Çfarë dimë për figurat kryesore në strukturën udhëheqëse të Talebanëve?

Struktura udhëheqëse e Talebanëve ka qenë prej kohësh një mister, me pak njohuri se si funksionon përtej figurave më me ndikim të grupit.

Pas marrjes së kontrollit mbi Afganistanin, Talebanët po lëvizin për të formuar një qeveri të re, me premtime të përfshirjes dhe reformës. Por një vështrim në strukturën udhëheqëse të grupit sugjeron se natyra e qeverisë së re mund të pasqyrojë fare mirë regjimin e mëparshëm të ashpër të Talebanëve.

Grupi udhëhiqet nga Haibatullah Akhundzada, një klerik i lartë fetar në të 50 -at e tij, i cili u emërua shef pasi një sulm ajror amerikan vrau paraardhësin e tij në 2016, raporton cnn.

Me origjinë nga zemra talebane e Spin Boldak, në provincën jugore Kandahar, ai ishte i përfshirë në muxhahedinët – ose lufta e shenjtë islame – kundër pushtimit sovjetik në vitet 1980, dhe u emërua si udhëheqës i çështjeve të xhihadit në vitin 2001, sipas një zëdhënësi të talebanëve Zabiullah Mujahid.

Zëvendësi i tij, Abdul Ghani Baradar, ishte një anëtar i shquar i regjimit Talebanë kur ishte në pushtet për herë të fundit dhe si kreu i komitetit politik të grupit është aktualisht një nga udhëheqësit më publikë të militantëve. Baradar mbërriti në Afganistan pas një mërgimi 20-vjeçar javën e kaluar.

Këtu keni një vështrim se çfarë tjetër dimë për figurat kryesore dhe si funksionon struktura e fuqisë së Talebanëve.