Kosovë - Page 526

Thaçi takohet me udhëheqësin e EULEX-it, bisedojnë për vazhdimin e bashkëpunimit

Presidenti Hashim Thaçi ka pritur sot U.D. Shefin e EULEX-it, Bernd Thran, me të cilin bisedoi për vazhdimin e bashkëpunimit në mes të institucioneve të Kosovës dhe EULEX-it. I pari i vendit u shpreh se EULEX-i mbetet i rëndësishëm për Kosovën dhe se ka sjellë përvojë të mirë për institucionet e Kosovës. “Kemi bashkëpunim të

Limaj: Jemi gati për fitore

16:55, 23 Korrik 2019 Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, e ka kaluar pasditen e sotme me aktivistë nga dega e Nismës në Malishevë tek Ujëvara e Mirushës. Limaj thotë se po vërehet mobilizim i jashtëzakonshëm kudo i strukturave të Nismës për fitoret e radhës. Partia të cilën ai e drejton thotë se është më

Investohen 550 mijë euro për gjelbërimin e Gjilanit

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi dhe kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, sot kanë nënshkruar një Memorandum Bashkëpunimi për financimin e projektit “Krijimi i zonave të gjelbra në Gjilan”, në vlerë prej 550 mijë euro. Matoshi tha se komuna e Gjilanit ka trashëguar shumë probleme në fushën e mjedisit andaj sipas tij përmes

Kuvendi i Kosovës hap dyert për bashkatdhetarët

15:54, 23 Korrik 2019 Të mërkurën dhe të enjten, më 24 dhe 25 korrik 2019, Kuvendi i Republikës së Kosovës organizon aktivitetin tradicional, “Bashkatdhetarët në Kuvend” dhe hap dyert për të gjithë bashkatdhetarët, njofton Klan Kosova. ”Të gjithë bashkatdhetarët të cilët dëshirojnë ta vizitojnë Kuvendin e Kosovës dhe të takohen me deputetë, janë të mirëpritur

Ujësjellësi Prishtina: Paguani rregullisht faturat e ujit dhe mos e keqpërdorni ujin e pijshëm

Bordi i Drejtorëve të Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit ”Prishtina” sh.a. në përbërje të Betim Berisha / kryesues dhe Bajram Jashari /anëtarë, së bashku me Kryeshefin Ekzekutiv të kompanisë Ilir Abdullahu, zëvendëskryeshefin Kujtim Xhelili dhe zyrtarin kryesor financiar Sokol Duraku, gjatë ditës së sotme zgjodhën të vizitojnë Fabrikën e Trajtimit të Ujit në Shkabaj. Drejtorët e

Haradinaj rrugës për në Hagë uron kryeministrin britanik, Borsis Johnson

Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj është nisur nga aeroporti I Prishtinës për në Hagë, pas ftesës së Gjykatës Speciale në cilësinë e të dyshuarit. Por as në këto momente Haradinaj nuk harroi të uroj kryeministrin e sapozgjedhur të Britanisë, Borsis Johnson, njofton Klan Kosova. Nëpërmjet një postimi në Twitter Haradinaj deklaroi se marrëdhënia dypalëshe e

IKD: Qeveria në largim nuk ka legjitimitet të udhëheq procesin e zgjedhjes së noterëve

Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD) reagon ndaj shpalljes së konkursit publik për zgjedhjen e Noterëve të shpallur sot nga Ministria e Drejtësisë (MD). “IKD kupton rëndësinë e përmbylljes së procesit të përzgjedhjes dhe emërimit të noterëve të rinj në tërë territorin e Republikës së Kosovës, drejt përmirësimit të qasjes në drejtësi për qytetarët e

Prishtinë: Gjendet i vdekur një 42 vjeçar në lagjen Dardania

15:00, 23 Korrik 2019 Një person është gjetur sot i vdekur brenda banesës së tij në lagjen Dardani në Prishtinë. Lajmin për klankosova.tv  e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë për rajonin e Prishtinës, Bajram Krasniqi. “Me datë 23.07.2019 rreth ores 10:50h, Prishtine (L.Dardania) në banesen e tij nga familjarët është gjetur i vdekur personi F.G.,1977,

Hahn së shpejti diskuton me Vuçiqin për dialogun

14:43, 23 Korrik 2019 Komisioneri Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë, Johannes Hahn do të zhvillojë  vizitë pune në Beograd më 25 dhe 26 korrik, ku do të diskutojë me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministren, Ana Bërnabiq lidhur me reformat në Serbi dhe situatën në rajon. Kështu i është thënë Tanjugut nga Komisioni Evropian. Eurokomisioneri

Thaçi takohet me Suokko: UNDP do të vazhdojë të përkrahë Kosovën

12:59, 23 Korrik 2019 Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim njoftues përfaqësuesen e Programit për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara në Kosovë “UNDP”, Maria Suokko, duke i uruar mirëseardhje dhe suksese në punë. Presidenti Thaçi ka theksuar se UNDP në dy dekadat e fundit ka mbështetur Kosovën në shumë

Gratë ekspozojnë artizanalet në Prishtinë

12:40, 23 Korrik 2019 Sot sheshi “Adem Jashari” në kryeqytet u mbushë plotë me artizanale, kjo pasi u hap Panairi i Artizanaleve dhe Trashëgimisë Kulturore, i cili ka për qëllim, fuqizimin e nivelit të balancës gjinore dhe rinore përmes inkurajimit të involvimit të grave dhe të rinjve në prezantimin e vlerave kulturore, tradicionale e nacionale. “Ka

LAJMI I FUNDIT: Shtyhet fluturimi i Haradinjat për në Hagë

Fluturimi i Kryeministrit në dorëheqje Ramush Haradinjat për në Hagë, është shtyrë për disa orë, njofton Klan Kosova. “Ju njoftojmë se fluturimi me të cilin ka pasur të udhëtojë Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj për në Hagë, është shtyrë për disa orë, për shkak të vonesave të kompanisë së fluturimeve “Austrian

LAJMI I FUNDIT: Ramush Haradinaj niset për në Hagë

Kryeministri i dorëhequr Ramush Haradinaj postoi në Facebook një status pak para nisjes drejt Hagës. “Sot, si Ramush Haradinaj, qytetar i Republikës së Kosovës, i përgjigjem ftesës për intervistim nga Dhomat e Posaçme në Hagë”, shkroi ai. Haradinaj tha se me nder ka mbrojtur të drejtën tonë, dje, sot dhe do ta mbrojë gjithmonë. “Kosova

Grabitet pompa e derivateve – vidhen 435 euro

Në fshatin Fshaj të Gjakovës është raportuar për një grabitje të armatosur në një pompë derivatesh. Viktima mashkull K/Shqiptar derisa ka a në punë kanë shkuar dy persona të dyshuar dhe nën kërcenim të armëve duke e rrahur viktimën kanë arritur që të marrin rreth 435 (katërqind e tridhjetë e pesë) € dhe më pas

Prishtinë: I kërkuan para kinse e ka lënë një femër shtatzënë, arrestohen dy persona

Policia ka arrestuar në Prishtinë dy të dyshuar K/Shqiptarë një mashkull dhe një femër, për veprën penale “Detyrim”. Të njëjtit në bashkëpunim kanë detyruar viktimën mashkull K/Shqiptar që t’ua japë 680 euro (gjashtëqind e tetëdhjetë) nën pretekstin se e dyshuara e lartcekur ishte shtatzënë, pasi që viktima ishte në lidhje me të, njofton Klan Kosova.

Falsifikon dokumentin e sigurimit kufitar – arrestohet maqedonasja

11:14, 23 Korrik 2019 Policia Kufitare ka arrestuar një femër gjatë ditës së djeshme në Han të Elezit, shtetasja e Maqedonisë Veriore dyshohet se ka falsifikuar dokumentin e sigurimit kufitar. Me vendim të prokurorit dokumenti është konfiskuar për ekzaminim, njofton Klan Kosova. Ndërsa e dyshuara është liruar dhe rasti shkon në procedurë të rregullt. Burimi:

Pesë të arrestuar lidhur me plagosjen e dy personave mbrëmë në Lipjan

Pesë persona janë arrestuar mbrëmjen e së hënës në Lipjan, lidhur me rastin e dy personave të plagosur pas të shtënave me armë zjarri. Këtë e ka konfirmuar për medial.mk, zëdhëhënsi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha ndërsa shton se është konfiskuar edhe një armë zjarri dhe të dyshuarit janë dërguar në mbajtje për procedura

Bytyqi: Jemi duke analizuar vendimin e KShC-së, universitetet do t’i mbështesim

Këshilli Shtetëror për Cilësi (KShC), ditë më parë mori vendim që të mos i akreditojë tri universitete publike. Ky vendim nuk u mirëprit nga kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, por as nga Ministria e Arsimit. Ministri Shyqiri Bytyqi, në një intervistë për EkonomiaOnline, thotë se javën e kaluar kanë pranuar një raport nga ekspertë të

Drecun: Dorëheqja e Haradinajt është një lojë e vjetër

10:08, 23 Korrik 2019 Kryetari i të ashtuquajturit Komision Parlamentar për Kosovën, Milovan Drecun, thotë se dorëheqja e Ramush Haradinajt, për shkak të ftesës nga Gjykata Speciale, është një lojë e vjetër që i solli rezultate në dy raste kur u gjykua në Gjykatën Penale Ndërkombëtare për ish- Jugosllavinë. Ai theksoi se në atë kohë,”Haradinaj