Category archive

Diaspora - page 3

Itali: Akuzohen dy persona për mashtrim me fëmijë shqiptarë

në kategorine Diaspora

E Diel, 24 Shkurt 2019 – 12:30
albinfo.ch

Dy persona janë nën gjykim nga Gjykata e Romës nën akuzën e mashtrimit. Ata shfrytëzonin uljet dhe promocionet që kompanitë ajrore bënin për punonjësit, për të dërguar nga Tirana në Romë rreth 20 fëmijë shqiptarë, duke u kërkuar familjeve të tyre shuma që sillen nga 700 deri në 1000 euro. Kjo gjë ka ndodhur mes viteve 2014 dhe 2016, transmeton Opinion.al.

“Romait.it” shkruan se prindërit shqiptarë i dërgonin fëmijët e tyre në Itali për një jetë më të mirë, ndërsa Bashkia e Romës i ka pritur si fëmijë të braktisur, përcjell albinfo.ch.

Sipas organit të akuzës, fëmijët shkonin në Itali me bileta falas.

Dy të akuzuarit kërkonin ndihmën e Shërbimeve Sociale në Romë për t’u siguruar fëmijëve strehim në shtëpitë sociale, megjithëse ata kishin kujdesin e prindërve në Shqipëri.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Plagos dy rumunë, arrestohet pas një operacioni të madh me helikopterë

në kategorine Diaspora

E Diel, 24 Shkurt 2019 – 10:30
albinfo.ch

Pas një mosmarrëveshje, një shqiptar nga Kosova (42) ka plagosur dy rumunë, njëri është në gjendje të rëndë, derisa tjetri ka pësuar lëndime më të lehta, përcjell albinfo.ch.

Sipas mediave austriake, i dyshuari, Jeton N. është kapur nga Policia pas një kërkimi të madh nga Policia me helikopterë.

Të tre burrat ishin në një kopsht të një shtëpie, ku po jetonte njëri nga dy rumunët, në Amstetten, dhe pas një mosmarrëveshje, 42-vjeçari ka gjuajtur me pistoletë, duke plagosur rëndë një rumun 41-vjeçar, derisa një rumun tjetër 25-vjeçar ka pësuar lëndime më të lehta.

Jetoni ishte arratisur, megjithatë mbi 60 policë, ishin në gjendje që ta arrestonin, me ndihmën edhe të helikopterëve.

Të tre burrat e njihnin njëri tjetri dhe kishin argumentuar për një grua ose për para.

I arratisuri do të intervistohet, ashtu si edhe dy të plagosurit, megjithatë, asnjëherë prej tyre nuk di gjermanisht.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Administrata Tatimore e Suedisë i regjistron kosovarët si shtetas të Serbisë

në kategorine Diaspora

E Shtunë, 23 Shkurt 2019 – 20:00
albinfo.ch

Kosovarët të cilët marrin leje qëndrim në Suedi, për t’u pajisur me numra personal, duhet të regjistrohen në një nga zyrat e Administratës Tatimore (Skatteverket) të këtij shteti.

Mirëpo në vend se ky institucion t’i regjistrojë kosovarët vetëm si shtetas të Kosovës, ata po regjistrohen si shtetas të Serbisë dhe kjo gjë po i shqetëson ata, shkruan Nobelpress, transmeton Klan Kosova.

Ankuesit janë duke u përpjekur që përmes metodave ligjore dhe diplomatike të marrin masa ndaj këtij problemi të cilin ata e quajnë diskriminues, shkruan KK, përcjell Albinfo.ch.

Kujtojmë se Suedia është njëra ndër shtetet që i ka ndihmuar kosovarët gjatë periudhës së luftës si dhe e ka njohur Pavarësinë e Kosovës pas 17 shkurtit të vitit 2008.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Fehmi Fetahu pret në një takim delegacionin e Rrjetit Global të Bizneseve

në kategorine Diaspora

Delegacioni të cilit i printe presidenti i Rrjetit Global të Bizneseve Shqiptare, Nazar Mehmeti, është pritur nga kryetari i nderit të Rrjetit të Zvicrës, afaristi Fehmi Fetahu dhe kryetari aktual Qamil Isufi me bashkëpuntorë.

E Shtunë, 23 Shkurt 2019 – 15:00
albinfo.ch

albinfo.ch

Pas Berlinit dhe Hamburgut një delegacion i Rrjetit Global të Bizneseve të Diasporës Shqiptare janë ndalur në Bernë për tu takuar me Rrjetin e Biznesit në Zvicër, raporton albinfo.ch.

Delegacioni të cilit i printe presidenti i Rrjetit Global, Nazar Mehmeti, është pritur nga kryetari i nderit të Rrjetit të Zvicrës, afaristi Fehmi Fetahu dhe kryetari aktual Qamil Isufi me bashkëpuntorë.

Fetahu është shprehur i kënaqur që po pret në Zvicër kryetarin e rrjetit global, në vendin ku për herë të parë filloi  gjithçka në rrjetëzimin e bizneseve shqiptare për të vazhduar edhe ne vendet tjera ku ka diasporë shqiptare.

“Jam kënaqur që Rrjeti Global i Diasporës është duke funksionuar dhe po ecë përpara me gjithë disa mosmarrëveshjeve me disa rrjete nëpër botë. Ne duhet të tregojmë që jemi të hapur dhe jemi një adresë. Ejani në shtëpinë tuaj.”, tha Fetahu.

Edhe kryetari i Rrjetit të Zvicrës, Qamil Isufi ka thënë se mbështesin Rrjetin Global me kryetarin Nazar Mehmedi duke shpresuar në iniciativat për bashkëpunim me rrjetet tjera nëpër botë.

Nazar Mehmdedi, kryetar i Rrjetit Global të bizneseve shqiptare në funksion të bashkëpunimit dhe bashkimit do të organizojë një takim në fund të muajit prill në Dallas të SHBA-ve.

Mehmdi i cili udhëheq me Rrjetin Global për katër vite ka bërë të ditur se nuk do të marrin pjesë në Samitin e Diasporës që do të mbahet në fund të muajit në Tiranë.

“Zhvillimet e fundit politike na kanë detyruar të mos marrim pjesë këtë herë në Samitin e Diasporës. Nuk është tani koha për një samit të këtillë në Tiranë.”, tha afaristi shqiptar nga Amerika, Nazar Mehmedi duke bërë të ditur nga ana tjetër se bizneset nga Gjermania do të kenë t’i hapur dyert sa herë që dëshirojnë t’i kthehen Rrjetit Global, ndërsa tani e tutje do të përfaqësohen nga Mustafë Abazi.

Në këtë takim të Bernës kanë marrë pjesë përfaqësues të rrjeteve nga Londra, Franca, Gjermania,  SHBA dhe Kanada.

albinfo.ch

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Ylli Doko, zëri i shqiptarëve në Kantonin e Cyrihut

në kategorine Diaspora

“Dua të jem shembull i një integrimi të suksesshëm në Zvicër, pa qenë i asimiluar dhe dua t’i ofroj të mirat e kulturës shqiptare në bashkësinë zvicerane”, është shprehur Ylli Doko për albinfo.ch

E Shtunë, 23 Shkurt 2019 – 12:00
albinfo.ch

Më 24 mars në disa kantone të Zvicrës do të mbahen zgjedhjet kantonale. Në këto zgjedhje  do të konkurrojnë edhe disa kandidatë shqiptarë.

Njëri ndër ta është edhe Ylli Doko. Ai në një intervistë ekskluzive për albinfo.ch, tregon për veten e tij, ambiciet, dhe çka premton nëse fiton një ulëse në Parlamentin e Cyrihut nga Partia Liberale FDP.

albinfo.ch: Jeni shumë i ri dhe tashmë kandidoni për Parlamentin e Cyrihut. Kur keni filluar të merreni me politikë?

Unë besoj që mosha nuk luan rol për të marrë pjesë në politikë. Çdo kush që angazhohet për të mbrojtur interesat e veta, ose të një bashkësie bën politikë dhe mundohet që t’i bindë edhe të tjerët me fakte, që sa më shumë të tjerë ta mbështesin kërkesën e tij. Këtë mundet ta bësh në çdo moshë. Unë për herë të parë jam marrë me politikë në shkollë, në një moshë 14-15 vjeçare. Aty isha thjesht një Këshilltar i Klasës dhe më pas Presidenti i parlamentit të shkollës. Edhe pse nuk është e vështirë të marrish një post në Parlamentin e shkollës, prapë se prapë aty e pashë që nëse angazhohesh për interesat tua, mundesh gjithçka të realizosh. Ashtu që edhe jashtë orarit të shkollës isha i angazhuar në disa projekte bashkë me përgjegjësit e rinisë të komunës. Përveç që isha në disa komisione komunale përfaqësues i rinisë, unë kam organizuar edhe shumë evente sportive për rininë në rrethinë. Si 17 vjeçar për herë të parë kam marrë pjesë në Seancën e Rinisë në Parlamentin e Zvicrës në Bernë. Një vit më vonë duhej të kaloja në proces zgjedhor për të marrë pjesë në Seancën e Rinisë. Aty kam pasur një përkrahje të madhe dhe më është dhënë mundësia të jem njëri nga përfaqësuesit e rinisë për Kantonin e Cyrihut. Disa kërkesa që atëherë u miratuan nga Parlamenti i Rinisë, tani janë miratuar edhe nga Parlamentii Zvicrës dhe kanë hyrë në fuqi. Pastaj për disa vite kam qenë i involvuar në politikë në mënyrë pasive, për shkak të shkollimit, provimeve, ushtrisë dhe punës. Në zgjedhjet komunale të vitit të kaluar vendosa që përsëri të aktivizohem në politikë. Kështu që me mbështetjen e familjes dhe shoqërisë vendosa të kandidoj për këshilltar të komunës së Bassersdorfit. Pas një rezultati të mirë prej 663 votave, vendosa që të vazhdoj me ambiciet e mia në politikë.

Tash jam kandidat për Parlamentin e kantonit të Cyrihut në listën 3 të Partisë Liberale (FDP).

albinfo.ch: Përse keni zgjedhur pikërisht FDP? Cilat janë vlerat që ju kanë afruar me këtë parti?

Partia e FDP-së e mbështet lirinë individuale të qytetarëve. Që çdo kush të jetë i lirë të jetojë jetën e vet si dëshiron vetë. Më pëlqen që kjo parti përpiqet për përgjegjësinë personale dhe lufton kundër rregullave dhe ligjeve të kota. FDP-ja dëshiron që të kemi një tregti të lirë pa ndërhyrje të tepërt të shtetit.

albinfo.ch: Në rast se zgjidheni në Parlamentin e Cyrihut, në cilat fusha do ta shtrini angazhimin tuaj politik?

Një objektiv e kam që kantoni i Cyrihut edhe në të ardhmen të mbetet një ndër vendet më të zhvilluar dhe atraktiv në aspektin e ekonomisë. Të jetë edhe në të ardhmen një vend tregtar dhe mikpritës për gjithë botën. Të jetë shembull i suksesit të shtetit zviceran dhe mirëqenies sonë. Për ta mbrojtur atë mirëqenie, duhet t`i mbajmë tatimet dhe taksat të ulëta, që tregtia të mund të zhvillohet dhe të hapen vende pune të reja. Që ky zhvillim mos të ngelë në trafik, duhet të investojmë dhe projektojmë në rrugë dhe hekurudha të reja dhe ti zgjerojmë ato që janë. Qytetarët pastaj mund të kombinojnë të gjithë mënyrat e trafikut, si të ju konvenojë. Ku ka zhvillim ekonomik dhe të trafikut, ka edhe vendbanime. Ato vendbanime duhet të kenë kualitet të lartë dhe për atë duhet të jetë e mundshme të rindërtojmë për të krijuar hapësira të reja për një jetesë moderne. Në ato vendbanime të ndryshme jetojnë njerëz, dhe bashkëjetesa ndërmjet atyre qytetarëve ka shumë rëndësi për mirëqenien personale. Kështu që mbështes fuqishëm angazhimin në familje, shoqëri, sport dhe kulturë, që të rrisim lumturin e secilit. Përveç asaj unë përpiqem për lirinë e qytetarëve. Dua të jetoj në një shtet ku unë si qytetar mund të lëviz i lirë dhe të vendos vet si të jetoj jetën time. Jam kundër një shteti që bën shtypje kundër popullsisë të vet. Shteti duhet të mbrojë lirinë e qytetarëve dhe t’i japë shërbim qytetarit dhe jo t’ia kufizojë lirinë. Unë do të luftoj kundër rregullave të kota dhe ligjeve të tepërta. Unë mbështes zgjidhje të thjeshta dhe që janë të qarta për të gjithë.

albinfo.ch: Cila është fuqia aktuale e FDP-së në Parlamentin e Cyrihut?

Fraktioni i FDP-së për periudhën 2015-2019 i ka 30 deputetë nga 180 që janë përgjithësi. Në kuvend përdoret për fjala “Fraktion” e jo “Parti” sepse në parlament në teorie mund të ketë edhe deputetë pa anëtarësi në një parti ose deputetë të zgjedhur të partive të vogla. Ata mund të krijojnë një fraksion nëse lidhen së paku 5 deputetë ose po t`i bashkëngjiten një fraksioni tjetër. Për partitë politike nuk ka përkrahje financiare nga shteti, kurse për fraksionet parlamentare shteti ndan financa për harxhimet e tyre.

albinfo.ch: Nga kandidatët e listës së FDP-së, ku jeni edhe ju, a ka edhe ndonjë kandidat tjetër me prejardhje të huaj?

Po, në listën 3 të rrethit zgjedhor të rajonit Bylah (Bülach) është edhe kolegia Arbela Statovci me prejardhje shqiptare. Kurse në rrethin zgjedhor të qytetit të Cyrihut është Përparim Avdili dhe në rrethin zgjedhor të Ushterit (Uster) është Albane Selimi që kandidon gjithashtu në listën 3. Për të qenë korrekt, duhet ta theksoj se  është edhe Qëndresa Sadriu e cila nuk është në listën e FDP-së, por kandidon në një listë tjetër.

albinfo.ch: Për çka do t’ ju votonte një votues në përgjithësi ose një votues me prejardhje të huaj?

Dua të jem një shembull i një integrimi të suksesshëm në Zvicër, pa qenë i asimiluar dhe t’i ofroj të mirat e kulturës shqiptare në bashkësinë zvicerane. Dua që shqiptarët të jenë pjesë e politikës zvicerane, siç jemi pjesë në disa fusha të tjera, ku kanë përparuar shqiptarët në Zvicër. Nëse zgjidhem unë dhe më jepet mundësia të hyj në Parlamentin Kantonal të Cyrihut dua të jem zëri i komunitetit shqiptaro-zviceran dhe të luftoj për ta mbrojtur identitetin tonë shqiptar në Zvicër si dhe ta afroj komunitetin shqiptar në shoqërinë zvicerane. Në parlament do të mbështes rregulla dhe ligje që lehtësojnë marrëdhëniet me vendlindjen tonë. Si shembull në çështjen e pensioneve dhe në turizëm. Dua që procesi për të moshuarit që kanë mbetur vetëm dhe kanë nevojë për ndihmën e familjarëve të tyre, po ashtu edhe për bashkëshortët dhe fëmijët, të jetë sa më i thjeshtë. Për të gjithë që duan të kthehen në vendlindje, të munden ta kalojnë atë proces, pa një burokraci të madhe, në mënyrë të thjeshtë. Këtu me siguri duhet të forcohen edhe marrëdhëniet në mes të institucioneve zvicerane dhe të vendlindjes sonë. Unë e shikoj shumë të rëndësishme që edhe pse jetojmë dhe angazhohemi në Zvicër, të mos e harrojmë identitetin tonë kombëtar. Për atë duhet që nga fillimi të jemi të involvuar kur ndahen fonde dhe kur bëhet buxheti për çështje kulturore. Kështu që në shkolla të ketë një orë shqip për fëmijët e shqiptarëve, siç kanë edhe komunitetet e tjera në Zvicër, si për shembull italianët. Edhe ata në një kohë kanë qenë në pozitën e shqiptarëve si që janë sot. Kurse tash janë pjesë e shoqërisë zvicerane pa qenë të asimiluar.

Kush është Ylli?

Kam lindur në vitin 1992 në Strugë, aty ku dhe i kam bërë hapat e parë dhe kam folur fjalët e para të mia. Si shumë të tjerë nga vendi ynë në atë kohë, edhe prindërit e mi janë shpërngulur në Zvicër, ku jam rritur në Kantonin e Cugut (Zug). Aty kam pasur një fëmijëri shumë të mirë, bashkë me shumë fëmijë të tjerë shqiptarë. Në atë kohë kam qenë edhe në shkollën shqipe, ku kam mësuar abetaren dhe himnin e flamurit, kështu si dhe shumë gjëra të tjera të kulturës tonë. Në vitin 2006 familja ime ka ndërruar vendbanimin nga Cugu për në Bassersdorf të Cyrihut, ku babai im ka pasur zyrën dhe shumicën e klientëve të tij, që i ka këshilluar në çështje të sigurimeve të përgjithshme, një biznes që e kishte filluar disa vite më parë. Në Bassersdorf unë për herë të parë kam hyrë në kontakt me politikën, siç e theksova më lart. Aty kam mbaruar edhe shkollën obligatore që këtu i thonë “Sekundarschule”. Si shumica e nxënësve në Zvicër unë kam kërkuar, në vazhdim të shkollës të bëj një zanat. Këto zanate janë pikërisht ndër shtyllat më të rëndësishme të sistemit arsimor të Zvicrës, ku diploma praktike vlerësohet njësoj si një diplomë akademike. Por, si shumë të rinj shqiptarë në Zvicër edhe unë e kam pasur shumë të vështirë për të gjetur një zanat. Si përfundim mu dha mundësia, të prezantohem në një kompani. Mbasi munda t`i bindja për aftësitë e mia, ma ofruan të filloj zanatin për teknik të arkitekturës në një zyrë të arkitekturës me remone të madhe në Cyrih. Po edhe ajo mundësi mu dha vetëm nga angazhimi im jashtë orarit të shkollës. Sepse edhepse notat në dëftesën time ishin të mira, unë si i huaj duhej të bëja shumë më shumë se një i vendit, për të pasur një mundësi. Mbas katër viteve në zanat kam diplomuar suksesshëm teknikën e arkitekturës (“Hochbauzeichner EFZ”). Edhe pse e kam pasur në plan të vazhdoj arsimin për të marrë maturën në drejtimin e profesionit tim, unë vendosa që të shkoj në ushtri. Vetëm pak kohë para se të diplomoja, unë e kam marrë shtetësinë zvicerane. Për mua ishte çudi kur ftesa për në ushtri më erdhi para pasaportës sime të re. Por isha shumë i bindur që do të bëj shërbimin tim ushtarak në Zvicër, dhe sot e kësaj dite për atë vendim s’jam bërë kurrë pishman! Në ushtrinë e Zvicrës kam kaluar një kohë të papërshkruar me shokët e ushtrisë, me të cilët edhe sot, kur kanë kaluar disa vite, kemi një kontakt të afërt. Ndoshta duhet të përmend se në kompaninë tonë nga 150 ushtarë, kam pasur diku 30 shokë me prejardhje shqiptare. Pas ushtrisë jam kthyer në profesionin tim në arkitekturë dhe pas pune kam ndihmuar babin tim në zyrën e tij. Një kohë të gjatë kam shkuar prej punës në punë. Ka qenë edhe një kohë shumë intensive, derisa vendosa që të fiksohem për zhvillimin e kompanisë të familjes bashkë me babin tim. Tash i kam bërë disa vite që mundem të këshilloj klientët tanë në çështje të sigurimeve dhe shumë fusha të tjera të jetës. Kështu që ju ndihmoj klientëve të mi në çështjen e papunësisë, ku ju ndihmoj të plotësojnë detyrat e tyre ndaj sigurimit të papunësisë dhe i përcjell ato në terminët e tyre si përkthyes. Unë përpara e kam dashur futbollin shumë, dhe ashtu isha edhe ndër lojtarët të parë që kanë luajtur për ekipin “FC Albania Zurich”. Sot jam sekretar gjeneral i këtij ekipi futbollistik që luan në ligën e tretë. Po jo vetëm në futboll dhe në ndeshjet e kombëtares identifikohem me prejardhjen time shqiptare, por edhe në politikë. Kështu që unë me kënaqësi mundem të them se fushatën time për zgjedhjet kantonale e kam nisur nga vendlindja. Këtu më kanë shoqëruar Presidenti i Partisë, Peter Lämmi dhe Presidentja e Komunës të Bassersdorfit Doris Meier. Të dy kanë qenë shkaktarë për nominimin tim si kandidat për deputet në Parlamentin e Kantonit të Cyrihut. Privatisht unë nga disa vite e kam gjetur personin me të cilën do ta kaloj jetën time dhe kemi festuar dasmën tonë në verën e kaluar.

Për ambiciet e mia kam pasur një mbështetje të jashtëzakonshme nga familja ime dhe dua t’i falënderoj shumë për mundimet që i kanë bërë, që unë të kem mundësi t’i arrij qëllimet e mia. Gjithashtu i falënderoj edhe të gjithë tjerët për përkrahjen që më kanë kushtuar.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Sesion informues me bizneset e diasporës në Austri

në kategorine Diaspora

E Premte, 22 Shkurt 2019 – 17:40
albinfo.ch

Është organizuar sesioni informues, “Klima e investimeve në Kosovë” nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë përmes Agjencisë për Investime dhe me Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Jashtme, Ambasadën e Republikës së Kosovës në Vjenë dhe Rrjetin e Bizneseve të Diasporës Shqiptare në Austri.

Në këtë sesion informues, ushtruesi i detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm të KIESA-s, Nol Buzhala, njoftoi bizneset pjesëmarrëse të diasporës shqiptare në Austri rreth shërbimeve të KIESA-s.

Gjatë sesionit u bënë prezantime edhe nga përfaqësues të  Administratës Tatimore, Agjencisë Kosovare të Privatizimit si dhe Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë. Ndërsa Arbër Muhaxheri, Drejtor i Drejtoratit për Promovim të Sektorit Privat në KIESA, para të pranishmëve prezantoi sektorët potencialë për investime në Kosovë, përcjell albinfo.ch.

Pas sesionit, përfaqësuesit e KIESA-s kanë zhvilluar takime me bizneset pjesëmarrëse, ku janë dhënë sqarime rreth fushave të cilave kanë shprehur interesim.

 

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Gëzim Gashi tregon për hapjen e shkollës së muzikës në SHBA

në kategorine Diaspora

E Enjte, 21 Shkurt 2019 – 13:20
albinfo.ch

Artisti dhe sipërmarrësi Gëzim Gashi tregon për biznesin e tij të radhës, hapjen e një shkolle muzike në Atlanta, SHBA, shkruan albinfo.ch.

Gashi është një sipërmarrës i përhershëm dhe student i “Harvard Business”. Ai ka zhvilluar markë për shkollat ​​muzikore që po udhëheqin rrugën dhe për kompanitë e tjera në Suedi, Evropë dhe Shtetet e Bashkuara. Puna e tij inovative është njohur nga revista Forbes dhe Huffington Post, shkruan tutje albinfo.ch.

“Unë jam i ngazëllyer për këtë udhëtim të mahnitshëm në Atlanta! Industria e muzikës është e madhe këtu dhe së bashku me Akademinë muzikore të rëndësishme do të krijojmë një platformë unike për industrinë muzikore të Atlanta”, është shprehur Gëzim Gashi.

Akademia Historike e Muzikës ofron udhëzime të përditshme vokale dhe instrumentale, performancë, shkrim, prodhim muzikor, regjistrim digjital dhe klasa biznesi në fushën e marketingut dhe të markës për këtë industri gjithnjë në ndryshim.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Gjon Muharremaj po mahnit Francën me zërin e tij

në kategorine Diaspora

Gjoni ka lindur në Zvicër, por babai i tij është nga Kosova, ndërsa nëna nga Tirana

E Enjte, 21 Shkurt 2019 – 10:30
albinfo.ch

Gjon Muharremaj filloi karrierën e tij në spektaklin ‘Albania’s Got Talent’. Edhe pse vetëm një fëmijë, ia doli të fitojë menjëherë zemrën e jurisë me këngën e njohur franceze, ‘Je t’aime’.

Sot, pas 8 vitesh, ai konkurron në ‘The Voice of France’. Gjoni ka lindur në Zvicër, por babai i tij është nga Kosova, ndërsa nëna nga Tirana.

Ai gjithashtu ka publikuar një këngë të re me titullin ‘Babi’, e cila është renditur në vendin e parë në ‘Top List’, duke lënë pas këngëtarë shqiptarë si Mozzik, Gjiko, Ledri Vula etj.

Gjatë një interviste për ‘Top Awards’, ai ka shpjeguar se nga është frymëzuar për emrin e tij artistik, ‘Gjon’s Tears’, transmeton ‘revistawho.com’.

“Më ka lindur ideja nga gjyshi im, kur ka ardhur nga Kanadaja në Zvicër për të më dëgjuar duke kënduar. Një ditë, po i bija një pianoje elektrike duke luajtur këngën ‘Can’t help falling in love’ të Elvis Presley-t dhe teksa performoja për herë të parë për të, pashë lot në sytë e tij. U ndieva si një superhero. Mu duk shumë e fortë ajo çfarë ndodhi dhe kështu vendosa të mbaj këtë emër pasi është një episod i jetës sime që më ka prekur shumë”, është shprehur këngëtari, përcjell albinfo.ch.

Ai gjithashtu ka treguar disa detaje në lidhje me këngën e tij të re, e cila flet për dashurinë e një djali ndaj babait të tij të alkoolizuar.

Historia nuk është personale, por trajton një temë aktuale dhe serioze, siç është alkooli dhe familjen.

 

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Festohet 17 Shkurti në Baden të Austrisë

në kategorine Diaspora

Tashmë një kohë bukur të gjatë SHKA “17 Shkurti”, nga qyteti Baden i Austrisë, nën udhëheqjen e Tahir Turkajt, është një bartëse e denjë e shumë aktiviteteve kulturore në këtë qytet dhe jo vetëm. Ajo bashkëpunon me gati të gjitha shoqatat e tjera si motra në Austri dhe jashtë saj si dhe mban gjallë traditën dhe kulturën shqiptare në Austri

E Mërkurë, 20 Shkurt 2019 – 13:00
Besim Xhelili

Është për t’u lakmuar gëzimi i fëmijëve kur i sheh në skenë me plot vullnet, dëshirë dhe buzëqeshje të lozin valle, ndonëse disa kanë lindur këtu në Austri, por me mish e me shpirt tregojnë aftësitë e tyre artistike pikësëpari, pastaj ato atdhetare që ua kanë mbjellë familjet e tyre në zemër së dyti.

Si tradicionalisht për festat kombëtare, SHKA “17 Shkurti”, të shtunën, më 15 shkurt 2019 në sallën e qytetit Baden, organizoi një koncert për nder të festës së 17 Shkurtit, ditës së pavarësisë së Kosovës. Në program kishin zënë vend këngët e vallet burimore shqiptare, recitalet nga nxënësit e mësimit shqip në Austri, të udhëhequr nga mësuesi Ibrahim Hasanaj, kurse për në fund për atmosferë të lirë vallëzimi e hareje u përkujdesën këngëtarët Vjollca Selimi dhe Kudret Rrustemi, kurse për muzikën u kujdesën Rejhan Kurtani dhe DJ Xheni.

Moderimin e programit me zellshmëri e bëri Kaltrina Durmishi, e cila i falënderoi të pranishmit në emër të nikoqirit, pastaj ftoi të dëgjohen himnet e Austrisë dhe Kosovës. Nga paria e qytetit Baden e pranishme kësaj radhe ishte znj. Dr. Helga Krismer, e cila u paraqit me një fjalë përshëndetëse. Mysafirë nderi ishin edhe znj. Carmen-Jeitler Cincelli, deputete e parlamentit austriak dhe z. Mag. Lukas Mandl, deputet në parlamentin europian dhe kryetar i Shoqërisë së Miqësisë Austriako-kosovare, të cilët gjithashtu me nga një fjalë rasti iu drejtuan të pranishmëve. Nga ambasada e Kosovës në Austri kishin ardhë znj. Dhurata Selimi dhe znj. Zana Rugova, sekretare e parë e ambasadës, kjo e dyta mori fjalën dhe në emër të ambasadorit z. Sami Ukelli dhe të stafit të ambasadës shprehu falënderime për ftesën dhe tha se ndjehet shumë mirë kur sheh që larg vendlindjes po ruhet me dashamirësi gjuha, kultura, tradita dhe eposi i kombit. Ajo falënderoi shtetin e Austrisë që gjithmonë ka qenë në krah të popullit tonë, në ditët e vështira, por dhe tani në paqe, për ta afruar atë drejt familjes së madhe të popujve të lirë të Europës.

Në këtë pasdite festive nuk munguan as ushqimet e shumta tradicionale shqiptare, kurse një falënderim të madh shkon për të gjithë sponsorët që vazhdimisht përkrahin dhe mbështesin aktivitetet e SHKA “17 Shkurti”.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Rene Rexhepi në juri për të zgjedhur restorantin më të mirë në botë

në kategorine Diaspora

Mes anëtarëve të jurisë që akordoi çmimin është edhe kuzhinieri i famshëm me origjinë shqiptare, Rene Rexhepi, i restorantit “Noma” në Danimarkë

E Mërkurë, 20 Shkurt 2019 – 9:30
albinfo.ch

Keystone

Një restorant i vogël, buzë detit në Afrikën e Jugut, është shpallur më i miri në botë në ceremoninë e përvitshme të mbajtur në Paris.

“Volfgat”, me vetëm gjashtë pjesëtarë stafi pa trajnim zyrtar, është hapur në vitin 2016 në një fshat të vogël peshkatarësh, në bregun perëndimor të Afrikës së Jugut.

Shefi i kuzhinës, Kobus van der Merve i kërkon përbërësit e përditshëm në breg të detit.

Zakonisht, çmimi i shkon restoranteve të përballueshme. “Volfgat”, që ofron një meny me 7 pjata për 850 rand, ose rreth 60 dollarë, mund të presë vetëm 20 persona në një vakt, transmeton “TCH”.

Vet kryekuzhinieri tha për agjencinë e lajmeve “AFP”, pas marrjes së çmimit se ndihet i pavend atje. “Stafi im, që del çdo ditë për të mbledhur barëra dhe përbërës të tjerë, duhet të jetë këtu. Restoranti është foshnja e tyre”, tha ai, përcjell albinfo.ch.

Filozofia e tij është të ndërhyjë sa më pak që të jetë e mundur te produktet dhe t’i mbajë ato të pastra, të egra dhe të patrajtuara.

Mes anëtarëve të jurisë që akordoi çmimin është edhe kuzhinieri i famshëm me origjinë shqiptare, Rene Rexhepi, i restorantit “Noma” në Danimarkë.

 

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Fëmijët në festën e 17 Shkurtit

në kategorine Diaspora

Data 17 Shkurt 2008, tanimë ka hyrë në historinë shqiptare, veçanërisht të Kosovës si një datë e kthesës së madhe, datë e sendërtimit të aspiratave shekullore për liri dhe pavarësi

E Martë, 19 Shkurt 2019 – 12:30
Nexhmije Mehmetaj

Të dielën më 17 shkurt Shkolla shqipe së bashku me shoqatën Bashkësia shqiptare në Jura- Zvicër, organizoi manifestim me rastin e 11 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Ishte një ditë e veçantë dhe akoma më e gëzuar. Në mes të një entuziazmi të madh, organizuam një pasdite festive me këngë, valle dhe recitime me nxënës të mësimit plotësues të gjuhës shqipe. Zgjodhëm sallën e bukur në fshatin Courfavair afër qytetit Delemont për të festuar tok. Programi filloi në orën 14.00.

Data 17 Shkurt 2008, tanimë ka hyrë në historinë shqiptare, veçanërisht të Kosovës si një datë e kthesës së madhe, datë e sendërtimit të aspiratave shekullore për liri dhe pavarësi.

Kjo ditë e pritur me shekuj, grisi historinë e përgjakur, një shekullore të popullit shqiptar në përpjekje për të u çliruar nga një armik barbar. Ne jemi të lumtur se Republika e Kosovës me gjithë vështirësitë e shtetit më të ri në Evropë është e lirë dhe demokratike. Ne e duam atdheun tonë i cili çdo ditë po ndryshon, zbukurohet dhe lartësohet.

Andaj sot janë mbledhur e bërë bashkë prindër, nxënës, bashkatdhetarë, miq e të ftuar në festën e Lirisë. Të Pavarësisë. Për të festuar me ne kishte ardhur nga Cyrihu Konsulli i Republikës së Kosovës në Zvicër Zoti Visar Rrecaj. Festën e nderuan me pranin e tyre edhe dy deputet të Kantonit Jura, Raoul Jaeggi dhe Gérald Crétin.

Pavarësia e Republikës së Kosovës është një ngjarje e madhe historike që në themelet e saj është derdhur gjaku i qindra e mijërave burrave e grave shqiptarë që ranë për t’u bërë të pavdekshëm, që zëri i tyre i lirisë të mos meket kurrë dhe flaka e lirisë të mos shuhet kurrë në tokën e Kosovës së lashtë Dardane!

Kur festojmë këtë datë, ne nderojmë me respektin më të madh Presidentin e parë të Republikës së Kosovës të ndjerin Dr Ibrahim Rugovën, një ndër personalitetet më të shquar të historisë sonë të re kombëtare.

Ne nderojmë krye heroin e kombit shqiptar, Adem Jasharin që për lirinë e dinjitetin e shqiptarëve shndërrojë Prekazin në një kështjellë të pavdekshme, u flijua me gjithë familjarët e tij, fëmijët, gratë e burrat, duke  qëndruar me dinjitet para një armiku barbar.

Kur festojmë këtë ngjarje historike, nuk mund të lëmë pa përmendur edhe kontributin e diasporës shqiptare në Zvicër e gjetiu, që s’kanë pushuar asnjëherë veprimtarinë për liri të atdheut të vetë të robëruar, u organizua dhe diti ta ndërkombëtarizoi çështjen e lirisë së Kosovës dhe të gjej përkrahje në shtetin demokratik zviceran.

Në ketë ditë shprehim një mirënjohje të thellë për zonjën Michel Calmy-Rey Ministrja e jashtme zvicerane e atëhershme, që shpalli botërisht mendimin e saj zviceran që Kosova duhet të jetë e lirë.

Duke dale nga emocionet e referateve të të mëdhenjve, si pjese e këtij programi të integruar mësimor dhe edukativ, të rrëmben kori i shkollës me interpretimet e bukura të këngëve mëmëdhetarë, për liri e pavarësi. Në skenë ravijëzojnë portrete nxënësish të përskuqur nga emocionet e interpretimeve. Salla e përplot duartroket dhe ritmin me këngët e vallet e këtyre fëmijëve-artiste.

Nder sfonde përzjarrtin refrenet e poezive festive “Me gëzimet pa kufi,

Me Flamurin kuq e zi, Jam Kosova  e trimërisë. Lulja e bukur e Shqipërisë! “ “Sot me diellin bashkë ngrihem në agim po presin rrugët e atdheut tim, zemra jote e vogël e ëmbël për mua O Kosova ime o sa fortë të dua…” Gëzuar pavarësia !”, ” Pas flamurit kuqezi shkojmë e vijmë me  “, “Kur ka ra kushtrim në Kosovë. Radhojnë si në ekran pjesët interpretuese, të realizuara aq përzemërsisht nga nxënëset e ciklit të lartë: Erona Ramabaja, Alba Berisha dhe Elona Ramadani. Pas tyre nxënëset e klasave të ulëta me recitime: Eliesa Ramabaja, Ema Gashi. Gentian Ramabaja, Ardi Mahmuti, Lorik Ferati, Oltian Xhaqku. Emocione. Duartrokitje. Ju lumtë ! Ashtu, qofshi ! Mes këtyre nxënësve të shkollës shqipe, mësueses së tyre dhe prindërve sikur shohim Naimin e Fishten, Ndre Mjeden e Vaso Pashën, Nolin dhe motrat Qiriazi, tërë atdhetaret qe sollën Shqiptarinë deri sot.

Fëmijët falënderuan prindërit për mirëseardhjen në këtë ditë të bukur, këtë festë të paharruar për ta. Ndërsa prindërit dhe të gjithë pjesëmarrësit u falën duartrokitje të pakursyera.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Shqiptarëve t’u njihen vitet e punës në Itali

në kategorine Diaspora

E Martë, 19 Shkurt 2019 – 9:30
albinfo.ch

Mijëra shqiptarë që jetojnë dhe punojnë në Itali, prej kohësh kanë shprehur kërkesën e tyre për njohjen e viteve të punës dhe kontributeve shoqërore për efekt pensioni. Dhe kjo gjë tashmë duket më afër se kurrë.

Së fundmi, senatori i Partisë Demokratike në Itali dhe anëtar i Komisionit të Punës, Tommaso Nannicini, i ka dërguar një amendament në Parlamentin italian për nënshkrimin e një marrëveshje dypalëshe midis dy vendeve për çështjet e sigurimeve shoqërore.

“Kam paraqitur një amendament për t’i dhënë fund pabarazive që ende ka në pensionet e shumë qytetarëve shqiptarë që punojnë ose kanë punuar në vendin tonë”, është shprehur ai, raportojnë mediat shqiptare.

“Italia tashmë ka shumë marrëveshje bilaterale me vendet jo të BE-së, nga Argjentina në Tunizi, të cilat mundësojnë qasje të barabartë në trajtimin dhe sigurimet, duke bërë që atyre t’u njihen të gjitha kontributet e paguara në çdo vend pasi dalin në pension. Është e pakuptueshme se si nuk ka ende një marrëveshje mes Italisë dhe Shqipërisë, përballë lidhjeve jo vetëm të miqësisë, por edhe të shkëmbimit të fortë ekonomik mes dy vendeve”, ka theksuar ai, përcjell albinfo.ch.

“Ka më shumë se 160 mijë shtetas shqiptarë (duke numëruar vetëm ata me shtetësi të vetme) që punojnë në Itali, duke dhënë një kontribut të rëndësishëm në ekonominë tonë në shumë fusha: më së paku u kemi borxh atyre qetësisë që kontributet që janë derdhur sot nuk do të jenë të humbur nëse dhe kur do të kthehen në vendin e tyre. Dhe ka gati gjysmë milioni qytetarë shqiptarë, të cilët kanë paguar kontribute në Itali në periudha të ndryshme të jetës së tyre. Amendamenti im parashikon 20 milionë euro për nënshkrimin e një marrëveshjeje bilaterale midis Italisë dhe Shqipërisë mbi pensionet, një shifër që është më se e mjaftueshme për të dhënat e INPS”, deklaroi Tommaso Nannicini.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Ninullat shqiptare, në arkivat e Muzeut të Londrës

në kategorine Diaspora

E Hënë, 18 Shkurt 2019 – 18:05
albinfo.ch

Ninullat ose këngët e djepit të popullit shqiptar, do jenë nga sot e tutje pjesë e arkivit të Muzeut të Londrës, i cili pasqyron historinë dhe traditat kulturore të komuniteteve te ndryshme që banojnë prej shekujsh në metropolin britanik.

Ky muze, në bashkëpunim me shoqatën shqiptare “Shpresa Programme”, organizuan projektin e dytë për arkivimin e vlerave, traditës dhe kulturës shqiptare në Muzeun e Londrës.

Pjesë e projektit janë këngët e djepit të kënduara dhe sjellë me mjeshtëri nga Profesoresha e Asociuuar nga Kosova dhe krijuesja e këtyre ninullave, Besa Berberi dhe grupet e fëmijëve të shoqatës shqiptare “Shpresa Programme”.

Në regjinë e korografit të njohur shqiptar me banim në Londër, Tomor Kokona dhe pjesëmarrjen e tre rapsodëve nga Shqipëria, Zef Doci, Sherif Dervishi dhe Mendi Buci, këto ninulla dhe muzika e çiftelisë dhe lahutës shqiptare ishin pjesë e aktivitetit të zhvilluar në Muzeun e Londrës, i cili përkoi edhe me 11-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.

Muzeu i Londrës në arkivin e vet ka edhe një botim të fëmijëve shqiptarë në Londër për të ardhmen e qytetit ku ata jetojnë, të titulluar “City Now, City Future”, shkruan Top Channel, përcjell albinfo.ch.

Sarita Mamseri, e Muzeut te Londrës, duke vlerësuar bashkëpunimin me organizatorët e performancës, tha per Top-Channel se “është privilegj që trashëgimia kulturore dhe kombëtare e një komuniteti të ri, si ai shqiptar në Britani, të bëhet pjesë e fondit dhe arkivave të trashëgimisë kulturore të komuniteteve të tjera që jetojnë dhe punojnë në kryeqytetin britanik”.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Në SHBA mblidhen fonde për familjet e vëllezërve Bytyqi

në kategorine Diaspora

Këtë vit mbushen njëzet vjet nga ajo kohë dhe në Serbi nuk janë ngritur akuza ndaj askujt për vrasjen

E Hënë, 18 Shkurt 2019 – 9:30
albinfo.ch

Në Nju Jork, festimi i përvjetorit të Pavarësisë së Kosovës u shënua në një mënyrë të veçantë. Rreth 30 shoqata shqiptaro-amerikane organizuan një mbledhje fondesh për familjen e tre vëllezërve Bytyqi që u vranë nga forcat Serbe në vitin 1999, në përfundim të konfliktit të Kosovës, raporton Zëri i Amerikës.

Rreth 600 vetë erdhën në këtë hotel në Westchester të Nju Jorkut, për të festuar 11 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës duke grumbulluar fonde për një kauzë të veçantë: Çuarjen në vend të drejtësisë për vëllezërit Ylli, Mehmet dhe Agron Bytyçi, që u vranë nga forcat serbe në mbarim të luftës në Kosovë, përcjell albinfo.ch.

Këtë vit mbushen njëzet vjet nga ajo kohë dhe në Serbi nuk janë ngritur akuza ndaj askujt për vrasjen. Por Ilir Bytyçi, vëllai i Yllit, Mehmetit dhe Agronit, është optimist: “Duke patur Shtetet e Bashkuara të Amerikës që i bën presion Serbisë, jemi të sigurt se do ta arrijmë drejtësinë”.

Për ndriçimin e çështjes, familja Bytyçi ka bërë rreth 50 udhëtime për në Serbi dhe rreth 100 në Uashington, por premtimet e Beogradit për të nxjerrë ekzekutorët para drejtësisë kanë mbetur në letër.

Komuniteti shqiptar i Amerikës po e ndihmon familjen që drejtësia të vihet në vend.

“Familja ka nevojë për fonde, sepse këto fonde do të shkojnë për avokatin, të cilit i duhen për udhëtime të ndryshme, për të shkuar në Evropë, në Uashington DC, në Departamentin e Shtetit dhe për nevoja të ndryshme,” thotë Valon Nikçi, një ndër organizatorët.

Praveen Madhiraju është avokat i familjes Bytyçi. “Beogradi dhe prokurorët nuk kanë bërë asgjë për çështjen. Siç dihet, Presidenti Vuçiç ka bërë shumë premtime, madje edhe ka vënë gishtin te personat e dyshuar, por nuk ka bërë asgjë për këtë. Kjo e ka zemëruar komunitetin, familjen dhe Shtetet e Bashkuara dhe i ka nxitur të shtojnë trysninë për të bërë diçka tani,” thotë avokati.

Tanya Domi është profesore në Universitetin e Kolumbias: “Në Kongresin amerikan ka shqetësim në rritje se Serbia nuk i ka përmbushur premtimet e bëra nga Presidenti Vuçiç në disa takime me amerikanët, publikisht dhe privatisht, dhe se tani është koha që ai të veprojë dhe t’i sjellë ata njerëz përpara drejtësisë.”

“Jeta e tyre u vu në themelet e shtetit të Kosovës, në themelet të cilat çdo ditë e më tepër ngrihen fuqishëm mbi sakrificën e këtyre djemve e vajzave që dhanë jetën,” thotë Teuta Sahatqija, përfaqësuese diplomatike e Kosovës në Nju Jork.

Me rastin e festimit të Ditës së Pavarësisë dhe për të nderuar kujtimin e vëllezërve Bytyçi, në sallë kishte ardhur një grup policësh shqiptaro-amerikanë.

“Kam ardhur për të festuar 11-vjetorin e pavarësisë. Jam shumë i gëzuar dhe krenar. E uroj Kosovën për një të ardhme më të ndritur,” thotë Muhamet Mjeshtri, pjesë e Departamentit të Policisë të qytetit të Nju Jorkut.

Hyrja e grupit të policëve shqiptaro-amerikanë u prit me solemnitet në sallë. Mark Gjonaj, anëtar i Këshillit të Bashkisë së Nju Jorkut, ishte ndër organizatorët kryesorë të aktivitetit: “Sonte ne nuk festojmë vetëm pavarësinë e Kosovës, por i qëndrojmë përkrah familjes Bytyçi. Nëse nuk ka drejtësi për tre djemtë e tyre, nëse nuk ka drejtësi për tre vëllezërit tanë, nuk do të ketë kurrë paqe.”

Zoti Gjonaj foli për idetë që po qarkullojnë muajt e fundit për mundësinë e korrigjimit të kufijve të Kosovës: “Ata kufij duhet të njihen nga Serbia. Ato janë njohur nga Shtetet e Bashkuara dhe shumë vende të tjera. Ne do t’u qëndrojmë fort kufijve tanë, sepse ne nuk kemi më toka për të dhënë. Mesazhi im për Serbinë është i thjeshtë: Mitrovica, Ujmani dhe Trepça do të jenë gjithmonë pjesë e Kosovës.”

Më pas, në fjalimin që mbajti përpara komunitetit, zoti Gjonaj foli me tone të ashpra lidhur me politikën e Serbisë ndaj Kosovës dhe bëri thirrje për bojkotimin e mallrave serbe.

Komentet e tij bëhen ndërkohë që zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara po e shtojnë trysninë ndaj qeverisë së Kosovës që të heqë tarifën prej 100 për qind mbi mallrat serbe të importit.

Në mbrëmje ishin edhe prindërit e vëllezërve Bytyçi, Ahmet dhe Bahrije, të cilët u përshëndetën me duartrokitje nga të pranishm.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Mbrëmje letrare artistike në shënim të 17 Shkurtit – Ditës së Pavarësisë

në kategorine Diaspora

Organizuar nga Ambasada e Republikës së Kosovës dhe Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë “Aleksadër Moisiu” në Austri, u mbajt orë letrare artistike

E Diel, 17 Shkurt 2019 – 23:52
Hazir MEHMETI, Vjenë

Manifestimi u mbajt në lokalet e bukura të Ambasadës së Kosovës e cila tani gjithnjë e më shumë po ofron për mërgimtarët programe atraktive kulturore.  Në emër të nikoqirit, mbrëmjen e hapi Zana Rugova, këshilltare pranë Ambasadës. Ajo ua uroi të pranishmëve njëmbëdhjetë vjetorin  e pavarësisë në emër të Ambasadorit të Kosovës, Sami Ukelli, shkruan albinfo.ch.

Prania e z.Roland Bimo, Ambasador i Republikës së Shqipërisë në Austri u vlerësua nga të pranishmit. Ai në fjalën ua uroi festën duke rikujtuar sakrificën e madhe të popullit shqiptar të Kosovë.

“Ne sot rikujtojmë këtu Heroin e Kombit, Adem Jashari. Kur e përmendim emrin e tij, rikujtojmë gjithë ata që flijuan jetën e tyre për lirinë e kombit shqiptar të Kosovës. Në këtë përvjetor nuk mund të mos përmendim se përveç sakrificave të panumërta të popullit shqiptar, shqiptarët e Kosovës patën një mbështetje të dukshme  ndërkombëtare në kauzën e tyre të drejtë duke përfshirë këtu dhe vendin këtu ku ne jetojmë e veprojmë, Austrinë. Dhe, në këtë rast një falënderim i veçantë për shtetin austriak, kombin austriak për ndihmën që i dhanë kombit shqiptar gjatë historisë së tij. Në këtë mbështetje të kombit austriak hynë edhe aktiviteti i juaj, i diasporës shqiptare këtu, figura e juaj që këtu keni dhënë, pa dyshim edhe Lidhja e Shkrimtarëve e Krijuesve Shqiptarë “Aleksandër Mosiu” për çka meriton një falënderim të veçantë”.

Programi u drejtua me shije nga Kaltrina Durmishi. Në emër të Lidhjes së Shkrimtarëve përshëndeti Anton Marku, kryetar. Kori i “Fondacionit Mbarëkombëtar të Gruas Nermin Vlora Falaschi”- dega në Vjenë, nën drejtimin e Vlora Jonuzit u paraqit me disa këngë të bukura korale.

Anton Marku paraqiti librin e tij të ri me poezi “ Në secilën hija pak dritë” nga e cila u lexuan poezi nga studiuesja Marsela Xhaferaj. “Libri në fjalë ka të bëj me jetën dhe dashurinë, me humanizmin dhe lirinë, besimin dhe mohimin, shpresën dhe frikën, lumturinë dhe vuajtjen, të përjetuara dhe të perceptuara nga perspektiva artistike. Ky libër është një rrëfim për të bukurën, për kohën, njerëzit dhe vendin e huaj, për ardhjet dhe shkuarjet, për ikjen dhe kthimin”. Pastaj, nga krijimtarie e tyre lexuan Ervina Toptani  poezitë:  ‘‘Ah moj Shqipëri’’ dhe ‘‘Kosovës time ’’, kurse Angjelina Marku lexoi poezitë: ‘‘Feniks’’, ‘‘Letër vendit tim’’ dhe ‘‘Për qefin tim’’.

Poezi nga Esat Mekuli dhe Azem Shkreli lexoi Dr.Ina Arapi. Ajo foli shkurtimisht për krijimtarinë e tyre letrare. Nizar Meta, lexoi disa poezi nga Ali Podrimja. Ishin këto çaste rikujtimi të kolosëve shqiptarë të penës dhe vargut që u priten mirë nga publiku. Besim Xhelili, kryetar nderi, në emër të Lidhjes së Shkrimtarëve ndau mirënjohje për Korin e “Fondacionit Mbarëkombëtar të Gruas Nermin Vlora Falaschi”- dega në Vjenë, të cilën e pranoi kryetarja e Fondacionit, Rolanda Limani, aktiviste e dalluar. Në fund nga Ambasada e Republikës së Kosovës u dha një koktej rasti.

Historik i shkurtër

Lidhja së Shkrimtareve dhe Krijuesve Shqiptarë ‘‘Aleksandër Moisiu’’ në Austri u formua në vitin 2011. Për një periudhë të shkurtër kohore u anëtarësuan mbi  30 krijues/e nga e gjithë Austria. Lidhja krijoj raporte  të mira me shoqatat letrare në Austri ku veçohet ajo me PEN-Klubin e Austrisë. Mbajti  orë letrare në gjermanisht dhe shqip, që nga themelimi i saj gjerë më tani 60 orë letrare në disa qytete të Austrisë. Janë botuar rreth 40 vepra letrare nga anëtarët e Lidhjes, mes tyre dy antologji  “Iliricum I“ dhe “Iliricum II“ në shqip dhe gjermanisht.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Arrestime në Zvicër dhe Belgjikë, shkatërrohet banda e njohur

në kategorine Diaspora

Policia ndërhyri në 24 objekte banimi në Belgjikë, ndërsa në të njëjtën kohë u zhvilluan kontrolle edhe në Zvicër

E Diel, 17 Shkurt 2019 – 13:06
albinfo.ch

Një grup trafikantësh droge, i përbërë nga shtetas shqiptarë dhe belgë janë arrestuar në operacione policore të koordinuara dhe të zhvilluara në Belgjikë dhe Zvicër.

Hetimi i drejtuar nga Policia Gjyqësore Federale e Leuvenit në Belgjikë, me mbështetjen e “EUROPOL”-it, ka çuar në arrestime të shumëfishta në vendndodhje të ndryshme të të dyja shteteve më herët gjatë këtij muaji.

Autoritetet belge nisën hetimet në vjeshtën e vitit 2017, pasi policia kishte marrë informacione se një organizatë belgo-shqiptare do të trafikonte, import-eksport, sasi të mëdha lëndësh narkotike.

Bastisjet policore që u kryen mes datave 4 dhe 6 shkurt rezultuan në arrestimin e 22 të dyshuarve dhe burgosjen e 6 të tjerëve nga autoritetet në Leuven. Policia ndërhyri në 24 objekte banimi në Belgjikë, ndërsa në të njëjtën kohë u zhvilluan kontrolle edhe në Zvicër, raportoi këtë të premte “EUROPOL”, transmeton TCH.

Policia zbuloi 6 plantacione, me 4.500 rrënjë kanabisi gjithsej, ndërsa ajo që bie në sy gjatë operacionit ishte gjetja e një plantacioni kanabisi me 1.000 rrënjë brenda një ish-klubi striptizmi. Ky plantacion ruhej nga dy të dyshuar me origjinë shqiptare, përcjell albinfo.ch.

Ndërkohë, edhe në plantacionet e tjera ishin po shqiptarët që bënin roje, teksa qëndronin në mënyrë të paligjshme në vend.

Sa i përket operacionit, një sasi e madhe kanabisi, armësh zjarri, jelekësh antiplumb dhe 10 mijë euro “cash” u sekuestruan nga forcat policore.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Themelohet Shoqata e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani

në kategorine Diaspora

E Shtunë, 16 Shkurt 2019 – 23:42
albinfo.ch

Sot është themeluar Shoqata e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani me pjesëmarrjen e mbi 70 mjekëve nga të gjitha trevat shqiptare, shkruan albinfo.ch.

Shoqata është themeluar me pjesëmarrjen e mjekëve nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Luginë e Preshevës dhe mysafirëve të tjerë.

Struktura e zgjedhur për katër vitet e ardhshme është kjo:

Dr. Marsela Ceno – kryetare (Baden Baden – SHQI)

Dr. Fahri Beqa – nënkryetar (Berlin – KS)

Dr. Ardian Mustafai – nënkryetar (Fürstenwalde – MAQ).

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Biznesmeni Fehmi Fetahu shpallet “Qytetar Nderi” i komunës së Gjilanit

në kategorine Diaspora

E Shtunë, 16 Shkurt 2019 – 22:00
albinfo.ch

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri i ndau çmimin e qytetarit të nderit biznismenit Fehmi Fetahu.

 Fehmi Fetahu një biznismen shumë aktiv dhe me shije europiane, të gjitha investimet i ka bërë në vendin e tij të lindjes në Përlepnicë.

Ai në kodrat e fshatit Përlepnicë ka ndërtuar një “qytet” i cili titullohet “qyteti i bardhë”. Duke e parë këtë investim dhe për veprimtari në të gjitha etapat në ndërtimin e shtetit të Kosovës, Fetahu pranoi këtë çmim nga kryetari Haziri, përcjell albinfo.ch

Mërgimtari dhe afaristi Fehmi Fetahu ka arritur që një vend pa rrugë dhe të lënë pas dore në kodrinat e Përlepnicës së Gjilanit, ta shndërrojë në një nga perlat e Ballkanit, ku aktualisht ka 220 të punësuar me kontrata afatgjate.

Filloi me një restorant dhe një fermë kuajsh “Vali Ranch”, për t`u zgjeruar biznesin e tij në një nga hotelet më luksoze për ushqim dhe ahengje familjare në rajon.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Haradinaj: Diaspora ka qenë zëri i Kosovës në momentet vendimtare

në kategorine Diaspora

E Premte, 15 Shkurt 2019 – 22:25
albinfo.ch

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë qëndrimit të tij në Munich të Gjermanisë, sot ka zhvilluar një takim më bashkatdhetarët në Gjermani.

Me këtë rast, kryeministri Haradinaj shprehu falënderimin e tij dhe të Qeverisë së Kosovës për kontributin e jashtëzakonshëm që kanë dhënë bashkatdhetarët tanë për Kosovën në të gjitha periudhat.

“Ndjehem mirë kur jam në mesin tuaj, pasi që jeni kontribuues të mëdhenj për lirinë, pavarësinë dhe shtetndërtimin e Kosovës. Qeveria e Kosovës do të jetë pranë jush në çdo moment dhe për këtë kemi themeluar Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, dhe tani keni një adresë tuajën”, tha kryeministri Haradinaj. Duke vlerësuar rolin e diasporës në Gjermani, kryeministri Haradinaj tha se zëri i tyre ka qenë zëri i Kosovës në momentet vendimtare, duke u bërë thirrje që të shohin mundësinë e investimeve në Kosovë dhe shprehu zotimin e tij dhe të Qeverisë që udhëheq se kërkesat e  diasporës do ta kenë vëmendjen e duhur.

“Ju i keni dhënë mbështetjen e pakursyer vendit në momentet më të rëndësishme dhe të vështira historike dhe edhe tani në përmbyllje të shumë proceseve që po kalon Kosova, roli juaj është i nevojshëm, në mbrojtjen dhe përkrahjen sovranitetit të vendit”, tha kryeministri Haradinaj.

Gjatë bashkëbisedimit, kryeministri Haradinaj iu është përgjigjur interesimit të shumë bashkatdhetarëve, të cilët shprehën gatishmërinë e tyre që potencialin ekonomik ta investojnë në Kosovë, në të njëjtën kohë kërkuan që Qeveria të krijojë edhe më tej lehtësi për bashkatdhetarët.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Të bijtë e patriotëve Prishtina do ta ngritin flamurin e Kosovës në Kanada

në kategorine Diaspora

E veçanta e kësaj ceremonie është se flamurin tonë do ta ngritin dy djemtë e patriotit Hysen Prishtinës dhe nipat e Xhemajl Beg Prishtinës

E Premte, 15 Shkurt 2019 – 12:42
albinfo.ch

Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Kosovës për herë të parë do të organizojë në Toronto ceremoninë e shënimit të Ditës së Flamurit këtë të diel, më 17 shkurt 2019.

E veçanta e kësaj ceremonie është se flamurin tonë do ta ngritin dy djemtë e patriotit Hysen Prishtinës dhe nipat e Xhemajl Beg Prishtinës, shkruan albinfo.ch.

Ata janë Fatosi e Fisniku. Fatosi kur ishte dy vjeç ka ikur me familje nga Kosova, e Fisniku ka lindur në Avellino të Italisë.

Asnjëri, asnjëherë nuk kane qenë në Kosovë, edhepse tashme Fatosi i ka kaluar të ’70-at e Fisniku është afër për t’i mbushur shtatë dekada.

Ndërkaq janë ndër emigrantët më të vjetër nga Kosova që kanë ardhur në Kanada. Njëherësh janë sipërmarrës shumë të suksesshëm dhe filantrop të mëdhenj.

Në vitin 1941, babai i tyre, Hyseni kur e mori detyrën e prefektit të Prishtinës, me datë 28 nëntor urdhëroi me një dekret të gjitha institucionet dhe dyqanet në Prishtinë të vendosin flamurin kuq e zi për kremtimin e festes kombëtare të shqiptarëve.

Po të njëjtin vit Hysen Prishtina hapi edhe liceun Sami Frashëri në Prishtinë. Ai po ashtu njihej si prefekt që ka bërë shumë në mbrojtjen e hebrenjëve gjatë Luftës së Dytë Botërore në Kosovë…

Gjatë takimit emocionues me ta, Fatosi mes lotësh e mallëngjimit më premtoi se do të vijë gjate verës në Prishtinë, në Kosovë… pas plot 72 vjetësh që u largua nga vendlindja!

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Urimi i ambasadorëve për miqësinë ndërmjet vendeve përkatëse

në kategorine Diaspora

E Enjte, 14 Shkurt 2019 – 13:00
albinfo.ch

Në një video të iniciuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës, në kuadër të 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, mesazhe të miqësive të shumta nëpër botë kanë shpërndarë disa ambasadorë.

Fillimisht, ambasadorja e Kosovës në Zvicër, Shkëlqesia e saj, zonja Nazane Breca, ka dhënë një mesazh të qartë për miqësinë kosovaro-zvicerane, shkruan albinfo.ch.

“Kosova dhe Zvicra, kanë marrëdhënie të mira reciproke miqësore”.

Një mesazh të ngjashëm kë dhënë edhe ambasadori i Kosovës në Austri, Shkëlqesia e tij, zotëri Sami Ukelli, ambasadori i Kosovës në Holandë, zotëri Lirim Grejçevci dhe ambasadori i Kosovës në Portugali, zotëri Ylber Kryeziu.

VIDEO

Burimi: https://www.albinfo.ch/

LAPSH u bën thirrje prindërve që t’i regjistrojnë fëmijët në shkollat shqipe

në kategorine Diaspora

E Enjte, 14 Shkurt 2019 – 9:30
albinfo.ch

LAPSH në Fribourg i informon të gjithë prindërit shqiptarë për të gjitha pikat shkollore në këtë Kanton.

“Tani bashkatdhetarët shqiptarë në Fribourg kanë adresat dhe kontaktet për të gjitha Shkollat Shqipe ku ata mund t‘i regjistrojnë fëmijët e tyre”, thuhet në njoftimin e tyre, shkruan albinfo.ch.

“Ftojmë të gjithë prindërit shqiptarë që ta shfrytëzojnë këtë mundësi dhe t’u japin fëmijëve të tyre atë që më së shumti ju mungon, mësimin dhe ruajtjen e gjuhës shqipe, si dhe vlerat tjera kombëtare”, thuhet tutje në njoftim.

LAPSH u ka bërë thirrje të gjithë prindërve që t’i dërgojë fëmijët në shkollat shqipe, derisa në këtë vit janë hapur dy pika shkollore.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Refugjatët sudanezë dhanë çmimin e të drejtave të njeriut në Gjenevë

në kategorine Diaspora

E Mërkurë, 13 Shkurt 2019 – 22:20
albinfo.ch

Abdul Aziz Muhamat, një aktivist refugjatësh sudanezë, i cili është kapur në Manus Island në Papua Guinenë e Re për pesë vjet, i është dhënë lidhja e jashtme e çmimit të Martin Ennals 2019 në Gjenevë për guximin dhe angazhimin e tij për të drejtat e refugjatëve.

Kjo është hera e parë që fituesi i çmimit ka qenë viktimë e shkeljeve për shkak të praktikave të një demokracie “perëndimore”. Është hera e parë që shpërblimi i shkon dikujt që përqendrohet në çështjet e refugjatëve.

“Ky çmim hedh dritë mbi politikën shumë mizore të refugjatëve të Qeverisë australiane. Ai gjithashtu sjell vëmendje ndërkombëtare për rreziqet dhe keqtrajtimet, me të cilat ballafaqohen refugjatët në mbarë botën, duke përfshirë vendet që pohojnë se mbështesin Konventën e Refugjatëve”, tha ai.

Pas ikjes së luftës në Darfur, Muhamet u transferua me forcë në ishullin Manus, si pjesë e politikës së refugjatëve “në det të hapur” të Australisë në tetor 2013. Më shumë se pesë vjet më vonë, 26-vjeçari ishte ende i bllokuar në ishull mes qindra refugjatëve dhe azilkërkuesve, dhe i nënshtrohen privimit, ngacmimit, poshtërimit dhe dhunës”, shkruan Swissinfo, përcjell albinfo.ch.

“Ky djalosh ishte vetëm 20 vjeç kur erdhi për herë të parë në ishullin Manus. Që atëherë, ai kurrë nuk e ndërpreu zërin e tij për ata që u janë hequr të drejtat e tyre më themelore bashkë me të. Ai tregoi këmbëngulje dhe kurajë të jashtëzakonshme, duke u rezistuar gjithmonë paqësisht, edhe pasi një oficer i policisë e qëlloi atë në këmbë “, shpjegoi Dick Oosting, kryetar i Fondacionit Martin Ennals. “Qeveria Australiane duhet të përmbushë detyrimet e saj ndërkombëtare dhe t’i japë fund këtyre praktikave çnjerëzore”.

Ai ishte midis tre finalistëve, të zgjedhur tetorin e kaluar nga një juri prej dhjetë organizatave udhëheqëse botërore të të drejtave të njeriut. Dy të tjerët janë Marino Cordoba Berrio, një lider në bashkësinë afro-kolumbiane që po lufton për të drejtat e grupeve të margjinalizuara dhe Eren Keskin, një avokat turk, i cili u dënua me dymbëdhjetë vjet burgim për mbështetjen e gazetës prokurde Özgür Gündem.

Çmimi Martin Ennals mbështetet, ndër të tjera, nga Departamenti Federal i Punëve të Jashtme të Zvicrës dhe nga qyteti i Gjenevës. Çmimi u paraqit për laureatin nga Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, Michelle Bachelet më 13 shkurt. Fituesi mori 30,000 franga, shkruan Swissinfo, përcjell albinfo.ch.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Shqiptarja e parë që punon në Facebook

në kategorine Diaspora

E Mërkurë, 13 Shkurt 2019 – 17:40
albinfo.ch

Nuk është i vogël numri i shqiptarëve që kanë korrur sukses jashtë vendit me punën dhe talentin e tyre.

E tillë është Florentina Ferati nga Ferizaji, e cila ka arritur të punësohet në gjigantin Facebook, që njëherësh shënon edhe rrjetin social më të përdorur nga shqiptarët.

Për suksesin e saj kanë raportuar disa nga faqet ndërkombëtare, e njëra ndër to edhe sajti zyrtar i Texas Lutheran University.

Tina Ferati nuk është një detektive, por puna e saj përfshin kriminologjinë dhe hetimin e krimeve, të gjitha që ajo bën në internet. 

Si një konsulente për praktikat e teknologjisë së mjekësisë ligjore të PwC-së, Ferati punon në një sërë projektesh që shkojnë nga hetimet kibernetike, përgjigjja e incidentit dhe mjekësia ligjore kompjuterike, deri te analiza e të dhënave dhe procesi në të cilin kërkohen, gjenden, sigurohen dhe kontrollohen të dhënat elektronike me qëllimin për t’i përdorur ato si dëshmi në një çështje civile ose penale.

Kohët e fundit shkenca kompjuterike u përqendrua në një hetim kibernetik dhe përgjigje të incidentit që përfshinte një numër të madh klientësh me pakicë që përjetuan një ndërhyrje të paligjshme të rrjetit që çonin në sekuestrimin e informacionit financiar të ndjeshëm të konsumatorëve, shkruan telegrafi, përcjell albinfo.ch

“Roli im në këtë projekt ishte të çoja ekipin në të gjithë analizën digjitale mjeko-ligjore dhe të japë përditësime të përditshme për klientin për të raportuar gjetjet”, tha Ferati. “Ekipi ynë përfundoi duke gjetur kompjuterët e komprometuar në rrjet, programet dhe mjetet e përdorura për të kryer sulmin, dhe ishte në gjendje të gjejë të dhënat e vjedhura në një faqe për ndarjen e skedarëve”, ka thënë më tej shqiptarja.

Ferati gëzon trajtimin e zgjidhjes së problemeve dhe hetimin si zgjidhjen e një misteri.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Aktivitete të shumta për nder të 17 Shkurtit organizohen në Austri

në kategorine Diaspora

Me rastin e 11-të vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, aktivitete të shumta kulturore-artistike do të mbahen në Austri. Shoqata dhe asociacione të ndryshme shqiptare kanë organizuar programe të pasura për bashkatdhetarët tanë që jetojnë në këtë shtet

E Mërkurë, 13 Shkurt 2019 – 13:40
Arben Gjinaj

Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Austri “Aleksandër Moisiu” dhe Ambasada e Republikës së Kosovës në Austri ju ftojnë në orën letrare për nder të 11-të vjetorit të Pavarësisë së Kosovës në Vjenë të Austrisë.

“Në program do të ketë promovime librash dhe disa autorë të pranishëm do të lexojnë nga krijimet e tyre më të fundit. Programi është vetëm në gjuhën shqipe. Në fund do të shtrohet një koktej modest i rastit. Ejani të festojmë bashkë përmes librit dhe poezisë”, thuhet në ftesën e LSHKSHA “Aleksandër Moisiu”, Vjenë dhe Ambasada e Republikës së Kosovës në Austri, raporton “albinfo.ch”.

Aktiviteti mbahet të premten me datën 15 shkurt nga ora 18.00 në lokacionet e Ambasadës në Vjenë.

Festa e Pavarësisë së Kosovës do të manifestohet edhe më evente muzikore. Klubi shqiptar në Vjenë “Flatin Events” do të bëj dy organizime. Më 15 shkurt mbahet mbrëmje rinore më këngëtarët: Ardian Gaxha, Lori dhe Samanta Karavello, ndërkohë të dielën do të jetë një koncert familjar me këngëtarët: Shaqir Cervadiku dhe Leta, ndërsa për humor do të kujdeset aktori, Kreshnik Ibrahimi.

Një koncert tjetër familjar i cili tashmë është tradicional organizohet nga shoqata që e mban emrin e datës së Pavarësisë. Shoqata “17 Shkurti” në Baden, do të organizojë koncert familjar me datën 16 shkurt, duke filluar nga ora 16.00.

Në këtë aktivitet kulturo-artistik pritet të këtë recitime nga fëmijët për të vazhduar me këngë e valle shqiptare nga ansambli i shoqatës. Më pastaj koncerti do të jetë i lirë dhe të pranishmit do të argëtohen me këngëtarët: Vjollca Selimi dhe Kudret Rrustemi. Si çdo herë tjetër, hyrja do të jetë falas.

Nuk mungojnë as aktivitetet sportive

Për nder të festës së Pavarësisë së Kosovës, në Austri nuk do të mungojnë as aktivitetet sportive.

“Liga Shqiptare e Futbollit në Austri” organizon më 24.02.2019 turne në futboll të vogël. Ftohen të interesuarit që me kohë të bëjnë paraqitjen e ekipeve pranë organeve të LSHFA-së”, thuhet në njoftimin e LSHFA-së.

Ndeshjet do të zhvillohen ora 10.00 në një palestër në qarkun e 23-të të Vjenës.

Një turnir tjetër sportiv do të jetë edhe ai i shahut. Klubi i shahut “Arbëria” në Vjenë po me datën 24.02. do të organizojë turnir të shahut që do të fillojë nga ora 13.00 në restorantin “Kastaniengarten” në Schwechat, pak kilometra larg Vjenës.

Aktivitete kulturo-artistike do të mbahen edhe në qytete të tjera të Austrisë të organizuar nga shoqata dhe klube të ndryshme shqiptare që veprojnë në Austri.

Burimi: https://www.albinfo.ch/

Shko lartë