V.B

Prishtinës do t’i shtohet edhe një shesh

Në lidhje me vendimin e fundit të Komunës, në bashkëpunim me institucionet shtetërore, për mbylljen e disa rrugëve të qendrës së kryeqytetit për qarkullim të veturave që u mendua se do të ndikonte në uljen e nivelit të ndotjes së ajrit, kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, tha se ka nevojë që disa rrugë

Deklarata e Presidentit grek për çështjen çame, PDIU I bën thirrje qeverisë të reagojë

Pas deklaratës së ashpër të Presidentit grek Prokopis Pavlopulosn, ka reaguar Partia për Drejtësi Integrim dhe Unitet si dhe “Shoqata Patriotike Atdhetare Çamëria”. Presidenti grek theksoi se Shqipëria nuk duhet ta përmendi më kurrë çështjen çame, pasi sipas tij ajo nuk ekziston. Ndërkohë, PDIU shprehet se qeveria e Shqiptare duhet të reagojë fortë kundër deklarës

Stoltenberg u kërkon vendeve të NATO-s të rrisin shpenzimet ushtarake

Anëtarët e NATO-s nuk duhet të tërhiqen nga zotimet për rritjen e shpenzimeve ushtarake, tha sekretari i përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg, gjatë një vizite zyrtare në Norvegji. Stoltenberg, ish-kryeministër i Norvegjisë, tha se vendet anëtare të NATO-s i kanë ndërprerë shkurtimet e shpenzimeve ushtarake, ashtu siç janë pajtuar në samitin e NATO-s më 2014,

Të enjten, Kuvendi Kosovës mban seancën plenare

Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, e drejtuar nga Kadri Veseli, kryetar, ka mbajtur sot mbledhjen e radhës, në të cilën ka vendosur që seanca plenare e radhës të mbahet të enjten, më 8 shkurt 2018, në orën 10:00. Në seancën e të enjtes, pas deklarimeve jashtë rendit të ditës dhe pyetjeve të deputetëve,

Kriza politike në Maldive, shpallet gjendja e emergjencës

Qeveria e Maldiveve ka shpallur gjendjen e emergjencës për 15 ditë, mes krizës politike në shtetin ishullor. Gjendja e emergjencës u jep zyrtarëve të sigurisë fuqi shtesë për të arrestuar të dyshuarit. Qeveria e ka pezulluar tashmë Parlamentin dhe ka urdhëruar ushtrinë t’i rezistojë çdo lëvizjeje të Gjykatës Supreme për të rrëzuar presidentin Abdulla Yameen.

Vërshimet në Arkivin Shtetëror, Allagjozovski: Së shpejti do të gjendet zgjidhje

Pas shirave të rrëmbyeshëm që përfshinë vendin tonë, Hapësirat e Arkivit të Republikës së Maqedonisë janë mbushur me ujë, njofton “TVM2”. Është vërshuar edhe kati i gjashtë dhe i shtatë i ndërtesës ku janë vendosur Muzeu Arkeologjik dhe Gjykata Kushtetuese. Një pjesë e të punësuarve kanë zhvendosur materialet arkivuese që të mos shkatërrohen. Ministri i