Category archive

Ekonomi - page 2

Lajme per ekonomi

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Trusti humbi mbi 85 milionë euro të pensionistëve në 2018

Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës e ka përmbyllur vitin 2018 me mbi 85 milionë euro humbje. Ky institucion gjatë vitit që kemi lënë pas ka pasur një rënie të performancës të investimeve për 5.2 për qind. Kjo rënie është arsyetuar me luhatje në tregjet financiare globale, megjithatë njohës të çështjeve ekonomike kanë kërkuar përgjegjësi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Shoqata e Mullisëve thotë se furrtarët po rrisin çmimet për përfitime të veta

Prodhuesit e bukës në Kosovë, tashmë kanë filluar me rritjen e çmimit të bukës, nga 30 në 40 centë. Rritjen e çmimit për 30 për qind, furrtarët e arsyetojnë me shtrenjtimin e miellit. Ndërsa Muhamet Farizi, drejtor ekzekutiv i Shoqatës së Mullisëve të Kosovës, tha për televizionin publik se ngritja e çmimit të bukës në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Kryeveprat e natyrës, vendet magjepsëse për turizëm

Planeti ynë ka pasur miliona vjet për të krijuar kryeveprat e tij, dhe duket se ka punuar shumë, transmeton Klan Kosova. Toka është e pasur me vende të mrekullueshme – plotësisht të natyrshme ose të pa prekura nga njerëzit. Këto vende na magjepsin dhe na shtynë që të udhëtojmë dhe të shohim gjithçka vetë. Bota… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Katër hapat për ta çuar në nivel tjetër biznesin tuaj

Kur biznesi juaj i ri të jetë nisur në terren, udhëheqja e një numri të madh të njerëzve nuk është në krye të mendjes tuaj – mbijetesa është. Ju vetëm dëshironi që t’i mbani dritat ndezur, ta vëni ushqimin në tryezë, dhe ta rrisni idenë tuaj në diçka të madhe. Megjithatë, pasi që ai produkt… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi/Maqedoni

Maqedonia, potencial për prodhimin e arit

Maqedonia ka potencial të madh për prodhimin e arit. Ajo mund të sjellë të ardhura të mëdha për ekonominë e vendit, thonë ekspertët. Sipas Nikolajço Nikolov, drejtor i minierës “Buçim” në Radovish, i cili aktualisht është i vetmi prodhues i koncentratit të arit në vend, në vitin 2017 ata kanë prodhuar 970 kilogramë. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

VV-ja: Rezoluta për Telekomin po heshtet nga Qeveria dhe Prokuroria

Rezoluta e miratuar në Kuvendin e Kosovës mbi ndërmarrjet publike, Telekomin dhe Postën e Kosovës dhe zbatimi i saj në gjashtë mujorin prej se është miratuar, ishte tema e konferencës e thirrur nga Lëvizja Vetëvendosje, raporton Ekonomia Online. Salem Lepaja, doktor i shkencave teknike si dhe anëtar i Komunitetit për komunikime elektronike, ka thënë se… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Një grup studentësh nga Iowa vizitojnë Odën Amerikane

Një grup i studentëve nga Universiteti Drake nga shteti amerikan i Iowas, të prirë nga Tonia Land dhe Stephanie Dana Ely, vizituan Odën Ekonomike Amerikane me qëllim të njohjes me mjedisin e të bërit biznes në Kosovë. Grupi i studentëve u njoftuan me aktivitetet e Odës Amerikane. Ata u interesuan të mësojnë edhe rreth mjedisit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

“Mbi 300 mijë euro humbje nga greva e minatorëve”

Greva e minatorëve të “Trepçës”, e nisur më 3 janar 2019, ka vazhduar edhe më tej, ndërkohë dy kërkesat e minatorëve grevistë mbesin kryesore për t’u plotësuar, në mënyrë që greva të ndërpritet. Minatorët edhe më tutje kërkojnë që t’u rritet paga për 20 për qind, si dhe të shkarkohet Bordi Mbikëqyrës, i cili udhëhiqet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Minatorët e Trepçës ndërpresin grevën

Minatorët e Trepçes kanë ndërprerë grevën e cila ka filluar javën e kaluar. Kryetari Sindikatës së Trepçes, Shyqri Sadiku, tha për klankosova.tv se pas takimit që kanë mbajt me Ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, vendosën të ndërprenë grevën “Në takimin që patëm me Ministrin e Zhvillimit Ekonomik na u premtua që do të realizohen… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Haradinaj priti në takim përfaqësuesin e “Air Energy”

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim Sahit Vokshin, bashkëpronarë i “Air Energy”, firmë turko-kosovare, që ka bërë investime në prodhimin e energjisë alternative në fshatin Kikë të Kamenicës. Gjatë takimit, kryeministri Haradinaj ka vlerësuar se investimet në fushën e energjisë me erë janë të mirëpritura dhe do të kenë mbështetjen e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Eset Berisha emërohet drejtor i përgjithshëm i autoritetit të Aviacionit Civil

Kabineti qeveritar në mbledhjen e rregullt ka miratuar propozim-vendimin për emërimin e drejtorit të përgjithshëm të autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës, raporton Ekonomia Online. Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj ka propozuar Eset Berishën për drejtor të përgjithshëm të autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës. Propozimi i tij u miratua me vota unanime. “Drejtori i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Hamza: Koncept-dokumenti për lojërat e fatit, nuk synon punësim por rregullim të ligjit

Ministri Financave, Bedri Hamaza, ka dhënë informatë sa i përket  koncept-dokumentit për lojërat e fatit. Në mbledhjen e kabinetit qeveritarë, Hamaza tha se ky projektligj është me direktiva të Bashkimi Evropian dhe koncept dokumenti, sipas tij, ka për qëllim të rregullohet me ligj, raporton Ekonomia Online. Ministri i Financave Bedri Hamza pohoi se projektligji duhet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Haradinaj: Kosova eksporton 30 milionë euro shërbime inovative

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë se ministria Inovacionit dhe Ndërmarrësisë ka mbërri të jetë partner i bizneseve inovative, raporton Ekonomia Online. Kreu i ekzekutivit gjatë vizitës në ministrinë e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë (MIN), ku u prit nga ministri Besim Beqaj, shtoi se prioritet i qeverisë për këtë vit është zhvillimi i ekonomik dhe kjo ministri… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Tre librat që e çuan Will Smithin drejt suksesit

E mbani mend yllin e “Fresh Prince of Bel-Air”? Shumica prej nesh po. Është një nga ato serialet klasike që të gjithë do të donim ta shikonim vazhdimisht. Will Smith është ylli televiziv, të cilin së fundi e kemi parë teksa performonte përkrah shqiptares Era Istrefi dhe Nicky Jam në Kupën e Botës. Nga instalimi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Drejtori i Bordit të Trepçës, Ardian Syla, fton punëtorët t’i kthehen punës

Drejtori i Bordit të Trepçës, Ardian Syla, ka theksuar se “për ti hapur rrugë zhvillimit të ndërmarrjes është zbatimi në plotni i Ligjit për Trepçën”. Ardian Syla ka theksuar po ashtu se “humbjet të cilat janë duke u shkaktuar nga greva rrezikojnë likuiditetin financiar të ndërmarrjes duke rrezikuar edhe pagat e punëtorëve”, duke bërë edhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Trajtojini punonjësit si njerëz të suksesshëm

Askush nuk arrin majën e suksesit i vetëm. Si sipërmarrës, ne vazhdimisht jemi duke mësuar në lidhje me biznesin. Shumë CEO të suksesshëm ia atribuojnë suksesin e tyre mentorit që kanë pasur në jetë—meshkujve apo femrave, të cilët i kanë udhëzuar, inkurajuar që të përmbushnin vizionet e tyre sipërmarrëse. Carine Strom Clark, ish-presidente dhe CEO e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Emaili, një prej metodave më efikase

Marketingu përmes emailit është njëra prej metodave më efikase të përmbajtjes së marketingut…nëse dini se si ta bëni në mënyrë të duhur. Përderisa ne të gjithë mund t’a pranojmë se duhet të angazhohemi më shumë në një strategji për të maksimizuar përgjigjet tona ndaj emaileve, mund të jetë e vështirë të dimë se ku të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Banka Shtetërore Japoneze viziton Kosovën për Termocentralin “Kosova e Re”

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka priti në takim delegacionin japonez nga Banka Japoneze për Bashkëpunim Ndërkombëtar (JBIC), në krye me drejtorin e divizionit për financim të projekteve energjetike, Ryuta Suzuki dhe ambasadorin kosovar në Japoni, Leon Malazogu. Në këtë takim diskutuan rreth zhvillimeve në sektorin e energjisë të cilin e mbulon Ministria e Zhvillimit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Haradinaj në Odën Amerikane: Viti 2019-të do të jetë vit i ekonomisë

Oda Amerikane e Kosovës (OAK) sot priti në takim kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj. Aty Haradinaj i rrethuar nga bordi drejtues i Odës Amerikane, tha se këtë vit Kosova është përballë me një situatë të mirë të ekonomisë në vend, raporton Ekonomia Online. Haradinaj aty kërkoi edhe ndihmën e Odës Amerikanë për bashkëpunim më të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Haradinaj: Taksa ka shkaktuar çrregullime, s’kemi qenë të pavetëdijshëm për vendosjes e saj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në një takim me bordin e Odës Ekonomike Amerikane ka folur rreth taksës 100% të vendosur nga Qeveria për shtetin serb, raporton Ekonomia Online. Haradinaj tha se kjo taksë ka pasur disa çrregullime, derisa edhe potencoi se taksa nuk është bërë për shkak të prodhuesve vendës, por për shkak të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Banka Botërore: Rritja ekonomisë botërore është ngadalësuar

Banka Botërore theksoi në raportin e fundit 6-mujor se konfliktet e vazhdueshme tregtare po japin një ndikim negativ. Raporti, i quajtur “Qiejt e Errur”, bën të ditur se rritja ekonomike botërore është ngadalësuar, tensionet tregtare qëndrojnë të larta dhe rreziqet ndaj perspektivës janë shtuar. Manaxherja e Grupit të Perspektivës së Zhvillimit, Franziska Ohnsorge, theksoi rëndësinë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

5 aftësi që dyfishojnë vlerën tuaj në tregun e punës

Më poshtë listohen disa aftësi (që ju edhe mund t’i keni) të cilat ju favorizojnë që të fitoni një punë më lehtësisht. Aftësitë në të shkruar Këto janë aftësi që kërkohen më së shumti nga punëdhënësit në çdo lloj pozicioni pune të çdo lloj industrie. Të qënurit i aftë për të shkruar mirë, ju ndihmon… Vazhdo të lexosh

Shko lartë