Kosovë - Page 627

Kadri Veseli: Rasim Kiçina e Bedri Shala – luftëtarë emblematikë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka përshëndetur përurimin në Drenas të shtatoreve të dy heronjve të Kosovës Rasim Kiçina e Bedri Shala. Ai ka thënë se heronjtë Kiçina e Shala ishin luftëtarë emblematikë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, njofton Klan Kosova. ”Rasim Kiçina dhe Bedri Shala ishin luftëtarë emblematikë të Ushtrisë Çlirimtare të

Shënohet dita botërore e Sklerozës Multiple

Në Kosovë u shënua dita botërore e Sklerozës Multiple, gjersa u theksua nevoja për më shumë mbështetje institucionale për të prekurit nga kjo sëmundje. Kjo sëmundje prek trurin dhe palcën kurrizore, duke e shkatërruar mbështjellësin e fijeve nervore. Simptomat e zakonshme të kësaj sëmundjeje janë: çrregullimi i shikimit, dhembja dhe mpirja e gjymtyrëve, vështirësitë në

Thaçi komenton deklaratat e kryeministres serbe, kërkon që BE-ja të reagojë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha për Radion Evropa e Lirë se gjuha e përdorur nga kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç, është “edhe një tjetër dëshmi e urrejtjes patologjike të regjimit aktual të Serbisë kundër qytetarëve të Kosovës”. Komentet e Thaçit vijnë një ditë pasi Bërnabiç, në prani të ambasadorit të BE-së në Serbi, Sem

Iniciativa për rrëzimin e Qeverisë – LDK tregon se çfarë u diskutua në takimin me Shpend Ahmetin

Lidhja Demokratike e Kosovës përmes një komunikate për medie ka dhënë detaje nga takimi i kryetarit të kësaj partie, Isa Mustafa me atë të PSD-së, Shpend Ahmeti. LDK thotë se në këtë takim është diskutuar për për organizimin e opozitës për mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë së koalicionit PAN. “Sot, kryetari Isa Mustafa priti në

Mustafa dhe Ahmeti: Vendit i duhen zgjedhje të parakohshme – po punohet në sigurimin e numrave

LDK ka konfirmuar takimin në mes të kryetarit të kësaj partie, Isa Mustafa dhe kryetarit të PSD-së, Shpend Ahmeti. “Sot, kryetari Isa Mustafa priti në takim kryetarin e Partisë Socialdemokrate, Shpend Ahmetin për të diskutuar për organizimin e opozitës për mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë së koalicionit PAN”, thuhet në njoftimin e LDK-së, transmeton Klan Kosova. “Ekziston

Ministri i Drejtësisë: E dënoj aktin e sulmit fizik dhe njollosjes së qytetares nga komuniteti rom

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka dënuar sulmet ndaj qytetares kosovare nga komuniteti Rom ditët e fundit. “Në Republikën e Kosovës, barazia është parim themelor dhe diskriminimi mbi çfarëdo baze është i pa tolerueshëm. Ne duhet ta luftojmë diskriminimin, e kjo është pikërisht ajo çfarë duhet të bëjmë edhe në rastin e qytetares sonë të

Plani i operacionit në Veri përfundoi në duar të serbëve, policia nis hetimet

Policia e Kosovës ka filluar hetimet për dokumentet konfidenciale që dyshohet se i kanë humbur disa pjesëtarëve të saj që morën pjesë në aksionin kundër kontrabandës në veri të vendit. Të njëjtat u bënë publike nga mediat serbe, derisa në to shkruhet në detaje për operacionin. Lajmin e ka konfirmuar drejtori i Policisë së Kosovës,

Thaçi në Drenas: Rasim Kiçinën e Bedri Shalën i bashkoi lufta e drejtë e UÇK-së; krimi i Serbisë s’do vjetrohet kurrë

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi mori pjesë në ceremoninë e përurimit të shtatoreve të dy heronjve të Kosovës, Rasim Kiçina e Bedri Shala. Thaçi tha se të dy i bashkoi lufta e drejtë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për çlirim dhe bashkim kombëtar, njofton Klan Kosova. ”Këta dy heronj përfaqësojnë dy figura larta të Ushtrisë

Nxënësit e shkollës shqipe nga Sllovenia të lumtur që MDIS-i u mundësoi vizitën në vendlindje

Organizuar nga Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, nxënës të shkollës shqipe të Sllovenisë po qëndrojnë për një vizitë në Kosovë 4-ditore në Kosovë. Sot ata janë pritur në Ministrinë e Diasporës nga zëvendësministri Isni Kilaj. Z.Kilaj është shprehur i lumtur që po takon nxënës dhe mësues që janë të interesuar ta ruajnë kulturën, gjuhën

Thaçi dënon ashpër sulmin ndaj gruas rome në Lipjan

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sot ka mbledhur Këshillin Konsultativ për Komunitete. Në takim, kreu i shtetit e ka dënuar ashpër edhe sulmin e djeshëm ndaj një gruaje në Lipjan, për të cilën papërgjegjshëm dhe padrejtësisht u raportua në mjetet e informimit se është e përfshirë në veprime kriminale. “Në Kosovë nuk ka vend për

Mocioni i rrëzimit të Qeverisë, Mustafa takohet me Ahmetin

Ka filluar takimi për mocionin e rrëzimit të Qeverisë, i paraparë për këtë të marte mes kryetarit të LDK-së Isa Mustafës dhe atij të PSD-së Shpend Ahmeti. Takimi është duke u zhvilluar në hotelin ”Sirius” në Prishtinë. Mocioni për rrëzimin e qeverisë ka bërë që kreu i LDK-së të zhvillojë takime partitë opozitare. Burimi: https://klankosova.tv/

Arrestohet një kosovar në Serbi

Autoritetet kufitare të Serbisë dyshohet se kanë arrestuar të mërkurën një 46 vjeçar nga Kosova. Klan Kosova mëson se i njëjti ishte nisur për në Francë me një linjë autobusësh ku pas kalimit të pikës kufitare Dheu i Bardhë njësitet policore kufitare serbe, e kanë vë në pranga  A.P nga Pozharani. Burime të afërta të

Veseli: Qe 20 vite veç kemi vajtu e nuk kemi ndërmarrë asgjë, Tribunalin nuk ka kush që e ndalë

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, duke folur për krijimin e Komisionit Shtetëror për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb në Kosovë, ka thënë se gjithçka që bëjnë është për hir të interesit qytetar. Duke replikuar me Shefin e Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, Veseli ka thënë se kaq shumë vite është vajtuar për krimet

Kurti kundërshton ashpër themelimin e Tribunalit kundër Serbisë: S’kemi kohë për të humbur, kjo do të vonojë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, ka folur në seancën që po mbahet për themelimin e Tribunalit Special kundër Serbisë. Kurti ka thënë se ideja e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, për themelim të Tribunalit Ndërkombëtar, do t’i shkojë për shtati Serbisë, për shkak se sic ka thënë ai themelimi i tij do të merr kohë dhe

Ministri Tahiri: Gjykata Speciale as për 40 vjet s’do të mund t’i dëshmojë “krimet e UÇK-së”

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pasur një debat me kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në seancën ku pritet të votohet për formimin e Komisionit Shtetëror për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb në Kosovë. Tahiri i ka thënë Kurtit se është i padrejtë krahasimi i Gjykatës Speciale me Tribunalin Ndërkombëtar për krimet serbe,

Kurti: Ideja e nxituar për Tribunal i jep më shumë kohë Serbisë, le të bëhet gjykimi në mungesë të kriminelëve

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se ideja për Tribunalin Ndërkombëtar është i ngutshëm. “Do të kalojnë shumë vjet deri të themelohet e të nisë funksionimin. Serbia sigurohet që edhe për një dekadë s’do ta gjejë gjë. 4 vjet shkuan për Gjykatën Speciale e për këtë do të shkojnë edhe më shumë. Është

Publikohen listat e fituesve të shkollave në Pejë, Istog, Gjilan, Vushtrri e Klinë

Në kuadër të garës së Kreativitet Kulturor dhe Mendimit Kritik, Zyra e Koordinatorit Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport ka vazhduar publikimin e rezultateve për  nivelin shkollor, në komunat e Republikës së Kosovës. Sipas të dhënave të përpunuara, që vijnë direkt nga shkollat, KNKRS bën shpalljen e rezultateve si në vijim: Komuna e Pejës ka

E akuzoi se nuk ia ka hapur telefonin, komandanti i KFOR-it i përgjigjet Vuçiqit

Autoritetet serbe kane qenë të njoftuara për aksionin në veri të Policisë së Kosovës, kështu deklaroi dje, zëdhënësi i KFOR-it, Vincenso Grasso. Mirëpo, deklaratat e tij i cilësoi si të pavërteta, presidenti serb Aleksandar Vuçiq i cili tha se Serbia nuk ishte e njoftuar për këtë aksion. Ai madje akuzoi komandantin e KFOR se nuk

KFOR i përgjigjet Vuçiqit: Kushdo që lexoi lajme ishte i informuar rreth aksionit të policisë në Veri

Zëdhënësi i KFOR-it Vincenzo Graso, iu është përgjigjur deklaratave të presidentit serb Aleksandar Vuçiq i cili tha se nuk ishin të njoftuar rreth arrestimeve që u zhvilluan nga aksioni policor në Veri. Graso ka thënë se rreth dhjetë ditë më parë në gazetat serbe u publikuan lajme dhe deklarata ku bëheshin të ditura qëllimet për

‘Zbulimi’ i zëvendësministrit: Serbia nuk është e interesuar për stabilitet në Kosovëa

Policia e Kosovës në bashkëpunim me institucionet e tjera të sigurisë me urdhër të Prokurorit kanë zhvilluar ditën e djeshme një aksion në disa qytete të Kosovës ku janë arrestuar 19 zyrtarë policorë. Aksioni i Policisë së Kosovës në komunat veriore ka hasur në rezistencë të armatosur me ç’rast një polic është plagosur dhe disa

Ministria e Bujqësisë hap periudhën e aplikimit për subvencione me fond prej 25 milionë euro

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka hapur nga sot fazën e aplikimit për pagesa direkte/subvencione për disa kultura dhe aktivitete bujqësore. Për sektorët, të cilët do të mbështeten përmes Programit për Pagesa Direkte 2019, kjo ministri ka ndarë një buxhet prej 25 milionë euro dhe afati për aplikim për këtë program fillon nga