LSDM dhe PDSH do të bashkëpunojnë në zgjedhjet lokale

/

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev përmes një shkrimi në Facebook ka njoftuar për bashkëpunimin me PDSH-në e Menduh Thaçit në zgjedhjet e ardhshme lokale, transmeton Alsat. Zaev njoftoi se me PDSH-në pritet të ketë bashkëpunim qysh në rrethin e parë në zgjedhjet e 17 tetorit.

“Me kryetarin e PDSH-së, Menduh Thaçi ramë dakord për bashkëpunim në zgjedhjet lokale. LSDM dhe PDSH në mënyrë reciproke do të bashkëpunojnë dhe do të sigurojmë mbështetje në shumë komuna. Në disa komuna do të realizojmë bashkëpunimin në raundin e parë, ndërsa në komuna të tjera në raundin e dytë. #LSDM vazhdon të ndërtojë dhe zhvillojë koalicionin më të madh dhe më të mirë për zgjedhjet lokale në tetor”, shkroi Zaev.

Prej nesër faza e portokalltë, Qeveria me një sërë masash

/

Sipas informacionet të siguruara nga meteo – alarmi i Drejtorisë për punë hidrometeorologjike, i gjithë territori i Republikës së Maqedonisë së Veriut gjatë pesë ditëve të ardhshme do të përfshihet nga temperaturat e larta (prej 29.07-01.08.2021 – prej të enjten deri të dielën) në fazën e portokalltë dhe për ata vlejnë rekomandimet e publikuara nga Ministria e Shëndetësisë, për uljen e rrezikut nga temperaturat e larta për personat të cilët gjenden në hapësirë të hapur, në shtëpi, në vende të punës, rreth liqeneve, lumenjve, pishinave dhe në male, transmeton TV21.

Siç njoftojnë nga Ministria e Shëndetësisë, sipas informacioneve të siguruara nga DPHM-ja, duke filluar prej të enjtes (29.07.2021), gjashtë rajonet: i Shkupit, i Osogovës, i Vardarit, i Pellagonisë dhe i Ohrit do të hyjnë në fazën e portokalltë, për çfarë gjendja e valës së nxehtë do të fillojë të vlejë në gjithë shtetin dhe në përputhje me rekomandimet e Qeverisë, prej të mërkurën deri të dielën (29.07-01.08.2021) vlejnë këto rekomandime:

1. Lirim nga vendet e punës dhe obligimet të grupeve më të prekura, siç janë gratë shtatzëna dhe personat e moshës mbi 60-vjeç.

2. Në institucionet për kujdesin e fëmijëve (çerdhet) të mos praktikohen aktivitete fizike dhe të mos i ekspozojnë fëmijët në ambiente të hapura gjatë periudhës prej 11 deri në ora 17.

3. Njësitet e vetëqeverisjes lokale, Kryqi i Kuq dhe Qendrat për punë sociale në rajonet e përfshira nga vala e nxehtë, të kenë qasje më aktive dhe të ofrojnë ndihmë për personat e vetëm e të pamundur dhe të pastrehët.

4. Sa i takon faktit se prodhime të caktuara në rrezik dhe procese teknologjike mund të paraqesin rrezik shtesë për shëndetin e punëtorëve të ekspozuar, kujtohen punëdhënësit për detyrimin e respektimit të dispozitave ligjore për këtë fushë.

Sipas informacioneve të marra, Qeveria vendosi:

1. Institucionet dhe organet shtetërore t’i respektojnë rekomandimet.

2. Në të njëjtën kohë, Qeveria rekomandon që sektori privat të organizojë kohën e punës me qëllim që të mbrojë nga ekspozimi direkt i diellit për punëtorët, duke i ikur qëndrimit në ambiente të hapura.

3. Qeveria vendosi që kjo masë të zgjasë 4 ditë, deri në një vendim tjetër.

4. Njëkohësisht, puna në çerdhe të organizohet gjatë periudhës prej orës 7 deri në ora 17.

5. Qeveria ka marrë qëndrim se të gjithë subjektet juridike që kryejnë aktivitete në të hapur, t’i ndërprejnë aktivitetet gjatë periudhës prej orës 11 deri në ora 17.

Kujtojmë që gjatë periudhës së verës është e nevojshme që qytetarët t’i respektojnë masat e përgjithshme vijuese për shëndetin siç janë:

1. Gjatë ditëve të të nxehtit ekstrem, të qëndrohet më shumë në ambiente të mbyllura (para se gjithash të klimatizuara), ndërsa gjatë qëndrimit në të hapur gjatë kësaj periudhe të gjendet mundësi për pushime të shpeshta nën hije.

2. Të mbathen rroba të hapura dhe të lehta, ndërsa gjatë ekspozimit direkt në diell, të mbahen syze dhe kapelë, ndërkaq gjatë rrezitjes të shfrytëzohet krem me faktor mbrojtës të lartë.

3. Të konsumohet sasi më e ulët e ushqimit, kryesisht pemë dhe perime, kurse më pak ushqim të yndyrshëm.

4. Të konsumohen sasi e madhe e lëngjeve, më së miri ujë i thjeshtë për pije, t’u iket pijeve alkoolike.

5. Gjatë hyrjes në vetura, është e nevojshme që e njëjta të ajroset.

6. Të sëmurët kronikë ta marrin rregullisht terapinë, në konsultim me mjekët amë.

Për shkak të temperaturave të larta dhe rritjes së mundësisë për paraqitjen e helmimeve me ushqim dhe të sëmundjeve të zorrëve, rekomandimet janë:

1. Larje e prodhimeve bujqësore para përdorimit të tyre.

2. Përgatitje termike e ushqimit dhe konsumimit të tij në afat sa më të shkurtër kohor. Nëse kjo nuk bëhet, ushqimi i përgatitur të vendoset në frigorifer në +4 gradë, kurse para përdorimit i njëjti të nxehet në +100 gradë.

3. T’u iket prodhimeve që nuk përpunohen termikisht, si majonezi nga vezët shtëpiake, kurse me vëmendje të konsumohet akullorja dhe kremërat e ndryshëm.

“Gjithashtu, informojmë se institucionet shëndetësore janë të përgatitur me kapacitet të mjaftueshëm (humane, hapësinore) dhe terapi medikamentoze për përballje eventuale me një numër të madh të personave me efekte të dëmshme ndaj shëndetit nga temperaturat e larta. Gjithashtu, sipas nevojës dhe në baza ditore, Komisioni për ndjekjen e efekteve nga temperatura e larta në kuadër të Ministrisë së Shëndetësisë, do të rekomandojë masa dhe aktivitete për minimizim të këtyre rreziqeve, veçanërisht për kategorinë më të prekur të qytetarëve gjatë ditëve që vijnë”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë, transmeton TV21.

Nuk ndalen zjarret në Vlorë, digjen dhjetëra hektarë pemë në Tragjas

Zjarret që kanë ‘mbërthyer’ pyjet e Vlorës, ditët e fundit, kanë djegur dhjetëra hektar pyje dhe shkurre.

Prej orëve te para te ditës, në fshatin Tragjas të Vlorës, 10 forca zjarrfikëse po punojnë për të neutralizuar flakët .

Por situata rëndohet për shkak të erës që fryn në zonë.

Terreni i vështirë e bënë të pamundur ndërhyrjen për fikjen me ujë, ndaj punonjësit po mundohen ta fikin me mjete rrethanore.

SHSKUK, COVID-19: 82 pacientë në trajtim

Në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet e përgjithshme 82 pacientë janë duke u trajtuar për COVID-19.

Sipas raportit të SHSKUK-së, nga 82 pacientë të shtrirë në klinikat COVID dhe spitalet e përgjithshme, 24 të konfirmuar Covid-19 pozitivë, 54 me oksigjeno-terapi dhe 3 në gjendje të rënduar shëndetësore.

Në QKUK, 65 pacientë të shtrirë, 12 prej tyre Covid-19 pozitivë

Klinika Infektive, 23 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 42 pacientë

Në spitalet e përgjithshme, 17 pacientë, 12 prej tyre Covid-19 pozitivë, 9 me oksigjeno-terapi

Spitali i Gjakovës, 5 pacientë

Spitali i Pejës, 3 pacientë

Spitali i Gjilanit, 9  pacientë.

“Faleminderit, jeni të mirëseardhur”, në Sarandë kështu priten serbët

Përveç Greqisë dhe Malit të Zi, në vitet e fundit, një nga top destinacionet e verës për turistët nga Serbia, sigurisht se është bërë Shqipëria.

Mariana Rajiq Deliq kaloi pushimet verore me familjen e saj në bregdetin shqiptar dhe ajo vendosi të ndajë gjestin me të cilin tregoi se nuk ishte penduar që kishte udhëtuar në Sarandë.

Gjegjësisht, në një nga pyetjet më të shpeshta të turistëve serbë është nëse është e sigurt të shkosh në Shqipëri me një makinë me regjistrim serb, ajo u përgjigj me një foto dhe një mesazh miqësor të shkruar në veturën e saj.

“Faleminderit, Jeni të mirëseardhur” – ishte mesazhi i shkruar në veturën e saj të cilin ajo e publikoi.

I nxehti afrikan “djeg” Shqipërinë, kujdes mos dilni në diell

Diten e sotme vendi ynë do te ndikohet nga masa ajrore të thata dhe të nxehta me origjinë nga Afrika e Veriut.

Moti pritet te jete i kthjellët në të gjithë territorin përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në relievet malore në orët e mesditës.

Era pritet te fryjë me drejtim verilindje – veriperëndim me shpejtësi 1-8m/sek dhe pritet te sjellë valëzim të ulët të forcës 0-1 ballë.

Temperaturat do te regjistrohen me vlera nga 20 grad celcius ato minimale deri në 41 gradë Celcius në vlerat maksimale.

Varianti ‘Delta’ pritet të arrijë pikun në mes të muajit gusht

Ashtu si vendet e Europës dhe rajonit, edhe në Shqipëri pritet që varianti ‘Delta’ të jetë dominant, duke arritur kulmin e tij muajin e ardhshëm. Zv.ministrja e Shëndetëisë Eugena Tomini, në një intervsitë për Tv Klan, tha se institucionet janë në alert të shtuar, por situata paraqitet e kontrolluar dhe nuk ka vend për panik.

“Aktualisht me konfirmimin e rasteve të Deltës në Shqipëri nuk bën përjashtim. Parashikimit dhe gjasat janë që në mes të gushtit të përcaktojë edhe variantin më dominant me transmetueshmëri shumë të lartë siç është Delta në mbarë botën dhe kjo transmetueshmëri nuk e përjashton edhe mundësinë e Shqipërisë ne parapërgatitje dhe të qenit në alert. Sigurisht që edhe për Shqipërinë është shqetësim, por në vlerat e alertit të të gjitha strukturave shëndetësore për të mos krijuar panic, por përgjegjshmëri”.

Në situatën kur mes të infektuarve me ‘Delta’ ka edhe qytetarë të vaksinuar me Pfizer, AstraZeneca dhe Coronavac, zv.ministrja e Shëndetsisë thotë se vaksinimi me të dyja dozat është i rëndësishëm për qytetarët, pasi shmang format e rënda të sëmundjes.

“Vaksinimi nuk të përjashton nga infektimi, por mbron nga format e rënda, shtrimi në spital dhe vdekja”.

Deri tani varianti ‘Delta’ ka treguar se kalohet më lehtë.

“Është sëmundje respiratore me dhimbje fyti, koke dhe temperaturë, nuk ka shenjat e shijes dhe nuhatjes. Deri tani ka treguar që kalohet më lehtë, por do të shihet në vazhdimësi”.

Instituti i Shëndetit Publik ka dërguar sërish mostra në Berlin për verifikimin e variantit ‘Delta’. Prej tri javësh, Shqipëria po regjistron rritje të numrit të të infektuarve me Covid-19.

Masat e nxehta të ajrit të ardhura nga Afrika do të mbeten edhe për ditët vijuese

Masat e nxehta të ajrit të ardhura nga Afrika Veriore Shkretëtira e Çadit dhe Nigerisë, do të mbeten të qëndrueshme edhe për ditët vijuese, duke krijuar mot shumë të nxehtë dhe me vapë.

Kështu ka njoftuar Instituti Hidrometerologjik i Kosovës (IHK) sipas të cilit nëpër disa zona parashihen vranësira, kryesisht rreth relievit malor, ku parashihet edhe ndonjë rigë e dobët.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 16-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 35-38 gradë Celsius.

Indeksi UV mbetet në vlera ekstreme, prandaj kujdes nga kontakti direkt me rrezet e diellit, sidomos personat në moshë dhe shtresa tjetër e popullatës me sëmundje kronike.

Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i juglindjes dhe verilindjes.

Sot dt 27 korrik temperaturat maksimale të regjistruara nëpër disa qendra meteorologjike të rrafshit të Kosovës dhe Dukagjinit ishin me sa vijon: Gjakovë 38.4 C, Prizren 36.1 C, Istog 36.0 C , Malishevë 36.1 C, Prishtinë 36.1 C, Kamenicë 37.0 C.