Category archive

Biznes - page 2

Posted on në kategorine Ekonomi

Financimi i terrorizmit, subjektet raportuese do njoftojnë institucionet pa paralajmëruar të dyshuarin

Në vazhdën e ndryshimeve ligjore që priten t’i bëhet paketës që lidhet me parandalimin e pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit është bërë publik edhe drafti më i fundit. Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka nxjerrë për konsultim ndryshimet nëligjin “Për masat kundër financimit të terrorizmit” ku janë bërë një sërë ndërhyrjesh. Ndër të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Ndryshoni karrierë, nëse po punoni shumë

A jeni të lodhur nga karriera juaj? Punoni shumë dhe nuk merrni përfitime ekstra për punën që bëni? Nëse momenti i preferuar i javës për ju është e Premtja, pas orës 17:00, atëherë keni nevojë urgjente të rimendoni për drejtimin e karrierës suaj. Sa më shumë të qëndroni në një punë ku nuk ju vlerësojnë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Puna që përgatit më së miri CEO të suksesshëm

Trajnimi më i mirë për kryeshefët ekzekutivë (CEO – nga anglishtja) nuk është i mrekullueshëm, vetëm i rëndësishëm. Shumë rrugë dërgojnë në karrigen e Kryeshefit Ekzekutiv, por një rol individual i cili përgatit më së miri njerëzit për të qenë Kryeshefë Ekzekutivë është menaxheri i produktit. Kjo punë është një trajnim i mirë për ekzekutivët… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Pse videot janë bërë trendi i marketingut?

Marketingu online ndryshon sipas prurjeve dhe metodave të reja të teknologjisë. Çdo vit krijohen mundësi të reja dhe kanale të reja sociale të cilat tërheqin vëmendjen e përdoruesit. Por mesa duket 2017 është viti i video marketingut! Marketingu me anë të videos nuk është një risi, por tregu po ndryshon dhe video është një fitues… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

10 profesionet më të paguara, s’keni nevojë për diplomë

Shumë profesione janë nga më të kërkuarat, pa qenë nevoja për mbarimin e Universitetit: Nga drejtuesi i fermës, te kontrolli i fluturimit. Për disa profesione, është më mirë të bësh djalin/student-model: të shkosh në shkollë për të marrë nota të mira, të diplomohesh dhe specializohesh. Por jo gjithnjë një formim i mirë arsimor është sinonim… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Gjërat që duhet t’i keni në mendje kur e zgjidhni karrierën tuaj

Përzgjedhja e karrierës është vendim i rëndësishëm që e forcon apo e “shkatërron” jetën tuaj. Çdo person duhet të hulumtoj dhe eksploroj shumë para se të marrë vendimin për zgjedhjen e fushës të cilën dëshiroj ta studiojë dhe perfeksionojë. Duhet të mbani mend se zgjedhja e karrierës nuk është si kalimi nga një kompani në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Të mërkurën pazarxhinjtë vendosin për grevën eventuale

11 Shkurt 2019 / 15:55 Mbaroi durimi i tregtarëve. Ata paralajmërojnë grevë të përgjithshme, duke braktisur tezgat dhe protesta në rrugë. Një muaj pasi u shty ligji, asnjë grup pune nuk u formua dhe as që u gjet zgjidhje e shpejt e problemeve të tregtarëve, thotë për Alsat, Maja Stojanovska, përfaqësuese e tregtarëve. Tregtarët përgatisin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

6 strategji për të përmirësuar marrëdhëniet me klientët

Gjatë viteve, kompanitë shqiptare kanë zbatuar teknologji inovative, duke zhvilluar burime të reja dhe aftësi për të tërhequr dhe mbajtur klientët me anë të strategjive CRM (Customer Relationship Management). Ata kanë kuptuar se për arritjen e suksesit në një mjedis konkurues biznesi, duhet të përqëndrohen në mbajtjen e një marrëdhënie pozitive me klientët, duke zbatuar… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Shqipëria dhe Mali i Zi, me borxhin më të lartë në rajon për 2018

Shqipëria dhe Mali i Zi u renditën nga Komisioni Europian me borxhin publik më të lartë në rajon për vitin 2018, në raportin periodik për zhvillimet ekonomike në vendet e zgjerimit të lëshuar së fundmi. Të dhënat e Komisionit Europian tregojnë për një rënie mbresëlënëse të borxhit publik në Serbi i cili pritet të arrije… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Haradinaj viziton kompaninë “Gacaferi”, thotë se do të jenë afër prodhuesve vendës

Kryeministri Ramush Haradinaj sot ka zhvilluar një vizitë pune në kompaninë e prodhimeve nga druri “Gacaferi” në Pejë, raporton Ekonomia Online. Me këtë rast, kryeministri Haradinaj u prit nga pronari Naim Gacaferi me bashkëpunëtorë, nga i cili është njoftuar për punët, të arriturat dhe sfidat me të cilat përballet kompania, e cila ka traditë rreth… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Gjermania, gjiganti i eksporteve që shkakton probleme

11 Shkurt 2019 / 10:47 Në pjesën më të madhe të dekadës së kaluar, Gjermania ka qenë një rast përjashtimi i dobësisë ekonomike që përfshiu pjesën tjetër të Europës, shkruan The Economist. Mbështetur në disa prej të dhënave të kohëve të fundit, edhe gjermanët e fuqishëm mund të rezultojnë që të jenë në probleme serioze.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Zeka kërkon nga Thaçi të mos dekretojë Ligjin për Paga

Projektligji për pagat ka shkaktuar pakënaqësi të shumta si në sektorë publikë dhe privatë. Presidenti Thaçi ka pranuar se i kanë shkuar në zyrë të tij shumë ankesa, ndërsa drejtori i Odës Ekonomike Amerikane të Kosovës, Arian Zeka, kërkon që ligji të mos dekretohet nga presidenti, por të kthehet në forumet e diskutimit. Protesta e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Inspektorati i Punës: 30 mln lekë gjoba vitin e shkuar, kryesojnë shkeljet në sektorin prodhues

89.2% e inspektimeve të kryer nga Inspektorati Shtetëror i Punës dhe i Shërbimeve Shoqërore gjatë vitit të shkuar janë inspektime me shkelje të dispozitave ligjore të legjislacionit të punës. Në raportin e fundit të nxjerrë nga ky institucion, mësohet se vlera e gjobave të vendosura gjatë 2018 arrin në 30 mln lekë. Sipas raportit, masa… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Për 80 ditë, Serbia me 90 milionë euro më pak nga Kosova

Ministri i Tregtisë, i Turizmit dhe i Telekomunikacionit i Serbisë, Rasim Lajiq, ka deklaruar se për shkak të vënies së taksës 100 për qind për mallrat e Serbisë, gjatë tre muajve të fundit në Kosovë janë plasuar 90 milionë euro më pak mallra se sa në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. Ai thotë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Ndryshimi i furnizuesit të energjisë, forcohen masat për rastet e debitorëve

Enti Rregullator i Energjisë (ERE) ka miratuar së fundmi ndërhyrjet në rregulloren për ndryshimin e furnizuesit të energjisë elektrike, një rregullore kjo e hartuar në vitin 2016. Ndërhyrjet e bëra konsistonin në forcimin e masave për rastet e debitorëve të cilët mund të ndryshojnë furnizues duke lënë pagesa të parakorduara me furnizuesin paraardhës. Pas një… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Hetuesisë i kërkohet hetimi i milionave shtesë për “Bechtel&Enkan”

Aneks-kontrata për autostradën Prishtinë-Hani i Elezit, e cila ishte nënshkruar më 5 shtator 2018, sipas Institutit Demokratik të Kosovës pranon detyrimet e Qeverisë prej 53.1 milionë euro shndaj “Bechtel&Enka”, por nuk definon se çfarë mbulon kjo shumë, shkruan sot “Koha Ditore”. Në nenin e 3 të këtij aneks-kontrate të publikuar një ditë më parë nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Fluturojnë me 37% çmimet e zarzavateve në janar nga mungesa e prodhimit, rritja më e lartë nga 2010

Çmimet e prodhimeve të stinës, kryesisht perimet dhe zarzavatet pësuan rritje jo të zakonte gjatë muajit janar, teksa INSTAT  raportoi se, çmimet në grupin “zarzavate, përshi patatet” u rriten me 36.6 për qind, duke shënuar nivelin më të lartë që nga maji i vitit 2010, ku ndryshimi i çmimit për shkak edhe të krizës globale… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

4 frustrimet më të shpeshta të punëtorëve

Të gjithë do të besojnë se punonjësit e tyre janë të lumtur, produktiv dhe të mirë-pajisur në vendin e punës, por nuk mund të jenë të fshehura frustrimet e punonjësve. Duke pranuar dhe adresuar këto frustrime u jep mundësi për lumturi më të madhe dhe produktivitet më të lart punonjësve. Një studim i Oxford Economics… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Studentët me rezultate mesatare bëhen liderë më të mirë

Jetojmë në një botë ku pothuajse çdo prind inkurajon fëmijën e tij të marrë nota të mira në shkollë. Jo vetëm kaq, mund të ketë edhe pritshmëri që fëmija i tij t’i marrë të gjitha 10 dhe të ketë një mesatare absolute. Çdo gjë më pak konsiderohet një zhgënjim. Sigurisht, njerëzit besojnë se nëse një… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Mos e pyesni për gjithçka shefin

Mbani mend diçka: Shefi juaj është gjithmonë i zënë! Ai ose ajo nuk ka kohë për pyetje, përgjigjet e të cilave mund t’i gjeni lehtësisht në Google ose duke pyetur kolegun ngjitur. Pyetjet e përgjithshme të cilat nuk kërkojnë shumë imagjinatë apo nuk janë të thella, ju bëjnë të ngjani keq. Por mos u shqetësoni.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Ligji i ri për urbanizëm, kritika nga ambientalistët

10 Shkurt 2019 / 16:02 Ligji i ri për Planifikim Hapësinor dhe Urban përsëri e ka harruar mjedisin jetësor. Përveç kësaj, nëse ky ligj shkelet, do të paguhen dënime më të vogla se ato të tanishmet. Këto janë lajmet e këqija për çka paralajmërojnë ambientalistët. Sipas OJQ-së “Nisma O2”, Ligji i ri nuk ofron zgjidhje… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Një firmë që mban emrin e pronarit fiton më shumë

Një emër i MIRË për biznesin është çelësi i suksesit. Një sipërmarrës i cili kërkon emrin e duhur mund të punësojë një agjenci emërtimesh e cila ofron ide, por kjo kushton dhjetëra mijëra dollarë. Kjo është arsyeja pse shumë sipërmarrës i emërtojnë bizneset sipas emrit të tyre. Një artikull i kryer së fundmi nga akademikët… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Rritet rreziku i rënies ekonomike të Britanisë së Madhe pas BREXIT-it

Ekonomia e Britanisë së Madhe pritet të hyjë në një zonë rreziku gjatë 12-muajve të vitit të ardhshëm. Paralajmërimi ka ardhur nga ekonomistët, të cilët përmes një sondazhi të Bloomberg kanë tërhequr vërejtjen se rreziku i një recensioni të mundshëm ekonomik në këtë vend është rritur në 30 për qind. Sondazhi u krye më 1… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

BE-ja ul parashikimin e rritjes ekonomike në Eurozonë për vitin 2019

Zyrtarët e Bashkimit Evropian e kanë ulur në 1.3 për qind parashikimin e tyre për rritjen në Eurozonë sivjet, nga 1.9 për qind që kishin parashikuar në vjeshtën e vitit të kaluar. Komisioni Ekzekutiv i Bashkimit Evropian thotë se parashikimi mund të ulet më tej për shkak të “pasigurisë së madhe” të shkaktuar nga dobësimi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Ligji për paga rrezikon hapjen e vendeve të reja të punës

Ligji për pagat i cili është miratuar më 2 shkurt në Kuvendin e Kosovës, në bazë të së cilit paga bazë është rritur për rreth 15 për qind, për 70 për qind të punëtorëve në sektorin publik, mund të ngushtojë hapësirën për punësime të reja, thonë udhëheqës të Fondit Monetar Ndërkombëtar në Kosovë. Drejtori i… Vazhdo të lexosh

Shko lartë