Category archive

Teknologji

Lajme per teknologji

Posted on në kategorine Teknologji

Galaxy S10 5G është telefoni që askush nuk ka për ta blerë

Mbase këtë nuk e prisnin të gjithë por Samsung prezantoi sot jo një por dy telefonë 5G. Edhe pse gjenerata e re e rrjeteve është ende larg realitetit për shumë njerëz, Samsung ka vendosur të flasë për inovacionin e telefonëve të tyre duke hedhur detaje si 5G-ja. Telefoni 5G është ajo çfarë adhuruesi më i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Galaxy S10E është përgjigja e Samsung ndaj iPhone XR

Krahas flagshipëve Galaxy S10 dhe S10 Plus, Samsung sot prezantoi një model buxhetor me kosto të ulët që e quan Galaxy S10E. Me një çmim bazë prej 749 dollarë, telefoni ka ekran 5.8-inç por i mungojnë disa prej veçorive të avancuara të vëllezërve të mëdhenj edhe pse jo shumë njerëzve kanë për tu rënë në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Ram zbulon “monstrumin” 6.4 litërsh V8 (FOTO)

Ram ka zbuluar linjën e pick-upave të saj në panairin e veturave Detroit 2019. Modelet, 2500 e 3500 kanë aftësi mbresëlënëse e një super motor 6.4 litërsh V8. Ram tani ka zbuluar çmimet e tyre, ku fillojnë nga 34 mijë dollarë për modelin bazë 2500 Tradesman e deri në 67 mijë dollarë për modelin 3500… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Liveblog: Samsung prezanton Galaxy S10 dhe Galaxy Fold

20:06 – Telefoni vjen i disponueshëm në katër ngjyra: zezë, argjendtë, jeshile dhe blu 20:05 – Denison thotë se Samsung ka ndërtuar një bosht që mund tu rezistojë me mijëra hapjeve 20:04 – Në skenë për të prezantuar Galaxy Fold del Justin Denison Zv President i marketingut të produktit 20:04 – Emërtimi zyrtar i telefonit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare platformë online për ankesat e qytetarëve

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, duke nisur nga data 18 shkurt 2019, ka filluar zbatimin e një regjistri të ri, si një platformë për depozitimin e ankesave të konsumatorëve. Platforma online e ankesave të qytetarëve krijon mundësinë për çdo konsumator dhe individ të depozitojë problematikën e tij për veprime dhe detyrime që lindin nga aktiviteti i operatorëve ekonomikë, të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Nga dita e sotme Gmail në Android vjen me një pamje ndryshe

Përditësimi i shumëpritur i dizajnit material për aplikacionin Gmail tashmë është i disponueshëm për të gjithë përdoruesit Android përmes Play Store. Muajin e kaluar kompania solli dizajnin e ri të aplikacionit mobil Gmail pasi e kishte ofruar këtë dizajn në desktop që prej një viti. Përditësimi sjell elementë të rinj dizajni si fontin Google Sans… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Logitech ringjall mausin legjendar

Adhuruesve të video lojërave mausi Logitech MX518 do tu sjellë kujtime të bukura për një arsye të thjeshtë: mausi i 2005-ës kishte një formë të rehatshme, performancë të mprehtë dhe butonë të përshtatshëm. Edhe një zëvendësim i tij në 2011 rezultoi një formulë e suksesshme. Por nëse u ka munguar dizajni origjinal, ju japim lajmin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Google ka një projekt misterioz për video lojërat

Google zakonisht nuk është prej atyre që bëhet pjesë e eventeve të mëdha të video lojërave por këtë vit do të jetë ndryshe. Kompania ka planifikuar të zbulojë një projekt misterioz lojërash në Konferencën e Zhvilluesve të Lojërave më 19 Mars. Google nuk dha detaje por prej kohësh spekulohet se kompania do të lançojë një… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Telefoni i ri i Vivo ka një kamër sekrete

Vivo V15 Pro ka një sekret: një kamër të motorizuar “pop-up” dhe është produkti më i fundit i kompanisë së njohur Kineze për dizajnet e saj inovative. Kamerën e motorizuar Vivo e prezantoi për herë të parë me modelin Vivo Nex S, por V15 Pro do të ketë çmim më modest e me të sjell… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

AMA dhe AKEP godasin piraterinë televizive

AMA po koordinohet me AKEP për të ndërhyrë. Identifikimi i subjekteve pirate është i thjeshtë dhe po ashtu mbyllja nga ana teknike. Enkelejd Lamaj drejtor i Drejtorisë së Mbikëqyrjes në AMA thotë se nuk ka shpëtim për subjektet pirate. “Shërbimi këtu ndërpritet në mënyre te vazhdueshme, sigurisht që shoqëritë ISP apo subjekte që ofrojnë këto… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Amerika nuk mund të na shkatërrojë thotë themeluesi i Huawei

Themeluesi i Huawei ka vendosur ti kundërpërgjigjet Shteteve të Bashkuara duke thënë ditën e Marte se Amerika nuk mund të na shkatërrojë ne. Ren Zhengfei, i cili themeloi kompaninë në 1987, nuk bën shpesh komente publike por në një intervistë të rrallë për BBC tha se biznesi i Huawei vazhdon të rritet pavarësisht presionit Amerikan.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Ja aplikacionet popullore për iOS që janë piratuar nga hakerët

Piratët kanë përdorur certifikatat e zhvilluesve për sipërmarrjet të Apple për të krijuar versione të hakuara të disa prej aplikacioneve më popullore thuhej në një raport të publikuar ditën e Enjte. Versionet të piratuara të Spotify, Angry Birds, Pokemon Go dhe Minecraft i bënin funksionet me pagesë të aplikacioneve falas e madje nuk përmbanin as… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Ja sesi të ndiqni live prezantimin e Galaxy S10

Ditën e Mërkure Samsung do të prezantojë produkte të reja dhe nëse spekulimet janë të vërteta dhe informacionet e publikuara që sakta, atëherë kemi çfarë të presim. Asgjë nuk është konfirmuar zyrtarisht por presim debutimin e një Galaxy S10 me ekran “hole-punch” dhe një Galaxy S10 Plus me tre kamera të pasme. Gjithashtu në mesin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

FaceTime është shndërruar në makth për Apple

Apple dërgoi një përditësim sigurie për iPhone në fillim të muajit Shkurt për të adresuar një problem sigurie me thirrjet në grup të FaceTime. Njerëzit mund të dëgjonin në anën tjetër të telefonatës pa u përgjigjur vetë marrësit. Megjithatë sipas raportimeve kompania nuk e ka adresuar siç duhet problemin. Në forumet e MacRumors njerëzit shpreheshin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Auto/Teknologji

Ky është Ferrari i vetëm manual në botë

Ferrari F430 është modeli i vetëm i kompanisë prodhuese luksoze të veturave që posedon opsionin e ndërrimit manual të shpejtësive. Shumica e modeleve F430 janë të pajisura me transmision gjysmë-automatik opsional, transmeton lajmi.net. Fatkeqësisht, prodhuesit e automjeteve si Ferrari, Lamborghini dhe Maserati nuk prodhojnë më makina me transmision manual, duke i bërë modelet si F430… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Shfletoni uebin sikur të ishit në vitin 1990

Sot internetin e marrim për të mirëqenë por në të kaluarën shfletimi në ueb nuk ka qenë një eksperiencë e cila të ofronte kënaqësi më shumë sesa irritim. Por ata që janë në kërkim të nostalgjisë ose duan të jetojnë në një botë kur hyperlinqet hapen me dopjo-klik, një ekip pranë laboratorit CERN ka rindërtuar… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Shefi i inteligjencës artificiale pranë Facebook na mëson tre gjëra rreth të ardhmes së IA

Vitet e fundit disa prej kompanive më të mëdha në botë të teknologjisë, nga Google tek Facebook dhe Microsoft janë fokusuar tek inteligjenca artificiale(IA) dhe sesi mund ta inkorporojnë tek të gjitha produktet e tyre. Për shembull Google ribrandoi Google Research në Google AI përpara konferencës së zhvilluesve të këtij viti. Mark Zuckerberg gjithashtu shpjegoi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Auto/Teknologji

Lajme të mira për ata që pëlqejnë makinat me ndërrues manual shpejtësish

Para pak ditëve më parë, u raportua se veturat që posedojnë ndërrues manual të shpejtësive do jenë më të shtrenjta në segmente të caktuara të tyre. Megjithatë, aktualisht ekziston një model makinash, që posedojnë ndërrues manual të shpejtësive, e që në fakt janë më të lira në çmim, të paktën për këtë muaj, transmeton lajmi.net.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Nga sot të gjithë zhvilluesit mund të regjistrojnë sajtet personale dhe projektet me domainin .dev

Ndërsa numri i domaineve .com të disponueshme vijon të reduktohet, domaine alternative kanë filluar të fitojnë popullaritet. Shumica e zhvilluesve preferojnë të përdorin domainet .io për sajtet personale dhe projekte por nga dita e sotme Google do ta ndryshojë këtë. Gjiganti i motorit të kërkimit gjatë Samitit të Zhvilluesve të Chrome, prezantoi domainin .dev dedikuar… Vazhdo të lexosh

1 2 3 117
Shko lartë