqedonia mund të rikthejë masat kufizuese

Kreu i Institutit të Shëndetit Publik në Maqedoninë e Veriut, Shaban Memeti, ka tërhequr vëmendjen se në rast të rritjes së skajshme të rasteve të të prekurve nga virusi Covid-19 mund të rikthehen masat e jashtëzakonshme për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Duke folur për Televizionin Klan, zoti Memeti tha se vendi ka kapacitete shëndetësore

Urime nga Ministria e Kulturës me rastin e Ilindenit

Shkup, 2 gushti, 202-0 (MEDIAL) – Ministria e Kulturës u dërgon urime qytetarëve të Republikës së Maqedonisë së Veriut me rastin e një prej festave më të rëndësishme, festimin e 2 Gushtit, Ilinden – Ditën e Republikës. “Ilindeni është një festë e madhe kombëtare maqedonase, e cila padyshim ka një rëndësi të veçantë për historinë

Rëndësia e shqiptarëve gjatë Ilindenit, Hasani: Mungon qasja e historiografisë shqiptare

Nga 2 gushti i vitit 1903, shënohen 117 vite nga kryengritja e Ilindenit. Deri sot historian të ndryshëm kan pasur dhe qasje të ndryshme argumentuese ndaj dilemave të pozitës dhe kontributit të shqiptarëve në këtë kryengritje. Varësisht nga rrethanat politike, janë hedhur dhe koncepte politike duke u përvetësuar njëherë si kryengritje Bullgare, pastaj Maqedonase dhe

Presidenti Pendarovski dhe delegacione të Kabinetit të tij në shënimin e 2 Gushtit

Shkup, 2 gusht 2020 Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e 2 Gushtit – Ditës së Republikës, Ilinden, sot ka vendosur lule të freskëta para Qendrës memoriale KAÇKM – Pelincë. Delegacione nga Kabineti i Presidentit sot ishin pjesë e ngjarjeve për nder të Ilindenit në Krushevë, Smilevë dhe Shkup. Delegacione nga Kabineti kanë vendosur lule në:

Mickoski kërkoi falje për politikat e kryesisë së mëparshme

Hristijan Mickoski e shfrytëzoi ditën e kremtimit të dy Ilindenëve, duke u distancuar publikisht nga ish kryesia e VMRO-DPMNE-së. Duke folur në vendin Tashmarunishte, ai në mënyrë publike kërkoi falje për një pjesë të figurave të larta të ish kryesisë së partisë dhe i sulmoi të gjithë ata që prej tij kërkojnë që të largohet

Qytetarët ankohen për shtrenjtimin e rrymës

Fundjava e zgjatur për shkak të festave i kishte zbrazur rrugët e Shkupit dhe të paktë ishin qytetarët që mund t’i takoje në rrugë. Por edhe pse të paktë në numër, të gjithë qytetarët që i ndaloi TV21 u shprehën të revoltuar për shtrenjtimin e rrymës elektrike prej 7.4 për qind që u paralajmërua nga

Maqedonia mund të rikthejë masat kufizuese (VIDEO)

/

Kreu i Institutit të Shëndetit Publik në Maqedoninë e Veriut, Shaban Memeti, ka tërhequr vëmendjen se në rast të rritjes së skajshme të rasteve të të prekurve nga virusi Covid-19 mund të rikthehen masat e jashtëzakonshme për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Duke folur për Televizionin Klan, zoti Memeti tha se vendi ka kapacitete shëndetësore

Urim nga Ahmeti me rastin e Ilindenit

Shkup, 2 gusht 2020 (MEDIAL) – Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) Ali Ahmeti, e shënon Kryengritjen e Krushevës, 2 gushtin 1903 me publikimin e tij në faqen zyrtare në Fejsbuk, kumtuan nga BDI-ja. “Kryengritja e 2 gushtit dhe Republika e Krushevës, të cilën po e shënojmë sot, duhet të studiohet shumë më tepër nga

MF: Borxhi publik në tremujorin e dytë 59,5 për qind si rezultat i Kovid-19

//

Në konkludim me tremujorin e dytë të vitit 2020 borxhi publik arrin 59,5 përqind, ndërsa borxhi shtetëror 50,7 për qind, kumtoi Ministria e Financave. Rritja e borxhit publik dhe shtetëror në tremujorin e dytë, siç theksojnë prej atje, ka të bëjë para së gjithash me tërheqjen e mjeteve përmes eurobondit de huas nga Fondi monetar