Category archive

Kosovë - page 3

Posted on në kategorine Kosovë

Hoti: Shërbimi ushtarak është i obligueshëm në Kosovë

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se Këshilli i Ekspertëve i LDK-së, në punëtorinë dyditore për Programin Qeverisës të LDK-së për qeverinë në ardhje, në fushën e mbrojtjes nacionale, ka vlerësuar që shërbimi ushtarak në Kosovë të jetë i obligueshëm, sipas modelit të vendeve… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

39 kandidatë garojnë për President të Ukrainës, në mesin e tyre katër gra

Në zgjedhjet presidenciale të Ukrainës, do të garojnë për president 39 kandidatë. Zgjedhjet presidenciale në Ukrainë janë planifikuar për 31 mars të 2019-të, ndërsa fushata zgjedhore filloi zyrtarisht më 31 dhjetor të 2018-ës. Regjistrimi i kandidatëve u mbyll më 4 shkurt të këtij viti ndërsa me 9-të u shfaq edhe lista përfundimtare e kandidatëve presidencialë,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

DW: Drejtësia në Kosovë nën kthetrat e politikës

Në raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit (DASh) mbi të Drejtat e Njeriut në botë, Kosova kritikohet për korrupsionin endemik në qeveri, dhunën e kërcënimet ndaj gazetarëve dhe ndikimin e politikës në gjyqësor.Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit mbi të Drejtat e Njeriut në botë, në pjesën për Kosovën gjen një numër jo të vogël… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Për një vit, 400 mijë gjoba për kundërvajtje në trafik

Janë 15 persona që kanë vdekur si pasojë e aksidenteve në trafikun rrugor në Kosovë, vetëm në dy muajt e parë të vitit 2019. Nëse krahasohet me vitin 2018, janë katër veta më shumë që kanë humbur jetën për periudhën e njëjtë kohore.Nga 1 janari i vitit 2017, në aksidente rrugore kanë humbur jetën mbi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

“S’ka arsye për zgjedhje të parakohshme”

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Smajl Latifi, ka vlerësuar se Kosova asnjëherë nuk ka qenë më e fuqishme në aspektin politik sesa që është aktualisht. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka thënë se qeveria është duke funksionuar dhe nuk ka arsye për zgjedhje të parakohshme apo për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Haziri: ShIK-u bashkëpjesëmarrës edhe në demonstratat e Vetëvendosjes

Kryetari i Gjilanit dhe nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se SHIK-u ka ndihmuar Lëvizjen Vetëvendosje në demonstratën masive kundër procesit të Vjenës.Haziri, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini, ka thënë se SHIK-u në vijën e parë ka punuar të bindë zotin Thaçi që të bëhet pjesë e Ekipit të Unitetit,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

ZYRTARE: Lutfi Haziri shpall kandidaturën për kryetar të LDK-së

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka shpallur kandidaturën për kryetar të partisë. Kryetari i Gjilanit këtë e ka bërë të ditur në një debat televiziv. Haziri në Dukagjini ka thënë se pret që të ketë marrëveshje brenda strukturave të LDK-së për kandidat të përbashkët dhe ai tha se aty ka hise. “Por edhe nëse nuk… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Shefi i Delegacionit të BE-së: Vënia e taksës ka qenë akt i njëanshëm

Shefi i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Serbi, Sem Fabrizi, tha të premten se BE-ja është e përkushtuar për vazhdimin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës, por tha se është e domosdoshme që Kosova të heqë taksën e vënë mbi mallrat e importuara nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina.“Vënia e taksës… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Nisin hetimet për punësimet me të njofshëm të fëmijëve, nuseve, kunetëve etj, në Telekomin e Kosovës

Më shumë se 2500 punëtorë ka Telekomi i Kosovës, me gjithë këtë kapital human aty po vazhdojnë të punësohen njerëz të afërt me pushtetin. Janë fëmijë, nuse, kunetë, kunata e të punësuar të tjerë që brenda një kohe të shkurtër janë bërë pjesë e kësaj ndërmarrje publike. Në tërë këtë situatë qytetarët po gjejnë vend… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Vuniqi: Kosova dhe Bavaria do të thellojnë bashkëpunimin ekonomik

Përfshirja e Republikës së Kosovës në instrumentin “Bayern fit for Partnership, organizimi i një Forumi të Biznesit dhe Investimeve në Mynih, ku do të identifikoheshin sektorët me interes të ndërsjellë, aranzhimi i takimeve B2B dhe G2B në Kosovë, vendosja e menjëhershme e kontakteve direkte në mes të Agjencive të Promovimit të Investimeve dhe Odave respektive Ekonomike… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Nga opozita paralajmërohet protestë nëse nuk u miratohen kërkesat për dialog

Përfaqësues të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje kanë dërguar në Gjykatën Kushtetuese Ligjin për dialogun, me arsyetimin se me të është shkelur Kushtetuta. Deputeti Driton Selmanaj ka thënë se Kuvendi e përcakton politikën e jashtme, kurse qeveria e zbaton. “Kompetencat janë shumë të qarta, pushtetet në Kosovë janë të ndara. Asnjë dispozitë kushtetuese… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Hoxhaj: Përgjegjës për vrasjen e Oliver Ivanoviqit është Vuçiqi

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, i është përgjigjur akuzave që kanë ardhur nga përfaqësuesit e institucioneve të Serbisë, se kush është fajtor për vrasjen e politikanit serb nga Kosova, Oliver Ivanoviq.Hoxhaj ka thënë se Serbia është përgjegjëse për vrasjen e politikanit të Kosovës, Oliver Ivanoviq.“Serbia është përgjegjëse për vrasjen e politikanit të Kosovës, Oliver Ivanovic.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Haradinaj kërkon të rritet paga minimale në vend

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka kërkuar që të rritet paga minimale në vend.Ai ka bërë të ditur se ka kërkuar nga Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, që menjëherë të riaktivizoj Këshillin Ekonomik Social, në mënyrë që të filloj diskutimi për pagën minimale në vend”.Ai ka thënë:Unë si Kryeministër dhe Qeveria e vendit, përkrahim… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Presidenti Thaçi ndan dhimbje me familjet e Zelandës së Re

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka dënuar ashpër sulmin që ndodhi në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re, ku humbën jetën rreth 50 persona dhe 20 të tjerë u plagosën. Përmes një postimi në Facebook, Thaçi ka thënë se populli dhe institucionet e Kosovës ndajnë dhimbjen me familjet e viktimave dhe shtetin mik… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Përmes luftës hibride Stefanoviq përpiqet ta tensionojë situatën në veri.

Ish – deputetja e Kuvendit të Kosovës znj.Myzejene Selamani ka deklaruar se ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë Nebojsha Stefanoviq ka për qëllim destabilizimin e rajonit me deklarata të tij që po bën ndaj Kosovës, gjoja se forcat e rendit po hyjnë ne territorin e Serbisë. Sepse dihet botërishte se Beogradi po zhvillon një… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Anton Quni: Ushtria serbe dje është nisur në drejtim të Kosovës, por ka ndërhyrë menjëherë NATO

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Anton Quni ka thënë që gjatë ditës së djeshme disa autoblinda serbe janë nisur në drejtim të Kosovës, mirëpo NATO ka ndërhyrë menjëherë dhe ato janë kthyer mbrapa. “Dje në mëngjes janë nisur disa autoblinda ushtarake në drejtim të Kosovës, mirëpo ka reaguar menjëherë NATO dhe ato janë kthyer mbrapa”,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

LDK’ja do të përfshihej në bisedimet me Serbinë vetëm si udhëheqëse e Qeverisë

Lidhja Demokratike e Kosovës është e gatshme të bëhët pjesë e një qeverie gjithpërfshirëse, me kushtin që ta udhëheqë qeverinë dhe rrjedhimisht edhe dialogun sipas Kushtetutës.Kështu ka deklaruar Besian Mustafa, zëdhënës i LDK-së.Ai ka thënë në RTK 3 se marrëveshjet ndërkombëtare i negocion qeveria.Sipas tij, nëse një parti refuzon të bëhet pjesë e kësaj qeverie,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Thaçi: Çdo kërcënimi të Serbisë do t’i përgjigjemi si një komb – me ushtri dhe polici

Presidenti Hashim Thaçi ka thënë se Kosova do t’i kundërpërgjigjet Serbisë në kërcënimet e saj. “Jam komandant suprem i FSK-së. Kosova do t’i përgjigjet drejtpërdrejt çdo kërcënimi të Serbisë. Do t’i përgjigjet me ushtri dhe polici. Si një komb. Nëse ajo nuk ndalet me retorikën luftënxitëse”, ka thënë Thaçi, njofton Klan Kosova. “Do të jemi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Ahmeti: Nuk e pranojmë njohjen nga Serbia nëse na kërkohet kompromis i dhimbshëm

Bashkëdrejtuesi i Ekipit negociator ka thënë se në dialog nuk do të pranojnë me çdo kusht marrëveshjen me Serbinë.“Nuk është e thënë që do ta pranojmë njohjen nga Serbia në rast se për këtë na kërkohet të bëjmë kompromis të dhimbshëm”, ka thënë Ahmeti.Tutje ai ka thënë se rara pezullimit të taksës, Kosova duhet të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Gruaja që po jeton me tumor në fytyrë tash 40 vite

Një grua e diagnostikuar tash 40 vite me një lloj tumori thotë se nuk i pengon kjo masë, e cili ia ka përfshirë gjysmën e fytyrës. Ky lloj tumori i shkaktuar nga neurofibramatosis – deri tani është i pashërueshëm. Së fundmi tumori ia kishte përfshirë edhe hundën, sytë dhe pjesën e pasme të gojës. Pacientja… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Gërxhaliu për skenën politike: S’mund t’iu takojë lavdia e trimërisë në luftë dhe pafytyrësia në paqe

Safet Gërxhaliu, ekspert i ekonomisë, ka dhënë kritika të shumta për gjendjen aktuale në Kosovë dhe për gjendjen e Telekomit e punësimeve të të afërmve të partive politike në pushtet që kanë ndodhur aty së fundmi.Ai ka thënë në Express Intervistën në KTV se s’mund të kishte asnjë vend ku do të mund të hartohej… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Tahiri: Raporti i DASh shqetësues, me kompetencë të plotë do t’i adresoj të gjeturat e tij

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, pas publikimit të raportit nga Departamenti Amerikan i Shtetit mbi të drejtat e njeriut në Kosovë (2018), ka shprehur edhe njëherë përkushtimin e tij për të adresuar të gjeturat në raport që bien nën kompetencën e Ministrisë së Drejtësisë, si dhe për të ushtruar pozitën e tij politike me qëllim… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

A është e vështirë të fitoni shtetësinë daneze?

Në pyetësorin e publikuar në thelocal.dk të internetit, ata filluan duke pyetur për aspektin më të vështirë të procesit për të fituar shtetësinë daneze. Disa përmendën periudhën e gjatë të procesit si pengesë më të madhe, ndërsa të tjerë theksuan elemente specifike të rregullave. Kam marrë dhe kaluar testin e shtetësisë kur u njoftova se… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

MAShT jep sqarim lidhur me dyshimet e ngritura rreth procesit për tekstet e reja shkollore

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT), është në fazën e vlerësimit të dorëshkrimeve për tekstet e reja shkollore për klasat, 0,1,6,10, proces ky i rëndësisë së veçantë për zhvillimin dhe ngritjen e cilësisë së arsimit parauniversitar. Të vetëdijshëm për rëndësinë dhe kompleksitetin dhe problemet që mund të dalin gjatë këtij procesi, MAShT ka marrë… Vazhdo të lexosh

Shko lartë