Category archive

Kosovë - page 2

Posted on në kategorine Kosovë

Limaj: Ka shpresë për ulje të taksës rrugore Kosovë-Shqipëri (VIDEO)

Zëvendëskryeministri, Fatmir Limaj, ka thënë se sot në takimin e dy grupeve koordinuese për marrëveshjet e arritura Kosovë-Shqipëri, janë ngritur një sërë çështjesh. Sipas tij detyrim i dy ekonomive është që të parapërgatitin tregun, edhe si një treg të përbashkët për të qenë konkurrues me vendet tjera të rajonit. Në Info Magazine të Klan Kosovës,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Braçe: Ne nuk vendosim për Kosovën, por e kemi detyrim të flasim për të

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Shqipërisë, Erion Braçe, ka thënë se Kosova dhe Shqipëria kanë të gjitha resurset ekonomike për të qenë konkurrues në rajon. Ai këtë e ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës, duke folur për takimin e dy grupeve koordinuese të Kosovës dhe Shqipërisë lidhur me marrëveshjet e arritura deri tash dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Berishaj: Konkursi për diplomatë duhet rishqyrtuar

Zëvendëministri i Punëve të Jashtme, Anton Berishaj, ka thënë se konkursi për diplomatë duhet rishqyrtuar apo anuluar. Sipas tij, kjo duhet bërë për shkak të procedurave. Në Express Intervistën në KTV, Berishaj ka komentuar edhe konkurrimin e tre këshilltarëve të ministrit Behgjet Pacolli për shërbim diplomatik. Ai ka thënë se s’duhet të ketë kufizime dhe se… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Ambasadori gjerman: Të mbijetuarat e dhunës seksuale të luftës, të mos keqpërdoren për qëllime partiake

Ambasadori gjerman ka përkrahur fuqishëm protestën e sotme që u mbajt në Prishtinë, në mbështetje të mbijeturave të dhunës seksuale të luftës në Kosovë. Diplomati gjerman tha se askush nuk duhet të provojë të përfitojë politikisht. “Përkrahim fuqishëm mesazhin e protestës së sotme në Prishtinë: Fati i viktimave të luftës, e sidomos të mbijetuarve nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Lëvizja Vetëvendosje, publikon nëntë pikat sipas të cilave duhet të trajtohen krimet e luftës (FOTO)

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ndaj iniciativës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, për themelimin e një Tribunali për krimet serbe në Kosovë. Sipas Vetëvendosjes, krimet e luftës nuk bën të trajtohen me mungesë serioziteti. VV me këtë rast ka bërë publikimin e nëntë pikave me anë të cilave duhen të adresohen krimet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Koordinatori Hoti raporton para Komisionit Parlamentar për Arsim

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, sot ka raportuar para Komisionit Parlamentar për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sport, Inovacion dhe Ndërmarrësi. Koordinatori Hoti fillimisht i njoftoi anëtarët e komisionit për rrjedhën e garës së Kreativitetit Kulturor dhe Mendimit Kritik. “Të gjitha shkollat e Republikës së Kosovës me mbështetjen e fuqishme të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Quint-i: Çështja e frikësimit në veri dhe të tjera mbeten të paadresuara

Në një deklaratë të përbashkët, ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara, thonë se kanë përcjell me vëmendje zgjedhjet e mbajtura me 19 maj 2019 në katër komunat në veri të Kosovës. “Ne shohim se vetë dita e zgjedhjeve duket se ka kaluar në një atmosferë të qetë”, thuhet në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Ambasadat e vendeve të Quint-it: Zgjedhjet e së dielës kaluan në atmosferë të qetë

Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara, kanë lëshuar tash një komunikatë të përbashkët lidhur me procesin e djeshëm zgjedhor në katër komunat veriore. Ata thonë se kanë përcjellë me vëmendje zgjedhjet e mbajtura dhe se e diela e 19 majit ka kaluar në një atmosferë të qetë, transmeton Klan… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Braçe: Po punojmë për të ndërtuar hapësirat ekonomike për qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë

Zëvendëskryeministri i Shqipërisë, Erion Braçe, pas takimit koordinues që u mbajt në Tiranë me Qeverinë e Kosovës, tha se janë duke punuar për krijimin e një hapësire ekonomike që rrit mirëqenien e qytetarëve të dy vendeve. “Për secilën çështje për të cilat jemi marrë vesh më herët e kanë afat të fundit qershorin. Kemi verifikuar… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

KPK dhe GLPS nënshkruan memorandum të bashkëpunimit

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) kanë nënshkruar memorandum të bashkëpunimit. Memorandumi i bashkëpunimit, i nënshkruar nga Kryesuesi i KPK-së, Bahri Hyseni dhe Drejtoresha ekzekutive e GLPS-së, Arbëresha Loxha, ka për qëllim krijimin e bazës së bashkëpunimit në mes të KPK-së dhe GLPS-së për zbatimin e Projektit “Monitorimi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Përfaqësuesit e Listës Serbe të premten takohen me Vuçiqin

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të takohet të premten me përfaqësuesit e Listës Serbe dhe politikanë të tjerë me të cilët do të diskutojë hapat e mëtejshëm. Këtë e ka bërë të ditur drejtori i të ashquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq. “Të gjitha hapat e mëtejshëm do të ndërmirren në marrëveshje me përfaqësuesit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Selamani: Shtrahe me idenë për ndarje të Kosovës

Këshilltarja e MPB – së Myzejene Selmani ka shkruar me një postim në llogarinë e saj në Facebook se me dorëheqje e zëvendëskancelarit të Austrisë  Hajns-Kristian Shtrahe ka rene ideja e ndarjes së Kosovës. Selamani ka shkruar se Shtrahe ka thënë se disa herë ka qenë në Moskë dhe është takuar me këshilltarët e Putinit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

FSK pjesë e ushtrimit “Shqiponja 19’’

Kontingjenti i FSK-së i përbërë prej 37 pjesëtarëve  nga  Batalioni i Dytë i Reagimit të Shpejtë u dislokua dje për në Shqipëri, për t’iu bashkuar ushtrisë shqiptare në ushtrimin në vendkomandë “Shqiponja 19’’. Para pjesëtarëve që do të marrin pjesë në këtë ushtrim, një fjalë rasti e mbajti komandanti i Brigadës për Reagim të Shpejtë,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Selamani: Shtrahe me idenë për ndarje të Kosovë

Këshilltarja e MPB – së Myzejene Selmani ka shkruar me një postim në llogarinë e saj në Facebook se me dorëheqje e zëvendëskancelarit të Austrisë  Hajns-Kristian Shtrahe ka rene ideja e ndarjes së Kosovës. Selamani ka shkruar se Shtrahe ka thënë se disa herë ka qenë në Moskë dhe është takuar me këshilltarët e Putinit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Rexhep Selimi godet ashpër PDK-në: Si mund të bëjnë Tribunal kundër Serbisë, ata që bënë Gjykatë kundër UÇK-së?

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka goditur ashpër PDK-në e Kadri Veselit, pas akuzave që këta të fundit ua bënë Lëvizjes Vetëvendosje, pas lëshimit të seancës së Kuvendit, raporton Gazeta Blic. Selimi, përmes një shkrimi të gjatë të publikuar në rrjete sociale, i ka quajtur hipokritë zyrtarët e PDK-së, së bashku me partnerët e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Marrëdhëniet Shqipëri-Kosovë, qershori afati i fundit për realizimin e marrëveshjeve

Pa Edi Ramën dhe Ramush Haradinajt në krye, ministrat e Qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës nën udhëheqjen e zëvendëskryeministrave Erion Braçe dhe Fatmir Limaj i bën një bilanc marrëveshje të nënshkruara në tetor 2018 në Pejë. Na presin shumë sfida, tha Fatmir Limaj që kërkoi veprime konkrete për të reaguar në kohë. “Ajo çfarë mund… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Zeka i del në mbrojtje Brovinës: Është dashur që t’i kërkohet falje asaj, ajo është personalitet botëror

Sot në seancën e thirrur për formimin e Tribunalit për krimet serbe gjatë luftës në Kosovë, deputeti Zeka ka folur për rastin e fundit lidhur me fotografinë e publikuar në seancën e kaluar, fotografi kjo në të cilën paraqitej një grua duke u dhunuar në prani të familjarëve të saj, për të cilën Brovina zotohej… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Gjuriq thotë se iu ndalua sërish hyrja në Kosovë: Nervoz në Prishtinë

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre serbe për Kosovën, Marko Gjuriq ka thënë se institucionet e Kosovës e penguan atë të vizitojë Leshakun gjatë ditës së sotme ku sipas tij pritej që serbëve t’i dorëzoheshin ndihma. Ai në një konferencë për shtyp se kjo vizitë u njoftua në pajtim me marrëveshjen mbi vizitat e zyrtarëve dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Rexhep Hoti: Krenar që jam koordinator i një prej projekteve më të suksesshme në vend

Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi ka zhvilluar një takim për të diskutuar rreth testit të organizuar në shkollat e Kosovës. Të ftuar në këtë mbledhje kanë qenë ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, dhe koordinatori i testit nacional, Rexhep Hoti, transmeton Klan Kosova. Deputetët kanë shtruar shumë pyetje ndaj koordinatorit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Gjilani firmos marrëveshje me Shell Kosova për përkrahjen e fermerëve

Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka nënshkruar sot memorandum mirëkuptimi me përfaqësuesin e kompanisë Shell Kosova, Hamdi Kelmendi, për përkrahje për fermerët e kësaj komune. Në bazë të këtij memorandumi, Shell Kosova ofron zbritje të çmimit të derivateve të naftës për 5 cent për litër për të gjithë fermerët që janë në regjistrat e Drejtorisë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Veseli thirrje LDK e VV: Kthehuni në Kuvend ta votojmë Tribunalin – ia bëjmë qysh të doni

Kryeparlamentari Kadri Veseli, u ka bërë thirrje LDK’së dhe Vetëvendosjes, të jenë në seancë në momentin kur do të votohet hapi i radhës për Tribunalin Ndërkombëtar për gjenocidin serb në Kosovë. “Inatet tona mbeten të brendshme, Tribunli Ndërkombëtar do të ndodh, duhet të ndodh sa ma shpejt aq ma mirë”, ka thënë Veseli në Kuvend.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Edhe kjo ndodhë në Kosovë: Ministria që drejtohet nga Valdrin Lluka, ia paguan zyrtarit të ministrisë ceremoninë e diplomimit në Londër

Ministria e Zhvillimit Ekonomik, që udhëhiqet nga Valdrin Lluka, i ka kryer gjatë vitit 2018 një favor një zyrtari të ministrisë, i cili ishte në prag të kryerjes së masterit në Londër. Sipas Auditorit të Përgjithshëm, kjo ministri ka aprovuar dhe paguar vlerën 538 euro për ushqim dhe akomodim, në emër të shpenzimeve për udhëtim… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Serbët në Graçanicë protestojnë kundër themelimit të Aleancës për Kosovën (FOTO)

Një grup i serbëve kanë protestuar para Qendrës së Kulturës në Graçanicë kundër themelimit të Aleancës për Kosovën. Me pankarta “Ne jetojmë këtu”, dhe mesazhe të tjera, të tubuarit thanë se ndodhen atje për ta përkrahur presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq si dhe për të kundërshtuar ardhjen e Dragan Gjilas, e cila paralajmërua për sot.… Vazhdo të lexosh

Shko lartë