v.k

Jeton Lajçi nga fusha e turizmit i bashkohet VV-së

Albin Kurti, kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, ka thënë se Jeton Lajçi është bërë pjesë e kësaj partie. Ai deklaroi se Lajçi ka përfunduar studimet për Menaxhim të Turizmit në Institutin ITV të Bern-it dhe për Marrëdhënie Ndërkombëtare dhe Diplomaci në Universitetin e Tiranës. “Ai në Lëvizje vjen nga Peja që shënon rëndësinë e

Turqi, shpëtohen 15 migrantë në një varkë të fundosur

Gjatë fundosjes së një varke me migrantë të padeklaruar në Bodrum të Turqisë janë shpëtuar 15 persona, ndërsa është duke u kërkuar një foshnjë, raporton Anadolu Agency (AA). Ekipe të Rojes Bregdetare shpëtuan 15 persona, në mesin e të cilëve janë 14 migrantë. Në rrjedhë është aksioni për kërkimin e një foshnje, që llogaritet si

Kosova koordinon 157 shtete për pastrimin e botës

“Let’s Do It Kosova” ka mbajtur konferencë për media për të njoftuar për aktivitet për Ditën Botërore të Pastrimit 21 shtatori. Drejtori i kësaj organizate, Luan Hasanaj, theksoi se Kosova është përzgjedhur të bëjë këtë koordinim për arsye të punës dhe sukseseve të mëdha të organizatës. Hasanaj ka njoftuar se kanë krijuar qendrën e thirrjeve

(FOTO) Maqedonia merr BORXH të ri prej 125 milion nga Banka Botërore

Banka Botërore me hua prej 125 milion euro do t’i ndihmojë shtetit ta përforcojë  qëndrueshmërinë e financave publike dhe ta përmirësojë konkurrencën e tregut. Huaja është aprovuar nga ana e Bordit të drejtorëve ekzekutivë të Bankës Botërore. Prej atje informojnë se me huan për politika zhvillimore do të mbështeten reformat të drejtuara ndaj përmirësimit të

(FOTO) Menduh Thaçi realizoi takim me ambasadorin Christian Thimonier

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi sot në selinë e partisë priti në takim Ambasadorin e Francës, ChristianThimonier. Në takim u bisedua për çështjet aktuale politike, për ecurinë e reformave, si dhe për regjistrimin e popullsisë. Bashkëbiseduesit u pajtuan që duhet të vazhdohet me procesin e reformave të mirëfillta sistemore që Maqedonia e Veriut

Haradinaj ngushëllon familjarët e pjesëtarit të FSK-së, Nijazi Uruqi

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka shprehur keqardhje për vdekjen e pjesëtarit të FSK-së, rreshterit të parë Nijazi Uruqi. Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj tha se jeta dhe vepra e tij do të kujtohet gjithmonë si shembull i ushtarit besnik të Atdheut si dhe ngushëlloi familjen, miqtë dhe kolegët e tij. “Me keqardhje mora

Haradinaj:Amerika asnjëherë nuk ka kërkuar kompromise të dhimbshme për Kosovën

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, duke iu përgjigjur pyetjeve të qytetarëve drejtpërdrejt në faqen e Institutit Demokratik të Kosovës (KDI) në Facebook, ai është pyetur edhe për raportin e Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe kërkesat e saj kundrejt Qeverisë. Haradinaj ka thënë se Amerika nuk ka kërkuar asnjëherë kompromise të dhimbshme. “Nuk

Tahiri i pafajshëm për trafik droge, Agjensitë e huaja: Gjykata rrëzon prokurorinë

Pa të dhëna të ndryshme nga ato të shpallura të enjten në mbrëmje për vendimin e shkallës së pare të gjykatës së krimeve të rënda, agjensitë ndërkombëtare kanë rikontekstuar ngjarjen e ndjeshme të Shqipërisë për rastin e ish-ministrit të brendshëm Saimir Tahiri. Duke ndarë faktin që ish ministri u konsiderua i pafajshëm për trafik droge,

Haradinaj thotë se u dorëhoq për taksën, s’do të ketë ndarje dhe vizat po hiqen

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka rikthesuar edhe një herë që nuk do të ketë ndarje të Kosovës, në rast se e merr sërish Qeverinë, njofton Klan Kosova. Në bashkëbisedim me qytetarët organizuar nga KDI online, Haradinaj tha se Kosova nuk do të ndahet dhe të mos shpresojë askush në një opsion të tillë. Kandidati

Vuçiq: Amerika pret që ta njohim Kosovën

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë se Amerika pret nga vendi i tij që ta njohë Pavarësinë e Kosovës. Në një intervistë për Televizionin Pink ai ka theksuar se ambasadori i deritanishëm amerikan në Beograd, Kyle Scott ka luftuar për një marrëdhënie më të mirë me Serbinë, dhe e falënderoi për mandatin e tij, transmeton

Defekt në linjën e transmetimit të Bovillës, UKT: Po punohet për riparimin

Ujësjellës Kanalizime Tiranë njofton se në linjën e transmetimit të Bovillës gjatë mbrëmjes së sotme ka ndodhur një defekt i rëndë, dhe se po punohet intensivisht për riparimin. “Ujësjellës Kanalizime Tiranë njofton se në linjën e transmetimit të Bovillës gjatë mbrëmjes së sotme ka ndodhur një defekt i rëndë Për pasojë është dëmtuar linja e

Gjithçka që duhet të dini rreth vëzhguesve të BE-së për zgjedhjet e 6 tetorit

Me ftesë të Presidentit Hashim Thaçi, Bashkimi Europian ka dërguar një mision për vëzhgim të zgjedhjeve në Kosovë që pritet të mbahen me 6 tetor të këtij viti. Shefe e këtij misioni do të jetë Viola von Cramon-Taubadek, e cila është edhe anëtare e Parlamentit Europian nga Gjermania, njofton Klan Kosova. Ekipi bazë prej nëntë

Projekt-ligji për amnistinë, Gjonaj: Për herë të parë kritere më favorizuese

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, ka zhvilluar një interprelancë ndryshe me gratë e dënuara, ku ka shpjeguar projekt-ligjin për amnistinë.  Në një komunikim të drejtpërdrejtë me secilën prej tyre nga IEVP-ja 325, Gjonaj renditi disa nga kushtet lehtësuese për gratë ku më shumë se 50 % e grave të dënuara do të përfitojnë nga amnistia

Sot varroset nënoficeri i lartë i FSK-së, Nijazi Uruqi

Ministria e Mbrojtjes njofton se pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë nënoficeri i lartë i Forcës së Sigurisë të Kosovës, rreshter i parë, Nijazi Jetullah Uruqi. Homazhet për nënoficerin e lartë Nijazi Uruqi do të mbahen sot, më 20.09.2019, duke filluar nga ora 12:00-13:00 në kazermën “New Born” të FSK-së në Gjilan, ndërsa varrimi do të

Thaçi viziton Gardën Kombëtare në Iowa, takon pjesëtarët e FSK-së

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka vizituar Gardën Kombëtare të shtetit Iowa, ku është pritur nga Gjeneralmajori Benjamin Corell dhe ka takuar pjesëtarët e FSK-së që janë duke ndjekur trajnimet atje. Ai ka falënderuar gjeneralët dhe ushtarët e Gardës Kombëtare, të cilët në vazhdimësi kanë ndihmuar në ngritjen e profesionalizimit të ushtarëve dhe eprorëve të

Federata Skitare e Kosovës kundër ndërtimit të hidrocentraleve në qendrat e skitarisë

Federata Skitare e Kosovës kërkon ndërhyrjen emergjente të shtetit për ndaljen e punimeve të hidrocentraleve nëpër qendrat e skitarisë në Kosovë. Kjo federatë i ka pritur me shqetësim të madh ndërhyrjet që po bëhen në ndërtimin e hidrocentraleve në qendrat turistike skitare të Kosovës, siç janë Brezovica, Brodi, Deqani e Rugova, në të cilat përfaqësohet

Nis viti i ri akademik, Xhaçka: Akademia e FA do të akreditohet si një institucion i arsimit të lartë

Këshilli i Ministrave pritet të miratojë së shpejti statusin e veçantë për Akademinë e Forcave të Armatosura, duke i hapur kështu rrugën ndryshimit rrënjësor të sistemit arsimor ushtarak në vendin tonë. Ky status, mundëson jo vetëm hapjen e studimeve të ciklit të parë bachelor por edhe akreditimin e plotë të AFA dhe programeve të tij

Mbyllen trajnimet për zyrtarët komunal për procedurat e trajtimit të ndërtimeve pa leje

Në Prishtinë u mbajt punëtoria e fundit nga gjashtë gjithsejtë të zhvilluara në rajone të ndryshme të Kosovës dhe që kanë mbuluar të gjitha komunat. Qëllimi i këtyre punëtorive ishte shpjegimi i procedurave nga Udhëzimet Administrative të dala nga Ligji për Trajtimin e Ndërtimeve pa Leje, të organizuara nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor

Turqi, arrestohen katër të huaj të dyshuar për lidhje me DEASH-in

Burime policore njoftojnë se katër shtetas të huaj janë arrestuar në provincën qendrore turke Kayseri, të dyshuar se kanë lidhje me organizatën terroriste DEASH, transmeton Anadolu Agency (AA). Autoritetet kanë konfiskuar sasi të mëdha të materialeve digjitale dhe dokumente që ndërlidhen me grupin terrorist gjatë bastisjeve të kryera në vendbanimet e të dyshuarve, thonë burimet

Merkel i kërkon Vuçiqit takim në Amerikë – temë diskutimi dialogu me Kosovën

Kancelarja gjermane Angela Merkel në fund të javës së kaluar i ka dërguar ftesë për bisedime presidentit serb, Aleksandar Vuçiq. Merkel e ftoi Vuçiqin për takim gjatë vizitës në Shtetet e Bashkuara në kuadër të seancës së Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Sipas Blicit serb, temë e bisedës është perspektiva dhe fillimi i

Avionët turq neutralizojnë disa Te.rroristë në veri të Irakut

Ushtria turke ka neutralizuar pesë terroristë të PKK-së në rajonin Haftanin në veri të Irakut, transmeton Anadolu Agency (AA). Terroristët janë neutralizuar përmes një operacioni ajror i cili është kryer në kuadër të ofensivës së vazhdueshme antiterroriste Kthetra-3, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Turqisë në Twitter. PKK shpesh përdor pjesën veriore të Irakut për të

Veseli shpreh ngushëllime për ndarjen nga jeta të gazetares Ardita Sylejmani

Kryetari në detyrë i Kuvendit, Kadri Veseli, ka ngushëlluar familjarët e gazetares Ardita Sylejmani, stafin e RTK-së dhe gjithë komunitetin e gazetarëve, me rastin e vdekjes së gazetares së njohur të televizionit publik. “I hidhur ishte lajmi për vdekjen e gazetares Ardita Sylejmani. Ikja e saj kaq e hershme, përveç dhembjes së madhe në familje

Vdes biçiklisti pas aksidentit në Shtime

Ka ndërruar jetë biçiklisti që u godit dje nga një veturë me targa vendore në Shtime, njofton Klan Kosova. Policia raporton se aksidenti ndodhi rreth orës 20:05 në rrugën “Ismail Qemajli”. “Sipas raporteve të para, ngasësi i automjetit transportues me targa lokale, E.Q. ( m/sh/k 35 vjeç), godet biçiklistin F.I. (m/sh/k 30 vjeç) , me