Category archive

Ekonomi - page 4

Lajme per ekonomi

Posted on në kategorine Ekonomi

Hetuesisë i kërkohet hetimi i milionave shtesë për “Bechtel&Enkan”

Aneks-kontrata për autostradën Prishtinë-Hani i Elezit, e cila ishte nënshkruar më 5 shtator 2018, sipas Institutit Demokratik të Kosovës pranon detyrimet e Qeverisë prej 53.1 milionë euro shndaj “Bechtel&Enka”, por nuk definon se çfarë mbulon kjo shumë, shkruan sot “Koha Ditore”. Në nenin e 3 të këtij aneks-kontrate të publikuar një ditë më parë nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Fluturojnë me 37% çmimet e zarzavateve në janar nga mungesa e prodhimit, rritja më e lartë nga 2010

Çmimet e prodhimeve të stinës, kryesisht perimet dhe zarzavatet pësuan rritje jo të zakonte gjatë muajit janar, teksa INSTAT  raportoi se, çmimet në grupin “zarzavate, përshi patatet” u rriten me 36.6 për qind, duke shënuar nivelin më të lartë që nga maji i vitit 2010, ku ndryshimi i çmimit për shkak edhe të krizës globale… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

4 frustrimet më të shpeshta të punëtorëve

Të gjithë do të besojnë se punonjësit e tyre janë të lumtur, produktiv dhe të mirë-pajisur në vendin e punës, por nuk mund të jenë të fshehura frustrimet e punonjësve. Duke pranuar dhe adresuar këto frustrime u jep mundësi për lumturi më të madhe dhe produktivitet më të lart punonjësve. Një studim i Oxford Economics… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Studentët me rezultate mesatare bëhen liderë më të mirë

Jetojmë në një botë ku pothuajse çdo prind inkurajon fëmijën e tij të marrë nota të mira në shkollë. Jo vetëm kaq, mund të ketë edhe pritshmëri që fëmija i tij t’i marrë të gjitha 10 dhe të ketë një mesatare absolute. Çdo gjë më pak konsiderohet një zhgënjim. Sigurisht, njerëzit besojnë se nëse një… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Mos e pyesni për gjithçka shefin

Mbani mend diçka: Shefi juaj është gjithmonë i zënë! Ai ose ajo nuk ka kohë për pyetje, përgjigjet e të cilave mund t’i gjeni lehtësisht në Google ose duke pyetur kolegun ngjitur. Pyetjet e përgjithshme të cilat nuk kërkojnë shumë imagjinatë apo nuk janë të thella, ju bëjnë të ngjani keq. Por mos u shqetësoni.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Ligji i ri për urbanizëm, kritika nga ambientalistët

10 Shkurt 2019 / 16:02 Ligji i ri për Planifikim Hapësinor dhe Urban përsëri e ka harruar mjedisin jetësor. Përveç kësaj, nëse ky ligj shkelet, do të paguhen dënime më të vogla se ato të tanishmet. Këto janë lajmet e këqija për çka paralajmërojnë ambientalistët. Sipas OJQ-së “Nisma O2”, Ligji i ri nuk ofron zgjidhje… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Një firmë që mban emrin e pronarit fiton më shumë

Një emër i MIRË për biznesin është çelësi i suksesit. Një sipërmarrës i cili kërkon emrin e duhur mund të punësojë një agjenci emërtimesh e cila ofron ide, por kjo kushton dhjetëra mijëra dollarë. Kjo është arsyeja pse shumë sipërmarrës i emërtojnë bizneset sipas emrit të tyre. Një artikull i kryer së fundmi nga akademikët… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Rritet rreziku i rënies ekonomike të Britanisë së Madhe pas BREXIT-it

Ekonomia e Britanisë së Madhe pritet të hyjë në një zonë rreziku gjatë 12-muajve të vitit të ardhshëm. Paralajmërimi ka ardhur nga ekonomistët, të cilët përmes një sondazhi të Bloomberg kanë tërhequr vërejtjen se rreziku i një recensioni të mundshëm ekonomik në këtë vend është rritur në 30 për qind. Sondazhi u krye më 1… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

BE-ja ul parashikimin e rritjes ekonomike në Eurozonë për vitin 2019

Zyrtarët e Bashkimit Evropian e kanë ulur në 1.3 për qind parashikimin e tyre për rritjen në Eurozonë sivjet, nga 1.9 për qind që kishin parashikuar në vjeshtën e vitit të kaluar. Komisioni Ekzekutiv i Bashkimit Evropian thotë se parashikimi mund të ulet më tej për shkak të “pasigurisë së madhe” të shkaktuar nga dobësimi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Ligji për paga rrezikon hapjen e vendeve të reja të punës

Ligji për pagat i cili është miratuar më 2 shkurt në Kuvendin e Kosovës, në bazë të së cilit paga bazë është rritur për rreth 15 për qind, për 70 për qind të punëtorëve në sektorin publik, mund të ngushtojë hapësirën për punësime të reja, thonë udhëheqës të Fondit Monetar Ndërkombëtar në Kosovë. Drejtori i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Kompania e parë në Parkun e Inovacionit në Prizren, paralajmëron investime milionëshe

Në Prishtinë është mbajtur prezantimi i kompanisë vendore “CM Production”, me pronar Ardian Gashin nga Lipjani, me vendbanim në Gjermani. Prezantimi u mbajt në prezencë të përfaqësuesve të Doganave të Kosovës, z. Bajram Rexha, drejtor i Drejtorisë së Akcizës dhe Procedurave dhe z. Agron Sadiku, Drejtor i Shërbimeve të Përbashkëta, Zëvendës Ambasadorit gjerman pranë Ambasadës… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Rukiqi: Rritja e pagave dëmton investimet, rrezikon falimentimin e shtetit

Rritja e pagave në sektorin publik sipas Berat Rukiqit po shkon në dëm të projekteve kapitale që kanë rëndësi për ekonominë dhe në përkrahje të koeficienteve që në masë të madhe kanë shkuar në kategori që nuk kanë treguar efikasitet në punë, shkruan sot “Koha Ditore”. Rukiqi është kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës, institucion… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Si duhet të negocioni për të marrë pagën që meritoni?

1. Asnjëherë mos e pranoni ofertën e parë të pagës. 2. Mos harroni se ju mund të negocioni më shumë sesa vetëm atë që po ju ofrohet. 3. Punoni me rekrutuesin tuaj. Rekrutuesit janë miqtë tuaj. Por mos harroni që ata janë miq të cilët kanë buxhet. Në mënyrë ideale, ata duan që ju të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

“Ngrirja” e koncesioneve, revolucion apo show?

Ndërprerja e Partneritetit Publik-Privat për Thumanë-Kashar dhe më pas një deklaratë për ngrirjen e të gjitha kontratave të hidrocentraleve jooperative ngjajnë si dy masa që duan të zhbëjnë një model që “ushqehet” prej vitesh, pra revolucion.Për ekspertët kjo nuk është asgjë më shumë sesa show i radhës mediatik që, në fund, nuk do të sjellë… Vazhdo të lexosh

Placeholder
Posted on në kategorine Ekonomi

Si të bëjmë mbledhje pune të suksesshme

Si të bëjmë mbledhje pune të suksesshme Mbledhjet janë element i rëndësishëm në një kompani, por gjithmonë ekziston rreziku që ato të shndërrohen në rutina të mërzitshme. Dhe si t’ia bëjmë që mos lemë të ndodhë një gjë e tillë? Më poshtë po japim disa këshilla, që t’ju bëjnë të kuptojnë se pse mbledhjet janë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Filipçe: Po shqyrtojmë model të ri për Qendrën Klinike, ndërtimi brenda katër viteve

9 Shkurt 2019 / 18:19 Ministria e Shëndetësisë mendon për një model të ri tenderimi për ndërtimin e Qendrës së re Klinike e cila u vendos të ndërtohet në Gjorçe Petrov. Modeli austriak të cilin po e shqyrton dikasteri i Shëndetësisë, do ta shkurtonte për 5 – 6 vite procedurën e ndërtimit të këtij kompleksi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Keni bërë një përshtypje të keqe të parë? Ja si ta rregulloni

Përshtypja e parë ka shumë rëndësi dhe të gjithë mundohen të bëjnë një të mirë. Mirëpo për arsye nga më të ndryshmet ndodh edhe e kundërta. Çfarë të bëni në këtë rast? Mos u shqetësoni pasi ka një mënyrë për të rregulluar një përshtypje të keqe të parë. Qoftë në zyrë apo në jetën tonë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Makpetroll kërkon marrëveshje me qeverinë për gazsjellësin

9 Shkurt 2019 / 15:50 Shoqata Aksionare “Makpetroll” kërkon zgjidhje jashtë-gjyqësore të mosmarrëveshjes një dekadëshe me shtetin mbi pronësinë e gazsjellësit nga Bullgaria. Kompania e naftës dorëzoi një propozim-marrëveshje deri te qeveria, ku kërkon që aksionet në kompaninë shtetërore GA-MA, që menaxhon me gazsjellësin nga Bullgaria në Maqedoni, të mbeten 50:50. Makpetrol dhe shteti për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

KDI-ja fton organet e drejtësisë të hetojnë kontratën me Bechtel-in

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka folur rreth zgjatjes së afatit për përfundimin e autostradës Prishtinë -Han i Elezit dhe qëndrimet e Qeverisë karshi kësaj kontrate, raporton Ekonomia Online. Ata thonë se kjo zgjatje deri më 1 qershor të vitit 2019-të u bë për shkak të mungesës së buxhetit ngase Qeveria obligohet t’ia jap Bechtel… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Kryesuesi i Bordit të Trepçës i quan politike deklaratat e BE-së: Trepça është e Kosovës

Deklarimet e Bashkimit Evropian se “Trepça” të bëhet pjesë e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, mori reagime të ashpra nga institucionet në vend. Por këto zëra të zyrtarëve të BE-së, kryesuesi i Bordit të ndërmarrjes Trepça, Ardian Syla, po i sheh që janë çështje politike. Në një intervistë për Ekonomia Online, Syla tha se Trepça… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Media mania, si ndahet torta e milionave! Rezistojnë televizionet, interneti “fundos” printin

Ngadalësimi i tregut të reklamave nuk po e ndal “luftën” mediatike, përkundrazi. Televizione të reja informative po hapen, ndërsa gara mes atyre ekzistues është forcuar ndjeshëm, ndonëse shumë pak arrijnë të jenë fitimprurës. Printi po shkon drejt vdekjes së ngadaltë, teksa shënjestron një grupmoshë relativisht të vjetër, që nuk është bërë ende e varur nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Haradinaj krenohet me prodhuesit vendës, kualiteti i garanci për depërtim edhe në tregjet e jashtme

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka vizituar prodhuesin e motorëve elektrikë, transformatorëve dhe gjeneratorëve, “Aulona ShPK” në Gjakovë. Haradinaj tha se ky prodhues ka pasur mundësinë t’i plotësojë edhe kërkesat e KEK-ut, por pas privatizimit të saj ajo është gjetur jashtë tregut, raporton Ekonomia Online. “Kjo është një porosi në fabrikën ‘Aulona’. Kjo fabrikë ka… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Haradinaj krenohet me prodhuesit vendës: “Aulona ShPK” mbuloi kërkesat e KEK-ut

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka vizituar prodhuesin e motorëve elektrikë, transformatorëve dhe gjeneratorëve, “Aulona ShPK” në Gjakovë. Haradinaj tha se ky prodhues ka pasur mundësinë t’i plotësojë edhe kërkesat e KEK-ut, por pas privatizimit të saj ajo është gjetur jashtë tregut, raporton Ekonomia Online. “Kjo është një porosi në fabrikën ‘Aulona’. Kjo fabrikë ka… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Ekonomi

Haradinaj krenar me prodhuesit vendës: “Aulona ShPK” mbuloi kërkesat e KEK-ut

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka vizituar prodhuesin e motorëve elektrik, transformatorëve dhe gjeneratorëve, “Aulona ShPK” në Gjakovë. Haradinaj tha se ky prodhues ka pas mundësinë t’i plotësojë edhe kërkesat e KEK-ut, por pas privatizimit të saj ajo është gjet jashtë tregut, raporton Ekonomia Online. “Kjo është një porosi në fabrikën Aulona. Kjo fabrikë ka… Vazhdo të lexosh

Shko lartë