v.k

KE: 62 % e shqiptarëve nuk u besojnë alternativave politike, si krahasohemi me Europën e rajonin

TIRANE- 62 % e shqiptarëve nuk u besojnë partive politike në vendin e tyre. Këto shifra, që janë publikuar nga Komisioni Europian dhe i referohen të dhënave të janar-nëntor 2017, tregojnë një përqindje të lartë në mesin e shqiptarëve sa i përket besueshmërisë kundrejt partive politike. Sipas sondazhit, sakaq 36 % e shqiptarëve priren që

Haradinaj: Sportistët janë ambasadorët më të mirë të paqes, kapërcejnë dallimet etnike

PRISHTINE- Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha sot se sportistët janë ambasadorët më të mirë të paqes, që sipas tij, “kapërcejnë dallimet politike dhe etnike”. Këto komente Haradinaj i bëri gjatë një takimi me kryetarin e e Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Hasani dhe kryetarin e Federatës së Karatesë së Kosovës, Ismet Krasniqi. “Qeveria mbështet

FOTOT / Nis rehabilitimi i rrugës “Musa Maçi” në kryeqytet, kanalizime të reja dhe asfalt i ri

TIRANE– Investimi i radhës i Bashkisë së Tiranës ka qenë në rrugën “Musa Maçi”. Specialistët nxorën nga përdorimi tubacionet e vjetruara duke ofruar siguri maksimale të menaxhimit të ujërave të përdorura dhe po i zëvendësojnë ato me rrjetin e ri të kanalizimeve në këtë rrugë.Me shtirjen e rrjetit të ri të kanalizimeve, radha do të

Turqi, nga Izmiri deportohen 324 afganë

IZMIR (AA) – Autoritetet e Turqisë, kanë deportuar nga qyteti i Izmirit 324 migrantë afganë, për të cilët paraprakisht në qendrën për kthimin e të huajve, Harmandali, ka përfunduar përpunimi i të dhënave, raporton Anadolu Agency (AA). Bëhet fjalë për 324 shtetas afganë, të cilat kanë hyrë në mënyrë të paligjshme në territorin e Turqisë,

Aksident i trefishtë në aksin Rrëshen – Milot, policia: Gjashtë të plagosur

RRESHEN- Një tjetër aksident rrugor ka ndodhur mesditën e kësaj të shtune në aksin rrugor Rubik-Rrëshen. Tre automjete raportohet të jenë përplasur me njëri-tjetrin, ndërsa për pasojë janë plagosur gjashtë persona. Nuk dihen ende shkaqet e aksidentit të trefishtë, por paraprakisht thuhet se tre prej të plagosurve ndodhen në gjendje më të rnëdë dhe po

FOTO/ Makina e djegur në Fushë-Krujë e një kosovari, por kush është viktima brenda saj?

FUSHE KRUJE- Të tjera detaje mësohen për ngjarjen e rëndë të ndodhur mesditen e sotme në fshatin Borizan të Fushë-Krujës, kur kalimtarë të rastit panë të digjet mes ferrave dhe kallamishteve një makinë, brenda së cilës policia gjeti kufomën e një mashkulli.Gazetari Prend Shota raporton për “BalkanWeb” se automjeti në fjalë ka hyrë pesë ditë

Erdoğan: Turqia me një shifër rekord këtë vit do të presë 40 milionë turistë

STAMBOLL (AA) – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se turizmi turk kishte humbur nivelin e tij nga sulmet intensive të brendshme dhe të jashtme, raporton Anadolu Agency (AA). “Nga viti i kaluar nisi rimëkëmbja dhe këtë vit shpresojmë që të hyjmë në periudhën e ngritjes me një shifër rekord 40 milionë në numrin

Vlonjatit i hedhin bombën molotov në oborrin e shtëpisë, ku dyshojnë familjarët (Video)

VLORE- Një tjetër ngjarje me prapavijë kriminale ka ndodhur mesditën e kësaj të shtunë në qytetin e Vlorës. Gazetari Enrik Mehmeti raporton për “BalkanWeb” se një sasi e konsiderueshme lënde plasëse, në formën e një bombe artizanale me benzinë (molotov), është hedhur brenda murit rrethues të shtëpisë së shtetasit Arben Hajdari. Në oborrin e banesës

Iraku synon rritjen e bashkëpunimit me Turqinë

ANKARA (AA) – Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlüt Çavuşoğlu, është takuar në Ankara me homologun e tij irakian, Ibrahim al-Jaafari, i cili qëndron për vizitë zyrtare në Turqi, raporton Anadolu Agency (AA). Duke folur me gazetarët para një takimi dypalësh në rezidencën e Ministrisë së Jashtme, Çavuşoğlu tha se al-Jaafari është në Turqi

Berisha nxjerr videon: Familjarët e Ibrahim Bashës nuk u lejuan te Varrezat e Dëshmorëve

TIRANE- Ish-Kryeministri Sali Berisha thotë se familjarët e policit të vrarë në Lazarat (Dëshmor i Atdheut), Ibrahim Basha janë ndalur të marrin pjesë në homazhet tek Varrezat e Dëshmorëve. Duke iu referuar denoncimit të një qytetari dixhital, Berisha ka postuar edhe një video në Facebook. STATUSI I BERISHES“Sot ne diten e te reneve, familjaret e

Deputeti i PD: Ju tregoj planin që ka Fatmir Xhafaj teksa Rama e Tahiri luajnë teatër

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka akuzuar kryeministrin Rama se në 6 muaj ka shkatërruar provat që implikonin ish ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri në trafikun e drogës. Ai e cilësoi dorëheqjen e Tahirit si një teatër me regjizor Edi Ramën, por nuk u mjaftua me kaq. Ai nuk i kruseu akuzat as për

Ibsen Elezi sqaron kafen me Safet Gjicin për BW: E takova rastësisht, mik e ka Flamur Noka

TIRANË- I fotografuar mëngjesin e sotëm në kafe me socialistin Safet Gjici, demokrati Ibsen Elezi shuan zërat për një miqësi mes tyre. I konstaktuar nga “BalkanWeb”, ish-kreu i PD-së në Kukës që u bë viral pas kritikave në Këshillin Kombëtar, sqaron se takimi mes tyre ka qënë fare rastësor. Isben Elezi, kafe me Safet Gjicin

Sherri mes demokratëve e komunistëve te Varrezat e Dëshmorëve, reagon Lulzim Basha

TIRANE- Pak minuta më parë disa përfaqësues të Partisë Demokratike u përleshën fizikisht me përfaqësues të Partisë Komuniste që kishin shkuar tek Varrezat e Dëshmorëve për t’i nderuar me foton e ish-diktatorit Enver Hoxha.I pyetur nga gazetarët pasi bëri nderimet përkatëse, kreu i PD-së Lulzim Basha u tregua i prerë, duke thënë se Partia Demokratike

Fundi i biznesit “skllavërues”/ Kompanitë shqiptare që paguajnë pak, nuk po gjejnë më punonjës

Epokës së “skllavërimit” në fabrikat e fasonit, të njohura si rrobaqepësitë që mbarojnë porositë për të huajt, duket se i ka ardhur fundi. Bizneset shqiptare të fushës, nuk e kanë shfrytëzuar përvojën e tre dekadave për të mbyllur ciklin dhe për të rritur vlerën e fitimeve, teksa pretendimet e të rinjve shqiptarë shkojnë përtej një

Gjiknuri në krah të Dakos, ‘ultimatum’ nga Durrësi: Do largohen ata drejtorë që…

/

Në kuadër të turit të llogaridhënies publike të qeverisë “Puna për Shqipërinë që Duam”, Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri zhvilloi një takim me qytetarë të Durrësit. Në këtë bashkëbisedim të realizuar në ambientet e Pallatit të Kulturës ishin të pranishëm deputetët e këtij qarku dhe kryetari i Bashkisë Vangjush Dako. Ministri Gjiknuri tha

Burri në Gramsh pastron gropën e gëlqeres në tokën e tij, lajmëron policinë pas asaj që gjen

GRAMSH – Një 62-vjeçar në Gramsh teksa pastronte një gropë gëlqereje në tokën e tij ka gjetur 18 armë zjarri të ndryshkura si dhe 80 kaseta me fishekë të dëmtuara nga lagështia. (foto ilustruese) Shtetasi B.K,62 vjeç, banues në lagjen “Sporti” Gramsh, ka njoftuar Sallën Operative të Komisariatit të Policisë Gramsh, se duke pastruar gropën

VIDEO/ Mes lumit që vërshonte, elektriçisti hero ‘u sjell dritë’ 5 fshatrave në Valbonë

VALBONE – Rrëshkitja e dheut në fshatin e Sopotit pranë Valbonës ka bërë që të rrëzohet shtylla e fiderit Rragam. Megjithatë nuk ka munguar angazhimi i një elektricisti, i cili është treguar i gatshëm të bëjë punën e tij edhe në kushte tejmase të vështira. Në mes të lumit që vërshonte, ai është futur për

Raporti i Eurostat/ Lajm i keq për ata që jetojnë me qira në Tiranë

/

Tirana, si qendër ekonomike e vendit, tërheq çdo vit qindra të huaj, të cilët vijnë kryesisht për punë. Të huajt në Tiranë janë ndër target-grupet e rëndësishme për tregun e pasurive të paluajtshme në vend, veçanërisht për tregun e qirave. Kërkesat e tyre ndaj tregut të pasurive të paluajtshme përcaktojnë shpeshherë edhe nivelin e çmimeve

Trafikonin drogë nga Suedia, dënohet banda shqiptare me 6 anëtarë në Finlandë (EMRAT)

FINLANDE – Një bandë shqiptare e trafikut të drogës është dënuar nga gjykata finlandeze. Grupi pre 6 anëtarësh kanë trafikuar kanabis dhe kokainë nga Suedia fqinje, ndërsa ishin edhe të armatosur. Krimet u kryen gjatë pranverës së vitit të shkuar, thanë gjyqtarët të premten. Gjashtë vetë u dënuan për vepra që lidhen me drogën dhe dy

Diplomatët amerikanë: Serbia ta njohë Kosovën, s’është koha për shkëmbim territoresh

SHBA-të do të duhej të vazhdojnë mbështetjen për anëtarësimin e Serbisë në BE, por edhe për pozicionin e Serbisë se nuk ka anëtarësim pa njohjen e Kosovës dhe përshtatjen e politikës së BE’së ndaj Rusisë, theksohet në raportin e institutit amerikan Lindje-Perëndim (East-West Institute) dhe Komitetit Kombëtar për Politikë të Jashtme amerikane (National Committee on

Prokuroria hedh poshtë kallëzimin penal të VV-së ndaj Hashim Thaçit (Dokument)

Prokuroria Speciale e Kosovës ka hedhur poshtë kallëzimin penal të ushtruar nga deputeti i VV-së, Sami Kurteshi ndaj presidentit Hashim Thaçi “për tradhti kombëtare”. Deputeti Kurteshi pretendonte se me nënshkrimin e marrëveshjes për demarkacionin në mes Kosovës dhe Malit të Zi, mes Thaçit dhe ministrit të Jashtëm malazez Igor Luksiç, Thaçi kishte kryer tradhti ndaj

Skandali i pronave në Spille/ Prokuroria mbyll hetimet, dërgon për gjykim 9 zyrtarët e Kavajës (Emrat)

KAVAJË- Pas një hetimi disa mujor, prokuroria e Kavajës ka mbyllur dosjen hetimore duke çuar për gjykim 9 zyrtarët dhe ish zyrtarët e Kavajës të cilët janë vënë nën akuzë për tjetërsim të pronave në bregdetin e Spilles. Sipas njoftimit të prokurorisë janë 9 zyrtarë dhe ish zyrtarë të përfshirë në këtë skemë. Njoftimi i

Berisha përgënjeshtron Taulant Ballën: U përfshi në aksident, po rregullon letrat të dalë i pafajshëm

TIRANE– Gjatë ditës së sotme në media u publikuan disa foto, ku shfaqej deputeti i PS, Taulant Balla duke i dhënë ndihmën e parë një kalimtari që e kishte përplasur makina në Elbasan. Por ish- kryeministri, Sali Berisha ka dhënë një version të ri të ngjarjes. Përmes një statusi në Facebook, duke iu referuar qyetarit