Category archive

Lajme

Posted on në kategorine Shqipëri

“Nuk ka shans njeri që..”, Gjovalin Loka përplaset me ish-deputetët

POGRADEC Pas përplasjes së djeshme me ish-deputetin e PD-së, Ervin Salianji,  zv.drejtori i Policisë së Shtetit Gjovalin Loka ka vijuar edhe sot debatin me dy ish-deputetët si Klevis Balliu dhe Endrit Braimllarin në qytetin e Pogradecit. Ai iu përgjigj deklaratave të Ervin Salianjit, i cili dje iu drejtua me fjalët se po të ishte “beteja”… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme

ZAEV KONFIRMON: 8 ministra dhe mbi 20 drejtorë do të ndërrohen

Kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi rikonstruimin e Qeverisë, ku do të ndërrohen 8 ministra dhe së paku 20 drejtorë. Ai këtë e theksoi në mbledhjen e organeve më të larta partiake të LSDM të mbajtur sot në Ohër. Zaev tha se deri në fund të javës do të publikojë emrat e ministrave të ri, por edhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Shi e breshër në disa qytete të vendit (Foto)

Në qytetin e Shtimes dhe Istogut këtë të diele ka rënë shi dhe breshër i madh. Këtë e kanë bërë të ditur, qytetarët të cilët kanë dërguar fotografi. Sipas qytetarëve, breshëri ka dëmtuar edhe kulturat bujqësore. Madhësia e breshrit arriti deri në 5.5 cm, e kjo gjë është dëshmuar edhe përmes realizimit të një fotografie.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Publikohet dokumentari i vizitës së Rita Orës në Kosovë (VIDEO)

Soccer Aid për UNICEF-in në Kosovë ka realizuar një dokumentar ku pjesë e tij është edhe këngëtarja shqiptare me famë botërore, njëherësh ambasadore e kësaj organizate, Rita Ora. Dokumentari është publikuar sot duke shfaqur disa pjesë ku Rita viziton lagjet e varfëra të Kosovës, njofton Klan Kosova. “Rita Ora vizitoi vendlindjen e saj në Kosovë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni/Shqipëri

RAMA: U sqarova me PENDAROVSKIN, fola edhe me ZAEVIN

Edi Rama zhvilloi takimin e radhës elektoral në Pustec, aty ku iu rikthye deklaratës së Presidentit të Maqedonisë së Veriut, i cili tha se kishtë bërë kërkesë që vendi i tij të ndahej nga Shqipëria në procesin e hapjes së negociatave me Bashkimin Evropian. “Shqipëria është në një përpjekje për t’i shpëtuar një kurthi të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi/Lajme

TARGAT, nga nesër “MK” zëvendësohet me “NMK”

Nga dita e nesërme Ministria e Punëve të Brendshme do të lësho në përdorim target reja me kodin NMK, bazuar në marrëveshjen e Prespës. Procesi ndërrimit të tabelave do të bëhet gradualisht gjatë regjistrimit të automjeteve, qytetarët të cilët nuk kanë nevojë të ndërrojnë tabelat menjëherë do të jenë në gjendje të përdorin afishe të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Kolona të gjata në Vërmicë gjatë fundjavës (VIDEO)

Vikendi me temperatura të larta një  numër të madh të kosovarëve i shtyri të shkojnë në plazhet e Shqipërisë. Por pos kënaqësisë, këta qytetarë thanë për medial.mk se kanë pritur deri në një orë në pikën kufitare të Vërmicës për të hyrë në Kosovë. Ata thanë se para disa orëve kolonat ishin të gjata nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme

LSDM zgjodhi përbërjen e Komitetit ekzekutiv

LSDM sot në Ohër ka zgjedhur anëtarë e rinj të Komitetit Ekzekutiv, sekretar të ri organizativ dhe sekretar për bashkëpunimin ndërkombëtar. Kreu i partisë, Zoran Zaev njoftoi në dhjetë ditët e ardhshme do të zgjedhën edhe nënkryetarët e rinjt të partisë pas shkarkimeve muajin e kaluar. Anëtarët e rinj të Komitetit Ekzekutiv janë Frosina Remenski,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Diaspora

Shkolla Shqipe e Friburgut bën thirrje për regjistrimin e nxënësve në këtë shkollë

E Diel, 16 Qershor 2019 – 22:00 albinfo.ch Shkolla Shqipe në kantonin e Friburgut ka arritur të mbyllë me sukses vitin shkollor 2018/19.Ne kantonin e Friburgut ekzistojnë gjashtë pika shkollore: Düdingen, Schmitten, Schönberg, Fribourg, Bulle dhe Romont. Ndërsa ky ishte viti i tretë me radhë që “LAPSH-Fribourg” u ka ofruar mundësinë gjithë fëmijëve shqiptarë nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Basha për burgosjen e kryetarëve të PD në Librazhd dhe Prrenjas: Vendim burracak

TIRANË, 16 Qershor /MEDIAL/ -Kryetari i PD-së, Lulzim Basha reagoi sot pas vendimit të Gjykatës së Elbasanit që vendosi masën “arrest me burg”  për kryetarin e PD-së të Librazhdit, Bujar Vreto dhe kryetarin e PD-së të Prrenjasit, Arjan Karriqi si dhe dy qytetarë të tjerë Dashamir Boja dhe Bujar Kllojku. Ata u arrestuan të enjten… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Basha mesazh gjyqtarëve: Kush burgos të pafajshmit do përballet me drejtësinë

Pak ore pasi gjykata e elbasanit la ne burg kater drejtuesit lokale te PD ne Librazhd dhe Prrenjas, lideri i opozites doli perpara medive, duke u derguar nje mesazh te forte qyqtareve. Lulzim Basha deklaroi se gjyqtaret dhe prokuroret qe dhane vendimin nuk do t’i shpetojne dot perballjes me drejtesine.   “Policeve prokuroreve dhe gjyqtareve… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Sherr me mjete të forta në Korçë, plagoset një person

Një 60 vjeçar është plagosur me sende të forta pasditen e kësaj të diele në qytetin e Korçës.   Ngjarja është regjistruar në shëtitoren “Fan Noli”.   Personi i moshuar, identiteti i të cilit nuk bëhet ende I ditur, mësohet se është qëlluar disa herë në trup me kaçavidë.   I plagosuri është tradportuar në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Rama: Zgjedhjet do të bëhen në 30 qershor dhe nuk e luan as topi as burri fallxhores

Kryeministri Edi Rama ka vijuar fushatën elektorale pasditen e këasj të diele në Pogradec.   Duke u kërkuar banorëve të Pogradecit që të votojnë kandidatin e PS, Ilir Xhankollin, kreu I qeverisë akuzoi kryebashkiakun aktual se nuk ka propozuar asnjë projket për zhvillimin e qytetit.    “Në 30 qershor, Shqipëria nuk kthehet kurrë më mbrapa.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Ne, mbështetësit dhe garantët e vetëm të Reformës në Drejtësi

TIRANË, 16 qershor/MEDIAL/- “Për ne Drejtësia duhet të jetë një dhe e barabartë me të gjithë prandaj ne kemi qenë, jemi dhe do të jemi mbështetësit dhe garantët e vetëm të Reformës në Drejtësi”, theksoi sot në Pogradec kryeministri Edi Rama. Në fjalën e tij në takimin elektoral në qytetin e Pogradecit për zgjedhjet e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Diaspora

Dokumentari “Ferdonija” do të shfaqet edhe në Gjermani

E Diel, 16 Qershor 2019 – 16:40 albinfo.ch Foto: KultPlus (Nga shfaqja e dokumentarit ne Beograd) Qendra Kulturore Shqiptare në Shtutgart (Gjermani) do të mbajë një program kulturor për shqiptarët e diasporës, përcjell albinfo.ch. Në mesin e aktiviteteve të ndryshme, më datë 23 qershor, në kuadër të këtij organizimi, është paraparë të shfaqet edhe dokumentari… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Partitë në duart e liderëve

Partitë politike në Kosovë mbeten ende në procesin e profilizimit dhe demokratizimit të tyre. Reformat dhe demokratizimi i brendshëm, potencohen sa herë që partitë politike hyjnë në proceset e brendshme zgjedhore, çka sipas analistëve politikë dëshmon se ato janë me vjet të tëra në këtë proces. Si të tilla, partitë e spektrit politik në Kosovë konsiderohen se… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Bulqizë, “i forti” i qytetit tenton të vrasë një 41 vjeçar

Një konflikt që mendohet të ketë qenë i çastit ka përfunduar në nxjerrjen e armës nga shtetasi Alban Taçi që njihet në qytetin e Bulqizës si një ndër “të fortët”. Ngjarja mësohet se ka ndodhur mesditën e kësaj të diele por vetëm tani është bërë publike.   Në njoftimin e policisë Dibër, thuhet se në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Velipojë, shpëtohen nga mbytja çifti nga Kosova

Burrë dhe grua nga Kosova kanë hyrë për tu larë në plazhin e Velipojës, por kanë rrezikuar jetën. Kanë qenë pushuesit e tjerë që kanë parë çiftin teksa kërkonte ndihmë dhe kanë ndërhyrë, pasi në të gjithë vijën bregdetare mungojnë rojet e plazhit në kullat e vrojtimit. Menjëherë është lajmëruar shërbimi i ambulancës që me… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Operacioni “Krasta”, burg për gjashtë të arrestuar

Gjykata e Elbasanit la në qeli 6 nga të arrestuarit si pejse e opearcionit të Koduar Krasta që u finalizua te premten nga policia lokale me mbeshtetjen e forcave speiciale renea.   Që ne oret e para të mëngjesit gjykata u blindua nga një numer i madh forcash të policise loakale por edhe ato te… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Gjermani “Bild” nuk ndalet, gazetari paralajmëron përgjime të reja

Pas përgjimeve të publikuara disa ditë më parë, gazetari i “Bild”, Pieter Tiede ka paralajmëruar sot se të tjetra publikime do të dalin në dritë në lidhje me pazaret elektorale. Këtë lajm e njofton vetë gazetari përmes një postimi në rrjetet sociale. Sipaas tij, materialet e reja do të publikohen nesër pasdite. Pergjimet vijon…. Burimi: https://www.balkanweb.com/ Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Vrau 24 vjeçarin për një vend parkimi, gjykata lë në burg autorin

Gjykata e Kurbinit ka lënë në burg 32 vjeçarin nga Tirana, Emanuel Koça.   Koça mbrëmjen e 12 qershorit vrau me armë zjarri pranë stadiumit të Laçit, 24 vjeçarin Viktor Shkorretin. Shkak I vrasjes u bë një vend parkimi.   Ndërkohë në seancën gjyqësore të kësaj të diele, Koça është shfaqur I pednuar në lidhje… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Basha: Fundi i Ramës dhe i veglave të tij qorre është i pashmangshëm

Kreu demokrat, Lulzim Basha I është përgjigjur kryeministrit Rama në lidhje me deklaratat e bëra prej këtij të fundit gjatë fushatave elektorale.   Në një postim në “Facebook”, Basha shprehet se Shqipëria nuk do të digjet dhe se opozita nuk trembet pavarësisht arrestimeve të bëra, sipas tij, nga qeveria.   Sipas Bashës, fundi qeverisë dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Dibër, Imeraj: Do të vazhdojmë më tej me projektet dhe punët

TIRANË, 16 Qershor /MEDIAL/ -Kandidati i Partisë Socialiste për bashkinë Dibër, Dionis Imeraj, zhvilloi një takim me veteranët dhe pensionistët e qytetit të Peshkopisë. Imeraj tha se këtij brezi i detyrohemi shumë për sakrificat dhe vlerat që mbartin, ndaj dhe programi im i ka kushtuar vëmendje të veçantë edhe kësaj kategorie. “Rikonstruksioni i plotë i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Një muaj paraburgim për shqiptarin e dyshuar për krime lufte

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka njoftuar se Gjykata Themelore në Prishtinë, ka aprovuar kërkesën e prokurorisë për caktimin e masës së paraburgimit prej 30 ditësh kundër të dyshuarit D.Sh., shtetas i Republikës së Kosovës, i nacionalitetit Shqiptar, i cili është i dyshuar për krime lufte, kundër popullatës civile në mars të vitit 1999… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Diaspora

Rrahje masive në St. Gallen, arrestohen dy kosovarë

Në St. Gallen, një përleshje masive ndodhi në natën e së dielës. Dy kosovarë u arrestuan pasi sulmuan një grup prej tetë burrave E Diel, 16 Qershor 2019 – 13:59 albinfo.ch Të dielën një rrahje masive ka ndodhur në zonën e Brühlgasse-s në St. Gallen.   Sipas Policisë Kantonale të St. Gallen, një grup prej… Vazhdo të lexosh

Shko lartë