Author

V.B

V.B has 9605 articles published.

Trajtimi Natyral Për Variçet Me Hudhër, Limon Dhe Vaj Ulliri

në kategorine Shëndeti

Kura Natyrale Per Trajtimin e Variceve. Foto: Flickr

Venat varikoze ose siç i njohim ndryshe variçet janë një problem shëndetësor i përhapur gjërësisht në botë.

Bëhet fjalë për një zgjerim aspak normal të damarëve të cilët dallohen lehtazi nën lëkurë.

Variçet shfaqen kryesisht në zonën e pulpës së këmbës dhe të kofshës.

Venat e enjtura mund të shkaktojnë një sërë simptomash të pakëndshme siç janë dhimbjet, ndjesia e djegies, rëndesës, pickimit dhe ngrirjes së këmbëve.

Nëse jeni në kërkim të mënyrave të trajtimit të variçeve në shtëpi, atëherë lexoni më poshtë për kurën e rekomanduar nga ekspertët e AgroWeb.org kundër variçeve.

Kura në fjalë përmban dy përbërës kryesorë e të rëndësishëm siç janë: hudhra dhe limoni.

Hudhra është shumë efikase kundër variçeve sidomos nëse konsumohet ose përdoret për lyerjen e lëkurës.

Limoni përmirëson qarkullimin e gjakut sepse përmban sasi të larta të acidit citrik.

Të dy këto përbërës kombinohen shumë mirë me vajin e ullirit i cili falë yndyrnave mono-të-pangopura ushqen lëkurën dhe e bën atë më elastike.

Kura Me Hudhër dhe Limon Kundër Variçeve

Për përgatitjen e kësaj kure natyrale ju nevojiten:

10 thelbinj hudhër,

Lëngu i një limoni

200 ml vaj ulliri,

Gjysëm gote uji me xhel aloe vera

20 pika vaj esencial rozmarine.

Përgatitja

Për përgatitjen e kurës ekspertët, të cilëve u referohet AgroWeb.org rekomandojnë pastrimin e thelbinjve të hudhrës dhe shtrydhjen e limonit.

Hudhrat duhen grirë hollë dhe më pas duhen hedhur në një kavanoz qelqi bashkë me lëngun e limonit.

Shtoni vajin e ullirit dhe përziejini mirë me njëri tjetrin.

Mbylleni kavanozin dhe lëreni për 21 ditë në një vend të errët.

Pas tre javësh, kullojeni lëngun dhe hidhni mbetjet e hudhrës.

Shtoni xhelin e aloe verës dhe më pas vajin esencial të rozmarinës për aromë të mirë dhe kura është gati për përdorim.

Kjo kurë mund të aplikohet në lëkurë çdo natë përpara gjumit.

Lyeni me të variçet dhe më pas mbështillini me një napë.

Kurën mund ta përsërisni edhe në mëngjes.

Trajtimi është efikas nëse kura përdoret rregullisht. Kura parandalon formimin e variçeve të reja dhe pengon përhapjen e atyre ekzistuese./AgroWeb.org

Burimi: https://agroweb.org/

Ushqime Të Skaduara Bllokohen Në Supermarkete  

në kategorine Shëndeti

Produkte të Skaduara Sekuestrohen në Supermarkete. Foto: Flickr

Pas sekustrimit të disa tonelata vaj palme dhe qumështi pluhur, një tjetër ngarkesë produktesh ushqimore të skaduara është bllokuar sot nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit.

Përmes një njoftimi për shtyp, të cilit i referohet AgroWeb.org, AKU bën të ditur se produkte ushqimore të përditshme si gjalpë, pije freskuese, kos frutash, makarona, çokollata etj jashtë afatit të përdorimit janë sekuestruar në njësi supermarket në Fier ndërsa krahas bllokimit subjektit i është vendosur edhe një gjobë.

“Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon kontrollet tek Operatorët e Biznesit që tregtojnë produkte ushqimore, në kuadër të zbatimit të planit të sezonit turistik për të siguruar mbarëvajtjen e sezonit dhe garantimin e qytetarëve për sigurinë ushqimore.

AKU ka ushtruar një sërë kontrollesh në qytetin e Fierit, ku më datë 20.05.2019 në një njësi tregtimi supermarket (subjekti Argjil Prifti, Libofshë) nga inspektimi u kostatuan disa lloje produktesh (si birra, pije freskuse, kos “Frutis”, gjalp,  lëngje frutash, amareta, makarona, biskota, çokollata etj) me afat përdorimi të kaluar.

Nisur nga shkeljet e konstatuara në subjekt, ndaj tij u morën këto masa:

  1. Masë administrative “Gjobë” për tregtim të mallrave të skaduar me vlerë 300,000 leke,
  2. Masë administrative “Bllokim produkti” për ato produkte të cilat ishin përtej afatit të përdorimit për t’u asgjesuar.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit nëpërmjet hartimit të planit turistik për sezonin 2019 shprehet i vendosur për të siguruar një sezon turistik me sa më pak problematika dhe për të garantuar të gjithë konsumatorët vendas dhe të huaj për cilësinë e produkteve që tregtohen.

Ndaj në këtë periudhë të rëndësishme turistike për vendin AKU bën thirrje për bashkëpunimin dhe ndërgjegjësimin e të gjithë konsumatorëve për denoncuar çdo tentativë nga ana e subjekteve për të shkelur ligjin” thuhet në njoftimin e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit./AgroWeb.org

Burimi: https://agroweb.org/

3 arsyet që stresohemi shumë

në kategorine Shëndeti

Ne jemi të njohur për natyrën tonë optimiste dhe dashurinë, por studimet e reja nga Spotify kanë zbuluar të gjitha gjërat e vogla që po stresojnë njerëzit çdo ditë. Nuk po flasim për shqetësimet e mëdha si ngrohja globale, por të gjitha mikrobet e vogla që luajnë me mendjet tona çdo ditë. Këtu janë zakonet kryesore të shqetësimit për secilin nga ne:

67%  shqetësohen sepse nuk flenë mjaftueshëm.

22% prej nesh shqetësohen për qenin ose macen që kanë lënë në shtëpi vetëm.

16% prej nesh shqetësohen për mbajtjen gjallë të bimëve që kanë në shtëpi

Ndërsa këto mund të tingëllojnë si gjëra të vogla, studimi zbuloi se 74% prej nesh po i gjejnë problemet e jetës së përditshme gjithnjë e më shumë stresuese.

Kolesteroli – Ushqimet Më Të Këqija Që Nuk Duhet të Konsumoni

në kategorine Shëndeti

Gjalpi mund të përmbajë vitamina dhe acide yndyrore por me të duhet treguar kujdes. Foto: Flickr

Kolesteroli është armiku kryesor i zemrës. Ka disa ushqime që duhet të shmangni. Lexoni më poshtë të listuara nga AgroWeb.org.

Pijet e Gazuara e Me Sheqer

Sheqeri konsiderohet si armiku kryesor i shëndetit.

Ai luan një rol të fortë në rritjen e kolesterolit dhe në rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Ekspertët thonë se heqja dorë prej këtyre produkteve është hapi më i rëndësishëm në uljen e kolesterolit.

Mishi i Përpunuar

Ekspertët thonë se konsumi i mishrave të përpunuar rrit rrezikun e sëmundjeve kronike të zemrës.

Ata rekomandojnë një regjim ushqimor mesdhetar i cili përfshin sasi të kufizuara të mishit të kuq e pa dhjamë.

Konsumi i moderuar i këtij të fundit mund të përmirësojë shëndetin e zemrës.

Yndyrnat Trans

Yndyrnat trans rrisin kolesterolin dhe janë një kontribues i fortë në shfaqjen e sëmundjeve të zemrës.

Këto yndyrna gjenden me shumicë në ushqimet industriale por me emërtime të ndryshme në etiketa.

Një prej emërtimeve më të përhapura është “vaji i hidrogjenizuar.”

Të Skuqurat Dhe Të Shpejtat

Vajrat e përdorur për skuqjen e ushqimeve janë plot me yndyrna të pashëndetshme.

Temperatura e lartë për skuqje formon yndyrnat trans.

Për pasojë, ekspertët rekomandojnë shmangien e ushqimeve të skuqura që janë rrezik për zemrën.

Ushqimet e shpejta ku përfshihen sufllaqet, sanduiçet apo hot-dogët duhen shmangur gjithashtu sepse janë të pasur në kripë e yndyrna të rrezikshme.

Konsumi i tyre rrit jo vetëm kolesterolin por edhe tensionin e gjakut që është një faktor rreziku për sëmundjet e zemrës.

Drithërat

Karbohidratet e thjeshta  që kanë humbur fibrën rrisin rrezikun e inflamacionit dhe kolesterolin.

Këtu bëhet fjalë për orizin e bardhë, makaronat e përgatitura me miell të bardhë dhe buka e bardhë.

Ndikimi i tyre në shëndet është i njëjtë me atë të një kanaçeje me pije të gazuar.

Edhe drithërat e mëngjesit nuk rekomandohen për kolesterolit.

Ato përmbajnë sheqerna të fshehur që rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Gjalpi

Gjalpi mund të përmbajë vitamina dhe acide yndyrore por me të duhet treguar kujdes.

Konsumi i tepërt i gjalpit mund të ketë një ndikim të keq në nivelet e kolesterolit.

Në vend të tij, ekspertët rekomandojnë konsumin e yndyrnave të shëndetshme siç është vaji i ullirit apo avokado.

Produktet e Bulmetit

Disa studime thonë se djathi i vjetëruar apo kosi mund të kenë yndyrna por ato nuk kanë ndikim tek kolesteroli në gjak.

Gjithësesi disa produkte të bulmetit duhen konsumuar pa e tepruar.

Një regjim ushqimor i shëndetshëm për zemrën kërkon më shumë ushqime me bazë bimore dhe ndjeshëm më pak të përpunuara. /AgroWeb.org

Burimi: https://agroweb.org/

5 këshillat e dentistëve për shëndetin oral të fëmijëve

në kategorine Shëndeti

Është detyra më e thjeshtë, por kërkimet e reja tregojnë se gati 50 % e fëmijëve nuk i pastrojnë dhëmbët dy herë në ditë. Ndërsa shumica e prindërve flasin me fëmijët e tyre për rëndësinë e shëndetit të mirë oral, gati tre të katërtat thonë se ata luftojnë për të marrë fëmijët e tyre për t’u kujdesur për dhëmbët e tyre sipas studimeve nga Life Education.

“Megjithëse më shumë se 90 për qind e prindërve thonë se flasin me fëmijët e tyre për rëndësinë e higjienës orale, ne dimë që fëmijët nuk dëgjojnë gjithmonë”, thotë Kellie Sloane . “Në fakt, tre nga pesë prindër të anketuar thanë se fëmijët e tyre kanë më shumë gjasa të dëgjojnë këshillat e dentistëve apo edukatorëve.

Këto janë 5 këshillat e dentistëve për të bindur fëmijët që të kujdesen për dhëmbët

BEHU POZITIV: Të qenit një model pozitiv është jetik, i cili thotë se fëmijët duhet të shohin prindërit e tyre dhe të marrin shembull. Duke krijuar një mënyrë të këndshme për të larë dhëmbët fëmijët do ta kenë më pas si dëshirë dhe jo detyrim.

Filloni sa më herët: Parandalimi i prishjes së dhëmbëve është më i thjeshtë, më i lirë dhe më pak i dhimbshëm sa më herët ta filloni.

Investoni në teknologji të re: Fëmijët i adhurojnë mjetet me kukulla kështu që nëse keni mundësi ëpr të blerë furça të tilla do të ishte perfekte!

Zgjidh një mollë dhe zbulo të ardhmen tënde

në kategorine Shëndeti

Molla e kuqe – Jo vetëm që keni patur një fëmijëri të mirë, por keni marrë mbështetje të madhe nga familja, keni patur një jetë të qetë dhe nuk jeni shqetësuar për paratë.

Edhe në të ardhmen, nuk do mendoni për paratë. Familja dhe disa faktorë të tjerë do të jenë gjithmonë pranë jush.

Molla jeshile – Ju jeni emocionalisht të bekuar. Edhe nëse nuk jeni të pasur, ju do të ndërtoni një karrierë të shkëlqyer në të ardhmen. Martesa dhe jeta familjare do të jenë të lumtura, të qëndrueshme, plot harmoni, të shëndetshme, me fëmijë inteligjentë.

Molla e verdhë – Falë vullnetit dhe energjisë, ju keni shanse që të bëheni të pasur dhe të suksesshëm në të ardhmen. Ju do të bëni një jetë luksoze pas shumë vitesh punë. Megjithatë, talenti juaj për këtë do të shfaqet rreth viteve 30-të.

Majdanoz çdo mëngjes për të humbur kilet e tepërta

në kategorine Shëndeti

Të gjithë prej nesh dëshirojmë të dime ndonjë rrugë të lehtë për të humbur në peshë.

Ndonëse nevoitet regjim në ushqim dhe ushtrime, mund të bëni diçka që të largoni disa kile të tepërta tek barku.

Çdo mëngjes pini esëll lëngun e një tufe majdanozi të përzier me lëngun e një gjysme limoni dhe mjaltë.

Këtë lëng duhet ta pini çdo mëngjes për pesë ditë dhe më pas sërish pas një pushimi dhjetëditor

Majdanozi dhe lëngu i limonit ndihmojnë për tretjen dhe oksidimin e yndyrës.

Mund t’i shtoni edhe gjethe menteje për shije.

Prindër, mos i detyroni fëmijët të ndajnë lodrat e tyre kur nuk duan; Psikologët radhisin efektet negative

në kategorine Shëndeti
curious baby boy studying nursery room

Jemi rritur dhe po rrisim fëmijët tani me idenë që të ndarit të gjërave është virtyti më i mirë. Por a mundet vërtetë një fëmijë ta kuptojë se çdo të thotë të ndajë gjërat e tij të parapëlqyera me të tjerët? Sa herë i kemi detyruar e i kemi bërë të qajnë vetëm se u kemi marrë lodrat nga duart për t’ia dhënë një fëmije tjetër? Sipas psikologëve, prindërit nuk duhet t’i detyrojnë fëmijët të ndajnë gjërat e tyre pa dëshirë sepse kjo shoqërohet me jo pak efekte negative.
Është e dobishme për fëmijën tuaj që ata vetë të gjejnë zgjidhjen e problemit
Kur bëhet fjalë për zgjidhjen e konfliktit mes fëmijëve, ekspertët dhe psikologët mbrojnë tezën se prindërit duhet të qëndrojnë sa më larg. Fëmijët mund të zhvillojnë aftësitë sociale afatgjata vetëm duke zgjidhur problemet vetë kur ata nuk pengohen nga një i rritur.


Ndarja e detyruar mund të ketë efekt krejtësisht të kundërt. Nëse ata nuk janë ende gati për të ndarë gjërat e tyre, do të zhvillojnë në heshtje ndjenja negative, nëse detyrohen të bëjnë diçka të cilën jo vetëm që nuk duan por qe as nuk e kuptojnë.
Mund të dërgoni mesazhin e gabuar tek ata
Nëse ju e mësoni që në moshë të herët t’u japi gjëra më të mëdhenjve vetëm se ata vetë janë më të vegjel, ju do të jepni mesazhin e gabur tek fëmijët. Si fillim fëmija duhet mësuar të thotë JO, e më pas të ndajë gjërat me të tjerët. Me kalimin e viteve fëmija mund të ndihet inferior dhe të japë gjithmonë gjërat e veta vetëm se dikush ia kërkon.
Ndarja e detyruar rrit ndjenjën e pafuqisë, shkruan një kolumnist i Washington Post.

Disa arsye se pse duhet të hani vezë më shpesh

në kategorine Shëndeti

Veza është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun që ka pësuar një rikthim triumfues, pas pretendimeve për rolin e saj negativ në shëndet.

Vezët ofrojnë rreth 6 gramë proteinë të një cilësie të lartë,shkruan Agroweb.org

Sipas të dhënave  kjo do të thotë se vezët ofrojnë të gjithë amino acidet që duhet të merrni nga ushqimet, madje po aq sa mishi.

Proteina konsiderohet si një nga ushqyesit më përmbushës për shëndetin e njeriut.

Gjysma e sasisë së proteinës gjendet tek e verdha e vezës.

VEZËT FRENOJNË URINË

Një mëngjes i pasur me vezë e mban nën fre urinë për më gjatë në krahasim me ushqimet e tjera me bazë drithi.

Disa studime thonë se njerëzit që hanë vezë në mëngjes ndihen më të ngopur dhe hanë më pak në drekë.

VEZËT MBROJNË SHËNDETIN E SYVE

Vezët janë të pasura me luteinë, një pigment që është kryesisht i përqendruar edhe tek retina e syrit.

Luteina i mbron sytë nga dëmtime të ndryshme si pasojë e plakjes por edhe nga dëmet e dritës blu që emetohet nga celularët, tabletët dhe laptopët.

Ky lloj ndriçimi besohet të jetë kontribues në shfaqjen e kancerit, mbipeshës dhe sëmundjes së syve.

VEZËT NUK BLLOKOJNË ENËT E GJAKUT

Për vite me rradhë, vezët kanë qenë në ‘bankën e të akuzuarve’ për ‘krime’ të paqëna ndaj shëndetit.

Shakatë mënjanë, vezët besoheshin të rrisnin nivelin e kolesterolit dhe bashkë me të, rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Tani, shkencëtarët besojnë se vezët nuk janë të rrezikshme për enët e gjakut dhe nuk i bllokojnë ato.

VEZËT PËR MASËN MUSKULARE

Njeriu nis të humbë masë muskulare që pas moshës 30 vjecare.

Masa muskulare nis të bjerë me 5 përqind për çdo dhjetë vjet.

Humbja e saj e bën njeriun të ndihet i plogësht dhe rrit shanset e frakturave.

Aktiviteti fizik, veçanërisht ai i fokusuar tek forca dhe qëndresa ju ndihmojnë të ruani masën muskulare.

Vezët dhe proteina që ato ofrojnë ushqejnë muskujt pas stërvitjes dhe i mbrojnë ato.

Nuk ka më dyshime, Barcelona vendos për të ardhmen e trajnerit

në kategorine Sport

Ernesto Valverde do të jetë trajneri i Barcelonës edhe sezonin e ardhshëm. Konfirmimi për këtë vjen nga presidenti I klubit katalunjas, Josep Maria Bartomeu. Ky i fundit ka ndërhyrë në mënyrën më bindëse për të larguar të gjitha dyshimet që rrethojnë teknikun javët e fundit. Valverde drejtoi Lionel Messi dhe shokët e tij drejt mbrojtjes së titullit kampion në Spanjë, por tifozët “blaugrana” e kanë ende të freskët eliminimin dramatik në gjysmëfinalet e Ligës së Kampioneve.

Ct 90mins Barcelona President Bartomeu Valverde Is The Coach We Want 20190516
Ct 90mins Barcelona President Bartomeu Valverde Is The Coach We Want 20190516

Barcelona kishte fituar 3-0 në sfidën e parë në “Camp Nou”, por jetoi përmbysjen historike 4-0 në transfertën kundër Liverpool. Për këtë dështim, pjesa më e madhe e fajita iu faturua Ernesto Valverdes, ndërsa edhe mediat spanjolle, sidomos ato katalunjase nuk u treguan aspak të buta me kritikat e tyre. “Ky trajner nuk ka eksperiencën e e duhur për të fituar Champions”, ishte pak a shumë ideja e përgjithshme e shprehur nga mediat iberike mëngjesin pas humbjes dhe eliminimit të rëndë nga turneu më i rëndësishëm I futbollit europian për klube.

1558010342 016295 1558010703 Noticia Normal
1558010342 016295 1558010703 Noticia Normal

Por Bartomeu ka një tjetër mendim. “Ernesto ka besimin tim dhe të gjithë drejtusëve të tjerë të klubit. Jemi të kënaqur me punën e tij, pasi projekti i nisur është afatgjatë”, ka thënë numri një i klubit “blaugrana” që konfirmon në këtë mënyrë Valverden në pankinën e Barcelonës.
(balkanweb)

Burimi: https://www.balkanweb.com/

Pas infarktit në zemër, Iker Casillas vendos për të ardhmen e tij

në kategorine Sport

Pas frikës së madhe, Iker Casillas merr edhe vendimin më të rëndësishëm, duke i dhënë fund karrierës së tij. Pritet vetëm zyrtarizimi, por në Portugali janë të sigurt se portieri do të tërhiqet nga futbolli i luajtur për të nisur një tjetër aventurë si zyrtar në klubin e Portos. Spanjolli 38-vjeçar pësoi një infarkt gjatë seancës stërvitore me skuadrën e tij, duke rrezikuar seriozisht jetën. Për fatin e tij të mirë, pas operacionit Casillas iu kthye normalitetit, por gjithsesi nuk preferon të “luajë me zjarrin”.

824456 818932 Iker Casillas
824456 818932 Iker Casillas

Për këtë arsye portieri ka vendosur të tërhiqet. E përditëshmja sportive portugeze “O’Jogo” zbulon se këtë vendim portieri do ta njoftojë ditët e ardhshme në një konferencë për mediat. Gjithsesi. Iker Casillas nuk ka ndërmend të largohet nga Portugalia. Duke qëndruar në atë që raportojnë mediat luzitane, portieri spanjoll më fitues në histori ka vendosur bashkë me drejtuesit e Portos se imazhi dhe eksperienca e tij ndërkombëtare do të ishte një vlerë e shtuar në një rol drejtues.
(balkanweb)

Burimi: https://www.balkanweb.com/

Paris SG kthehet në sul.m për Donnarumma, Milan detyrohet ta shesë

në kategorine Sport

Çdo vit e njëjta histori, por këtë herë lamtumira mund të jetë e detyrueshme. Paris SG kthehet në sulm për Gigio Donnarumma dhe është gati të prezantohet me një ofertë, që nuk mund të refuzohet nga Milani. Klubi kuqezi e konsideron portierin të pashitshëm, por i kushtëzuar si gjithmonë nga çështja e “Fair Play Financiar”, nuk mund të mos e marrë në konsideratë një shifër të rëndësishme që shkon deri në 55 milion euro.

87596
87596

Këto para do të ulnin ndjeshëm defiçitin në buxhet, ndërsa shitja e Donnarumma do të lironte Milanin nga rroga e portierit, aktualisht më e larta në skuadër. Por nuk është vetëm çështje financiare. Drejtuesit milanistë duhet të marrin në konsideratë edhe detajet sportive, pro dhe kundër “gardianit” të kombëtares së Italisë. Si fillim, Donnarumma u kthye gjatë këtij sezoni të tregojë të gjithë kualitetin e tij dhe nëse vazhdon kështu, atëherë vlera e kartonit të tij do të rritet sërish. Ky fakt mund të frenojë Milanin, që nga ana tjetër duhet t’I bëjë llogaritë edhe me projektin e tij për të ulur në pankinë Maurizio Sarri.

4eae63fa17000d1812d6796312b1d457
4eae63fa17000d1812d6796312b1d457

Nuk është një sekret që tekniku ka një raport të shkëlqyer me portierin e dytë Pepe Reina që nga koha kur të dy ishin te Napoli dhe për këtë arsye spanjolli mund të jetë një zgjedhje e parë. Një tjetër arsye që e detyron klubin kuqezi të “sakrifikojë” Donnarumma është mos kualfikimi i mundshëm në Ligën e Kampioneve. Kjo do të thotë se para të tjera do të mungonin në arkën e Milanit dhe mundësia e vetme e rikuperimit të tyre është shitja e disa yjeve të skuadrës. Një prej tyre është padyshim Donnarumma.
(balkanweb)

Burimi: https://www.balkanweb.com/

Merkato e bujshme, Partizani tenton mesfushorin e Kombëtares

në kategorine Sport

Zbulohet preferenca e dytë e Partizanit për merkaton e verës. Pas tentativës për të marrë sulmuesin Ali Soue, që ka qenë te Skënderbeu sezonin e kaluar, klubi i kuq kërkon të rikthejë në skuadër edhe mesfushorin Ylber Ramadani. Në verën e vitit 2017, lojtari i lindur në Ferizaj u shit nga të kuqtë te klubi danez, Vejle, për shifrën e 150 mijë eurove.

Skuadra që militon aktualisht në Superligën daneze ka pasur si trajner italianin Adolfo Sormani, i cili zbuloi Ramadanin në ato pak muaj që drejtoi Partizanin në vitin 2016. Pas dy sezoneve dhe 57 ndeshjeve me fanellën e Vejles, mesfushori që është edhe pjesë e Kombëtares shqiptare pritet të ndryshojë destinacion.

“Panorama Sport” mëson se kontrata e Ramadanit me klubin danez përfundon në muajin korrik. Kësisoj, duke u njohur me situatën, drejtuesit e Partizanit janë hedhur në sulm për të bindur mesfushorin që të rikthehet me fanellën e kuqe, duke qenë fillimisht pjesë e saj në aventurën europiane.

Burime në klub i treguan dje gazetës se me këtë “operacion” po merret enkas drejtori Olsi Rama. Nga ana tjetër, dëshira e lojtarit është që të vazhdojë karrierën në kampionate me nivel më të lartë se ai i Superiores. Megjithatë, burime pranë lojtarit bëjnë të ditur se në  bisedimet që ka pasur me drejtuesit e kuq, nuk ua ka mbyllur derën.

Pra, nëse mesfushori nuk gjen një skuadër që përmbush ambiciet që ka, atëherë do të rikthehet te Partizani. 23-vjeçari ka luajtur katër ndeshje me fanellën kuqezi, duke u grumbulluar rregullisht nga ish-trajneri i Shqipërisë, Kristian Panuçi.

ramadani

Afrimi i mundshëm i Ramadanit do të blindonte mesfushën e kuqe, pikërisht në një pozicion ku trajneri Gega gjatë këtij sezoni i ka besuar Ardit Hilës dhe pas dëmtimit të këtij të fundit, improvizoi Atandën.

Duke qenë se edhe synimet e Partizanit janë për të bërë historinë edhe në Kupat e Europës, kërkohet që skuadra të jetë e “blinduar” në çdo repart. Drejtuesit nuk duan të nxitohen për lojtarët që do të afrojnë, pasi parësore është që grupi aktual të ruhet në masën 80%.   //Panoramasport

Burimi: https://www.balkanweb.com/

Umtiti pranë largimit nga Barcelona, PSG në garë për francezin

në kategorine Sport

Mbrojtësi i Barcelonës, Samuel Umtiti duket se do të largohet nga ‘Camp Nou’ në fund të këtij edicioni.

Ky sezon nuk kaqenë më i miri për mbrojtësin francez që e ka kaluar pjesën më të madhe në pankinë pasi është përballur me disa lëndime. Gjithsesi Barcelona ka vendosur ta nxjerr në shitje lojtarin dhe pret ofertën më të lartë.

PSG, Arsenal, Juventus, Manchester City e Manchester United janë në garë për kampionin e botës.

Lajmet e fundit nga Spanja bëjnë me dije se është PSG është më pranë për të nënshkruar me Umtitin. Kampionët e Spanjës duan që të përfitojnë rreth 65 milionë euro nga shitja e Umtitit që do të përdoren më pas për të përforcuar.

BalkanWeb

Burimi: https://www.balkanweb.com/

Presidenti Bartomeu vendos për të ardhmen e trajnerit Valverde

në kategorine Sport

Barcelona nuk arriti të kualifikohej në finalen e Ligës së Kampioneve duke zhgënjyer të gjithë tifozët blaugrana, por përkundër kësaj Valverde do të vazhdojë të drejtojë ekipin të paktën edhe për një vit.

Spanjolli mori drejtimin e katalanëve në verën e 2017-ës dhe ka fituar dy tituj kampionë radhazi, ndërsa për ta konfirmuar për një tjetër sezon, ka menduar presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu.

“Është trajneri që duam. Ka një kontratë me ne dhe jemi shumë të kënaqur me punën e tij. Ky është një projekt në terma afat-mesëm dhe afat-gjatë, ndaj planifikimi i sezonit të ardhshëm ka filluar prej disa kohësh. Kemi marrë disa futbollistë dhe pas finales së Kupës së Mbretit, do të zbulojmë më shumë detaje nga planet tona për merkaton”, tha Bartomeu.

Burimi: https://www.balkanweb.com/

Nga sul.mues në kamarier, drama e Dario Silvës: Më vodhën menaxherët

në kategorine Sport

Daio Silva, sulmuesin kokëbardhë të Malagas të gjithë të apasionuarit e futbollit duhet ta mbajnë mend. Uruguajani, që me fanelën e Kombëtares ka luajtur 49 ndeshje duke shënuar 14 gola, është rikthyer në kujtesën e tifozëve pas një lajmi që i ka lënë të gjithë gojëhapur.

Silva
Silva

Ish-sulmuesi in Kajliarit në Serinë A dhe Malagas në La Liga, sot punon kamarier në qytetin bregdetar. 46-vjeçari, që ka shënuar 114 gola në karrierën e tij si profesionist, ka rrëfyer më mediat spanjolle fatkeqësitë që e kanë mbërthyer në jetë, menjëhërë sapo la futbollin.

“Lashë futbollin në vitin 2006, pasi mësova se babait tim i kishin mbetur edhe 3 muaj jetë. Më pas pësova një aksident, ku pata probleme me këmbën dhe mjekët bënë art, duke mundësuar lëvizjen time sërish. Aktualisht punoj si kamarier, pasi menaxherët më kanë marrë thuajse gjithçka”, tregon Dario Silva.

(Balkanweb)

Burimi: https://www.balkanweb.com/

Shokohet Anglia, familja e Bin Laden financon klubin e famshëm!

në kategorine Sport

Një zbulim i orëve të fundit ka tronditur pa masë botën e futbollit anglez dhe jo vetëm. Shefild Junajtid, klubi që siguroi rikthimin në Premier Ligë pak ditë më parë, financohet nga familja e terroristit më të madh që ka njohur historia e njerëzit, Osama Bin Laden!

Kjo u zbulua pas një gjyqi mes dy aksionerëve të klubit të Shefildit, Kevin MekKejb dhe princit Abdullah Bin Mosad Bin Abdolaziz Al Saud. Të dy ortakët zotërojnë secili nga 50% të aksioneve të klubit dhe janë në proces gjyqësor mes tyre për të siguruar 100% të aksioneve.

Gjatë procesit, avokatët e MekKejb kanë nxjerrë në dritë financime të errëta të princit Abdullah Bin Mosad Bin Abdolaziz Al Saud, ku një shumë prej 3 milionë eurosh ka ardhur prej familjes Bin Laden. Tashmë mbetet për t’u parë se si do të mbrohet pala e akuzuar dhe se çfarë do të ndodhë me Shefildin.

(Balkanweb)

Burimi: https://www.balkanweb.com/

VIDEO/ Ajax kampion në Holandë, Amsterdami shpërthen në festë

në kategorine Sport

Eliminimi në gjysmëfinalen e Ligës së Kampioneve është harruar. Është kohe feste për Ajax Amsterdam që ka triumfuar për herë të 34-rt në Holandë.“Harkëtarët” fituan titullin kampion në Eredivisie në javën e fundit të sezonit pas një gare të gjatë dhe të fortë me rivalët e përjetshëm të PSV Eindhoven.

Më parë ekipi i Amsterdamit kishte fituar edhe Kupën e Holandës, ndërsa arriti deri në gjysmëfinalet e Champions League, ku u eliminua në mënyrë dramatike nga Tottenham. Kjo ishte edhe një arsye që amplifikoi festën e skuadrës gjatë ceremonisë së dhënies së trofeut dhe më pas me rikthimin në Amsterdam. Mijëra tifozë pushtuan rrugët e qytetit duke pritur si heronj lojtarët e skuadrës së tyre që në këtë sezon magjepsën edhe Europën.
(balkanweb)

Burimi: https://www.balkanweb.com/

Si të shmangni stresin dhe të rrisni humorin në mënyrë natyrale

në kategorine Shëndeti

Serotonina është përgjegjëse për ndjenjën e lumturisë dhe mirëqenies, ndaj edhe shpesh njihet si hormoni apo transmetuesi i lumturisë.

Ajo transmeton sinjalet nervore të trurit dhe ndihmon në përmirësimin e gjendjes shpirtërore, kujtesës, gjumit dhe tretjes,shkruan Agroweb.org

Nivelet e ulëta të serotoninës në trup, nxisin depresionin, vetëvlerësimin e dobët, acarimin nervor dhe ankthin.

Për më tepër kur këto nivele janë të ulëta, nuk arrijmë të përqendrohemi, harrojmë shpejt, kemi neps për sheqerna dhe gjumë të mundimshëm.

Rrini në diell

Dielli ofron vitaminë D që luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e serotoninës.

Nivelet e serotoninës bien në dimër dhe rriten gjatë verës.

Rrjedhimisht sigurohuni të merrni sa më shumë vitaminë D.

Aktiviteti fizik

Stërvituni deri sa të djersiteni.

Djersitja mund t’ju duket e rëndomtë por luan rol në prodhimin dhe çlirimin e serotoninës.

Ushtrimet si vrapi, çiklizmi, noti dhe kërcimi janë idealë për rritjen e nivelit të serotoninës.

Nëse jeni përtacë nga natyra, përpiquni të ecni të paktën 15 minuta në ditë.

Do të shikoni ndryshim.

Angazhimet sociale

Kaloni më shumë kohë më miqtë dhe familjen.

Lidhjet miqësore nxisin çlirimin e oksitocinës që stimulon çlirimin e serotoninës.

Me lidhje miqësore nuk nënkuptojmë ato virtuale.

Ndërveprimet njerëzore në jetën e vërtetë janë të nevojshme për të qenë të lumtur dhe të shëndetshëm.

Mos pini alkol

Alkoli shkakton mërzi dhe depresion.

Rrjedhimisht nivelet e serotoninës bien ndjeshëm duke i çelur rrugën ndjenjave depressive.

Për më tepër, alkoli nxit sjelljet agresive.

Nëse vuani nga pagjumësia, ndryshimet në oreks apo humor, hiqni menjëherë dorë nga alkoli.

Pozitiviteti

Jini optimistë dhe pozitivë.

Mos e humbni toruan ndaj problemeve të vogla e të mërzitshme që ulin prodhimin e serotoninës.

Stresi emocional dhe ai fizik çojnë në prodhimin e adrenalinës dhe kortizolit që ndërhyjnë në prodhimin e serotoninës.

Kur ndiheni të rrënuar emocionalisht, kujtoni një ngjarje të bukur, njerëz të mirë apo momente që ju kanë bërë të qeshni me shpirt.

Qeshni edhe nëse nuk ju qeshet, deri në momentin që buzëqeshja juaj do të jetë e vërtetë.

Lumturia nis nga stomaku

Serotonina varet nga shëndeti i stomakut.

Konsumoni ushqime të pasura me baktere të mira që do e mbajnë stomakun të shëndetshëm.

Kosi është një prej tyre. Lexoni këtu për ushqimet me baktere të mira.

Ha që të jesh i lumtur

Ushqimet e duhura mund të të bëjnë të lumtur.

Buka, makaronat dhe orizi i bardhë rrisin nivelet e sheqerit në gjak dhe e ulin nivelet e serotoninës duke ju bërë të ndiheni më të mërzitur e të trishtuar.

Zgjidhni patate të ëmbla, tërshërë, thjerëza dhe fasule të pasura me vitamina B të cilat janë thelbësore për sintetizimin e serotoninës.

Jini të lumtur duke e ushqyer trurin dhe trupin ashtu siç duhet.

Conte skicon Interin e tij, në listën e dëshirave një shqiptar

në kategorine Sport

Drejtuesit e Inter dhe mediat italiane nuk janë aspak në sinkron ndërmjet tyre, Marotta u shpreh i kënaqur me Spallettin pas fitores kundër Chievos ndërsa mediat shprehen të bindura, me apo pa Champions League, Spalletti nuk do të jetë më trajneri i Interit në fund të sezonit.

Conte
Conte

Klubi ziklatër ka vendosur që pasuesi i tij do të jetë Antonio Conte, për këtë nuk kanë asnjë dyshim, madje kanë listuar dhe listën e dëshirave që ish trajneri i Chelsea ka dorëzuar në zyrat e klubit. Nga Lukaku te Xhaka, në këtë listë gjejmë shumë lojtarë të cilët aktivizohen në Premier League.

Lukaku
Lukaku

Gjigandi belg duket prioritet për sulmin, pasi në fund të sezonit, Lukaku pritet të largohet nga Man.United. Jo vetëm Lukaku pasi për sulmin po mendohet edhe Edin Dzeko, një e dhënë e cila largon Icardin nga Milano, pasi në këto kushte ofensiva ziklatër do të ishte e mbipopulluar.

Mirror
Mirror

Pak ditë më parë mediat britanike shkruanin se Inter mund të bënte një sakrificë ekonomike për të afruar në Milano, Aleksis Sanchez, një sulmues krahu që gjithnjë është pëlqyer në ambientin ziklatër.

Xhaka
Xhaka

Edhe për mesfushën të dy emrat vijnë nga Premier League, Gyndogan dhe Granit Xhaka. Opsioni i parë është më i mundshëm pasi mesfushori turko-gjerman pritet të largohet nga Man,City në fund të sezonit ndërsa për Xhakën operacioni është më i ndërlikuar.
(BalkanWeb)

Burimi: https://www.balkanweb.com/

Tare: Një vit me ulje dhe ngritje, por trofeu mbetet në histori

në kategorine Sport

Lacio ia doli që këtë sezon të rrëmbejë një trofe si ai i Kupës së Italisë. Në fund të ndeshjes kundër Atalantës, drejtori sportiv i Lazios Igli Tare foli për  mikrofonin e Lazio Style Channel: “Ishte një vit i vështirë me ulje dhe ngritje, kemi humbur betejën për Ligën e Kampionëve por një trofe mbetet në histori. Suksesin ia kushtoj të gjithë tifozëve të Lazios dhe të gjithë njerëzve tanë “.

Ndërkohë edhe ekpi i Juventusit e ka uruar Lacion nëpërmjet një postimi në Twitter për fitoren e Kupës, ndërkohqë që të dyja ekipet do të ndeshen verën e ardhshme për Superkupën e Italisë.

(n/b/BalkanWeb)

Burimi: https://www.balkanweb.com/

Juventus uron Lacion për fitoren e Kupës së Italisë

në kategorine Sport

Lazio fitoi Kupën e shtatë të Italisë pasi mposhti në finale Atalantën me rezultatin 2-0 në ‘Olimpico’. Juventusi, i cili do të jetë kundërshtari i Lacios në Superkupën e italisë verën e ardhshme, përgëzoi ekipin e Inzaghit nëpërmjet një postimi në Twitter.

“Urime Lazios për fitoren”, shkruhet në urimin në Twitter. Por në postim Juventus ka përdorur termin ‘TIM Cup’ që nuk është më emërtimi i saktë, meqenëse kaompetisioni tani quhet thjesht “Coppa Italia”.

Screenshot 49

(n.b/BalkanWeb)

Burimi: https://www.balkanweb.com/

Largimi i Griezman, Cerezo: I zhgënjyer nga vendimi i tij

në kategorine Sport

Antonie Griezmann vendosi të largohej nga Atletiko e Madridit dhe këtë e bëri nëpërmjet një video postimi në faqen zyrtare të klubit por kjo ka zhgënjyer presidentin, Enrique Cerezo i cili ka deklaruar se respekton vendimin e lojtarit edhe pse do t’i kishte këshilluar që të qëndronte.

“Unë jam më i zhgënjyer, sesa i zemëruar. Unë mendoj se Antoine Griezmann do të kishte një të ardhme të madhe në Atletico Madrid, me tituj të mëdhenj dhe kampionate.Problemi është se çdo person mendon ndryshe, por ne e respektojmë vendimin e tij dhe i urojmë fat, pasi që disa lojtarë largohen dhe të tjerët do të vijnë”, u shpreh Cerezo.

Në lidhje me klubin ku do të luajë francezi derezo u përgjigj: “Nuk e kam idenë as më të vogël se ku do të luajë, ai do të shkojë kudo që dëshiron”, ka deklaruar Cerezo.

BalkanWeb

Burimi: https://www.balkanweb.com/

Ajax shpallet kampion i Hollandës, titulli i 34 në histori

në kategorine Sport

Nuk ia doli të shkonte në finale të Ligës së Kampioneve por u shpall kampion i Haollandës për herë të 34-t në histori. Ajax ka mundur 4-1 ekipin e Graafschapin në transfertë dhe ka ngritur lart trofeun për t’u konfirmuar si superfuqia e kampionatit.

Skuadra e drejtuar nga Ten Hag përfundoi në vendin e parë në Eredevise me 86 pikë, tre më shumë se PSV. Ajax rrëmbeu zemrat e miliona tifozëve anekënd botës me paraqitjet e tij në këtë sezon duke arritur të kaualifikohej deri në gjysmëfinale të Ligës së Kampioneve dhe duke eleminuar skuadra si Real Madrid dhe Juventus.

Ndërsa në sezonin tjetër skuadra mund të riformatohet për shkak se disa nga lojtarët më të mirë mund të largohen në drejtim të klubeve më të mira të Europës.

BalkanWeb

Burimi: https://www.balkanweb.com/

Finalja, në Romë po bëhet nami. Tifozët përleshen me policinë!

në kategorine Sport

Pak ccaste përpara fillimit të finales së madhe të Kupës së Italisë mes Lacios së Tomas Strakoshës dhe Atalantës së Berat Gjimshitit dhe Etrit Berishës, në rrugët e kryeqytetit italian ka shumë problem me tifozët e Lacios dhe policinë, të cilat janë përplasur ashpërsisht mes tyre.

Sipas asaj që bëjnë me dije mediat italiane, forcat e rendit u janë përgjigjur ashpërsisht mësymjeve të dhunshme të tifozëve të Lacios, të cilët njihen për prirjet e tyre fashiste. Policia ka përdorur gazin lotsjellës për të shpërndarë turmat, ndërsa tifozët kanë gjuajtur me gurë dhe shishe. Raportohet për një polic të plagosur.

(Balkanweb)

Burimi: https://www.balkanweb.com/

1 2 3 385
Shko lartë