Category archive

Kosovë - page 304

Posted on në kategorine Kosovë

19 vjet nga rënia e dëshmorit Cen Dugolli

Sot bëhen 19 vjet që nga rënia e dëshmorit të UÇK-së, Cen Dugolli. Dugolli, ishte njëri ndër veprimtarët e parë të rezistencës i cili u vra më 17 gusht të vitit 1998 nga forcat serbe në burg. Ai vdiq nga torturat e shumta që i bënë policët serb por asnjëherë nuk u dorëzua e nuk… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Betohen 35 vullnetarë të Korpusit të Paqes në Kosovë

Ambasadori amerikan Delawie do të udhëheq ceremoninë e betimit të grupit të katërt i përbërë nga 35 vullnetarë të Korpusit të Paqes në Kosovë, bën të ditur njoftimi për media nga Ambasada amerikane në Kosovë. Vullnetarët e Korpusit të Paqes do të shërbejnë në Kosovë për dy vite në kuadër të programit arsimor në gjuhën… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Haradinaj, kandidat i AAK-së për kryetar të Deçanit

Tanimë dihet që deputeti Daut Haradinaj do të jetë kandidatë i AAK-së për kryetar të Deçanit, kurse, deputeti Zafir Berisha do të jetë kandidat i Nismës për Kosovën për kryetar të Prizrenit. Njëri do t’ia lirojë vendin e deputetit një biznesmeni, kurse, tjetri një ish-deputeti. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Çitaku-Daçiqit: UÇK nuk është terroriste

Ambasadorja e Kosovës në Uashington, Vlora Çitaku, ka kërkuar sot përmbylljen e UNMIK-ut në Kosovë, duke thënë se paratë se shpenzuara nga ky mision mund të shpenzohen më mirë dhe se në vend të zvogëlimit, po shihet se buxheti i UNMIK-ut është duke u rritur. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Sulmohet fizikisht shefi i Shërbimit Korrektues

Sot, rreth orës 07:00 të mëngjesit duke dalë nga banesa e tij në Prishtinë, nga persona deri më tash të panjohur është sulmuar brutalisht Ushtruesi i Detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm të Shërbimit Korrektues të Kosovës, Sokol Zogaj, bën të ditur Ministria e Drejtësisë. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Aderime të reja në PDK

Kryetari i degës së PDK-së në Klinë, Sokol Bashota, ka thënë sot se aderimet e reja në këtë parti dëshmojnë se PDK është parti serioze dhe se në zgjedhjet lokale të tetorit do të hyjë e përgatitur për fitore. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Mbahet takimi konsultativ

Me ftesë të kryesuesit të seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës Adem Mikullovci, sot mbahet takimi konsultativ i partive politike të Kosovës me qëllim të gjetjes së zgjidhjes për formimin e institucioneve të vendit. Në këtë takim pjesëmarrjen e tyre e kanë paralajmëruar koalicioni PAN dhe LAA, derisa Lëvizja Vetëvendosje ka bërë me dije se… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Kosova e “harron” dialogun me Serbinë

Moskrijimi i institucioneve të reja të Kosovës edhe pas dy muajve nga zgjedhjet parlamentare, po konsiderohet se i ka shkaktuar vonesa të mëdha Kosovës edhe në dialogun politik me Serbinë, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Vazhdo të lexosh

Shko lartë