Category archive

Biznes - page 3

Posted on në kategorine Ekonomi

Kompania e parë në Parkun e Inovacionit në Prizren, paralajmëron investime milionëshe

Në Prishtinë është mbajtur prezantimi i kompanisë vendore “CM Production”, me pronar Ardian Gashin nga Lipjani, me vendbanim në Gjermani. Prezantimi u mbajt në prezencë të përfaqësuesve të Doganave të Kosovës, z. Bajram Rexha, drejtor i Drejtorisë së Akcizës dhe Procedurave dhe z. Agron Sadiku, Drejtor i Shërbimeve të Përbashkëta, Zëvendës Ambasadorit gjerman pranë Ambasadës… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Rukiqi: Rritja e pagave dëmton investimet, rrezikon falimentimin e shtetit

Rritja e pagave në sektorin publik sipas Berat Rukiqit po shkon në dëm të projekteve kapitale që kanë rëndësi për ekonominë dhe në përkrahje të koeficienteve që në masë të madhe kanë shkuar në kategori që nuk kanë treguar efikasitet në punë, shkruan sot “Koha Ditore”. Rukiqi është kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës, institucion… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Si duhet të negocioni për të marrë pagën që meritoni?

1. Asnjëherë mos e pranoni ofertën e parë të pagës. 2. Mos harroni se ju mund të negocioni më shumë sesa vetëm atë që po ju ofrohet. 3. Punoni me rekrutuesin tuaj. Rekrutuesit janë miqtë tuaj. Por mos harroni që ata janë miq të cilët kanë buxhet. Në mënyrë ideale, ata duan që ju të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

“Ngrirja” e koncesioneve, revolucion apo show?

Ndërprerja e Partneritetit Publik-Privat për Thumanë-Kashar dhe më pas një deklaratë për ngrirjen e të gjitha kontratave të hidrocentraleve jooperative ngjajnë si dy masa që duan të zhbëjnë një model që “ushqehet” prej vitesh, pra revolucion.Për ekspertët kjo nuk është asgjë më shumë sesa show i radhës mediatik që, në fund, nuk do të sjellë… Vazhdo të lexosh

Placeholder
Posted on në kategorine Ekonomi

Si të bëjmë mbledhje pune të suksesshme

Si të bëjmë mbledhje pune të suksesshme Mbledhjet janë element i rëndësishëm në një kompani, por gjithmonë ekziston rreziku që ato të shndërrohen në rutina të mërzitshme. Dhe si t’ia bëjmë që mos lemë të ndodhë një gjë e tillë? Më poshtë po japim disa këshilla, që t’ju bëjnë të kuptojnë se pse mbledhjet janë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Filipçe: Po shqyrtojmë model të ri për Qendrën Klinike, ndërtimi brenda katër viteve

9 Shkurt 2019 / 18:19 Ministria e Shëndetësisë mendon për një model të ri tenderimi për ndërtimin e Qendrës së re Klinike e cila u vendos të ndërtohet në Gjorçe Petrov. Modeli austriak të cilin po e shqyrton dikasteri i Shëndetësisë, do ta shkurtonte për 5 – 6 vite procedurën e ndërtimit të këtij kompleksi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Keni bërë një përshtypje të keqe të parë? Ja si ta rregulloni

Përshtypja e parë ka shumë rëndësi dhe të gjithë mundohen të bëjnë një të mirë. Mirëpo për arsye nga më të ndryshmet ndodh edhe e kundërta. Çfarë të bëni në këtë rast? Mos u shqetësoni pasi ka një mënyrë për të rregulluar një përshtypje të keqe të parë. Qoftë në zyrë apo në jetën tonë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Makpetroll kërkon marrëveshje me qeverinë për gazsjellësin

9 Shkurt 2019 / 15:50 Shoqata Aksionare “Makpetroll” kërkon zgjidhje jashtë-gjyqësore të mosmarrëveshjes një dekadëshe me shtetin mbi pronësinë e gazsjellësit nga Bullgaria. Kompania e naftës dorëzoi një propozim-marrëveshje deri te qeveria, ku kërkon që aksionet në kompaninë shtetërore GA-MA, që menaxhon me gazsjellësin nga Bullgaria në Maqedoni, të mbeten 50:50. Makpetrol dhe shteti për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

KDI-ja fton organet e drejtësisë të hetojnë kontratën me Bechtel-in

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka folur rreth zgjatjes së afatit për përfundimin e autostradës Prishtinë -Han i Elezit dhe qëndrimet e Qeverisë karshi kësaj kontrate, raporton Ekonomia Online. Ata thonë se kjo zgjatje deri më 1 qershor të vitit 2019-të u bë për shkak të mungesës së buxhetit ngase Qeveria obligohet t’ia jap Bechtel… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Kryesuesi i Bordit të Trepçës i quan politike deklaratat e BE-së: Trepça është e Kosovës

Deklarimet e Bashkimit Evropian se “Trepça” të bëhet pjesë e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, mori reagime të ashpra nga institucionet në vend. Por këto zëra të zyrtarëve të BE-së, kryesuesi i Bordit të ndërmarrjes Trepça, Ardian Syla, po i sheh që janë çështje politike. Në një intervistë për Ekonomia Online, Syla tha se Trepça… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Media mania, si ndahet torta e milionave! Rezistojnë televizionet, interneti “fundos” printin

Ngadalësimi i tregut të reklamave nuk po e ndal “luftën” mediatike, përkundrazi. Televizione të reja informative po hapen, ndërsa gara mes atyre ekzistues është forcuar ndjeshëm, ndonëse shumë pak arrijnë të jenë fitimprurës. Printi po shkon drejt vdekjes së ngadaltë, teksa shënjestron një grupmoshë relativisht të vjetër, që nuk është bërë ende e varur nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Haradinaj krenohet me prodhuesit vendës, kualiteti i garanci për depërtim edhe në tregjet e jashtme

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka vizituar prodhuesin e motorëve elektrikë, transformatorëve dhe gjeneratorëve, “Aulona ShPK” në Gjakovë. Haradinaj tha se ky prodhues ka pasur mundësinë t’i plotësojë edhe kërkesat e KEK-ut, por pas privatizimit të saj ajo është gjetur jashtë tregut, raporton Ekonomia Online. “Kjo është një porosi në fabrikën ‘Aulona’. Kjo fabrikë ka… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Haradinaj krenohet me prodhuesit vendës: “Aulona ShPK” mbuloi kërkesat e KEK-ut

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka vizituar prodhuesin e motorëve elektrikë, transformatorëve dhe gjeneratorëve, “Aulona ShPK” në Gjakovë. Haradinaj tha se ky prodhues ka pasur mundësinë t’i plotësojë edhe kërkesat e KEK-ut, por pas privatizimit të saj ajo është gjetur jashtë tregut, raporton Ekonomia Online. “Kjo është një porosi në fabrikën ‘Aulona’. Kjo fabrikë ka… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Haradinaj krenar me prodhuesit vendës: “Aulona ShPK” mbuloi kërkesat e KEK-ut

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka vizituar prodhuesin e motorëve elektrik, transformatorëve dhe gjeneratorëve, “Aulona ShPK” në Gjakovë. Haradinaj tha se ky prodhues ka pas mundësinë t’i plotësojë edhe kërkesat e KEK-ut, por pas privatizimit të saj ajo është gjet jashtë tregut, raporton Ekonomia Online. “Kjo është një porosi në fabrikën Aulona. Kjo fabrikë ka… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

“Ngërçi ligjor” tek energjia e rinovueshme, bizneset kërkesë MIE: Miratoni udhëzimin

Bizneset që operojnë në sektorin e energjive të rinovueshme dhe konkretisht asaj fotovoltaike kanë ngritur së fundmi shqetësimin se një ngërç ligjor po i pengon konsumatorët të bëjnë investime. Janë të paktën 21 kompani që në mënyrë zyrtare i kanë drejtuar Minitrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë një kërkesë që lidhet me miratimin e një udhëzimi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

10 milionë euro më pak subvencione për bujqësinë

8 Shkurt 2019 / 15:25 Fermerët këtë vit do të marrin 99.8 milionë euro subvencione të drejtpërdrejta, apo 10 milionë euro më pak se vitin e kaluar. Edhe të dyja shumat janë larg nga 160 milionë eurot për subvencione të premtuara në programin parazgjedhor të qeverisë. Ministri Nikolovski thotë se nuk është e mundur të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Nënshkruhet Marrëveshja e Bashkëpunimit për ngritjen e sigurisë në sektorin bankar

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka nënshkruar marrëveshje të bashkëpunimit me Ministrin e Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa, Drejtorin e Policisë së Kosovës, RashitQalaj dhe Drejtorin Ekzekutiv të Shoqatës së Bankave të Kosovës, Petrit Balija. Kjo marrëveshje u nënshkrua si rezultat i takimeve të mëhershme të zhvilluara me përfaqësues të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Gjigantët e karburanteve përfituan miliarda dollarë vitin e kaluar

8 Shkurt 2019 / 13:06 Gjigantët më të mëdha të distributorëve të naftës dhe gazit kanë arritur të fitojnë miliarda në sajë të një disipline financiare, megjithëse rrezikojnë të ulin prodhimin, thanë sot burime financiare që përputhen. Gjigantët Chevron, ExxonMobil, BP, Royal Dutch Shell dhe Total kanë arritur të mbledhin një vlerë të përbashkët prej… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Projektligji i ri për pasuritë e sekuestruara, rregullohet zinxhiri nga sekuestro tek shitja

Volumi gjithnjë e në rritje i pasurive të sekuestruara paraqet nevojën për përmirësime të mëtejshme ligjore. Ministria e Financave ka bërë gati një projektligj, nëpërmjet të cilit synon të përmirësoje procesin e miradministrimit të pasurive të sekuestruara dhe konfiskuara. Çështja e administrimit të pasurive është diskutuar shumë në forumet ndërkombëtare dhe rajonale. Standardet përkatëse ndërkombëtare… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Lluka takohet me Ramosajn, pritet nënshkrimi i marrëveshjes për promovimin e Efiçiencës së Energjisë

Kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj, ka pritur në takim ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, së bashku me kabinetin e tij, raporton Ekonomia Online. Gjatë këtij takimi medieve iu lejua të marrin vetëm pamje ndërkaq pas këtij takimi Ramosaj dhe Lluka pritet të nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi për “Promovimin e Efiçiencës së Energjisë në nivel lokal… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Oda Amerikane shpreh shqetësimin për plaçkitjet e armatosura ndaj bankave dhe bizneseve të tjera

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë e konsideron sektorin bankar në Kosovë si një nga sektorët më vital për zhvillimin ekonomik të vendit. Një sistem i qëndrueshëm bankar konsiderohet parakusht për rritjen e investimeve në vend si dhe për tërheqjen e investimeve të huaja direkte. Marrë parasysh rëndësinë e tij, Kosova është me fat që ka… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Shqipëria me normën më të ulët të krijimit të bizneseve të reja

Shqipëria ka normën më të ulët të bizneseve të reja të krijuara për vitin 2016 në Europë. Sipas përllogaritjeve të “Monitor” bazuar në të dhënat e Publikuara nga INSTAT në Anketën Strukturore të Ndërmarrjeve, norma e krijimit të bizneseve të reja ishte vetëm 3.7%. Norma e krijimit të bizneseve të reja përllogaritet si përqindje e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Punëtorët e “Tregut” duan kthimin e ndërmarrjes nën menaxhimin e Komunës

Afro tetëdhjetë punëtorë të ndërmarrjes “Tregu”, shitës në Tregun e Gjelbër, kanë protestuar të enjten për rreth një orë, para objektit të Komunës së Prishtinës duke kërkuar kthimin e saj nën menaxhimin e Komunës. Zeqir Hyseni, përfaqësues i protestuesve ka deklaruar për “Kohën Ditore”, se afro 300 familjeve të Prishtinës iu varet jetesa nga puna… Vazhdo të lexosh

Shko lartë