Category archive

Kosovë - page 340

Posted on në kategorine Kosovë

Ish-presidenti i Rumanisë: Gjermania ushtron presion për të njohur Kosovën

Ish-Presidenti i Rumanisë, Trajan Basesku deklaroi së Bukureshti është nën trysninë e Gjermanisë për të njohur pavarësinë e Kosovës. Në një deklaratë për televizionin rumun B1, Basesku tha se Gjermania po ushtron trysni ndaj pesë shteteve anëtare të Bashkimit Evropian që nuk kanë njohur pavarësinë e Kosovës që sa më shpejtë ta bëjnë këtë. Bëhet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Haradinaj merr pjesë në akademinë përkujtimore

Në shënimin e 19 vjetorit të masakrës së Studimes Në shënimin e 19 vjetorit të masakrës së Studimes Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj do të marrë pjesë në Akademinë Përkujtimore, në 19-vjetorin e masakrës në fshatin Studime të Komunës së Vushtrrisë. Akademia mbahet sot duke filluar nga ora 12:00 në varrezat e martirëve në fshatin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Tri ditë kërkime, ende asnjë gjurmë për policët e zhdukur në Kosovë

Asnjë gjurmë nga policët e zhdukur në Kosovë. Aksidenti që ndodhi të shtunën rreth orës 20:45. Edhe pas gati 72 orëve asnjë gjurmë nuk është gjetur në lidhje me ta, kurse kërkimet janë duke vazhduar ende. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Ferizajt, Agim Gashi tha për Telegrafin se pavarësisht kërkimeve ende nuk… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Nxehtë, pasdite me erë

Pasdite erë dhe vende-vende stuhi Pasdite erë dhe vende-vende stuhi Sot mbi vendin tonë do të jetë kryesisht mot me diell dhe të ngrohtë. Pasdite dhe në mbrëmje në disa anë të vendit priten stuhi afatshkurtra. Temperatura e mëngjesit nga 11 deri 18 C, kurse më e larta e ditës nga 27 deri 30 C./21Media Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Ngjarjet e datës 2 maj

Ngjarjet që shënojnë ditën e sotme në vend: Ngjarjet që shënojnë ditën e sotme në vend: Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për 19-vjetorin e masakrës në fshatin Studime, të komunës së Vushtrrisë. (Fshati Studime, Vushtrri, ora 12.00) Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica bashkë me Mahir Yagcilar – Ministër i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Bekim Jashari thotë se vetëm shoqëroi kryeministrin në drekën tek Lushtaku

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, përmes një shkrimi në profilin e tij në Facebook u sqarua rreth drekës tek Sami Lushtaku Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, përmes një shkrimi në profilin e tij në Facebook u sqarua rreth drekës tek Sami Lushtaku Jashari tha se e ka shoqëruar kryeministrin Ramush Haradinaj… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

27 tonë mbeturina u mbledhën sot në Gërmi

Sot si çdo vit, u festua festa e 1 majit në parkun e Gërmisë Sot si çdo vit, u festua festa e 1 majit në parkun e Gërmisë Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, tregon se sa bërrllog u mblodh nga festa e 1 majit në Gërmi. “Një numër i madh i qytetarëve ka… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Zhytësi veteran Kasumi:Se besoj se trupat e policëve janë në lum

Zhytësi me përvojë të madhe, Ismail Kasumi, ka deklaruar se ai personalisht nuk beson se trupat e dy policëve të zhdukur ndodhen në lum Zhytësi me përvojë të madhe, Ismail Kasumi, ka deklaruar se ai personalisht nuk beson se trupat e dy policëve të zhdukur ndodhen në lum Kasumi po ashtu deklaroi se për të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Familja Maloku në mungesë shtëpie jetojnë në një lokal afarist

I zoti i shtëpisë mbledh kënaçeve për të siguruar ushqim I zoti i shtëpisë mbledh kënaçeve për të siguruar ushqim Ramiz Maloku nga fshati Halabak i Komunës se Podujevës , duke rrëfyer për mënyrën e vështir te jetesës tregoi se , që nga mosha 13 vejqare është ballafaquar me problemin e banimit. Duke bredhur nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Krerët e shtetit kremtojnë 1 Majin në Drenicë

Fadil Nura nga PDK në Skenderaj për “Zëri.Info”, ka thënë se nikoqir ishte kryetari i PDK-së në Skenderaj Sami Lushtaku, ndejë kjo e cila u bë pikërisht në oborrin e shtëpisë së tij. Nura duke mos zbuluar më shumë tha se takimi është bërë vetëm për qejf! Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Veseli: Italia në krah të Kosovës në rrugën drejt integrimeve euro-atlantike

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim Presidenten e Senatit të Italisë, Maria Elisabetta Alberti Casellati Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim Presidenten e Senatit të Italisë, Maria Elisabetta Alberti Casellati Të dy biseduan për zhvillimet politike, perspektivën evropiane të Kosovës dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Haziri: Dy nga katër propozimet e shoqërisë civile janë përfshirë në bashkëqeverisje

Haziri ka thënë se nga katër propozimet organizatave joqeveritare, dy prej tyre janë përfshirë në sektorë të mëdhenj Haziri ka thënë se nga katër propozimet organizatave joqeveritare, dy prej tyre janë përfshirë në sektorë të mëdhenj Pas reagimit të disa organizatave joqeveritare të Gjilanit, për kinse mos përfshirjen e shoqërisë civile në emërimet e larta,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Ymeri: Një gjë është e qartë, do të kemi të ardhme politike

Visar Ymeri dhe Dukagjin Gorani kanë shpalosur partinë më të re në Kosovë Visar Ymeri dhe Dukagjin Gorani kanë shpalosur partinë më të re në Kosovë Grupi i Deputetëve të Pavarur (GDP), në një konferencë për media kanë shpalosur deklaratën e tyre të parimeve. Në deklaratën e parimeve thuhet se qëllimi parësor i tyre është… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Deputeti i Vetëvendosjes zhytet në Lepenc për të kërkuar dy policët

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, është zhytur në Ibër Lepenc për t’i ardhur në ndihmë njësive të kërkimit rreth zhdukjes së trupave të dy policëve nga aksidenti i së shtunës. Express ka siguruar fotografi ku shihet Liburn Aliu i zhytur në ujë së bashku me persona të tjerë.Më herët, Express raportoi se 170 persona,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Limaj: Qytetarët e Kosovës njihen si popull punëtorë

Limaj uron 1 Majin Limaj uron 1 Majin Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, me anë të një postimi në Facebook u ka uruar të gjithë punëtorëve Ditën Ndërkombëtare të Punës. Limaj tha se është obligim i institucioneve që t’u krijohen kushte ku punëtorët të kenë të drejta të garantuara, ku siguria dhe shëndeti në punë të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Kërkohet rritja e pagës minimale

Protesta e BSPK-së Protesta e BSPK-së Ka përfunduar protesta e organizuar nga Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës. Kryetari i BSPK-së Avni Ajdini ka thënë se sot po protestohet për t’i dërguar mesazh Qeverisë që të zbatohet Ligji i Punës, të ngritet paga minimale, të ngritet siguria në punë dhe të respektohet Kontrata Kolektive.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Sulmohet me armë derisa ishte në veturë

Është gjetur dhe konfiskuar një gëzhojë kalibër i panjohur Është gjetur dhe konfiskuar një gëzhojë kalibër i panjohur Policia e Kosovës ka njoftuar se një person nga Prishtina ka raportuar në Polici se derisa ishte në veturën e tij, është sulmuar nga dy persona të dyshuar meshkuj të cilët kanë ardhur me një veturë, targa të panjohura.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Vetëvendosje: Shteti u ka shpallur luftë punëtorëve

Aksion simbolik për 1 Maj Aksion simbolik për 1 Maj Lëvizja Vetëvendosje përmes një aksioni simbolik në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, ka paraqitur kushtet e vështira, që sipas tyre e karakterizojnë jetën e punëtorëve në vend. Me një baner ku figuron paga prej 5 mijë e 213 euro e drejtorit të Trustit Pensional, kjo parti… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Posta e Kosovës kap sinjale telefonike nga njëri prej policëve të zhdukur

KOSOVE-Njësia për kërkim shpëtim e Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë filluar kërkimet në terrenin malor për të kërkuar telefonin e njërit prej policëve të zhdukur nga aksidenti i së shtunës. Kërkimet kanë nisur pasi kanë marr informacione nga Posta e Kosovës se në këtë zonë malore ka sinjale telefonike, njofton Klan Kosova. Kërkimet tashmë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Filluan negociatat për kufirin detar Shqipëri-Greqi

Takimi i radhës në Athinë Takimi i radhës në Athinë Në Tiranë dje kanë filluar negociatat në nivel teknik mes Shqipërisë dhe Greqisë për kufirin detar mes dy vendeve. Bisedimet mes dy delegacioneve u zhvilluan në ambientet e Ministrisë se Jashtme dhe zgjatën rreth 8 orë. Të dyja palët ishin të përfaqësuara me ekspertë të fushave të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Sot edhe protestohet

Protesta do të filloj në orën 11:0 Protesta do të filloj në orën 11:0 Bashkimi i Sindikatave të Punëtorëve të Kosovës do të mbajë sot një protestë duke kërkuar nga institucionet e Kosovës një varg kërkesash që duhet t’i zbatojnë për punëtorët. “Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës u bënë thirrje të gjithë atyre… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Në pritje të delegacionit të BE, këta janë hapat për liberalizimin e vizave të Kosovës

Gjatë kësaj jave pritet që në Kosovë të vijë një delegacion i Bashkimit Evropian, i cili do të mbledhë të dhëna nga institucionet e Kosovës lidhur me atë se sa është punuar në përmbushjen e kriterit të fundit për heqjen e vizave. Kështu ka njoftuar për gazetën “Zëri” ministrja e Integrimit Evropian Dhurata Hoxha, e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Me diell , deri në 30 gradë

Moti në Kosovë sot do të jetë kryesisht me diell dhe i ngrohtë, ndërsa pasdite dhe në mbrëmje në zonat malore, me shira të mundshme afatshkurtra. Moti në Kosovë sot do të jetë kryesisht me diell dhe i ngrohtë, ndërsa pasdite dhe në mbrëmje në zonat malore, me shira të mundshme afatshkurtra. Temperaturat e mëngjesit… Vazhdo të lexosh

Shko lartë