Kosovë - Page 493

Ngjarjet e datës 11 maj 2019

– Mbahet Gara Nacionale e Diturisë për të gjithë nxënësit dhe shkollat e Komunës së Gjilanit ku do të jetë i pranishëm në hapje edhe kryetari Lutfi Haziri dhe drejtori i Arsimit, Nazim Gagica. (Shkolla “Selami Hallaqi”, ora 10:00)– Nën kryesimin e kryetarit Mustafa, mbahet mbledhja e Këshillit të Përgjithshëm të Lidhjës Demokratike e Kosovës.

12 Vr.as.je për 4 muaj në Kosovë

Vetëm në pesë muaj janë shënuar 12 vrasje në vend, 9 prej tyre të rënda. Sfidë mbetet edhe armëmbajtja pa leje Më 1 janar 2019, u shënua vrasja e parë në vend. Ishte rasti në një familje nga komuna e Gjilanit. Dyshohet se burri kishte vrarë aksidentalisht gruan e tij, përderisa ishte duke festuar me

“Unë vi në Gjakovë, le t’më vret ai mu” – flet serbi për të cilin Nystrete Kumnova tha se ia vrau djalin

Vuk Mirkoviq, i akuzuar nga familjet gjakovare, Ferizi dhe Kumnova, për krime ndaj familjarëve të tyre gjatë luftës në Kosovë, i ka hedhur poshtë këto akuza, duke insistuar se të gjithë gjakovarët e njohin për vepra të mira. “Po flas për mua dhe familjen time, unë kam pasur probleme në Gjakovë jo prej shqiptarëve po

Ka filluar zbrazja e palestrës “Mizahir Ima” ndeshja vazhdon pa shikues

Pas incidentit të ndodhur pak më parë në ndeshjen e katërt finale të Superligës së Kosovës në basketboll ndërmjet Rahovecit dhe Prishtinës, kur disa shikues hynë në parket, gjyqtarët ndeshjes Daut Mahmeti, Dardan Maxhuni dhe Elldin Uglari kanë kërkuar që të zbrazet palestra. Ndeshja do të vazhdojë të zhvillohet pa praninë e shikuesve. Ndër të

Gara e “ngutshme” e diturisë i zuri shumicën në befasi – disa shkolla s’i kanë pranuar ende testet

Nivelin e dijes së nxënë nga shtatori deri në muajin prill, mbi 300 mijë nxënës do ta testojnë këtë të shtunë. Por, mesditën e së premtes, në shkollën “Ibrahim Rugova” të Podujevës, ende ishin në pritje të testeve, raporton KTV. Hasan Lepaja, Drejtor i Sh.f. “Ibrahim Rugova”, shpreh brengën se shkaku i njoftimit të vonshëm,

Supremja kritikon Apelin pse e liroi Emin Beqirin, thotë se kishte prova për ta gjykuar për korrupsion

Ish-drejtori i Krimeve Ekonomike në Policinë e Kosovës, Emin Beqiri, është liruar jashtëligjshëm nga akuzat për korrupsion. Aktgjykimi i Gjykatës Supreme të cilin e ka siguruar Koha Ditore ka gjetur shkelje të Gjykatës së Apelit të cilët jashtëligjshëm e kanë favorizuar Beqirin që të mos gjykohet fare për korrupsion edhe pse sipas Supremes në dispozicion

Ndikimi rus për Ballkanin jashtë BE-së

Rusia në vitet e fundit ka punuar shumë për të kthyer apo për të rritur ndikimin në Evropë, në përgjithësi dhe po ashtu edhe në Ballkanin Perëndimor, përfshirë edhe Kosovën, vlerësojnë njohësit e fushës së diplomacisë. Ish-zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Valon Murtezaj, profesor i Diplomacisë në Universitetin ISG (Shkolla Ndërkombëtare e Biznesit) në Paris,

I shumëkërkuari Kastriot Shala, dërgohet në burgun e Sigurisë së Lartë!

Në orët e pasdites së sotme personi i shumëkërkuar, Kastriot Shala është dërguar në burgun e Sigurisë së Lartë. Indeksonline raportoi ekskluzivisht për këtë rast që ndodhi në dalje të Prishtinës. Bashkë me Shalën, në vuajtje janë dërguar edhe Kastriot Shala, Arbnora Bunjaku, Etnik Mustafa dhe Rinor Demi. Vlen të theksohet se Kastriot Shala dyshohet

Këshilli i Prindërve të Kosovës e mbështet Garën e Diturisë

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, i shoqëruar nga zëvendësministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ka pritur sot në takim Kryetarin e Këshillit të Prindërve të Kosovës, Imret Reshiti, me të cilin ka biseduar për Garën e Diturisë e cila do të mbahet nesër. Koordinatori Hoti,

Deliu-Kodra: Anëtarët e PSD-së s’e kanë ndjeshmërinë e njëjtë sikur kur ishin në VV

Komisioni Parlamentar për Integrime Evropiane ka miratuar projektligjin për ndryshimin e ligjit për financimin e subjekteve politike. Gjatë shqyrtimit të këtij projektligji ka pasur mendime pro dhe kundër ku dy partitë opozitare, LDK ka votuar kundër këtij projektligji dhe Vetëvendosje ka lëshuar mbledhjen. Fillimisht anëtarja e këtij Komisioni Fatmire Kollçaku nga VV duke kundërshtuar projektligjin

Shefqet Krasniqi: KMDLNJ duhet të udhëzohet në rrugën e Zotit

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive së Njeriut ka bërë kërkesë për ndalimin e përdorimit të burkas me ligj në Republikën e Kosovës. Rreth kësaj çështje është deklaruar edhe Hoxha Shefqet Krasniqi. Imami i xhamisë së madhe në Prishtinë në një intervistë dhënë mbrëmë në Televizionin Dukagjini, ka thënë se Këshilli për Mbrotjen

Haxhiu: Prokuroria nuk guxon të veprojë kundër pushtetit

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, ka kujtuar se dje u bënë 2 javë prej momentit kur Glauk Konjufca e Albin Kurti dorëzuan kallëzimin penal kundër Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit. Kujtojmë se Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, dhe shefi i Grupit Parlamentar të kësaj partie Glauk Konjufca, kanë dorëzuar në Prokurorinë Themelore një kallëzim

KQZ-ja në pritje të aplikimeve të vëzhguesve, afati përfundon të dielën

KQZ-ja vazhdon të jetë në pritje të aplikimeve të vëzhguesve për zgjedhjet në veri. Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi, në një deklaratë për Koha.net thotë se afati i fundit për aplikim është më 12 maj, të dielën. “Vëzhgimi i zgjedhjeve është thelbësor pasi do të ndikonte në rritjen e besueshmërinë e qytetarëve

VV: PDK me asnjë komisioner shqiptar në Leposaviq

Valdrin Ahmeti, sekretar organizativ i Qendrës së Prishtinës në Vetëvendosje thotë se PDK-ja nuk ka asnjë komisioner shqiptar në zgjedhjet në Leposaviq. Ai i është kundërpërgjigjur këshilltarit të Kadri Veselit, Blerand Stavileci për akuzat që ky i fundit i ka bërë ndaj Vetëvendosjes se “po i shërbejnë Serbisë e Rusisë”. “Shpesh herë kemi dëgjuar ta

Thaçi: Armiqësimi i shqiptarëve po na vret më shumë se plumbat e Serbisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë në “Opinion” ka folur edhe për përçarjet e spektrit politik shqiptar në Kosovë dhe Shqipëri. Thaçi ka thënë se nuk duhet që fushatat elektorale të niveleve lokale apo kombëtare të barten në nivel të patriotizmit të rrejshëm dhe jopatriotizmit.  “Është krijuar një rrethanë, se tash duhet dështimet

Për tre muaj Qeveria shpenzoi afro 2 milionë euro nga Fondi i rezervës shtetërore

Afro dy milionë euro nga Fondi i rezervave shtetërore janë shpenzuar vetëm gjatë tre muajve të parë të këtij viti. Për 18 vendime të nxjerra nga Qeveria e Kosovës ,për mbështetje financiare kryesisht për manifestime dhe organizime të tjera, është shpenzuar 40 për qind e buxhetit të ndarë për Fondin e rezervës, i cili ka

Ngjarjet e datës 10 maj 2019

– Ministria e Punëve të Brendshme në bashkëpunim UNDP do të mbajë tryezë të rrumbullakët mbi kontrollin e Armëve të Vogla dhe të Lehta dhe reduktimin e armëve të paligjshme në Kosovë. (Ndërtesa e Ministrisë se Punëve të Brendshme, salla P02, ora 10:00) – Universiteti i Prishtinës, së bashku me Kolegjin Ndërkombëtar të Biznesit në