Shkon në 46 numri i të vdekurve shkaku i përmbytjeve në SHBA

Numri i të vdekurve nga përmbytjet pasi mbetjet e uraganit Ida goditën qytetet në Lindje u rrit ndjeshëm në 46 të enjten pasi New Jersey njoftoi se të paktën 23 persona kishin vdekur atje.

Guvernatori Phil Murphy tha se shumica e vdekjeve ishin njerëz të ngulfatur në automjetet e tyre nga përmbytjet.

Zyrtarët thanë se shumë persona janë të pagjetur, shkruan cnn.

“Ne do të heqim dorë nga një përmbledhje e plotë e humbjeve të bekuara të jetës. Ato janë të shpërndara në një pjesë të vogël të qarqeve, të përqendruara kryesisht – jo tërësisht – por kryesisht të përqendruara në Jerseyn qendror dhe disa në veri”, tha Murphy në një azhurnim të mbrëmjes.

Dhjetëra persona kanë vdekur në gjashtë shtete lindore – Konektikat, Merilend, Nju Xhersi, Nju Jork, Pensilvani dhe Virxhinia – pasi stuhia solli reshje të pashembullta në disa zona.