Category archive

Kosovë - page 2

Posted on në kategorine Kosovë

Rektori i Universitetit të Pejës: KSHC bëri shkelje procedurale

8:40, 18 Korrik 2019 Fadil Millaku, rektor i Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë, ka vlerësuar se Këshilli Shtetëror i Cilësisë ka bërë shkelje procedurale, mbi bazën e së cilës do të paraqesin edhe ankesë. Millaku në Sytë 7 të Klan Kosovës ka përmendur disa veprime të këtij institucioni, i cili nuk ia akreditoi asnjë program… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Kosova dhe Shqipëria përballë sfidave të mëdha

8:06, 18 Korrik 2019 Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, diplomati Lisen Bashkurti, ka bërë me dije se Kosova dhe Shqipëria gjenden përballë sfidave të mëdha. Ai ka ftuar lidershipin e të dy vendeve të jenë të vëmendshëm ndaj këtyre sidave. Bashkurti ka deklaruar se në veçanti Kosova duhet të ketë kujdes në dialogun me Serbinë. Sipas… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Dhoma e Kongresit Amerikan miraton Rezolutën që paralajmëron Serbinë për vrasjen e vëllezërve Bytyqi

22:49, 17 Korrik 2019 Komiteti i Punëve të Jashtme i Kongresit të SHBA-ve, ka kaluar sot rezolutën 32-të, lidhur me vrasjen në Serbi të tre vëllezërve shqiptaro-amerikanë. Kjo rezolutë e cilësuar si ”H.Con.Res, 32” ka origjinë nga Dhoma e përfaqësuesve të Kongresit Amerikan, dhe hapë rrugë për kalim nga kongresi i plotë, njofton Klan Kosova.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Norvegjezët ia shtojnë integritetin FSK-së (VIDEO)

20:46, 17 Korrik 2019 Për t’i shmangur dyshimet rreth dallavereve në rekrutimin e ushtarëve të rinj në FSK është hartuar një plan integriteti. Përmes tij ky proces parashihet që në ardhëm të bëhet shumë më transparent, njofton Klan Kosova. Kronikë nga Iliri Pireva  Burimi: https://klankosova.tv/ Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Ismajli krenohet me “extra” studentët e mjekësisë (VIDEO)

20:43, 17 Korrik 2019 Për t’i informuar me një lajm të mirë në Fakultetin e Mjekësisë shkoi vetë ministri Uran Ismaili. Ai aty e konfirmoi rritjen e numrit të studentëve që do të regjistrohen në drejtimet mjekësi e përgjithshme dhe infermieri, njofton Klan Kosova. Kronikë nga Dafina Jegeni-Krasniqi  Burimi: https://klankosova.tv/ Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Uzurpohet parcela, e varrosin babain në oborr (VIDEO)

Kontakte info[at]klankosova.tv038 76 76 80 MARKETING Zyra e marketingutYllka.hamiti[at]klankosova.tvLiberta.spahiu[at]klankosova.tvKaltrina.paci[at]klankosova.tvBlenda.berveniku[at]klankosova.tv+383 45 321 456+383 45 321 457+383 43 664 444+383 45 321 410 Webwebmarketing[at]klankosova.tv Burimi: https://klankosova.tv/ Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Ligji i ri i Punës do t’i trajtojë edhe lehonat e papuna

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica, ka thënë se çështja e grave në punë gjatë lehonisë është hequr nga Ligji i Punës për t’u bërë një ligj tjetër i ri që avancon të drejtat e tyre. Ai tha se në këtë drejtim janë vonuar në miratimin e ligjit të ri në Qeveri, njofton… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Veseli në Washington: Kuvendi i Kosovës, institucioni më transparent dhe më i hapuri për publikun

18:55, 17 Korrik 2019 Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Washington, ka folur sot në Forumin e liderëve parlamentarë të organizuar nga Kongresi Amerikan. Në këtë forum, kryeparlamentari Kadri Veseli ka folur për transparencën, llogaridhënien dhe hapjen e Kuvendit të Kosovës për mediat, shoqërinë civile dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Kryeministri Haradinaj: Qeveria nacionale i ka qëndruar afër Komunës së Malishevës në disa tema

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar vizitë pune në Komunën e Malishevës, i pritur nga kryetari i kësaj komune Ragip Begaj, dhe i shoqëruar edhe nga zëvendëskryeministri Fatmir Limaj. Kryeministri Haradinaj, tha me këtë rast se është mirë që janë aty për të diskutuar direkt për tema të ndryshme dhe potencoi faktin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Gjermania do të bëhet me Ambasadë të re në Prishtinë

16:57, 17 Korrik 2019 Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, dhe Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, kanë nënshkruar kontratën për shfrytëzimin e pronës së paluajtshme për ndërtimin e objektit të Ambasadës së Republikës Federale të Gjermanisë në Prishtinë, njofton Komuna e Prishtinës përcjellë Klan Kosova. Ndërtimi i objektit të ri të kësaj… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Kryetarja e Kongresit Amerikan ia konfirmon Veselit përkrahjen për Kosovën në të gjitha proceset

16:27, 17 Korrik 2019 Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë vizitës që po zhvillon në SHBA, ka pasur një takim të veçantë me kryetaren e Kongresit Amerikan, Nancy Pelosi. Në këtë takim, Pelosi i ka konfirmuar kryeparlamentarit përkrahjen e palëkundur amerikane për Kosovën. Ajo u zotua se do të jetë gjithmonë në përkrahje… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Bedri Hamza priti në takim ambasadorin francez në Kosovë Didier Chabert

16:09, 17 Korrik 2019 Ministri i Financave, Bedri Hamza, ka pritur sot ambasadorin e Francës në Kosovë Didier Chabert, më të cilin kanë biseduar për bashkëpunimin ndër institucional, me theks të veçantë në realizimin e projekteve të përbashkëta për qytetarët e Kosovës. Me këtë rast Hamza, falënderoi ambasadorin Didier Chabert për mbështetjen që shteti i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Me “10 Rregullat e Arta të Sigurisë Rrugore” drejt një komunikacioni më të sigurt

15:43, 17 Korrik 2019 Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit, të mërkurën ka bërë  lansimin e fushatës “10 Rregullat e Arta të Sigurisë Rrugore”, vazhdimësi e aktiviteteve të MIT drejt sensibilizimit të pjesëmarrësve në komunikacion për qarkullim të sigurt. Zëvendësministri i MIT-së, Idriz Selimaj, i cili bëri edhe hapjen e kësaj fushate në pikën kufitare në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Gjykata Themelore e Gjilanit për gjashtë muaj ka zgjidhur 7200 lëndë 

14:57, 17 Korrik 2019 Kryetari i Gjykatës Themelore të Gjilanit, Ramiz Azizi, ka shpalosur raportin gjashtëmujor të Gjykatës.  Ai ka thënë se kjo Gjykatë i ka dhënë një prioritet zgjidhjes së lëndëve të korrupsionit, ku gjatë këtyre gjashtë muajve është arritur të zgjidhen 14 lëndë të kësaj natyre, ndërsa kanë mbetur edhe 22 lëndë në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Grabitet arka me para në një pikë të karburanteve

14:41, 17 Korrik 2019 Një pikë e karburanteve në Prizren dje është grabitur nga dy persona të maskuar. Policia bënë të ditur se aty janë grabitur një arkë me para dhe disa pako me cigare. Të dyshuarit janë larguar në drejtim të panjohur ndërsa nuk raportohet për të lënduar, njofton Klan Kosova. Burimi: https://klankosova.tv/ Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Shkon në spital pasi sulmohet fizikisht nga vjehrra

14:09, 17 Korrik 2019 Policia raporton se dje në Lipjan një grua është sulmuar fizikisht nga vjehrra e saj pas një mosmarrëveshje. E njëjta ka pranuar trajtim mjekësor ndërsa në lidhje me rastin është njoftuar prokurori, njofton Klan Kosova. Burimi: https://klankosova.tv/ Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Haradinaj në takim lamtumirës me ambasadorin norvegjez

13:08, 17 Korrik 2019 Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur në takim lamtumirës  ambasadorin norvegjez, Per Strand Sjaastad, i cili po e përmbyll mandatin e tij në Kosovë. Haradinaj e vlerësoi lart kontributin e Per Strand Sjaastad  në Kosovë dhe u shpreh optimist për bashkëpunim në të ardhmen. “Takim lamtumirës me ambasadorin norvegjez, Per Strand Sjaastad.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

PSD: Ndërhyrja e Haradinajt, rrezik për arsimin e lartë në Kosovë

12:43, 17 Korrik 2019 Një vendim i Këshillit Shtetëror të Cilësisë (KShC), ua ka tërhequr akreditimin tre universiteteve; Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë, Universitetit “Ukshin Hoti” dhe Universitetit “Isa Boletini” në Mitrovicë. Partia Socialdemokrate e konsideron vendim të duhur dhe konform Ligjit për Arsim të lartë, i cili specifikon hapat për kualifikimin e një Universiteti… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

75 studentë më shumë në Fakultetin e Mjekësisë, Ismaili thotë se do të jenë në dispozicion të qytetarëve

11:53, 17 Korrik 2019 Ministri i Shëndetësisë (MSh), Uran Ismaili, ka vizituar Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës, transmeton Klan Kosova. Vizita është realizuar me rastin e mbajtjes së provimit pranues për studentët e ri të Fakultetit të Mjekësisë dhe rritjen e numrit të studentëve që do të pranohen në këtë fakultet. Për vitin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Korrigjimi i kufirit me Malin e Zi, Haradinaj takon anëtarët e komisionit

11:40, 17 Korrik 2019 Kryeministri Ramush Haradinaj ka takuar anëtarët e Komisionit Shtetëror për Shënimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit. “U dakorduam për përgatitjet që po bëhen për takim me homologët malazezë për shënimin dhe korrigjimin e kufirit shtetëror me Republikën e Malit të Zi”, ka shkruar Haradinaj pas takimit, njofton Klan Kosova. Deputetët më 21… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Dhurata Hoxha: Zhgënjyese nëse ndërlidhet liberalizimi me vazhdimin e dialogut

10:57, 17 Korrik 2019 Ministrja për Integrime Evropiane në Qeverinë e Kosovës, Dhurata Hoxha, thotë se ndërlidhja e mundshme e procesit të liberalizmit të vizave për Kosovën me dialogun politik me Serbinë, do të ishte zhgënjyese. Ajo thekson se ka tendenca të tilla, përkundër faktit se duhet të pranojmë se ka pasur kërkesa, qoftë për… Vazhdo të lexosh

Shko lartë