V.B

VIDEO/ Berisha ndalon marshimin e flet me policët: Deri sa të bëjë vettingun ai, ne nuk i ndahemi

TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha ka ndaluar marshimin e tij për të biseduar disa çaste me efektivët e policisë e vendosur përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit”. Berisha i ka pyetur policët nëse është e drejtë që ata të bëjnë vetting dhe ministri jo. Më pas i ka siguruar se nuk do të kenë asnjë shqetësim. “Ju

LIVE/ “Plas” tek ministria e Brendshme, protestuesit shtyjnë policët e hedhin tymuese, humb ndjenjat një qytetar

  News24 dhe “BalkanWeb” sjellin protestën e opozitës hap pas hapi në transmetim direkt. TIRANË-  Opozita proteston sot kundër qeverisë dhe kërkon dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj pas akuzave për trafik droge për vëllain e tij Agron Xhafaj. Nga Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim janë zbuluar edhe shifrat e qytetarëve të nisur

Turqi, arrestohen 26 pjesëtarë të FETO-s në tentim për të ikur në Greqi

EDIRNE (AA) – Të paktën 26 pjesëtarë të organizatës terroriste FETO janë arrestuar në qytetin perëndimorë Edirne, me rastin e tentimit për t’u arratisur në Greqi, raporton Anadolu Agency (AA). Siç mëson gazetari i AA-së, pjesëtarët e forcave turke të sigurisë në vendin Doyran, pranë kufirit me Greqinë, kanë ndaluar gjashtë automjete në të cilat

Aksident i rëndë trafiku në Tetovë

Një aksident i rëndë trafiku sa po ka ndodhur në rrugën Ilindenska në Tetovë më saktësisht në udhëkryqin para Universitetit të Tetovës. Fatmirësisht nuk janë regjistruar viktima  në njerëz, megjithëse janë evidentuar  disa persona të lënduar që tashmë janë dërguar  në qendrën klinike të Tetovës.

Parulla naziste në bustin e Titos në Kumanovë

Përdhoset sërish busti i ish-liderit jugosllav Josip Broz Tito. Dikush mbrëmë ka shkruar parulla naziste në bustin që gjendet në qendër të qytetit të Kumanovës. Në memorial është vizatuar kryqi i thyer nazist dhe janë shkruar fjalë fyese. Ngjarjen e ka bërë të ditur kryetari i Komunës së Kumanovës, Maksim Dimitrievski, në profilin e tij

Basha flet para protestuesve: Qeveria bizantine nuk përfaqëson popullin, s’luftojmë për pushtet

TIRANE– Kreu i PD, Lulzim Basha ka folur para protestuesve të mbledhur ne Bulevardin ‘Deshmoret e Kombit’ duke thënë se kjo qeveri nuk përfaqëson popullin dhe se synimi i PD nuk është lufta për pushtet. “Sot më shumë se kurrë sytë tanë kërkojnë dritën që vjen nga Perëndimi, edhe pse ajo shkëlqen nga larg. Sot

Kryemadhi i bashkohet protestuesve: Largimi i Ramës do i japë shpresë shqiptarëve

TIRANE- Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka dalë nga selia kësaj force politike dhe i është bashkuar protestuesve në ‘Bulevardin Dëshmorët e Kombit’. Kryemadhi tha se largimi i kryeministrit largon çdo problematikë dhe do t’u japë shpresë shqiptareve. “Sot më shumë se kurrë të gjithë kërkojnë ikjen e Ramës dhe grupin e tij që kanë

Chicago, protestë kundër vendimit të komunës për akademi policore

CHICAGO (AA) – Përkundër protestës së qindra personave përpara sallës së votimit, ligji i cili parasheh formimin e akademisë policore në qytetin Chicago të SHBA-ve u miratua nga kuvendi komunal, raporton Anadolu Agency (AA). Në Kuvendin Komunal të Chicagos u miratua draft ligji i kryetarit të Kuvendit Rahm Emanuel, i cili parasheh që në qytet

“Ju mbani peng Shqipërinë”, PD zbulon simbolin e tretë të protestës (Foto+Video)

TIRANE– PD ka shfaqur simbolin e tretë të protestës pak minuta para nisjes së saj në orën 11:00 në Bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’. PD ka shfaqur simbolin e tretë mbi urën e Lanës. Banderola me slloganin “Poshtë Pashallarët e Krimit”, risjell në vëmendje skandalin Xhafaj për shkak të episodit të njohur kur gjatë pazarit për

Nga Frroku tek Balili, PD i çon Xhafajt tek Ministria hartën jeshile të familjeve mafioze (FOTO)

TIRANË- Partia Demokratike ka zbuluar simbolikën e dytë të protestës së sotëm kundër qeverisë. Të rinj të PD-së kanë çuar pranë Ministrisë së Brendshme një hartë të familjeve politiko-mafioze.Harta e Shqipërisë këtë herë e ngjyrosur jeshile dhe me kanabis nis në veri me Frrokun dhe përfundon në jug me Balilin. Nuk mungojnë ndarje të tjera

Putin: Turqia ka të drejtë të zgjedhë se cilat armë do t’i përdorë

ST. PETERSBURG (AA) – Presidenti rus Vladimir Putin gjatë një takimi me përfaqësuesit e agjencive të lajmeve nga të gjitha pjesët e botës në Forumin e 22-të Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg (SPIEF) tha se Turqia ka të drejtë të zgjedhë se cilat armë do t’i përdorë, duke rikujutar vendimin e Ankarasë zyrtare për blerjen

Digjet gjatë natës lokali i një punonjësi të Prokurorisë në Shëngjin, dyshimet e para të policisë

Një lokal veror është djegur gjatë natës në zonën bregdetare të Kunes në Shëngjin duke u shkrumbuar plotësisht. Ngjarja është regjistruar rreth orës 4:00 minuta të ditës së sotme dhe zjarrfikësit e kanë pasur të pamundur për të penguar djegien e plotë pasi gjithçka ka ndodhur vetëm në pak minuta. Policia ka nisur menjëherë hetimet

Protesta e opozitës minutë pas minute. Dalin shifrat, ja sa qytetarë janë nisur nga rrethet

TIRANË- Opozita proteston sot kundër qeverisë dhe kërkon dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj pas akuzave për trafik droge për vëllain e tij Agron Xhafaj. Nga Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim vijnë edhe shifrat e para të qytetarëve të nisur nga rrethet për të protestuar sot në Tiranë. Ora 9:00- Gazetari Senad

Zhvillohet Mëngjesi i Lutjeve në Tiranë, marrin pjesë përfaqësues nga vende të Europës Juglindore

TIRANE- Nën kujdesin e Kuvendit të Shqipërisë dhe të Kryetarit Gramoz Ruçi është zhvilluar në Tiranë Mëngjesi i Lutjeve. Në këtë aktivitet kanë marrin pjesë përfaqësues të lartë nga vende të Europës Juglindore si edhe përfaqësuesit më të lartë të shtetit shqiptar. Në Mëngjesin e Lutjeve është transmetuar edhe një videomesazh nga Zëvendës presidenti i

A mund të përdoret euro si monedhë kombëtare?! Ekspertët pro dhe kundër

Përshtatja e euros si një monedhë kombëtare, duke e zbatuar atë në mënyrë të njëanshme, pa pritur që Shqipëria të anëtarësohet në BE dhe më pas në eurozonë, është një ide që përqafohet nga disa ekspertë të ekonomisë, por për të tjerë është e parakohshme. Partizani kryesor i përdorimit të euros si monedhë kombëtare është

Kosova dhe Shqipëria, dy ndër 10 destinacionet më të mira për t’u vizituar gjatë 2018

Si çdo viti, Lonely Planet ka publikuar listën me 10 prej destinacioneve më të mira për t’u vizituar në Europë gjatë 2018. Rajoni italian i Emilia Romagna mban vendin e parë në këtë listë me 10 destinacione, duke u pasur me shtete si Spanja, Anglia, Franca dhe Greqia. Surpriza e kësaj liste ishte qyteti skocez,

VIDEO/ Dita ndërkombëtare e fëmijëve të humbur, mbahet në Durrës ‘Zumba Show’

NGA: Klodjana HaxhiajMe rastin e ditës Ndërkombëtare për Fëmijët e humbur, në Durrës është zhvilluar një aktivitet sensibilizues, me pjesëmarrjeje masive të nxënësve të shkollave nëntëvjeçare të qytetit.Në aktivitetin e mbajtur ‘Zumba Show’ në sheshin “Liria “ për gati dy orë fëmijët janë argëtuar me Endri Dance, i cili solli ushtrime të kësaj gjinie për

FOTO/ Trafikonin marijuanë dhe kokainë, pranga dy shqiptarëve në Greqi

SELANIK-Dy shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë greke, pasi ishin pjesë e një grupi trafikimi të marijuanës dhe kokainës. Mësohet se shqiptarët e arrestuar, identiteti i të cilëve nuk dihet, janë të moshave 31 vjeçe. Gjatë kontrolli të ushtruar në banesën e tyre janë gjetur dhe sekuestruar 39 pako me 33 kg 497 gram