Kosovë - Page 1070

Pas Veselit, edhe Haradinaj i dorëzohet presionit ndërkombëtar për shfuqizimin e Speciales

Nisma e deputetëve të Kosovës me 22 dhjetor, për rrëzimin e Gjykatës Speciale bëri bujë të madhe mediatike e ndërkombëtare. Ishin ndërkombëtarët të cilët vazhdimisht bënin thirrje karshi deputetëve dhe liderëve të vendit, se zhbërja e Sperciales kishte me pase masa negative për vend. Mirëpo, në fillim kjo gjë as që iu shkonte në vesh

Haradinaj për liberalizimin e vizave: BE’ja le t’i ndëshkojë politikanët, qytetarët s’kanë faj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pranuar se vendi nuk ka bërë sa duhet për ta luftuar korrupsionin – që është një prej kushteve për liberalizimin e vizave për qytetarët kosovarë. Teksa Tim Sebastian, njëri prej gazetarëve më të njohur në botë për intervista të rrepta, në emisionin “Zona e Konfliktit”, i ka kujtuar deklaratën

Masa urgjente për ulje të ndotjes së ajrit në Prishtinë

Zyrtarë të Komunës së Prishtinës janë takuar sot ndaras me ministren e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Albena Reshitaj, si dhe me atë të Punëve të Brendshme Flamur Sefaj, me kërkesa konkrete për hapat që duhet ndërmarrë bashkërisht për të ndikuar kështu në uljen e nivelit të ndotjes së ajrit në Prishtinë, njoftojnë mediat kosovare.