Category archive

Ekonomi

Lajme per ekonomi

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Ministri Lluka pjesë e konferencës për Menaxhimin dhe Sfidat e Ndërmarrjeve Publike

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka me ftesë të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (European Bank for Reconstruction and Development (EBRD)) mori pjesë në konferencën për Menaxhimin dhe Sfidat e Ndërmarrjeve Publike. Ministri Lluka në këtë konferencë ishte pjesë e panelit të moderuar nga ekonomisti kryesor në BERZH, Sergei Guriev. Kreu i MZHE-së, përpos… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Diskutohen rekomandimet mbi projektligjin për ATK-në dhe procedura

Shoqata e Kontabilistëve dhe Auditorëve të Çertifikuar të Kosovës (ShKÇAK) në bashkëpunim me Odën Ekonomike Amerikane në Kosovë organizuan tryezë diskutimi me biznese dhe profesionistët e kontabilitetit për të diskutuar komentet dhe rekomandimet mbi projektligjin për Administratën Tatimore dhe Procedurat, i cili parasheh ndryshime dhe plotësime substanciale në krahasim nga ligji paraprak. Udhëheqësi i Departamentit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Dështon shpenzimi i 40 për qind të mjeteve për investime kapitale në Kamenicë

Qeverisja komunale e Kamenicës s`ka arritur të shpenzojë 40 për qind të buxhetit për investime kapitale, gjatë vitit 2018. Vlera totale e buxhetit për investime kapitale ishte mbi 1 milion euro, kurse vlerësohet se janë realizuar 48 projekte. Pushteti në këtë komunë pranon se ka ngecur në shpenzimin e mjeteve buxhetore, ngase sipas tyre është… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Beqaj në Dubai: Kosova të jetë një qendër rajonale për zhvillimin e ekonomisë dixhitale

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj po prezanton Kosovën në Forumin Ekonomik, i cili po mbahet në Dubai. Beqaj para Ministrit të Ekonomisë së Dubait Sultan Bin Saed Al Mansouri, dhe pjesëmarrësve tjerë foli për mundësitë që Kosova jep për zhvillimin ekonomik për Rajonin dhe më gjerë. “ Vizioni im është ‘Kosova të jetë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Themelohet Bordi i Ankesave ndaj vendimeve të Doganës dhe ATK-së

Ministri i Financave Bedri Hamza ka marr vendim sot për themelimin e Bordit të Ankesave, i cili do të zgjidh ankesat e bizneseve ndaj vendimeve të Doganës dhe Administratës Tatimore të Kosovës. Bizneset deri më sot kanë pritur me vite për zgjidhjen e ankesave nga ana e Divizionit fiskal pranë Gjykatës themelore në Prishtinë. Me… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Më shumë mjete për konkurrencë, inovacion dhe sipërmarrësi

Shkup, 15 janar 2019 (MEDIAL) – Ministria e Ekonomisë këtë vit i ka ndarë 53 milionë denarë për Programin për konkurrencë, inovacion dhe sipërmarrësi. Programi, siç informon ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, këtë vit do të zbatohet në katër pjesë. “Pjesa e parë do të jetë mbështetje e drejtpërdrejtë për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Haradinaj pas reagimit të ShBA-së: Taksa mbetet deri në 2022, nëse nuk na njeh Serbia

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se do ta kishim pezulluar vendimin për taksën nëse do të kishte një marrëveshje të nënshkruar për njohje reciproke, raporton Ekonomia Online. Sipas Haradinaj, qëndrimi i departamentit të shtetit amerikan vjen pasi kërkohet hapje e rrugës së dialogut ndërmjet dy shteteve. “Qëndrimi i departamentit të ShBA vjen përmes ambasadorit. Ata… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Telekomi kërkon mbështetje nga Qeveria për marrëveshjen me Nokia-n

Kabineti qeveritarë ka marr një raport informues rreth gjendjes në Telekomin e Kosovës, raporton Ekonomia Online. Bedri Istrefi ushtrues detyre i Telekomit ka njoftuar kabinetin qeveritar për gjendjen e Telekomit ku edhe ka kërkuar ristrukturim të pozitave ne këtë kompani. Ai potencoi nevojën për ndihmë nga Qeveria e Kosovës, për marrëveshjen ndërmjet Telekomit dhe operatorit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Banka Botërore mbi 60 milionë euro për projektet në bujqësi dhe zhvillim rural

Prishtinë, 15 janar 2019 – Banka Botërore do të vazhdojë mbështetjen e projekteve për bujqësi dhe zhvillim në Kosovë me një fond prej mbi 60 milionë euro. Kjo mbështetje është bërë e ditur gjatë takimit që Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo, pati me përfaqësuesit e Grupit të Bankës Botërore (BB), me… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi/Maqedoni

Prezantim për instrumentet  e IPARD fondeve, në organizim të OEMVP-së

Shkup, 14 janar 2019 (MEDIAL) – Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore, në bashkëpunim me Agjencionin për përkrahje financiare në bujqësi dhe në viset rurale organizon një prezentim për instrumentet  e IPARD fondeve. Prezentimi do të mbahet sot me fillim në ora 13:00 në hapësirat e OEM-së, kati 5-rë, salla nr. 4. . Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Qeveria shpreson në votim të buxhetit 2019 gjatë këtij muaji

Projektbuxheti për vitin 2019 në shumë prej 2.3 miliardë euro pritet të votohet në lexim të dytë gjatë këtij muaji. Zyrtari nga Qeveria e Kosovës janë shprehur optimist se Kosova do ta ketë edhe buxhetin e ndarë për këtë vit. Pavarësisht optimizmit, në leximin e parë që kaloi Projektbuxheti, dy partitë opozitare Lidhja Demokratike e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Motivi që ju shtyn për punë

Motivet e kryerjes së një pune janë të ndryshme, por cili është ai motiv primar që na shtyn për të punuar? Shumë sondazhe i kanë dhënë një përgjigje kësaj pyetjeje, lidhur me vlerën monetare. Pra ata përcaktojnë se motivi për të cilin punojmë, janë paratë. Në fakt, ky është një motiv i rëndësishëm që vështirë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Ndërrimi i stafit po e shteron kompaninë tuaj

Punonjësit tuaj janë konsumatorët dhe gjaku i biznesit tuaj. Investoni në zhvillimin e tyre që ata të mund të përdorin talentin dhe trajnimin e tyre në punë. Zvogëlimi i ndërrimit të stafit mban më shumë para në biznesin tuaj dhe ju kursen nga kokëdhimbjet. Udhëheqja e një kompanie është e lehtë kur keni punonjës të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Negocioni për të marrë pagën që meritoni

1. Asnjëherë mos e pranoni ofertën e parë të pagës. 2. Mos harroni se ju mund të negocioni më shumë sesa vetëm atë që po ju ofrohet. 3. Punoni me rekrutuesin tuaj. Rekrutuesit janë miqtë tuaj. Por mos harroni që ata janë miq të cilët kanë buxhet. Në mënyrë ideale, ata duan që ju të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

10 mënyra kursimi për çdo punonjës

Ndoshta jeni lodhur nga njerëzit qofshin ata prindërit tuaj, miqtë apo ekspertët e financave personale kur ju thonë se ka ardhur momenti të kurseni para. Ajo që ju nevojitet vërtet janë disa këshilla të dobishme për mënyrën se si të kurseni para në mënyrë natyrale sot. Lënia e kafes jo vetëm që nuk është zgjidhje… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Qeveria mohon ultimatumin nga SHBA-ja për taksën

Qeveria e udhëhequr nga Ramush Haradinaj po mohon lajmet se Shtetet e Bashkuara kanë dërguar ultimatum për heqje të taksës. Lajmet se institucionet e Kosovës kanë marrë mesazh të përcjellë përmes kanaleve diplomatike ku ceket se duhet të hiqet taksa, si dhe shprehet zhgënjim që edhe pas letrës të dorëzuar nga presidenti amerikan Donald Trump… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Trepça nuk duhet të jetë pjesë e bisedimeve në Bruksel

Kryetarja e Komisionit Parlamentar për Zhvillim Ekonomik, Sala Berisha-Shala, ka thënë se çështja e “Trepçës” assesi s’do të duhet të jetë pjesë e tavolinës së diskutimeve në Bruksel. Sipas saj, për këtë gjë duhet të bëhet unifikimi i spektrit politik në vend dhe të punohet për draftstatutin zhvillimor të kësaj ndërmarrje Berisha-Shala, ka thënë për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Haradinaj thotë se zbatimi i ligjeve është i dobët, kërkon përkushtim nga ministrat

Kryeministri, Ramush Haradinaj në mbledhjen e Këshilli Kombëtar për Zhvillim Ekonomik, tha se ky vit do të jetë vit i zhvillimit ekonomik në vend. Sipas Haradinajt, në vend hartohen ligje të mira, por që mungon implementimi, raporton Ekonomia Online. Kreu i ekzekutivit ka kërkuar më shumë përkushtim nga vartësit e tij, sidomos në tërheqjen e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Trusti humbi mbi 85 milionë euro të pensionistëve në 2018

Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës e ka përmbyllur vitin 2018 me mbi 85 milionë euro humbje. Ky institucion gjatë vitit që kemi lënë pas ka pasur një rënie të performancës të investimeve për 5.2 për qind. Kjo rënie është arsyetuar me luhatje në tregjet financiare globale, megjithatë njohës të çështjeve ekonomike kanë kërkuar përgjegjësi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Shoqata e Mullisëve thotë se furrtarët po rrisin çmimet për përfitime të veta

Prodhuesit e bukës në Kosovë, tashmë kanë filluar me rritjen e çmimit të bukës, nga 30 në 40 centë. Rritjen e çmimit për 30 për qind, furrtarët e arsyetojnë me shtrenjtimin e miellit. Ndërsa Muhamet Farizi, drejtor ekzekutiv i Shoqatës së Mullisëve të Kosovës, tha për televizionin publik se ngritja e çmimit të bukës në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Kryeveprat e natyrës, vendet magjepsëse për turizëm

Planeti ynë ka pasur miliona vjet për të krijuar kryeveprat e tij, dhe duket se ka punuar shumë, transmeton Klan Kosova. Toka është e pasur me vende të mrekullueshme – plotësisht të natyrshme ose të pa prekura nga njerëzit. Këto vende na magjepsin dhe na shtynë që të udhëtojmë dhe të shohim gjithçka vetë. Bota… Vazhdo të lexosh

1 2 3 54
Shko lartë