V.B

Eksperti i sigurisë: Zarfet helmuese nga Serbia, një sulm kimik-biologjik mbi Kosovën

18:39 | 13 Tetor 2019 Helmimi i zyrtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve gjatë numërimit të votave, pas hapjes së zarfeve të ardhura nga Serbia, nga eksperti i sigurisë Avni Islami po konsiderohet si një sulm kimik-biologjik ndaj një institucioni, por edhe vetë Kosovës. Islami në një prononcim për telegrafin ka thënë se “letrat helmuese,

Më shumë bashkëpunim mes vendeve të Ballkanit

17:49 | 13 Tetor 2019 Emigracion masiv, infrastrukturë e dobët, rroga të ulta: Vendet e Europës Juglindore si anëtaret edhe ato kandidate kanë shumë probleme të përbashkëta. Pse është kaq e vështirë atëherë të gjenden zgjidhje të përbashkëta? Lajmet e këqija vijnë nga Brukseli, të mirat nga qeveria jote: Që shumë vende anëtare të BE

Kurti takon Amar Pushkën i cili pretendohet se u largua nga puna me shkaqe politike nga biznesi i Ramiz Kelmendit

17:19 | 13 Tetor 2019 Albin Kurti po paralajmëron masa të frikshme ndaj atyre që po shkelin të drejtat e punëtorëve. Kërcënimin e parë ia ka bërë një ish-politikani i cili është pronar biznesesh të marketeve. Këto komente Kurti i ka bërë teksa ka takuar sot Amar Pushkën, për të cilin është raportuar se është

Partia e Serbëve të Kosovës reagon pas akuzave për vjedhje votash që iu bë nga Lista Serbe

16:30 | 13 Tetor 2019 Partitë Serbe që funksionojnë në Kosovë kanë filluar të akuzojnë njëra –tjetrën për vjedhje votash në zgjedhjet e 6 tetorit Lista Serbe ka akuzuar Partinë e Serbëve të Kosovës që udhëhiqet nga Aleksander Jabllanoviq. Këta të fundit i janë kundërpërgjigjur duke thënë se metodat kriminale për vjedhje të votave dhe

Profesori nga Gjermania i bashkohet  partisë së Albin Kurtit

15:53 | 13 Tetor 2019 Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje si dhe kandidati për kryeministër, Albin Kurti, përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se partisë së tij i është bashkuar sot edhe mjeku ngja gjermania profesor Lulzim Dragidella. Sipas Kurtit, Dragidella do të sjell përvojë në Lëvizjen Vetëvendosje si dhe ka për synim

‘The Washtington Post’ raporton për alergjinë e 26 zyrtarëve nga kutitë me vota të ardhura nga Serbia

15:45 | 13 Tetor 2019 Gazeta prestigjioze amerikane, “The Washington Post” ka raportuar për zhvillimet e fundit që kanë ardhur nga Qendra e Shërbimit Votues në Kosovë ku po raportohet për rreth 26 persona që patën reaksion alergjike derisa të njëjtit ishin duke verifikuar zarfet me votat e ardhura nga Serbia për zgjedhjet e 6

Veselinoviq nga Lista Serbe: Alergjia nga zarfet në KQZ, shfaqje e orkestruar për t’i vjedhur votat

15:03 | 13 Tetor 2019 Anëtari i Listës Serbe në KQZ, Stevan Veselinoviq, është deklaruar lidhur me helmimin dhe alergjitë e anëtarëve të komisionit që merren me verifikimin dhe numërimin e votave të ardhura nga Serbia. Ai ka thënë se ky helmim është, “shfaqje e orkestruar me qëllim që të vjedhin votat e kësaj liste dhe

Verifikohen kutitë e ardhura me vota nga Serbia

14:57 | 13 Tetor 2019 Brenda objektit të Ministrisë se Infrastrukturës,  ku edhe dyshohet se ka ndodhur helmimi i 26 zyrtarëve të shërbimit votues, janë parë persona nga Forenzika tek sa po hynin për ta dezinfektuar hapësirën ku ka ndodhur ngjarje. Brenda këtij objekti po verifikoheshin zarfet e ardhura nga Serbia, ku rreth  26 persona

Gjuriq për helmimin e zyrtarëve: Po bëhet manipulim me votat e serbëve, që në Kuvend të futen “serbët e Kurtit”

14:46 | 13 Tetor 2019 Drejtori i ashtuquajturës Zyrës për Kosovë në Qeverinë serbe, Marko Gjuriq ka folur për rastin e helmimit të 26 zyrtarëve nga zarfet e votave nga Sebria. Ai tha se është duke u përgatitur manipulim me votat e serbëve në Kosovë, me qëllim që me çdo kush në Kuvendin e Kosovës,

QKUK: Dy nga gratë e helmuara janë shtatzëna

14:20 | 13 Tetor 2019 Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) ka dhënë detaje për rastin e zyrtarëve të Shërbimit të Votuesve, gjendja e të cilëve është keqësuar nga kutitë  me vota nga Serbia. Sipas QKUK-së dy nga nëntë paciente që i janë nënshtruar ndihmës mjekësore,  janë shtatzënë. “Në ora,11:58, në Klinikën Infektive të Qendrës

Rrustemi reagon pas helmimit të stafit të shërbimit të votimit, tregon për fatin e votave nga Diaspora

14:01 | 13 Tetor 2019 Anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) nga Lëvizja Vetëvendosje, Adnan Rrustemi ka reaguar pas lajmit për helmimin e 26 zyrtarëve nga Shërbimi i Votuesve, pas hapjes së zarfeve  të ardhura nga Serbia. Sipas tij, alergjia e raportuar nuk ka ndodhur në qendrën e Numërimit dhe Rezultateve (QNR), por tek

9 nga 26 zyrtarët e helmuar shtrihen në Klinikën Infektive të QKUK’së

13:42 | 13 Tetor 2019 Para pak minutave me autoambulanca kanë mbërritur në Klinikën Infektive të QKUK’së, 9 nga 26-zyrtarët e shtetit të cilat dyshohet se janë helmuar nga zarfet me vota nga Serbia në Qendrën e Numërimit të Rezultateve. Ata po trajtohen në Infektivë. Gjendja e tyre shëndetësore është stabile. Këta pacientë tashmë i

I gjenden 19 persona të huaj në makinë, arrestohet në Vermicë burri që po trafikonte migrantë

13:27 | 13 Tetor 2019 Policia në pikën kalimtare në Vermicë ka arrestuar një person të dyshuar për trafikim të migrantëve Rastin e ka bërë të ditur Policia e Kosovës në raportin 24 orësh ku ka theksuar se në automjetin e të dyshuarit janë gjetur nëntëmbëdhjetë persona të huaj të cilët kishin kaluar ilegalisht kufirin

Muharrem Nitaj: “Ky është reciprociteti me Serbinë! A t’ia u çojmë edhe ne do zarfe të me vota të helmuara”

13:11 | 13 Tetor 2019 Nënkryetari i AAK’së, Muharrem Nitaj, ka reaguar pas lajmit se 26 kosovarë janë helmuar në Qendrën e Numërimit të votave për shkak të zarfeve të ardhura nga Serbia Nitaj ka pyetur nëse duhet t’i dërgohen Serbisë zarfe të helmuara si masë reciprociteti. “Ky është reciprociteti me Serbinë! A t’ia u

Policia jep detaje për rastin e 26 kosovarëve

12:49 | 13 Tetor 2019 Policia e Kosovës ka dhënë detaje rreth hetimit të rastit të keqësimit të 26 zyrtarëve, të cilët po merreshin me procesin e verifikimit të zarfeve me vota, të ardhura nga Serbia. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha i ka thënë arbresh.info se policia është duke e trajtuar këtë rast.

26 zyrtarët e helmuar në QNR për shkak të zarfeve nga Serbia, dërgohen në QKUK  

12:12 | 13 Tetor 2019 Verifikimi i zarfeve me vota të ardhur nga Serbia, u ka sjellë problem zyrtarëve në Qendrën e Numërimit të Votave. Numërimi është ndërpre rreth orës 11:00, pasi që në kutitë me vota ka kundërmuar erë, dhe kjo u shkaktuar alergji 26 zyrtarëve kosovarë që kanë qenë të ngarkuar me numërimin

Mijëra njerëz bie pre e informatës së rreme se po jepet një shtëpi falas

11:52 | 13 Tetor 2019 Mijëra njerëz janë duke shpërndarë një informacion të rremë se një kompani e njohur kosovare po dhuron një shtëpi në këmbim të shpërndarjes së informacionit në rrjetin social FB. “✅ Pëlqeje faqen tone Marigona Residence ✅ Shpërndaje këtë postim ✅ Përmendi 4 shokë/shoqe në koment”, thuhet në njoftimin e faqes

Albin Kurti pas takimit me Nenad Rashiq: Është njëri nga ministrat më të mirë që ka pasur Kosova

11:45 | 13 Tetor 2019 Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, ka takuar sot përfaqësuesin e koalicionit “Sloboda”, Nenad Rashiq. Pas takimit Kurti u shpreh se gjatë takimit me Rashiq, ai ishte shprehur i zhgënjyer me procesin zgjedhor në vendbanimet me shumicë serbe, shkruan arbresh.info “Është për të ardhur keq që nuk ka

Mbi 1 mijë mësimdhënës trajnohen për Edukim Medial nën organizimin e SBASHK-u

10:58 | 13 Tetor 2019 Të licencuar nga Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë dhe në bashkëpunim me Sindikatën për Arsim Shkencë e Kulturë, ligjëruesit e Departamentit të Gazetarisë së Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, kanë vazhduar trajnimin e mësimdhënësve në fushën e edukimit medial. Deri me tani janë certifikuar rreth njëmijë mësimdhënës nga e

Albin Kurti takohet me Nenad Rashiqin

10:45 | 13 Tetor 2019 Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeministër, Albin Kurti mëngjesin e së dielës e ka nisur në takim me përfaqësuesin e koalicionit “Sloboda”, Nenad Rashiq Kurti partia e të cilit ka dalë fituese në zgjedhjet e 6 tetorit, sipas rezultatit preliminar të KQZ-së, tashmë ka filluar takimet për mundësitë e formimit

Mali i problemeve që e pret Qeverinë e re

10:09 | 13 Tetor 2019 Ndëshkimin e sovranit e kanë përjetuar të dielën e shkuar subjektet në koalicion qeverisës, kryesisht për shkak të keqqeverisjes e abuzimit me pushtetin që për prodhim kanë pasur stagnimin e shtetit në të gjitha fushat. Ato do ta lënë pushtetin, bashkë me një mal problemesh të grumbulluara prej vitesh, shkruan

A do të ndryshojë ora sivjet

09:54 | 13 Tetor 2019 Akrepat do të kthehen përsëri për një orë prapa. Gjithmonë në natën ndërmjet të shtunës dhe të dielës fillon periudha e ndryshimit të orës, duke lëvizur akrepat para ose prapa për një orë. Si çdo vit në javën e fundit të tetorit do të përfundojë ora verore, akrepat e së

Gjykata Speciale i çon ftesë edhe një ish-pjesëtari të UÇK-së

09:38 | 13 Tetor 2019 Edhe një ish-luftëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale, e cila do ta marrë atë në pyetje.Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Besim Bajrami, është i ftuari i radhës për t’u intervistuar pranë Zyrës së Prokurorit të Specializuar të Kosovës. Lajmin e ka bërë të

Selimi: VV-ja s’do ta lëndojë sovranitetin e integritetin territorial, reciprocitet të plotë me Serbinë

09:16 | 13 Tetor 2019 Zgjedhjet e parakohshme Vetëvendosjen fituese. Ende pa u formuar legjislatura e shtatë kreu i kësaj partie Albin Kurti ka premtuar reforma të thella në drejtësi, ekonomi, arsim e shëndetësi. Por një nga çështjet me prioritet të kësaj Qeverie, do të mbetet vazhdimi i dialogut Kosovë-Serbi. Bashkëpartiaku i Kurtit, Rexhep Selmi,

Ndryshimi i Himnit në Parlamentin Evropian

08:50 | 13 Tetor 2019 Parlamenti Evropian më 13 tetor të vitit 2008, ndryshoi procedurën e përdorimit të Himnit të Bashkimit Evropian dhe vendosi për t’u luajtur vetëm në hapjen e Parlamentit pas zgjedhjeve dhe në seancat formale. Melodia Ode to Joy (nga Simfonia No. 9 e Bethovenit) u adoptua si Himni i Evropës nga