Alarmohen autoritetet pas rritjes dyfish të rasteve me COVID-19 në një rajon në Kinë, “shpërndarja” ndodhi midis nxënësve në shkolla

Infeksionet e reja lokale me Covid-19 janë më shumë se dyfishuar në provincën juglindore të Kinës, Fujian, e cila po lufton me një shpërthim të coronavirusit që ka ngjallur alarm mbi infeksionet midis nxënësve të shkollës të pavaksinuar.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Putian, një qytet me 3.2 milionë banorë, urdhëroi testimin e të gjithë banorëve të martën pasi rastet e variantit Delta të lidhura me një të kthyer nga Singapori u përhapën në një shpërthim të provincës me më shumë se 100 njerëz.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit tha të martën se 59 raste të reja të transmetuara në vend u raportuan më 13 shtator, nga 22 infeksione një ditë më parë.

Në vetëm katër ditë, një total prej 102 infeksionesh të komunitetit janë raportuar në provincën, e cila kufizohet me Zhejiang në veri dhe Guangdong në jug.

Autoritetet thanë se pacienti i dyshuar i grupit zero ishte një njeri që ishte kthyer kohët e fundit nga Singapori dhe kishte simptoma pasi përfundoi një karantinë 14-ditore dhe fillimisht doli negativ në testin për virusin.

Një djalë 12-vjeçar i një burri dhe një shok klase ishin ndër pacientët e parë të zbuluar në grup javën e kaluar, menjëherë pasi filloi viti i ri shkollor.

Varianti pastaj përshkoi klasat, duke infektuar më shumë se 36 fëmijë, përfshirë 8 në kopshte, thanë autoritetet e qytetit të martën, në përhapjen e parë të madhe të lidhur me shkollën që vendi ka parë që nga fillimi i pandemisë.

Kina ka administruar më shumë se dy miliardë doza të vaksinave të saj kundër coronavirusit që nga e diela, sipas agjencisë zyrtare të lajmeve Xinhua, të mjaftueshme për të vaksinuar plotësisht rreth 70% të popullsisë së saj.