v.k

Pas gazetarëve, qeveria britanike ua kufizon qasjen edhe fotoreporterëve

Presidenti amerikan, Donald Trump, mund të jetë ndier i turpëruar nga fotografia ku shihej me flokë të shprishur e fytyrë të rrezitur, por kryeministri britanik, Boris Johnson, nuk ka arsye të frikësohet shumë që momente të ngjashme do të kapen nga fotografët në zyrat e tij. Katër fotoreporterë e kanë akuzuar qeverinë britanike se i

Haradinaj n’maje të Bajgorës

Ramush Haradinaj ka vendosur që ditën e sotme ta kalojë duke shijuar bukuritë natyrore të Kosovës. Ai bashkë me bashkëshorten, Anitën, dhe fëmijët e tij janë ngjitur në majën e Shalës së Bajgorës.   Këtë e bëri të ditur vetë ish-kryeministri, përmes postimit të disa fotografive në Facebook. Fotot i publikoi me mbishkrimin “Sot, ngjitëm

Gjermania arreston 12 persona për planifikimin e sulmeve terroriste

Me urdhër të një gjykate gjermane, policia e këtij shteti i arrestoi 12 persona nën dyshimin për përfshirje në një komplot të së djathtës ekstreme për përmbysjen e rendit politik përmes sulmeve të shënjestruara. Katër persona u arrestuan nën dyshimin për themelimin e një organizate terroriste të së djathtës ekstreme në shtator të vitit të

Kurti për Blick: Nuk frikësohem nga detyra, besimin e kam marr nga qytetarët

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në një intervistë për gazetën e njohur zvicerane “Blick”, ka bërë prezantimin e prioriteteve të qeverisë së re të Kosovës të formuar më 3 shkurt. Kurti në këtë intervistë ka përmendur se përderisa gjërat nuk shkojnë ashtu si duhet ai dhe vartësit e tij nuk do të kenë kohë të

Kurti për Blick: Nuk frikësohem nga detyra, besimin e kam marrë nga qytetarët

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në një intervistë për gazetën e njohur zvicerane “Blick”, ka bërë prezantimin e prioriteteve të qeverisë së re të Kosovës të formuar më 3 shkurt. Kurti në këtë intervistë ka përmendur se përderisa gjërat nuk shkojnë ashtu si duhet ai dhe vartësit e tij nuk do të kenë kohë të

Arabia Saudite kritikon Turqinë për ndërhyrjen në Libi

Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite, Princi Faisal bin Farhan Al Saud ka kritikuar ndërhyrjen e jashtme në konfliktin në Libi, duke përmendur në mënyrë të veçantë Turqinë. “Tani janë duke ardhur trupa nga Siria, që janë dërguar nga Turqia”, tha Princi Faisal për agjencinë Dpa. “Natyrisht se kjo nuk ndihmon aspak dhe vetëm sjell

Presidenti i Italisë uron Thaçin në 12 vjetorin e Pavarësisë

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka pranuar një letër urimi për 12 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës nga Presidenti i Italisë, Sergio Mattarella. Në letrën e tij, presidenti Mattarella shkruan se Kosova e di se mund të llogarisë në Italinë, një vend mik i angazhuar konkretisht në ndjekjen nga afër të forcimit institucional dhe zbatimin

Guterres do të marrë pjesë në konferencën për refugjatët afganë

Shefi i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka arritur në Pakistan, ku gjatë kësaj vizite do të takohet me liderët pakistanezë dhe do të marrë pjesë në konferencën për refugjatët afganë, tha Ministria e Jashtme e Pakistanit. “Pakistani është njëri ndër kontribuuesit më të qëndrueshëm dhe më të besueshëm në përpjekjet paqeruajtëse në mbarë botën”,

Pejë, arrestohet një person për armëmbajtje pa leje

Njësiti policor pranë Stacionit Policor në Pejë, me datën 15.02.2020, ka pranuar informatë se në një lokal në fshatin Kotradiq të Pejës, janë disa persona të dyshuar. Me të marrë informatën e lartcekur, njësitet relevante menjëherë iu kanë përgjigjur rastit, dhe gjatë bastisjes, tek personi i dyshuar me inicialet A.K., janw gjetur armë. Është gjetur

Australianët e ngecur në Shangai tregojnë rrugët e boshatisura nga frika e coronavirusit, megjithëse ndodhet 1,000 kilometra larg Wuahnit

Sipas një grupi të australianëve që kanë ngecur në Shangai, shihet se çdo aspekt i jetën në Kinë është i ndikuar nga coronavirusi. Me frikën se mund të infektohen nga kjo sëmundje, që deri më tani ua ka marrë jetën 1,671 personave, janë mbyllur institucionet shkollore, shumë shërbime si dhe punëtori dhe veprimtari private. Derisa ky

QKUK jep detaje për aksidentin në magjistralen Prishtinë-Fushë Kosovë

Një aksident i rëndë ka ndodhur sot në magjistralen Prishtinë-Fushë Kosovë. Lidhur me rastin Qendra Klinike dhe Universitare ka dhënë detaje. Sipas mjekut kujdestar Agron Çitaku, nga ky aksident lëndime trupore kanë marrë gjashtë persona. Çitaku i tha Klan Kosovës, se pesë nga ata janë lënduar më lehtë, kurse njëri është në gjendje më të

Kurti: Kam rezerva për marrëveshjet sepse nuk kam qenë pjesëmarrës në negociata

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili po merr pjesë në Konferencën e Sigurisë në Mynih, tha për Radion Evropa e Lirë se ka rezerva sa i përket nënshkrimit të dy letrave të shprehjes së interesit, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, për autostrada dhe hekurudha. Marrëveshja për autostrada dhe hekurudha u nënshkrua në Mynih më 14 shkurt

Sanders-i e thumbon Bloomberg-un: Nuk do t’i magjepsësh votuesit

Kandidati për president të Shteteve të Bashkuara, Bernie Sanders, e ka thumbuar me fjalë kandidatin tjetër, miliarderin Mike Bloomberg, duke thënë se ai nuk do t’i ngjallë energjinë dhe magjepsjen e votuesve për t’u zgjedhur në pozitën më të lartë të shtetit më të fuqishëm në botë. “E vërteta e thjeshtë është se Bloomberg-u, me

Sulm me raketa në afërsi të ambasadës amerikane në Bagdad

Disa raketa kanë goditur bazën ku është i vendosur koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, që gjendet në afërsi të ambasadës amerikane në Bagdad, njoftuan autoritetet. Sipas autoriteteve, nga këto sulme ka pasur dëme të vogla materiale dhe asnjë person nuk është lënduar. Koloneli Myles B.Caggins III, zëdhënës i operacioneve ushtarake të SHBA-së në

Haxhiu reagon për gardianin që u kap me marihuanë: Kontrabanda në qendrat korrektuese do të ndëshkohet

Ministrja e Drejtësisë Albulena Haxhiu ka reaguar lidhur me rastin e gardianit i cili u kap duke tymosur marihuanë, përderisa ishte në krye të detyrës. Përmes një postimi në Facebook, ajo tha se e dënon fuqishëm këtë veprim, përderia u ka bërë thirrja organeve kompetente për ndërmarrjen e masave të menjëhershme. “Mbrëmë u njoftova se

Dy të vdekur nga stuhia Dennis në Britani

Dy persona vdiqën të shtunën dhe dhjetëra mijëra të tjerë u përballën me vështirësi gjatë udhëtimeve pasi stuhia Densis e përfshiu një pjesë të madhe të Mbretërisë së bashkuar. Qindra fluturime u anuluan për shkak të motit të lig. Në dhjetëra qyteza që ende po e marrin veten nga stuhia Ciara, trupat ushtarake e filluan

Vriten 9 përdorues droge të pastrehë në Afganistan

Zyrtarët afganë njoftuan të dielën se disa persona të armatosur i kanë qëlluar për vdekje nëntë përdorues droge të pastrehë në kryeqytetin e këtij vendi, Kabul. Motivi i këtij sulmi ende nuk dihet, por policia tha se është duke e hetuar rastin. Personat e vrarë ishin duke fjetur në momentin e sulmit. Ekipi i forenzikës

PDK: Jo idesë së Ballkaniadës, Kosova sovrane me ulëse në OKB

Partia Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj qëndrimeve të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, gjatë Konferencës së Sigurisë në Munih. PDK në reagim thekson se “idetë e reja” të Kurtit të Ballkaniadës, po e risjellin reagimin e Kurtit si në kohën e Ramujesë, duke mohuar progresin e bërë ndër vite nga Kosova. Reagimi i plotë:

Gucati i reagon Kollçakut: Mëkat që ka sot njerëz që mundohen ta njollosin luftën e drejt të UÇK-së

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës, Hysni Gucati, i ka reaguar deputetës së Lëvizjes Vetëvendosje Fatmire Mulhaxha-Kollçaku, që mbrëmë përmes një statusi kishte përmendur dosjet kriminale të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Gucati tha se është mëkat që ka sot njerëz që mundohen ta njollosin luftën e UÇK-së. Ai i ka bërë thirrje deputetës së

Shërbimi Korrektues inicon procedurat për suspendimin e gardianit që u kap me marihuanë

Shërbimi Korrektues i Kosovës ka dhënë detaje lidhur me arrestimin e oficerit të Burgut së Sigurisë së Lartë. “Shërbimi Korrektues i Kosovës njofton opinionin publik se mbrëmë rreth orës 21:35 në Burgun e Sigurisë së Lartë, zyrtari korrektues R.J me detyrë në Portën 0 është ndalur nga zyrtarët tjerë me detyrë në të njëjtin vend,

Arrestohet shtetasi turk, tentoi të fuste në Kosovë shtatë emigrantë nga Banglladeshi

Në pikën kufitare në Hanin e Elezit dje rreth orës 09:25 minuta është arrestuar një shtetas turk. I njëjti dyshohet se me kamionin e tij po tentone të fuste shtatë emigrantë nga Banglladeshi në Kosovë. I dyshuari pas intervistimit nga prokurori është dërguar në mbajtje, njofton raporti 24 orësh i policisë përcjell Klan Kosova.  

202 valixhe të mbushura plot / Bllokohet sasia më e madhe e kokainës në historinë e këtij vendi

Policia në Kosta Rika ka bërë sekuestrimin më të madh të drogave të paligjshme në historinë e vendit, duke gjetur më shumë se pesë tonë kokainë në një anije transporti mallrash. Droga ishte fshehur në një ngarkesë me lule të drejtuar për në Hollandë raportoi agjencia e lajmeve AFP. Një i dyshuar është arrestuar. Ai