Category archive

Kosovë - page 304

Posted on në kategorine Kosovë

QKRMT vlerëson se Policia përdori dhunë ndaj aktivistëve të SKV-së

Qendra Kosovare për rehabilitimin e të mbijetuarve të Torturës (QKRMT) ka vizituar dhe intervistuar studentët e arrestuar nga Policia e Kosovës gjatë aksionit në Parkun e Qytetit në Prishtinë para dy ditësh. Sipas kësaj qendre, aktivistët e organizatës studentore “Studim Kritikë Veprim” (SKV), kanë përjetuar dhunë fizike, ofendime, e kërcënime nga Policia e Kosovës. “QKRMT… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Trump: Misioni në Siri u realizua

Sulmet ajrore në Siri presidenti amerikan, Donald Trump po i cilëson të realizuara në mënyrë të përkryer. Për herë të parë pas përfundimit të bombardimeve, presidenti Trump ka shkruar në Tëitter duke përgëzuar edhe Britaninë e Francën. “Një sulm i realizuar në mënyrë të përkyrer mrëmë. Faleminderit Francës dhe Mbretërisë së Bashkuar për fuqinë e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Ismaili: Lutemi që Siria ta ketë fatin e Kosovës, t’i jepet shansi për të jetuar në paqe

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili ka mbështetur nismën ushtarake të SHBA-së, Britanisë dhe Francës në Siri. Ai thotë se ka gjithmonë shpresë që një vend i shkatërruar të kthehet në një vend ku mbizotëron paqja dhe rifillon jeta. Statusi i tij i plotë: Pamjet që vijnë nga Siria na rikujtojnë Kosovën në flakë dhe ndihmën… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

QKUK për një muaj përfiton rreth 26 mijë euro nga pagesat digjitale

Vendosja e laurave digjitale në hyrje-dalje i ka sjellë përfitime të mëdha Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ku brenda një dite pune faturohen të hyra nga 1 mijë deri në 1.100 euro, kurse, brenda muajit shifrat arrijnë nga 25 mijë deri në 26 mijë euro. Por krahas këtyre përfitimeve të mëdha ky institucion nuk po… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Gjashtë pyetjet bazike për luftën në Siri

Lufta siriane ka qenë një katastrofë që është zhvilluar ngadalë, e ka përfshirë pothuajse tërë botën. Më poshtë është një analizë e Washington Post, se si filloi, pse u bë aq e komplikuar dhe çfarë mund të ndodhë më pas. Si filloi lufta në Siri? Në mars 2011, protesta paqësore shpërthyen në të gjithë vendin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Pesë gjërat që duhet t’i dini për sulmet ajrore në Siri

SHBA, Britania e Madhe dhe Franca kanë nisur një hakmarrje siç e cilësuan ata, pas përdorimit të armëve kimike nga Bashar al-Assad. Sulmet nisën në orët e para të mëngjesit në ditën e shtunë, dhe njoftimi u dha nga presidenti amerikan, Donald Trump. Njësitët e mbrojtjes të Sirisë raportohet se kanë rrëzuar disa prej raketave,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Panairi i produkteve rinore në Ferizaj

Qendra Rinore në Ferizaj, në kuadër të projektit “Të rinjtë aktiv dhe të fuqishëm”, sot organizon panairin e produkteve rinore, një ngjarje kjo inovative në këtë qytet. Në këtë panair, i cili mbështetet nga GIZ – YES Programi “Rinia, Punësimi dhe Aftësimi Profesional”, të rinjtë e grup moshës 15-35 vjeç do kenë mundësinë që të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Thaçi në krahë të SHBA-së, Britanisë dhe Francës për sulmet ajrore në Siri

Thaçi në krahë të SHBA-së, Britanisë dhe Francës për sulmet ajrore në Siri Për bombardimet në Siri, ka reaguar edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. I pari i shtetit në një postim në rrjetin social facebook ka shkruar se i jep mbështetje bombardimeve kunëdr regjimit të Assadit. “Republika e Kosovës mbështet fuqishëm vendimin e Shteteve… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Kryeministri Haradinaj i jep përkrahje sulmeve ajrore në Siri

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në rrjetin social facebook i ka dhënë përkrahje sulmeve ajrore në Siri. Ai ka shkruar se sulmet me armë kimike ndaj civilëve janë të pafalshme. “Kosova i qëndron në krah intervenimit të aleatëve euroatlantik për ta ndalur regjimin e Asadit në Siri. Sulmet me armë kimike ndaj civilëve të pafajshëm… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Java e ardhshme nis me shi

Sot është dita e parë e fundjavës e meteorologët thonë se para nesh gjendet një ditë me mot kryesisht të kthjellët. Në orët e pasdites mund të ketë vranësira kalimtare, kurse temperaturat do të lëvizin në mes 12 e 24 gradë Celsius. Nesër pritet të ketë më shumë vranësira të cilat më të theksuara do… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Krejt çka dihet deri më tani për bombardimet në Siri

Forcat amerikane, britanike dhe franceze kanë sulmuar Sirinë të shtunën pas mesnatës, si përgjigje për përdorimin e armëve kimike që la të rarë dhjetëra njerëz javën e kaluar. Kjo ndërhyje është kundër regjimit të presidentit sirian, Bashar al-Assad. Presidenti amerikan, Donald Trump ka njoftuar veprimin ushtarak nga Shtëpia e Bardhë. Kurse kryeministrja britanike, Theresa May… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Inspektorët Tatimorë priten me kallashnikovë në Veri

Inspektorët tatimorë gjatë aksionit të tyre për të bastisur katër lokacione të dyshimta ku biznese fiktive nga komunat veriore të vendit dyshohet se kanë lëshuar fatura fiktive për bizneset ne brendi të Kosovës priten me krismat e kallashnikovit. Por, siç transmetoi emisioni “Drejtësia në Kosovë”, njësitë speciale të Policisë së Kosovës nga Zubin Potoku, sigurojnë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

SHBA, Britania e Madhe dhe Franca nisin bombardimet në Siri

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se ka urdhëruar sulme precize ushtarake kundër Sirisë, në bashkëpunim me Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën. Operacioni është në përgjigje të sulmit të dyshuar kimik, që ka ndodhur javën e kaluar në qytetin sirian, Duma. Në fjalimin drejtuar kombit, të premten vonë, Trump tha se “masakra e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

“Shikoni Sirinë, atje gjeni të gjitha shkaqet që kanë çuar në luftërat botërore të mëhershme”

“Shikoni Sirinë, atje gjeni të gjitha shkaqet që kanë çuar në luftërat botërore të mëhershme” Është e vështirë të besosh se udhëheqësit e perëndimin po e lënë këtë përshkallëzim. A nuk kemi mësuar asgjë nga e kaluara? Çfarë jemi duke bërë? Nuk është dëgjuar asnjë ekspert i vetëm të flet për Sirinë duke thënë se… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Serbia e pengoi Kosovën që ta kryesoi Komisionin për Ekonomi

Delegacioni i Përhershëm i Kuvendit të Republikës së Kosovës, mori pjesë në takimet e Komisioneve të Përgjithshme të Asamblesë Parlamentare të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore, që po mbahen në Slloveni. Kuvendi i Republikës së Kosovës gjatë këtyre takimeve u përfaqësua nga deputetët: Zenun Pajaziti, Komisioni i Përhershëm Qendror, Glauk Konjufca, Komisioni i Përgjithshëm… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Delegacioni i Kuvendit në takimet e Komisioneve të Përgjithshme të AP

Delegacioni i Përhershëm i Kuvendit të Republikës së Kosovës, mori pjesë takimet e Komisioneve të Përgjithshme të Asamblesë Parlamentare të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore, që po mbahen në Slloveni. Kuvendi i Republikës së Kosovës gjatë këtyre takimeve u përfaqësua nga deputetët: Zenun Pajaziti – Komisioni i Përhershëm Qendror, Glauk Konjufca – Komisioni i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Kosova me masa më të ashpra kundër korrupsionit

Qeveria e Kosovës miratoi të premten plotësimet dhe ndryshimet e Kodit Penal në përpjekje për siç u tha forcimin e institucioneve në luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar. Autoritetet thanë se me kodin e ri janë ashpërsuar masat për veprat penale dhe ndalimin e ushtrimit të funksionit të zyrtarëve që dënohen për korrupsion. Por,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Ministri Ismaili entuziast se do të zgjidhën të gjitha problemet në shëndetësi

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili ka thënë se reforma institucionale në sektorin e shëndetësisë ka për qellim të përgjithshëm përmirësimin e cilësisë së shërbimeve shëndetësore për qytetarët dhe me kosto sa më efektive. Ai ka thënë se Ministria e Shëndetësisë po e bënë hapin e fundit sa i përket çmimeve të larta ku përmes një… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Thaçi: Sivjet lëvizim pa viza. Asociacioni sipas Kushtetutës

Thaçi: Sivjet lëvizim pa viza. Asociacioni sipas Kushtetutës Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha se votimi i demarkacionit me Malin e Zi nga deputetët e Kuvendit të Kosovës është një sukses i jashtëzakonshëm dhe Kosova ka përmbushur të gjitha kushtet që i ka pasur për liberalizim të vizave. “Tani më Kosova ka implementuar të gjitha… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Alternativa dënon ashpër kërcënimet ndaj Mimoza Kusarit

Alternativa dënon ashpër kërcënimet e drejtuara në adresë të Kryetarës dhe deputetës së Alternativës nga zyrtari i KRU “Gjakova”, post të cilin e mbanë si shpërblim pasi që i njejti është një militant dhe mbëtshtetës publik i Presidentit të vendit. Ndonëse nuk është hera e parë që e para e Alternativës kërcënohet në këtë mënyrë,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Mushkolaj: Veliu e Haziri po sillen sikur të jenë pronarë të LDK-së

Deklarimi i kryetarit të Pejës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Gazmend Muhaxheri, se ai duhet të jetë kandidat për kryeministër nga radhët e kësaj partie, ka bërë që të ‘fortit’ e LDK-së, të reagojnë. Dy nënkryetarët e LDK-së, Agim Veliu e Lutfi Haziri, kanë qenë ata që kanë reaguar pas shprehjes së vullnetit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Përgatituni për fundjavë, ja sa nxehtë do të jetë!

Do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 8-10 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 22-24 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi  veriperëndimit dhe juglindjes me shpejtësi deri 8m/s. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Beqiri: Këtë vit në zgjedhje – ndryshe vazhdohet agonia

Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri, ka deklaruar se Kosova duhet të shkojë në zgjedhje të përgjithshme. “Brenda këtij viti duhet të kemi zgjedhje. Shkuarja në vitin tjetër është vazhdim i agonisë dhe jo produktivitet qeveritar dhe kuvendor, sepse është e qartë që as Kuvendi nuk është funksional”, ka deklaruar Beqiri.… Vazhdo të lexosh

Shko lartë