Kosovë - Page 929

Zëvendëskryeministrja kroate viziton nesër Kosovën

Zëvendëskryeministrja e punëve të jashtme të Kroacisë, Marija Pejcinovic-Buric, do të vizitoj Kosovën ditën e mërkurë. Ajo do të pritet në takim nga homolgu i saj ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli. Takimi zhvillohet me fillim në ora 09:30 në ndërtesën e MPJ-së. Ndërsa konferenca e përbashkët për media do të mbahet në orën 10:30.

Komandanti i FSK-së: Synojmë të bëhemi pjesë e NATO-s

Në kazermën “Skënderbeu” të FSK-së në Ferizaj, u zhvillua sot ceremonia e ndërrimit të komandës së Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes (KDS), me ç’rast komandanti i deritanishëm, gjeneral brigade Enver Cikaqi ia dorëzoi detyrën komandantit të sapoemëruar gjeneral brigade Irfete Spahiu. Gjeneral brigade Irfete Spahiu është oficerja e parë grua, e graduar në këtë rang,

Në Malishevë dënohen lokalet për pirje të duhanit brenda

Inspektorët komunalë të Malishevës, sot kanë ndërmarrë një aksion të kontrollit të kafiterive dhe restoranteve në qytet, me qëllim të inspektimit për zbatimin e ligjit për përdorimin e duhanit dhe gjërave tjera të ndaluara për moshat e reja. Ky aksion i inspektoratit është drejtuar nga drejtori i Drejtorisë, Dibran Kastrati, dhe është mbështetur nga Policia,

Reuters: Kosova ka zgjidhur përkohësisht problemin me energji që ngadalësoi orët evropiane

Reuters: Kosova ka zgjidhur përkohësisht problemin me energji që ngadalësoi orët evropiane Agjencia e njohur e lajmeve “Reuters” shkruan sot se Kosova ka gjetur një zgjidhje të përkohshme për problemin energjetik, si pasojë e së cilit erdhi deri tek ngadalësimi dhe mbetja prapa e orëve digjitale nëpër Evropë. Rrjeti Evropian i Operatorëve të Sistemit të

WIIW: Ekonomia e vendeve të Ballkanit Perëndimor është në rritje

Instituti Ekonomik i Vjenës (WIIW) pret që rritja ekonomike e vendeve të Ballkanit Perëndimor, në krahasim me vitet e mëparshme të përshpejtohet dukshëm. Evropa Qendrore dhe Lindore është në një trend të lartë të rritjes ekonomike. Kështu është vlerësuar në konferencat e sotme për shtyp. Po ashtu, është theksuar se ekonomitë rajonit u zgjeruan për

Prishtinali vetëm me pagesë

Të gjithë qytetarët që dëshirojnë të jetojnë në kryqyetet, do tu duhet që të paguajnë një taksë. Shumën e kësaj takse, do ta përcaktojë Kuvendi Komunal. Kështu është propozuar të hënën nga Komisioni për Administratë Puiblike, Qeverisje Lokale dhe Medie, në krye me Nait Hasanin. Ka qenë vet kryetari Nait Hasani i cili ka propozuar

Komuna rregullon veç gjysmën e sheshit “Adem Jashari” /FOTO

Sot kanë nisur punimet për rregullimin e sheshit “Adem Jashari” në Prishtinë. Kryetari i komunës, Shpend Ahmeti, ka thënë se i gjithë projekti do të përfundojë për 90 ditë pune. “Kjo hapësirë do të shndërrohet në një shëtitore të përshtatshme dhe do të përfshijë brenda vetes edhe pjesët e gjelbëruara, edhe ulëset për pushim”. Por,

Mexhide Mjaku-Topalli zgjidhet Kryetare e Deputeteve të Kosovës

Deputetja e PDK-së, Mexhide Mjaku-Topalli sot u zgjodh Kryetare e Deputeteve të Kuvendit të Kosovës. Për këtë post atë e kanë uruar dy koleget nga partia, deputetet Ganimete Musliu dhe Evgjeni Thaçi-Dragusha. Grupi jo formal i Deputeteve në Kuvendin e Kosovës është themeluar në korrik 2005 dhe përbëhet nga të gjitha deputetet e Kuvendit të Kosovës.

Ismaili dorëzon donacion në Lipjan, zotohet se investimet në mjekësinë primare do të rriten

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka dorëzuar për Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Lipjan setin e pajisjeve bazike për Kujdesin Parësor Shëndetësor, të ofruar nga projekti “Kujdesi Shëndetësor i Qasshëm dhe Cilësor” nga Agjencia Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC). Ismaili tha se mjekësia primare është dera e parë e qytetarëve andaj edhe investimi

Ministri slloven: S’mund të ndërhyjmë të pesë vendet që se kanë njohur Kosovën

Ministri slloven: S’mund të ndërhyjmë të pesë vendet që se kanë njohur Kosovën Ministri i Jashtëm slloven, Karl Erjavec tha se Sllovenia është e interesuar të investojë në Kosovë. Por kur u pyet specifikisht për anëtarësimin e Kosovës në Bashkimin Evropian, ai tha se Sllovenia nuk mund të ndërhyjë në çështje e brendshme të shteteve.

Pacolli: Sllovenia do të na mbështesë në Interpol dhe UNESCO

Ministri i Jashtëm Behgjet Pacolli deklaroi sot se Sllovenia mbetet partner i rëndësishëm dhe i fuqishëm i Kosovës, dhe se ky vend do të ndihmojë në anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare sikurse janë Interpoli dhe UNESCO. Ai këto komente i bëri në një konferencë të përbashkët me homologun e tij slloven Karl Erjavec me të

Hoti kërkon shpërbërjen e Kuvendit

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, ka kërkuar shpërbërjen legjislaturës aktuale të Kuvendit. Kërkesa e tij ka ardhur, pasi që deputetët nuk morrën pjesë në votim, edhe pse janë në sallë, për të votuar rekomandimet lidhur me vendimin e Qeverisë për rritjen e pagave. “Duhet të procedojmë me shpërbërjen e kuvendit, nëse vazhdohet

Mitchell bisedon më të rinjtë për problemet e tyre

Ndihmës Sekretari i Shtetit të ShBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell është takuar mëngjesin e së martës është takuar me të rinj. Në fillim të takimit mediet janë lejuar të marrin vetëm pamje. Sipas njoftimi të ambasadës amerikane të rinjtë do të bisedojnë me Michell për problemet e tyre. Dje, Mitchell është pritur nga

Kurti tregon për dy zhvillimet pozitive dhe dy gabimet që s’duhen bërë për demarkacionin

Kurti tregon për dy zhvillimet pozitive dhe dy gabimet që s’duhen bërë për demarkacionin Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe deputeti i kësaj partie Albin Kurti, ka vlerësuar se pas marrëveshjes së presimeve Thaçi dhe Vujanoviq për demarkacionin janë krijuar dy zhvillime pozitive dhe dy rreziqe për gabim në hapa qw sipas tij, nuk duhet bërë.

Banorët e Hajvalisë i kanë borxh ujësjellësit mbi 1 milion euro

Ujësjellësi “Prishtina ” njofton konsumatorët borxhlinj të fshatit Hajvali, se gjatë ditës së sotme do të shkyçen individualisht nga shërbimet e ujësjellësit dhe kanalizimit. Mbi 1400 shtëpi / konsumatorë të këtij fshati u kanë borxh KRU”Prishtina” mbi 1 milion euro. Me shkyçje do të përballet secili konsumator që ka, dy e më shumë fatura të papaguara

Apostolova: Rezultatet e dobëta në arsim, rezultat i politikës

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalya Apostolova, ka shprehur zhgënjimin e saj në lidhje me ndërhyrjet politike në sistemin e arsimit. Sipas saj, këto ndërhyrje kanë bërë që Kosova të ketë rezultate të dobëta në këtë fushë. “Nuk duhet të ketë ndërhyrje politike, mësimdhënësit duhet të jenë të kualifikuar. Në këtë formë

“Vienna World Orchestra” në Prishtinë më 31 mars

Ansambli 8 anëtarësh “Vienna World Orchestra” do të mbajë koncert në Prishtinë në kuadër të edicionit të 13-të të DAM Festivalit. Orkestra e cila në muajin shkurt pati koncert në njërën nga sallat më prestigjioze të Vjenës “Musikverein”, do sjellin materialin e tyre muzikor përpara publikut të Prishtinës në mbrëmjen e 31 marsit në Amfiteatrin

Kuvendi mbanë seancë me pikat e papërfunduara

Kuvendi i Kosovës/ arkiv Kuvendi i Kosovës do të vazhdojë seancën plenare, ku do të diskutohen pikat e papërfunduara nga seanca plenare, mbajtur më 8, 9 shkurt dhe 1 mars 2018. Në këtë seancë do të votohen rekomandimet e Interpelancës lidhur me Vendimin e Qeverisë së Kosovës nr.04/20 të datës 20.12.2017 për rritjen e pagave

Qeverisë i kërkohet të jetë e kujdesshme me shpenzimin e rezervës shtetërore

Qeverisë i kërkohet të jetë e kujdesshme me shpenzimin e rezervës shtetërore Zëvëndëskryetarja e parë e Komisionit për Buxhet dhe Financa, deputetja nga radhët e PDK’së, Safete Hadërgjonaj, i ka bërë thirrje Qeverisë të ketë kujdes për shpenzimin e rezervës shtetërore. Në një intervistë dhënë për gazetën ‘Epoka e Re’, ajo ka theksuar se deri më

Mytaher Haskuka tregon nëse do të largohet nga Lëvizja Vetëvendosje

Mytaher Haskuka, kryetar i Komunës së Prizrenit, foli edhe për gjendjen në Lëvizjen Vetëvendosje. Ai tha se gjendja në të cilën ka ardhur Lëvizja Vetëvendosje si dhe procesi që është duke vazhduar, “po bëhet vetëm për ta dobësuar Lëvizjen Vetëvendosje”. “Unë nuk shoh diçka tjetër këtu nga këta persona, këtu askush nuk do të përfitojë

LDK mund të mos e votojë demarkacionin (VIDEO)

Marrëveshja e kryeministrit Ramush Haradinaj me Listën Serbe për demarkacionin, mund të lëkundë votën e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Deputetja e kësaj partie, Valentina Bunjaku Rexhepi kërkon transparencë nga Haradinaj rreth marrëveshjes me deputetët serb. Sipas saj, Listës Serbe pa i dhënë diçka nuk e voton demarkacionin. Për më shumë ndiqeni storien e përgatitur nga

Lirohet polici që u sulmua ditë më parë nga vëllai i Rexhep Selimit

Prokuroria e Prishtinës nuk ka kërkuar masën e paraburgimit për zyrtarin policor, i arrestuar të premten, nën dyshimin për keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe armëmbajtje pa leje. Lajmin e konfirmoi kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Imer Beka. “Të dyshuarit me inicialet A.I. të premten i është caktuar masa e ndalimit për 48 orë, por