Category archive

Maqedoni

Posted on në kategorine Maqedoni

Shënimi i Ditës botërore të llojllojshmërisë, dialogut dhe zhvillimit kulturor

Shkup, 21 maj 2019 (MEDIAL) – Komisioni për marrëdhënie me bashkësitë fetare dhe grupet religjioze sot me rastin e Ditës botërore të llojllojshmërisë, dialogut dhe zhvillimit kulturor do të organizojë pritje solemne për përfaqësuesit e të gjitha bashkësive fetare nga shteti. Në ngjarje, siç është paralajmëruar nga Komisioni, duhet të flasë kryeministri Zoran Zaev dhe drejtori… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Paralajmërime të reja optimiste nga Brukseli për vendim për fillimin e negociatave në qershor

Shkup, 21 maj 2019 (MEDIAL) – Nga Brukseli arritën paralajmërime të reja optimiste se Maqedonia e Veriut në qershor do të marrë vendim për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian, dhe se në fund të vitit do të hapen edhe kapitujt e parë. Eurokomisari për Zgjerim Johanes Han, krahas pritjes se vendi do të marrë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Seanca të reja për “Treqind”, “Titanik” dhe “Tarifa” të PSP-së

Shkup, 21 maj 2019 (MEDIAL) – Në Gjykatën penale në Shkup për sot janë caktuar seanca për lëndët e Prokurorisë Speciale Publike “Treqind”, “Titanik” dhe “Tarifa”. Në “Treqind” akuzohet ish-ndihmës ministri i Punëve të Brendshme Gjoko Popovski për keqpërdorim të detyrës zyrtare gjatë furnizimit të 300 automjeteve për nevojat e Ministrisë së Punëve të Brendshme. Gjykatësja… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Fluturime provuese për nevojat e misionit të NATO-s “Air Policing” (ruajtja e hapësirës ajrore)

Shkup, 21 maj 2019 (MEDIAL) – Me dy fluturime në hapësirën ajrore të Republikës së Maqedonisë së Veriut sot në mëngjes prej orës 7:30 deri në orën 9:30 do të bëhet fluturimi i parë provues për nevojat e misionit të NATO-s “Air Policing” (ruajtja e hapësirës ajrore). Fluturimin do ta kryejnë forcat e armatosura ajrore të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni/Video

(VIDEO) “FSHESA”, AHMETI: Akoma nuk është biseduar, por asnjëri nuk është i përjetshëm

“Askush nuk është i përjetshëm në vendin e tij të punës dhe secili mund të zëvendësohet”. Kështu deklaroi kreu i BDI-së Ali Ahmeti, në lidhje me “fshesën” e paralajmëruar nga Kryeministri Zoran Zaev. Gjithçka pritet të vendoset në takimin Ahmeti-Zaev, takim të cilin po e presin të gjithë, për të parë se kush do të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Autostradën Shkup-Bllacë do ta ndërtojë VMRO-DPMNE!

Rrugën Shkup-Bllacë do ta ndërtojë VMRO-DPMNE. Kështu ka thënë deputeti i VMRO-së, Ilija Dimovski, duke ironizuar në seancën e djeshme të Parlamentit të Maqedonisë, ndërsa akuzoi pushtetin se, edhe 10 muaj aq sa kanë mbetur nga mandati i pushtetit aktual, LSDM-BDI nuk do të fillojë ndërtimin e autostraës nga Shkupi deri në pikën kufitare në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Seanca kuvendore për pakon e ligjeve sociale vazhdon nesër

Shkup, 20 maj 2019 (MEDIAL) – Deputetët në pjesën e pasdites nga puna e seancës së 98-të në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë të Veriut diskutuan për propozim ligjin për tatimin e vlerës së shtuar dhe për punësimin dhe sigurimin në rast papunësie, të dyja në lexim të parë. Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, pas… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Angelovska-Bezhoska – Osmani: Banka Popullore e përkushtuar në proceset eurointegruese

Shkup, 20 maj 2019 (MEDIAL) – Guvernatorja e Bankës Popullore Antia Angellovska-Bezhovska sot realizoi takim zëvendëskryeministrin e angazhuar për Çështje Evropiane Bujar Osmani, në të cilin është biseduar për angazhimet e Bankës Popullore në përmbushjen e udhëzimeve të Bashkimit Evropian të dhëna vitin e kaluar lidhur me Programin për reforma ekonomike. Në takim, siç informojnë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Takim i Xhaferit me drejtorin e IRI për Evropën

Shkup, 20 maj 2019 (MEDIAL) – Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi sot u takua me drejtorin e Institutit Republikan Ndërkombëtar (IRI) për Evropë, Pol Makarti i shoqëruar nga Oven Paun, drejtor rezident i programit. Makarti u falënderua për mundësinë për vizitë, njëkohësisht edhe për bashkëpunimin e deritanishëm të suksesshëm me Kuvendin,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Pendarovski-Kasami: Subjektet politike të drejtohen në drejtim të realizimit të qëllimeve strategjike

Shkup, 20 maj 2019 (MEDIAL) – Të gjitha subjektet politike, edhe të pushtetit, edhe të opozitës, ta drejtojnë veprimin e vet në interes së realizimit të qëllimeve strategjike të Republikës së Maqedonisë së Veriut – anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe në NATO, si parakusht i rëndësishëm për shtet stabil, prosperues dhe të zhvilluar. Kjo është theksuar… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

ZAEV optimist për marrëveshje të mundshme mbi PSP-në

Kryeministri Zoran Zaev është optimist se pushteti dhe opozita do të arrijnë konsensus për propozim-Ligjin për Prokurorinë Publike dhe fatin e PSP-së. Zaev shton se grupet duhet të ndjekin hapat e negociatave për ATO dhe ASK-në, me qëllim që epilogu të jetë konsensusi gjithë partiak. Këto ditë unë, ministrja Deskoska dhe ekipi imë do të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi/Maqedoni

“Fluturojnë” çmimet e benzinës dhe dizelit

Kompanitë vendore të biznesit të naftës edhe këtë javë do t’i diktojnë vet çmimet në pompat e benzinës. Ndërkohë kompania “MakPetroll” në faqen e saj të internetit ka bërë të ditur edhe çmimet e reja të karburanteve që do të shiten pas mesnatës. Kështu, çmimet e benzinës do të rriten me 1 denarë, ndërsa çmimet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Gjenden tetë emigrantë në vendkalimin kufitar Tabanoc në një automjet me targa të Bullgarisë

Shkup, 20 maj 2019 (MEDIAL) – Në vendkalimin kufitar Tabanoc dje në mbrëmje gjatë kontrollit të automjetit transportues “Ford tranzit” me targa të Bullgarisë, të drejtuar nga P.P. (47) nga Republika e Bullgarisë, pjesën e sipërmes të automjetit, në hapësirën e përshtatshme dedikuese, nëpunës doganor dhe policor  kanë gjetur tetë emigrantë nga Iraku, të cilët nuk… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

ASK, shqyrtohen amendamentet e deputetëve

Me kërkesë të opozitës, të parashtruar në formë amendamenti, mandate i drejtorit të Agjencisë për Siguri Kombëtare do të jetë vetëm katër vjet dhe jo pesë, siç parashikon propozim-ligji. Amendamenti u pranua gjatë shqyrtimit në Komisionin për mbrojtje në të cilin u shqyrtua ligji për formimin e ASK-së, institucion që do të zëvendësojë Drejtorinë për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Zaev-Han: Disa herë deri më tani Maqedonia e Veriut dëshmoi se meriton datë për fillimin e negociatave me BE-në

Shkup, 20 maj 2019 (MEDIAL) – Kryeministri Zoran Zaev sot në margjinat e Forumit Ekonomik të Vjenës u takua me eurokomisarin për Zgjerim dhe Politikë të Mirë Fqinje, Johanes Han. Në takim, siç kumtoi pres shërbimi i Qeverisë, Zaev e informoi eurokomisarin Han për ngjarjet politike të fundit në vend, gjegjësisht për zgjedhjet presidenciale të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Spasovski dhe Remenski me argumente të ndryshme për shfrytëzimin e masës persona me identitet të fshehur

Shkup, 20 maj 2019 (MEDIAL) – Akoma është duke vijuar seanca e Komisionit kuvendor për Mbrojtje dhe Siguri në të cilën nga gjithsej 91, deri më tani janë shqyrtuar 40 amendamente të shtruara për Propozim-ligjin për Agjencinë për Siguri Kombëtare. Për këtë pikë, në rend dite është edhe Propozim ligji për koordinimin e bashkësisë së… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

LAJM I FUNDIT: MAQEDONIA E VERIUT i njeh lejet e vozitjes të KOSOVËS

Prej sot shtetasit e Kosovës do të mund të lëvizin lirshëm në Maqedoni me lejet e vozitjes të nxjera në vendin e tyre, ashtu si edhe shtetasit e Maqedonisë së Veriut në Kosovë. E gjitha kjo falë ratifikimit të Marrëveshjes ndërmjet qeverive të dy vendeve për njohjen reciproke të patentë shoferëve. Por ratfikimi i marrëveshjes… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Bolaris: Komiteti për tekstet shkollore është në rrugë të mirë

Athinë, 20 maj 2019 (MEDIAL) – Zhvillojmë një punë të mundimshme me kundërshtime, por në një klimë të mirë me verdikt të mirë  dhe qëllime të mira, ndodhemi në rrugë të mirë, thotë zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, Markos Bolaris, në intervistën për radion “Praktorio fm” të agjencisë greke të lajmeve për takimin e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Lajme/Maqedoni

Jeremy Jones e vizitoi ITSHKSH-në

Sot në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve ishte në vizitë Jeremy Jones – drejtor i Çështjeve Ndërkombëtare dhe Komunitare të Australisë, i cili njëherazi është edhe drejtor i Këshillit Izraelito-Australian për Çështjet Hebraike. Ai u prit nga drejtori i Institutit, Dr. Skender Asani, Sekretari Shkencor, Dr. Zeqirija Ibrahimi, dhe asistenti hulumtues, Mr.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

MOTI, reshje të shiut dhe breshrit deri në fund të muajit

Reshje të shiut dhe erëra të forta priten gjatë orëve të pasdites, veçanërisht në pjesët lindore të vendit. Sipas meteorologëve, mot i ngjashëm me reshje të shiut do të mbizotëroje deri në fund të muajit. Pasdite është e mundur dukuri e izoluar e shiut të shkurtër të qëndrueshme kryesisht në rajonet malore, në pjesën më… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Pendarovski-Ahmeti: Të gjithë faktorët politikë të orientohen drejt pajtimit dhe bashkimit për qëllime strategjike

Shkup, 20 maj 2019 (MEDIAL) – Kreu i shtetit Stevo Pendarovski në takimin e sotëm me kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti theksoi nevojën që në periudhën e ardhshme të gjithë aktorët politikë të kenë një qasje të përgjegjshme dhe të drejtojnë kapacitetet e tyre drejt përmbushjes së agjendës së reformës me qëllim… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

PENDAROVSKI takon ALI AHMETIN. Ja detajet

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski sot ka takuar kreun e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti. Dy bashkëbiseduesit ka këmbyer mendime rreth zhvillimeve të fundit politike në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Presidenti i vendit ka theksuar nevojën që në periudhën që vijon të gjithë aktorët politik të kenë qasje konstruktive… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Propozim ligji për tarifën doganore, për disciplinë financiare dhe për TVSH në procedurë parlamentare

Personat fizik të cilët janë regjistruar si obligues tatimor në vend të pesë vite do ju jepet mundësia që të ç’lajmërohen nga sistemi i DAP për dy vite në rast se gjatë kësaj periudhe nuk kanë realizuar të ardhura prej 1 milion denarë në vit. Kushti është që për të njejtën periudhë të mos ketë shfrytëzuar të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Angjushev, Tevdovski dhe Ademi në Forumin e Vjenës- kohë e duhur investitorët e huaj të realizojnë projektet e tyre në vendin tonë

Shkup, 20 maj 2019 (MEDIAL) – Zëvendëskryeministri i angazhuar për çështje ekonomike Koço Angjushev, ministrat e Financave dhe Arsimit e Shkencës, Dragan Tevdovski dhe Arbër Ademi në kuadër të Forumit ekonomik të Vjenës “Bisedimet ekonomike të Vjenës- perspektiva të reja për Republikën e Maqedonisë së Veriut” e kanë prezantuar potencialin për investime në vend edhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni/Shqipëri

BUNDESTAGUT i kërkohet hapje e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Qeveria Gjermane i kërkon Budenstagut gjerman të marrë vendimin për hapjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në union. Majkëll Rut, Sekretari i Shtetit për Europën në Ministrinë e Jashtme gjermane i është drejtuar me anë të një letre Budenstagut. Ministri gjerman shkruan se “pas dakordësisë në konkluzionet e Këshillit Evropian… Vazhdo të lexosh

1 2 3 514
Shko lartë