Maqedoni - Page 2

Pendarovski tregon kushtin e vetëm për qeverinë e re

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka theksuar se në Qeverinë e ardhshme nuk guxon të ketë asnjë ministër me afera korruptive. Ai këtë e theksoi disa ditë pasi edhe duhet zyrtarisht të fillojnë bisedimet mes partive për të krijuar shumicën e re kuvendare. Pendarovski theksoi se nga aspekti strategjik të gjithë ministrat në

Vazhdojnë kërkimet për 16-vjeçarin që u zhduk dje në Liqenin e Prespës

Policia është ende në kërkim të 16 vjeçarit nga Resnja, i cili dje pasdite është zhdukur në ujërat e Liqenit të Prespës, në lagjen turistike Pretor. Policia njofton se ende nuk është gjetur 16-vjeçari dhe se për momentin nuk mund të japin detaje rreth rastit. Ndryshe, që nga mbrëmja e djeshme zhytësit shpëtimtarë po kërkojnë

Numri i rasteve të reja me Kovid-19 edhe më tej treshifror, në Shkup 1.372 raste aktive

Shkup, 3 gusht 2020 (MEDIAL) – U evidentuan 166 rate të reja me Kovid-19 nga 1.419 testime në raportin e djeshëm të Ministrisë së Shëndetësisë gjatë 24 orëve të fundit. Vdiqën katër pacientë nga Shkupi, Kërçova., Shtipi dhe Manastiri. U regjistruan 185 pacientë të shëruar. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostifikaur me Kovid në vend,

Janë siguruar 61 njësi të plazmës së gjakut për trajtim të pacientëve me Covid-19

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar se deri më tani janë siguruar 61 njësi të plazmës së gjakut për trjatimin e pacientëve me Covid-19. “Plazmë të gjakut, jep, mund të dhurojë personi që është shëruar nga koronavirusi.- Le të bëhemi humanë dhe të ndihmojmë pacientët që ende luftojnë me këtë virus të paparashikuar. Të

Pa distancë dhe pa maska, “party” në Ohër s’ka të ndalur

Nëpër rrjetet sociale po shpërndahen video dhe fotografi nga ahengjet zbavitëse që po organizohen në plazhet e Ohrit gjatë kohës kur vendi ende po lufton me pandeminë Covid-19. Nga videot dhe fotografitë shihet se nuk respektohen masat mbrojtëse, respektivisht nuk mbahet distancë e as maska mbrojtëse. Disa qytetarë të Ohrit theksojnë se mungon ndërhyrja e

Protestë në Tetovë për shkak rritjes së çmimit të rrymës

“Për të shprehur revoltën ndaj rritjes së çmimit të energjisë elektrike si dhe ndaj shumë problemeve të lidhura me energjetikën, ditën e Enjte, me datë 6 Gusht 2020, në ora 19.00 organizohet PROTESTË në sheshin Iliria në Tetovë. Gjatë ditëve në vazhdim do ju informojmë më hollësisht me kërkesat.– Këshilli nismëtar” shkruan Arianit Xhaferi.